Պուտինը «թիկունքից հարված» է որակել ինքնաթիռի խոցումը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր հայտարարել է, որ ռուսական Су-24 ինքնաթիռի խոցումը «թիկունքից հարված էր», որը Ռուսաստանին հասցրել են «ահաբեկիչների աջակիցները»:
Ինչպես հաղորդում են ռուսական լրատվամիջոցները, այս մասին Վլադիմիր Պուտինն ասել է Սոչիում Հորդանանի Աբդուլլահ 2-րդ թագավորի հետ հանդիպմանը:
«Մեր ինքնաթիռը խոցվել է Սիրիայի տարածքում թուրքական F-16 կործանիչի կողմից: Ինքնաթիռն ընկել է Սիրիայի տարածքում՝ Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա: Օդանավը գտնվել է 6000 մ բարձրության վրա, երբ այն խոցել են: Ամեն դեպքում, մեր օդաչուներն ու ինքնաթիռը որեւէ կերպ չէին սպառնում Թուրքիայի Հանրապետությանը»,- ասել է ՌԴ նախագահը:
Վլադիմիր Պուտինը շեշտել է, որ ՌԴ-ի հետ անհրաժեշտ կապեր հաստատելու փոխարեն թուրքական կողմը դիմել է ՆԱՏՕ-ի իր գործընկերներին հարցի եւ միջադեպի քննարկման համար:
«Մենք, իհարկե, աչալրջորեն կվերլուծենք տեղի ունեցածը: Եվ այսօրվա ողբերգական իրադարձությունները լուրջ հետեւանքներ կունենան ռուս-թուրքական հարաբերությունների վրա»,- ասել է ՌԴ նախագահը:

Putin calls plane downing “a stab in the back” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian President Vladimir Putin has today stated that downing of Su-24 Russian military airplane was "a stab in the back by accomplices of terrorists”.
Vladimir Putin said this during his meeting with the King of Jordan Abdullah the Second in Sochi, the Russian media outlets report.
“Our airplane was shot down by Turkish F-16 fighter in the territory of Syria. The plane fell in Syria’s territory, 4 km away from the Turkish border. The aircraft was on the height of 6000m when it was shot down. In any case, our pilots and plane didn’t pose a threat to Republic of Turkey”, said the Russian President.
Vladimir Putin has stressed that instead of establishing necessary ties with Russia, the Turkish side turned to its NATO partners to discuss the incident.
“Of course, we will thoroughly investigate what happened. Today’s tragic events will have serious consequences in Russia-Turkey relations”, said the Russian President.