Իսրայելը պատրաստակամ է ընդլայնել կապերը Հայաստանի հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն ասել է, որ իր երկիրը պատրաստակամ է ընդլայնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ:
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, Իսրայելի վարչապետն այդ մասին ասել է նոյեմբերի 7-ին՝ Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպմանը:
Բենիամին Նեթանյահուն ասել է, որ Իսրայելի եւ Հայաստանի միջեւ առկա է համագործակցության մեծ ներուժ:
Հայաստանի արտգործնախարարը նշել է, որ վերջին շրջանում հայ-իսրայելական շփումներում նկատվում է ակտիվացում եւ համոզմունք է հայտնել, որ հիմնվելով երկու ժողովուրդների բարեկամական պատմական հարուստ ավանդույթների վրա, համատեղ ջանքերի շնորհիվ Հայաստանի եւ Իսրայելի հարաբերությունները նոր լիցք կստանան։
Երկկողմ օրակարգի հարցերից բացի, Նեթանյահուն եւ Նալբանդյանը խոսել են նաեւ
միջազգային կառույցներում համագործակցության, տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրների շուրջ:
Իսրայելի վարչապետը եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը անդրադարձել են նաեւ Երուսաղեմում հայկական հարուստ պատմամշակութային ժառանգությանը։

Израиль готов расширять связи с Арменией
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Израиля Бениамин Нетаньяху заявил, что его страна готова расширять отношения с Арменией.
Согласно сообщению МИД, премьер-министр Израиля заявил об этом 7 ноября на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном.
Бениамин Нетаньяху отметил, что Израиль и Армения обладают большим потенциалом для сотрудничества.
Министр иностранных дел Армении отметил, что в последнее время заметна активизация двусторонних контактов, и выразил уверенность, что на основе богатых исторических традиций дружбы между двумя народами и благодаря совместным усилиям армяно-израильские отношения получат новый импульс.
Кроме вопросов двусторонней повестки, Нетаньяху и Налбандян коснулись также сотрудничества в международных структурах, региональных и международных вопросов.
Премьер-министр Израиля и министр иностранных дел Армении говорили также о богатом армянском культурно-историческом наследии в Иерусалиме.