Թուրքիայի եւ Գերմանիայի հակամարտությունը սրվում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Զիգմար Գաբրիելն առաջարկել է Թուրքիայի նախագահին հանդես գալ ԵՄ-ին անդամակցելու մասին բանակցությունների դադարեցման նախաձեռնությամբ:
«Խոսքի ազատությունը սահմանափակող, անմեղ մարդկանց բանտ նետող եւ ընդդիմությանը հալածող Թուրքիան չի կարող Եվրամիության մաս կազմել: Այս մասին գիտի նաեւ Թուրքիայի նախագահը: Ինձ թվում է, նա լուրջ չի վերաբերվում անդամակցելու շուրջ բանակցություններին», - ասել է Զիգմար Գաբրիելը Bild թերթին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
Միեւնույն ժամանակ Գերմանիայի ԱԳՆ նախարարը նշել է, որ Եվրամիությունը չի դադարեցնի բանակցությունները:
«Թող նա [Թուրքիայի նախագահը] անձամբ դա անի, ես չեմ ցանկանում աջակցել նրան հերթական սադրանքում»,- պարզաբանել է Գաբրիելը:
Ըստ նրա, «Թուրքիան մեծ է եւ Էրդողանից հետո էլ կգոյատեւի»:
«Մենք Թուրքիայի եւ թուրքերի հետ խնդիր չունենք, սակայն ունենք խնդիրներ ներկայիս կառավարության եւ նախագահի վարած քաղաքականության հետ»,- հայտարարել է նախարարը:

Turkey-Germany conflict is escalating
Yerevan/Mediamax/. Foreign Minister of Germany Sigmar Gabriel suggested President of Turkey Recep Tayyip Erdogan to initiate the termination of negotiations on joining the European Union.
“A country like Turkey, which restricts freedom of speech, keeps innocent people under arrest and oppresses the opposition, cannot possibly become a part of the European Union. President of Turkey knows it very well. I think he does not really want to join the EU and he is not quite serious about the negotiations,” Sigmar Gabriel told in an interview to Bild newspaper, which TASS quotes.
In addition, German FM remarked that the European Union will not terminate the negotiations with Turkey.
“Let him [President of Turkey] to do it himself, as I do not want to help him in yet another provocation,” Gabriel explained.
According to him, “Turkey is a huge country, which will exist after Erdogan”.
“We do not have any problem with Turkey or Turkish people, we have problems with current government and policies, adopted by Turkish President,” German FM stated.