Հաստատվել է Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության նոր ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հյուսիս-Ատլանտյան խորհուրդը եւ Հայաստանը հաստատել են Հայաստան-ՆԱՏՕ 2017-2019 թթ. Անհատական գործընկերության գործողությունների 5-րդ ծրագիրը (ԱԳԳԾ)։
ԱԳՆ-ում նշել են, որ սկսած 2006-ից՝ ԱԳԳԾ-ն նպատակաուղղված է աջակցելու Հայաստանին պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտների բարեփոխումների անցկացմանը, ՀՀ խաղաղապահ ուժերի փոխգործակցելիության կարողությունների եւ հնարավորությունների զարգացմանը։
ԱԳԳԾ իրականացումը նպաստում է ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի քաղաքական երկխոսության շարունակական զարգացմանը, ՀՀ պաշտպանական ոլորտի ժողովրդավարական եւ քաղաքացիական վերահսկողության ընդլայնմանը եւ ուժեղացմանը, աղետների նվազեցմանը եւ ճգնաժամային կառավարմանը, արտակարգ իրավիճակներում պատրաստվածության կարողությունների ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերային համագործակցության վերաբերյալ հասարակական իրազեկման բարձրացմանը:
Ծրագրում ներառված են նաեւ ՆԱՏՕ-ի Գիտություն հանուն խաղաղության եւ անվտանգության ծրագրի շրջանակում Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության միջոցառումներ:

Armenia and NATO agree new IPAP
Yerevan /Mediamax/. The North Atlantic Treaty Organization and Armenia agreed the fifth Individual Partnership Action Plan (IPAP) for 2017-2019.
Armenian MFA noted that since 2006, IPAP is aimed at supporting reforms in Armenia’s defence and security sectors, as well as developing interoperability of Armenian peacekeeping forces.
Implementation of IPAP facilitates continuous development of the political dialogue between NATO and Armenia, expansion and strengthening of democratic and civil control over Armenia’s defense sector, disaster reduction and crisis management, as well as increase of emergency readiness and public awareness of the Armenia-NATO partnership.
The plan also includes Armenia-NATO cooperation events in the frames of NATO’s Science for Peace and Security Programme.