Բեռլինը վերանայում է Անկարայի հետ հարաբերությունները
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Զիգմար Գաբրիելը հայտարարել է, որ Բեռլինը որոշել է վերջին իրադարձություններին ֆոնին վերանայել Անկարայի հետ իր քաղաքականությունը, այդ թվում՝ ներդրումային համագործակցությունը:
«Չի կարելի խորհուրդ տալ ներդրումներ կատարել մի երկրում, որտեղ անվտանգություն չկա եւ որում հավասար են դասվում ձեռնարկություններն ու ահաբեկիչները: Ես չեմ հասկանում, թե ինչպես Գերմանիայի կառավարությունը կարող է երաշխավորել Թուրքիայում գերմանական ներդրումները, երբ նրանց կարող են սպառնալ քաղաքական դրդապատճառներով ընդունված որոշումները»,- Tass.ru-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Զիգմար Գաբրիելը:
Գերմանիայի ԱԳ նախարարը նշել է, որ ներկա իրավիճակում այլեւս անհնար է շարունակել բանակցությունները Եվրամիության եւ Թուրքիայի միջեւ մաքսային միության ստեղծման վերաբերյալ:
«Ես չեմ կարող պատկերացնել ԵՄ մաքսային միության ընդլայնման շուրջ բանակցությունները, այն դեպքում, երբ Թուրքիայում առանց որեւէ հիմնավորման ձերբակալում են ԵՄ երկրների քաղաքացիներին»,- ասել է Զիգմար Գաբրիելը՝ տեղեկացնելով, որ առաջիկա օրերին կամ շաբաթներին մտադիր է քննարկել Անկարայի հետ հարաբերությունները եվրոպական երկրների իր գործընկերների հետ:
Բացի այդ, Գերմանիայի իշխանությունները որոշում են ընդունել խստացնել վերահսկողությունն իրենց քաղաքացիների՝ Թուրքիա այցելությունների հարցում:
Նախարարի խոսքով՝ «Գերմանիայի յուրաքանչյուր քաղաքացի Թուրքիայում կարող է զոհ դառնալ»:
Մեդիամաքսը նշում է, որ երկու երկրների հարաբերություններն առավել սրվեցին այս շաբաթ, երբ Թուրքիայում ահաբեկիչների հետ համագործակցելու մեղադրանքով ձերբակալվեցին վեց իրավապաշտպաններ, այդ թվում՝ գերմանացի Պետեր Շտոյդտները: Բացի այդ, Անկարան մեղադրեց գերմանական Daimler եւ BASF ընկերություններին՝ Գյուլենական շարժմանն աջակցելու մեջ:

Берлин пересматривает отношения с Анкарой
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Германии Зигмар Габриэль заявил, что Берлин решил пересмотреть свою политику в отношении Анкары на фоне последних событий, в том числе инвестиционное сотрудничество.
«Нельзя советовать осуществлять инвестиции в страну, в которой нет безопасности и где предприятия ставят в один ряд с террористами. Я не понимаю, как правительство Германии может гарантировать безопасность немецких инвестиций в Турции, когда им могут грозить принятые по политическим мотивам решения»,- по сообщению Tass.ru, заявил Зигмар Габриэль.
Министр иностранных дел Германии отметил, что в нынешней ситуации невозможно продолжать переговоры между ЕС и Турцией о создании таможенного союза.
«Я не могу себе представить переговоры о расширении таможенного союза ЕС, когда в Турции без всякого основания задерживают граждан стран Евросоюза»,- заявил Зигмар Габриэль, сообщив, что в ближайшие дни или недели намерен обсудить со своими коллегами из европейских стран отношения с Анкарой.
Кроме того, власти Германии приняли решение об ужесточении контроля в вопросе поездок своих граждан в Турцию.
По словам министра, «каждый гражданин Германии может стать жертвой в Турции».
Медиамакс отмечает, что отношения двух стран обострились на этой неделе, когда в Турции были арестованы шесть правозащитников, обвиняемых в сотрудничестве с террористами, в их числе немец Петер Штойдтнер. Кроме того, Анкара обвинила немецкие компании Daimler и BASF в поддержке Гюленского движения.