Ադրբեջանը խոչընդոտում է Ցեղասպանության ճանաչմանը Քնեսեթում
Երեւան: Մեդիամաքս: Երուսաղեմում Հայ դատի գրասենյակի ղեկավար Ժորժետա Ավագյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ Իսրայելի կառավարությունը շարունակում է ճնշում գործադրել Քնեսեթի անդամների վրա Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
«Սպասվում է, որ նոյեմբերին Իսրայելի խորհրդարանականները հերթական անգամ կքննարկեն Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւը: Քնեսեթի անդամներից շատերը մեր հետ զրույցներում ասում են, որ ընդունում են Հայոց ցեղասպանությունը, բայց կառավարությունը իրենց վրա ճնշում է գործադրում: Իրենք վախենում են»,- Մեդիամաքսին ասել է Ժորժետա Ավագյանը:
«Այսօր ամենամեծ խնդիրը Ադրբեջանն է առաջացնում, մանավանդ, որ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը շատ սերտ կապեր ունի Ադրբեջանի հետ: Լիբերմանն է, որ, ցավոք սրտի, մեծապես խոչընդոտում է մեր աշխատանքներին: Եթե այլ երկրներում Ցեղասպանության ճանաչման հարցում խոչընդոտներ է առաջացնում Թուրքիան, ապա այստեղ Թուրքիան ոչինչ չի ասում, քանի որ իր բարեկամ Ադրբեջանը արդեն իսկ մեծ ազդեցություն ունի»,-ասել է նա:
Միաժամանակ, Հայ դատի գրասենյակի ներկայացուցիչը հույս է հայտնել, որ Իսրայելի խորհրդարանականները «կկարողանան ճիշտ ելք գտնել ստեղծված իրավիճակից»:
«Հուսով եմ, որ ներկայացված բանաձեւը, թերեւս, այս անգամ կընդունվի, քանի որ Իսրայելի բնակչության մեծամասնությունը ՝մոտ 80 տոկոսը, ասում է, թե ամոթ է, որ Իսրայելը մինչ օրս չի ընդունել եւ դատապարտել Հայոց ցեղասպանությունը»,-հայտնել է նա:
Ժորժետա Ավագյանը կարծում է, որ երբ Իսրայելը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, շատ երկրներ եւ հատկապես՝ Միացյալ Նահանգները, կհետեւեն նրա օրինակին:
Իսրայելի խորհրդարանի Կրթության, մշակույթի և սպորտի հանձնաժողովը օգոստոսի 1-ին պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Սրան նախորդել էր հուլիսի 5-ին Քնեսեթի որոշումը՝ բանաձևը ուղարկել նշված հանձնաժողով` ոլորտային ուսումնասիրությունների համար:

Azerbaijan hinders recognition of Armenian genocide in Knesset
Yerevan /Mediamax/. Head of Jerusalem Armenian National Committee Georgette Avagyan told Mediamax that Israeli government continues to pressure the Knesset members regarding recognition of the Armenian Genocide.
“The members of Israeli Parliament are expected to discuss the resolution on recognition and condemnation of the Armenian Genocide once again in November. Many Knesset members told us that they recognize the Genocide but are pressured by the government. They are frightened,” Georgette Avagyan told Mediamax.
“The biggest issue today is caused by Azerbaijan. Defense Minister of Israel Avigdor Lieberman in particular has very close ties with Azerbaijan. Unfortunately, Lieberman is the one who hinders our work greatly. In other countries Turkey is responsible for hindering recognition of the Armenian Genocide, but Turkey says nothing in Israel, as its friend and ally Azerbaijan already has large influence,” she said.
Meanwhile, Georgette Avagyan Office expressed the hope that “Israeli MPs will be able to find the right solution for this situation.”
“I hope that the resolution will be adopted this time, because the majority of the population of Israel (around 80%) state it is a shame that Israel has not yet recognized and condemned the Armenian Genocide”, she noted.
Georgette Avagyan believes that once Israel recognizes the Genocide, many other countries will follow, USA especially.
Israeli Knesset Education, Culture and Sports Committee recognized the Armenian Genocide on August 1.