Թուրքիայի եւ Գերմանիայի հակամարտությունը սրվում է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Զիգմար Գաբրիելն առաջարկել է Թուրքիայի նախագահին հանդես գալ ԵՄ-ին անդամակցելու մասին բանակցությունների դադարեցման նախաձեռնությամբ:
«Խոսքի ազատությունը սահմանափակող, անմեղ մարդկանց բանտ նետող եւ ընդդիմությանը հալածող Թուրքիան չի կարող Եվրամիության մաս կազմել: Այս մասին գիտի նաեւ Թուրքիայի նախագահը: Ինձ թվում է, նա լուրջ չի վերաբերվում անդամակցելու շուրջ բանակցություններին», - ասել է Զիգմար Գաբրիելը Bild թերթին տված հարցազրույցում, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը:
Միեւնույն ժամանակ Գերմանիայի ԱԳՆ նախարարը նշել է, որ Եվրամիությունը չի դադարեցնի բանակցությունները:
«Թող նա [Թուրքիայի նախագահը] անձամբ դա անի, ես չեմ ցանկանում աջակցել նրան հերթական սադրանքում»,- պարզաբանել է Գաբրիելը:
Ըստ նրա, «Թուրքիան մեծ է եւ Էրդողանից հետո էլ կգոյատեւի»:
«Մենք Թուրքիայի եւ թուրքերի հետ խնդիր չունենք, սակայն ունենք խնդիրներ ներկայիս կառավարության եւ նախագահի վարած քաղաքականության հետ»,- հայտարարել է նախարարը:

Конфликт Турции и Германии обостряется - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава МИД ФРГ Зигмар Габриэль предложил президенту Турции самому выступить с инициативой о прекращении переговоров о вступлении в ЕС.
«Турция, которая ограничивает свободу слова, бросает невинных людей в тюрьму и притесняет оппозицию, не может стать частью Евросоюза. Это знает и президент Турции. Мне кажется, он и сам не хочет этого, не воспринимает всерьез переговоры о вступлении», - сказал Зигмар Габриэль в интервью газете Bild, которое цитирует ТАСС.
В то же время глава МИД Германии отметил, что Евросоюз не будет прекращать переговоры.
«Пусть он [президент Турции] сам это сделает, я не хочу ему помогать в очередной провокации», - пояснил Габриэль.
По его словам, «Турция большая и будет существовать и после Эрдогана».
«У нас нет проблем с Турцией, нет проблем с турками, но у нас есть проблемы с нынешним правительством и проводимой президентом политикой», - заявил министр.