Երեւանը կոչ է արել չբարդացնել ԱլԳ գագաթաժողովի մթնոլորտը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վաղը Երեւանում մեկնարկելու են 2017-2020 թթ. համար Եվրամիության կողմից Հայաստանին տրամադրվելիք Միասնական աջակցության շրջանակի շուրջ բանակցությունները:
Այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն՝ այսօր ելույթ ունենալով Քիշնեւում ընթացող Արեւելյան գործընկերության մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը:
«Կան նաեւ որոշ առկախ հարցեր, որոնցից մեկին կցանկանայի անդրադառնալ՝ մուտքի արտոնագրի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին: Շարժունակությունն ու մարդկանց միջեւ շփումները, որոնք ընկած էին Արեւելյան գործընկերության հիմքում, պետք է շարունակեն մնալ որպես այդպիսին»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Անդրադառնալով նոյեմբերին Բրյուսելում նախապատրաստվող Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովին՝ ԱԳ նախարարը կարեւորել է Եզրափակիչ հռչակագրի նախագծի մշակումը:
«Հայաստանը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալու այնպիսի մի փաստաթղթի մշակմանը, որը կարտացոլի համագործակցության իրական էությունը եւ կուղղորդի գալիք տարիների մեր ջանքերը: Ռիգայի հռչակագրի համաձայնեցված լեզուն կարող է հիմք ծառայել խնդրահարույց հարցերը հաղթահարելու համար: Կիսում եմ այն գործընկերների կարծիքը, ովքեր համոզված են, որ կարիք չկա բարդացնելու գալիք գագաթաժողովի մթնոլորտը այնպիսի խնդիրներով, որոնք, բոլորս էլ գիտենք, որ կարող են արգելակել կոնսենսուսի կայացումը»,- հայտարարել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նախարարը վերահաստատել է, որ Հայաստանը նպատակադրված է շարունակելու բարեփոխումները:
«Եվրոպական միությունը եղել եւ մնում է մեր վստահելի գործընկերն այս գործընթացներում։ Հայաստանը բարձր է գնահատում Եվրոպական միության հետ գործընկերությունը եւ ակնկալում է ապագա արդյունավետ համագործակցություն»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Ереван призвал не усложнять атмосферу саммита Восточного партнерства - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В Ереване завтра стартуют переговоры о рамках Единой поддержки на 2017-2020 гг. со стороны ЕС.
Об этом заявил сегодня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая на проходящей в Кишиневе неофициальной встрече министров иностранных дел стран-участниц Восточного партнерства.
«Есть также некоторые нерешенные вопросы, один из которых мне хотелось бы затронуть: начало диалога по либерализации визового режима. Движение и общение между людьми лежат в основе Восточного партнерства»,- напомнил Эдвард Налбандян.
Говоря о планируемом в ноябре саммите Восточного партнерства в Брюсселе, министр иностранных дел подчеркнул важность разработки проекта Заключительной декларации.
«Армения готова внести свой вклад в разработку такого документа, который будет отражать реальную сущность сотрудничества и направлять наши усилия в последующие годы. Согласованный текст Рижской декларации может служить основой для преодоления спорных вопросов. Разделяю мнение тех коллег, которые уверенны, что нет необходимости усложнять атмосферу предстоящего саммита вопросами, которые, как все мы знаем, могут осложнить достижение консенсуса»,- заявил Эдвард Налбандян.
Министр подтвердил, что Армения нацелена на продолжение реформ.
«Европейский союз был и остается нашим надежным партнером в этих процессах. Армения высоко оценивает партнерство с Европейским союзом и ожидает дальнейшее эффективное сотрудничество»,- отметил Эдвард Налбандян.