Բաքվին չեխական զենք վաճառողները չեն ունեցել Պրահայի թույլտվությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման անդրադարձել է Ադրբեջանին չեխական զինատեսակի վաճառքի վերաբերյալ աղմկահարույց թեմային՝ շեշտելով, որ այդ վաճառքն իրականացնողները չեն ունեցել Չեխիայի իշխանությունների թույլտվությունը:
Նախագահի մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ նախօրեին Երեւանում կայացած հանդիպմանը Միլան Շտեխն ասել է, որ այժմ հետաքննություն իրականացվում՝ պարզելու, թե ինչպես է կատարվել այդ գործարքը:
Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահն ընդգծել է, որ իր երկիրն աջակցում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին եւ համարում է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ս.թ. սեպտեմբերին անցկացված թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններում, ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, կիրառվել էր Չեխիայում արտադրված «Դանա» հրետանային համակարգը:

Продавцы чешского оружия Азербайджану не имели разрешения Праги - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель Сената парламента Чехии Милан Штех на встрече с президентом Армении Сержом Саргсяном коснулся нашумевшей темы продажи чешского оружия Азербайджану, подчеркнув, что осуществившие эту сделку не имели разрешения властей Чехии.
Пресс-служба президента сообщает, что на состоявшейся накануне  в Ереване встрече Милан Штех заявил, что ведется следствие для выяснения того, каким образом была осуществлена сделка.
Президент Сената парламента Чехии подчеркнул, что его страна поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ и считает, что конфликт должен быть решен исключительно мирным путем.
Медиамакс отмечает, что во время состоявшихся в сентябре совместных турецко-азербайджанских учений, по сообщению азербайджанских СМИ, была использована артиллерийская установка чешского производства «Дана».