Ադրբեջանը խոչընդոտում է Ցեղասպանության ճանաչմանը Քնեսեթում
Երեւան: Մեդիամաքս: Երուսաղեմում Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Ժորժետա Ավագյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ Իսրայելի կառավարությունը շարունակում է ճնշում գործադրել Քնեսեթի անդամների վրա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
«Սպասվում է, որ նոյեմբերին Իսրայելի խորհրդարանականները հերթական անգամ կքննարկեն Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւը: Քնեսեթի անդամներից շատերը մեր հետ զրույցներում ասում են, որ ընդունում են Հայոց ցեղասպանությունը, բայց կառավարությունը իրենց վրա ճնշում է գործադրում: Իրենք վախենում են»,- Մեդիամաքսին ասել է Ժորժետա Ավագյանը:
«Այսօր ամենամեծ խնդիրը Ադրբեջանն է առաջացնում, մանավանդ, որ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը շատ սերտ կապեր ունի Ադրբեջանի հետ: Լիբերմանն է, որ, ցավոք սրտի, մեծապես խոչընդոտում է մեր աշխատանքներին: Եթե այլ երկրներում Ցեղասպանության ճանաչման հարցում խոչընդոտներ է առաջացնում Թուրքիան, ապա այստեղ Թուրքիան ոչինչ չի ասում, քանի որ իր բարեկամ Ադրբեջանը արդեն իսկ մեծ ազդեցություն ունի»,-ասել է նա:
Միաժամանակ, Հայ դատի գրասենյակի ներկայացուցիչը հույս է հայտնել, որ Իսրայելի խորհրդարանականները «կկարողանան ճիշտ ելք գտնել ստեղծված իրավիճակից»:
«Հուսով եմ, որ ներկայացված բանաձեւը, թերեւս, այս անգամ կընդունվի, քանի որ Իսրայելի բնակչության մեծամասնությունը ՝մոտ 80 տոկոսը, ասում է, թե ամոթ է, որ Իսրայելը մինչ օրս չի ընդունել եւ դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը»,-հայտնել է նա:
Ժորժետա Ավագյանը կարծում է, որ երբ Իսրայելը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, շատ երկրներ եւ հատկապես՝ Միացյալ Նահանգները, կհետեւեն նրա օրինակին:
Իսրայելի խորհրդարանի Կրթության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովը օգոստոսի 1-ին պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Սրան նախորդել էր հուլիսի 5-ին Քնեսեթի որոշումը՝ բանաձևը ուղարկել նշված հանձնաժողով` ոլորտային ուսումնասիրությունների համար:

Ереван /Медиамакс/. Глава Армянского национального комитета Иерусалима Жоржетта Авакян сказала Медиамакс, что правительство Израиля продолжает оказывать давление на членов Кнессета в вопросе признания Геноцида армян.
«Ожидается, что в ноябре израильские парламентарии в очередной раз обсудят резолюцию, признающую и осуждающую Геноцид армян. Многие из членов Кнессета в разговорах с нами говорят, что признают Геноцид армян, но правительство оказывает на них давление. Они боятся», - сказала Жоржетта Авакян Медиамакс.
«Сегодня самые серьезные проблемы вызываны Азербайджаном, тем более, что министр обороны Израиля Авигдор Либерман имеет тесные связи с Азербайджаном. Именно Либерман, к сожалению, препятствует нашей работе. Если в других странах препятствия признанию Геноцида строит Турция, то в данном случае Турция ничего не делает, поскольку Азербайджан уже пользуется здесь большим влиянием», - сказала она.
В то же время Жоржетта Авакян выразила надежду, что израильские парламентарии «сумеют найти правильный выход из ситуации».
«Надеюсь, что представленная резолюция на этот раз будет принята, потому что 80% населения Израиля считают постыдным тот факт, что Израиль до сих пор не признал Геноцид армян», - сказала она.
Жоржетта Авакян считает, что если Израиль признает Геноцид армян, многие страны, и особенно - США, последуют его примеру.
Комиссия Кнессета по образованию, культуре и спорту парламента Израиля 1 августа официально признала Геноцид армян. Перед этим, 5 июля, Кнессет решил передать резолюцию в данную комиссию для детального изучения.