Պուտինը «թիկունքից հարված» է որակել ինքնաթիռի խոցումը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր հայտարարել է, որ ռուսական Су-24 ինքնաթիռի խոցումը «թիկունքից հարված էր», որը Ռուսաստանին հասցրել են «ահաբեկիչների աջակիցները»:
Ինչպես հաղորդում են ռուսական լրատվամիջոցները, այս մասին Վլադիմիր Պուտինն ասել է Սոչիում Հորդանանի Աբդուլլահ 2-րդ թագավորի հետ հանդիպմանը:
«Մեր ինքնաթիռը խոցվել է Սիրիայի տարածքում թուրքական F-16 կործանիչի կողմից: Ինքնաթիռն ընկել է Սիրիայի տարածքում՝ Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա: Օդանավը գտնվել է 6000 մ բարձրության վրա, երբ այն խոցել են: Ամեն դեպքում, մեր օդաչուներն ու ինքնաթիռը որեւէ կերպ չէին սպառնում Թուրքիայի Հանրապետությանը»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
Վլադիմիր Պուտինը շեշտել է, որ ՌԴ-ի հետ անհրաժեշտ կապեր հաստատելու փոխարեն թուրքական կողմը դիմել է ՆԱՏՕ-ի իր գործընկերներին հարցի եւ միջադեպի քննարկման համար:
«Մենք, իհարկե, աչալրջորեն կվերլուծենք տեղի ունեցածը: Եվ այսօրվա ողբերգական իրադարձությունները լուրջ հետեւանքներ կունենան ռուս-թուրքական հարաբերությունների վրա»,- ասել է ՌԴ նախագահը:

Путин назвал атаку на российский Су-24 «ударом в спину»
Ереван /Медиамакс/. Президент РФ Владимир Путин заявил сегодня, что атака по российскому самолету Су-24 стала «ударом в спину», который России нанесли «пособники терроризма».
Как сообщают российские СМИ, об этом Владимир Путин сказал в Сочи на встрече с королем Иордании Абдаллой II.
«Наш самолет был сбит над территорией Сирии ракетой «воздух-воздух» с турецкого самолета F-16. Самолет упал на территории Сирии в четырех километрах от границы с Турцией. Он находился в воздухе, на высоте 6000 метров, на удалении одного километра от границы с Турцией, когда на него была совершена атака. Очевидно, что российские летчики и Су-24 никак не угрожали Турции», - сказал президент РФ.
Владимир Путин подчеркнул, что турецкая сторона обратилась к своим партнерам по НАТО для обсуждения этого вопроса, вместо того, чтобы немедленно наладить с Россией необходимые контакты.
«Сегодняшнее трагическое событие будет иметь серьезные последствия для российско-турецких отношений», - сказал президент РФ.