ՆԱՏՕ-ն կողջունի Եվրամիություն-Հայաստան նոր համաձայնագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրայն այսօր Երեւանում ասել է, որ Հայաստանը եղել եւ մնում է դաշինքի «վստահելի գործընկերը»:
«Հայաստանն ու ՆԱՏՕ-ն ունեն գերազանց գործնական համագործակցություն, որը մեծ հրապարակայնության կարիք չունի։ Մի շարք ոլորտներում հաջողություններ ենք գրանցել եւ կշարունակենք հաստատուն համագործակցությունը բոլոր հնարավոր ուղղություններով», - ասել է Ջեյմս Ապատուրայն՝ այսօր Երեւանում ՆԱՏՕ-ի Տեղեկատվական կենտրոնում կայացած մամուլի ասուլիս ընթացքում:
Նա ասել է, որ առաջիկայում Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններում «շեշտակի զարգացումներ» չի կանխատեսում։
Ջեյմս Ապատուրայը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն շարունակում է իր աջակցությունը Հայաստանի Զինված ուժերում գենդեռային հավասարության հաստատմանը, պաշտպանական կրթության բարելավմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին։
Նա նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն հարգում է Հայաստանի վարած հավասարակշռված արտաքին  քաղաքականությունը, եւ Հայաստանի անդամակցությունը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը եւ Եվրասիական միությանը չի դիտարկում իբրեւ խոչընդոտ:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին, Ջեյմս Ապատուրայն ասել է, որ ՆԱՏՕ անդամները կողջունեն Եվրամիության հետ Հայաստանի նոր շրջանակային համաձայնագրի կնքումը, քանի որ այն հնարավորություն կտա Երեւանին զարգացնել իր կապերը Արեւմուտքի հետ:
Ջեյմս Ապատուրայը նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն երախտապարտ է Հայաստանին՝  Աֆղանստանի եւ Կոսովոյի խաղաղապահ գործողություններին շարունակական մասնակցության համար: Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանն առաջիկայում Բրյուսելում կմասնակցի Աֆղանստանի գործողությանը մասնակցող երկրների պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը:

НАТО будет приветствовать новое соглашение Армении с ЕС - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Спецпредставитель генерального секретаря НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймс Аппатурай заявил сегодня в Ереване, что Армения была и остается «надежным партнером» альянса.
«Армения и НАТО имеют отличное практическое сотрудничество, которое не нуждается в большой гласности. Мы достигли успехов в ряде сфер и продолжим сотрудничество по всем возможным направлениям», - отметил Джеймс Аппатурай, выступая сегодня на пресс-конференции  в Информационном центре НАТО в Ереване.
Он заявил, что в ближайшее время не ожидает «драматических развитий» в отношениях Армения-НАТО.
Джеймс Аппатурай отметил, что НАТО продолжает оказывать поддержку гендерному равенству в Вооруженных силах Армении, улучшению военного образования, борьбе с коррупцией.
Он отметил, что НАТО уважает проводимую Арменией сбалансированную внешнюю политику и не рассматривает членство Армении в Организации договора о коллективной безопасности и Евразийском союзе в качестве препятствия.
Отвечая на вопросы журналистов, Джейм Аппатурай сказал, что члены НАТО будут приветствовать подписание нового рамочного соглашения ЕС с Арменией, поскольку оно даст возможность Еревану развивать связи с Западом.
Джеймс Аппатурай отметил, что НАТО благодарен Армении за продолжительное участие в миротворческих операциях в Афганистане и Косово. Он сообщил, что в ближайшее время в Брюселе министр оборны Армении Виген Саргсян примет участие во встрече министров обороны стран, участвующих в операции в Афганистане.