Քաղաքագետի կարծիքով՝ Մոսկվային հեշտ չէ գործակցել Երեւանի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանցի քաղաքագետ Ֆյոդոր Լուկյանովի կարծիքով` Ռուսաստանին այսօր հեշտ չէ գործակցություն կառուցել Հայաստանի հետ:
«Հայաստանի հետ դաշնակցային հարաբերություններն էլ ավելի բարդ կառուցվածք ձեռք բերեցին նրանից հետո, երբ Հայաստանն անդամակցեց Եվրասիական տնտեսական միությանը: Դրանք հեշտ չեն, քանի որ ցանկացած դաշնակցային հարաբերություն իրենից գործընթաց է ներկայացնում: Շարունակաբար աշխատանք է տարվում շահերի հավասարակշռության պահպանման առումով»,- նշել է «Ռուսաստանը գլոբալ քաղաքականության մեջ» ամսագրի գլխավոր խմբագիրը «Վեստնիկ Կավկազա» պարբերականին տված հարցազրույցում:
«Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի հարաբերություններն ակտիվանում են: Դա, իհարկե, նյարդայնացնում է Հայաստանին, թեեւ Մոսկվան մշտապես ընդգծում է, որ Բաքվի հետ իր հարաբերությունները միանգամայն այլ բնույթ են կրում: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանի դերն օբյեկտիվորեն աճում է՝ ելնելով, այդ թվում, Մերձավոր Արեւելքում ստեղծված իրավիճակից: Միայն այն փաստը, որ թեւավոր հրթիռները սիրիական թիրախների ուղղությամբ արձակվել էին Կասպից ծովից, արագ վերադարձնում է Հարավային Կովկասը մեծ քաղաքականության դաշտ»,- պարզաբանել է Ֆյոդոր Լուկյանովը:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանի համար կարեւոր է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ երկխոսության պահպանումը Ղարաբաղյան կարգավորման շուրջ:
«Ես, անկեղծ ասած, դեռ չեմ տեսնում հակամարտության կարգավորման ուղիներ: Երեւում են միայն հավասարակշռության պահպանմանն ուղղված ջանքեր, որպեսզի պահպանվի այն գիտակցությունը, որ զինված ճանապարհով խնդիրը չի լուծվի: Դա միակ բանն է, որ այժմ կարելի է անել, քանի որ հակամարտության լուծման որեւէ քաղաքական նախադրյալ չի երեւում: Միեւնույն ժամանակ, երկխոսության պահպանումը, նույնիսկ եթե այդ երկխոսությունը արդյունք չի տալիս, տվյալ դեպքում շատ կարեւոր է»,- նշել է քաղաքագետը:
«Այդ երկխոսության դադարեցման հետեւանքով անխուսափելիորեն սրվում է իրավիճակը զինված ուժերի շփման գծում: Մենք առանց այդ էլ մշտապես դրա ականատեսն ենք լինում: Դրա համար պարբերաբար ձեռնարկվող Ռուսաստանի ջանքերը, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները գոնե խոսեն, միեւնույնն է՝ շատ կարեւոր են»,- եզրափակել է քաղաքագետը:

Политолог считает, что взаимодействие с Арменией выстраивается у России непросто
Ереван/Медиамакс/. Российский политолог Федор Лукьянов считает, что что взаимодействие с Арменией сегодня выстраивается у России непросто.
«Союзнические отношения с Арменией стали еще более сложно устроенными после вступления республики в Евразийский экономический союз. Они непростые, естественно, потому что любые союзнические отношения - это не данность, а процесс. Все время идет работа над поддержанием баланса интересов», - отметил главный редактор журнала «Россия в глобальной политике» в интервью «Вестнику Кавказа».
«Отношения России с Азербайджаном активизируются. Это, конечно, нервирует Армению, хотя Москва постоянно подчеркивает, что с Баку у нее совершенно иной тип контактов, нежели с Ереваном. Тем не менее, роль Азербайджана объективно растет в силу той самой обстановки, в том числе и на Ближнем Востоке, которую мы наблюдаем. Уже тот факт, что крылатые ракеты по целям в Сирии запускали с Каспийского моря, стремительно вводит Южный Кавказ обратно в орбиту большой политики», - пояснил Федор Лукьянов.
Он подчеркнул, что России важно поддерживать диалог между Азербайджаном и Арменией по нагорно-карабахскому урегулированию.
«Пока путей решения конфликта я, честно говоря, не вижу. Видны только пути поддержания баланса сил, дабы сохранялось понимание, что военным образом проблема не решается. Это единственное, что сейчас возможно сделать, поскольку никаких политических предпосылок для решения конфликта я не вижу. При этом поддержание диалога, даже если этот диалог заведомо не приводит к результату, в данном случае очень важно», - отметил политолог.
«Деградация, прекращение этого диалога влечет за собой неизбежное обострение на линии соприкосновений войск. Мы и так видим это постоянно. Поэтому те усилия, которые Россия прилагает периодически, чтобы, по крайней мере, президенты Армении и Азербайджана разговаривали, все равно очень важны», - заключил главный редактор журнала «Россия в глобальной политике».