ԵՄ-ն Հարավային Կովկասում նոր հատուկ ներկայացուցիչ ունի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: էստոնացի Տոյվո Կլաարը (Toivo Klaar) նշանակվել է Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ։
49-ամյա Տոյվո Կլաարը այդ պաշտոնում փոխարինել է գերմանացի Հերբերտ Զալբերին։
Տոյվո Կլաարը 2014-2017թթ. եղել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Կենտրոնական Ասիայի բաժնի ղեկավարը։ 2013-2014թթ. ղեկավարել է Վրաստանում ԵՄ մոնիտորինգային առաքելությունը։
Ավելի վաղ նա տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունում, Եվրոպական հանձնաժողովում, Էստոնիայի արտգործնախարարությունում։
Մեդիամաքսը նշում է, որ Եվրամիությունն Հարավային Կովկասում իր առաջին ներկայացուցչին նշանակեց 2003 թվականին՝ այդ պաշտոնը զբաղեցրեց ֆինն դիվանագիտ Հեյկի Թալվիտիեն:
2006 թվականին նրան փոխարինեց շվեդ դիվանագետ Պիտեր Սեմնեբին:
2011 թվականին Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ նշանակվեց ֆրանսիացի Ֆիլիպ Լեֆորը, որին 2014 թվականին փոխարինեց գերմանացի Հերբերտ Զալբերը:

ЕС назначил нового спецпредставителя по Южному Кавказу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Эстонец Тойво Клаар (Toivo Klaar) назначен новым специальным представителем Ервопейского союза по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии.
49-летний Тойво Клаар сменил  на этом посту немца Герберта Зальбера.
В 2014-2017 гг. Тойво Клаар был руководителем Отдела Центральной Азии в Европейской службе внешних действий. В 2013-2014 гг. возглавлял мониторинговую миссию ЕС в Грузии.
Ранее он занимал различные должности в Европейской службе внешних действий, в Европейской комиссии и в министерстве иностранных дел Эстонии.
Медиамакс отмечает, что Евросоюз назначил своего первого представителя на Южном Кавказе в 2003 году: этот пост занял финский дипломат Хейки Талвитие.
В 2006 году его сменил шведский дипломат Питер Семнеби.
В 2011 году спецпредставителем Евросоюза был назначен француз Филипп Лефор, которого в 2014 году сменил немец Герберт Зальбер.