Երեւանում սպասում են ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի այցին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստան այցելելու հրավերը, որն անձամբ փոխանցել էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին ս.թ. փետրվարին Բրյուսելում:
Հունիսի 13-ին Սերժ Սարգսյանն ընդունել էր Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապատուրային:
Դաշինքի ներկայացուցիչը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանին՝ Աֆղանստանում եւ Կոսովոյում խաղաղության հաստատման գործողություններին մասնակցության եւ միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին ունեցած ներդրման համար: Նա ընդգծել է, որ Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններն այս տարիներին զարգացել են վստահության եւ փոխըմբռնման մթնոլորտում:
ՀՀ նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրության փոփոխություններից հետո Հայաստանում պետական կառավարման նոր համակարգին անցնելու գործընթացը, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ զարգացումներն ու իր գնահատականները:
Անդրադարձ է եղել նաեւ Հայաստան-Իրան հարաբերություններին, տարածաշրջանի խնդիրներին եւ անվտանգության մարտահրավերներին:

В Ереване ожидают визита генсека НАТО - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян подтвердил приглашение посетить Армению, которое передал генеральному секретарю НАТО Йенсу Столтенбергу в Брюселе в феврале этого года.
13 июня Серж Саргсян принял в Ереване спецпредставителя генерального секретаря НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймса Аппатурая.
Представитель альянса выразил благодарность Армении за участие в операциях по установлению мира в Афганистане и Косово. Он подчеркнул, что отношения Армении с НАТО в последние годы развивались в духе доверия и взаимопонимания.
Президент Армении представил процесс перехода к новой системе государственного управления после конституционных реформ, оценки ситуации в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
На встрече также были рассмотрены армяно-иранские отношения, региональные проблемы и вызовы безопасности.