Բաքվին չեխական զենք վաճառողները չեն ունեցել Պրահայի թույլտվությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Միլան Շտեխը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման անդրադարձել է Ադրբեջանին չեխական զինատեսակի վաճառքի վերաբերյալ աղմկահարույց թեմային՝ շեշտելով, որ այդ վաճառքն իրականացնողները չեն ունեցել Չեխիայի իշխանությունների թույլտվությունը:
Նախագահի մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ նախօրեին Երեւանում կայացած հանդիպմանը Միլան Շտեխն ասել է, որ այժմ հետաքննություն իրականացվում՝ պարզելու, թե ինչպես է կատարվել այդ գործարքը:
Չեխիայի խորհրդարանի Սենատի նախագահն ընդգծել է, որ իր երկիրն աջակցում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների ջանքերին եւ համարում է, որ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ս.թ. սեպտեմբերին անցկացված թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններում, ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, կիրառվել էր Չեխիայում արտադրված «Դանա» հրետանային համակարգը:

Prague didn’t authorize sale of Czech weapons to Azerbaijan, says Senate President
Yerevan /Mediamax/. President of the Czech Republic Senate Milan Stech touched upon the notorious sale of Czech weapons to Azerbaijan at the meeting with President of Armenia Serzh Sargsyan, stressing that the sellers didn’t have permission from the Czech authorities.
Armenian presidential press service informed that the meeting took place in Yerevan yesterday, and Milan Stech stated they launched an investigation to find out how the deal was bargained.
Milan Stech also stressed that the Czech Republic supports the OSCE Minsk Group’s efforts and believes that the Nagorno-Karabakh conflict must be solved only through peaceful means.
It’s worth mentioning that Azerbaijani media reported about use of Czech Dana howitzers by Azeri armed forces during the joint military exercise with Turkish forces.