Ալան Դանքն. Բրիտանիան ողջունում է Հայաստան-ԵՄ կապերի խորացումը
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի եւ Ամերիկաների հարցով պետնախարար Ալան Դանքնը հոդված է գրել այսօր Բրյուսելում մեկնարկող ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի մասին, որը Հայաստանում հրապարակելու բացառիկ իրավունքը վերապահվել է Մեդիամաքսին:
Սըր Ալան Դանքնը գրել է.
«Այսօր Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի առաջնորդներն ու արտգործնախարարները կհավաքվեն Բրյուսելում Արեւելյան Գործընկերության գագաթաժողովին:
2009 թվականին Պրահայում կայացած Արեւելյան Գործընկերության առաջին գագաթաժողովից ի վեր շատ բան է տեղի ունեցել տարածաշրջանում: Անփոփոխ է մնացել եւ ավելի է  կարեւորվել միայն գործընկերության ուժը՝ որպես ժողովրդավարություն, բարեկեցություն, կայունություն եւ խորացված համագործակցություն կառուցելու ընդհանուր հանձնառության ազդանշան:
Այսօր մենք հավաքվում ենք Բրյուսելում, որպեսզի արձանագրենք առաջընթացը, համաձայնեցնենք ապագա առաջնահերթությունները եւ երաշխավորենք, որ տարածաշրջանում բարեփոխումների վճռական աշխատանքը շարունակվելու է: Միացյալ Թագավորությունը սրտանց աջակցում է Արեւելյան Գործընկերության կարեւորագույն աշխատանքներին: Մենք կշարունակենք աջակցել միասնական նպատակներին նաեւ մեր երկկողմ հարաբերությունների շրջանակներում:
Հայաստանում Միացյալ Թագավորությունը շարունակում է աջակցել կառավարության հավակնոտ բարեփոխումների ծրագրին: Քանի որ Հայաստանը պատրաստվում է անցում կատարել կիսանախագահականից դեպի խորհրդարանական ժողովրդավարություն, Բրիտանական դեսպանությունը ֆինանսավորում է մի ծրագիր, որը կբարձրացնի հայ խորհրդարանականների պատկերացումները խորհրդարանական ժողովրդավարության մեջ իրենց դերի մասին, այդ թվում՝ ընտրողների նկատմամբ հաշվետվողականությունը եւ կառավարության աշխատանքի արդյունավետ վերահսկումը:
2017 թ. սեպտեմբերին Հայաստան կատարած այցիս ընթացքում ես հայտարարեցի, որ 2018 թվականից Հայաստանը միջոցներ կստանա նոր հիմնադրամից ՝ կառավարման համակարգի եւ տնտեսական բարեփոխումներին աջակցելու նպատակով: Ուրախ եմ, որ այդ ծրագրերն ընթանում են ըստ ժամանակացույցի, եւ մեր Լավ կառավարման հիմնադրամը (Good Governance Fund) կօգնի իրագործել ծրագրեր՝  Հայաստանում բարեփոխումներն ամրապնդելու նպատակով:
Միացյալ Թագավորության վարչապետի որոշումը խորհրդարանի անդամ Մարկ Պրիթչարդին Հայաստանում Առեւտրի եւ ներդրումային հարցերով բանագնաց նշանակելու մասին արտացոլում է Միացյալ Թագավորության հանձնառությունը ամրապնդել մեր երկու երկրների միջեւ առեւտրային եւ ներդրումային կապերը:
Միացյալ Թագավորությունն ուրախ է, որ Հայաստանն ամրապնդում եւ խորացնում է կապերը Եվրոպական Միության հետ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրմամբ:
Այսօրվա գագաթաժողովում Միացյալ Թագավորությունը հստակ կարտահայտի մեր վճռական աջակցությունը Արեւելյան գործընկերության նախաձեռնությանը: Դա այդպես է այսօր եւ այդպես կլինի ապագայում: Թեեւ Միացյալ Թագավորությունը լքում է ԵՄ-ն, Արեւելյան հարեւանության մեր ընդհանուր նպատակներն ու առաջնահերթությունները չեն փոխվի, եւ մենք կշարունակենք աշխատել Եվրոպայում մեր դաշնակիցների եւ ընկերների հետ `այդ նպատակներին հասնելու համար»:

Алан Дункан: Лондон приветствует углубление связей Армения-ЕС
Ерева /Медиамакс/. Государственный министр Великобритании по вопросам Европы и Америки Алан Дункан написал статью о стартующем сегодня в Брюсселе саммите Восточного партнерства ЕС, исключительное право на публикацию которой в Армении было предоставлено Медиамакс.
Сэр Алан Дункан пишет:
«Сегодня в Брюсселе на саммите Восточного партнерства соберутся руководящие лица и министры иностранных дел Армении, Азербайджана, Беларуси, Грузии, Молдовы и Украины, а также стран ЕС.
С момента проведения первого саммита Восточного партнерства в Праге в 2009 году в регионе произошло много событий. Наш союз по-прежнему крепок, и продолжает развиваться, что подтверждает нашу общую приверженность делу укрепления демократии, процветания, стабильности и расширения сферы сотрудничества.
Сегодня мы встретились в Брюсселе для того, чтобы оценить итоги работы, согласовать будущие приоритеты и обеспечить продолжение важнейшей работы по осуществлению реформ в регионе. Великобритания всецело поддерживает столь значимое Восточное партнерство, и мы будем продолжать содействовать достижению общих целей в рамках нашего двустороннего сотрудничества.
В Армении Великобритания продолжает поддерживать амбициозную программу правительства по проведению реформ. Поскольку Армения готовится к переходу от полупрезидентской демократии к парламентской, Посольство Великобритании финансирует проект по расширению понимания парламентариями Армении своей роли в парламентской демократии, в том числе, подотчетности перед избирателями и эффективному контролю работы правительства.
Во время своего визита в Армению в сентябре 2017 году я объявил, что Армения сможет воспользоваться новым многомиллионным фондом с 2018 года для поддержки управления и экономических реформ в стране. Я рад, что реализация этих планов идет полным ходом. Наш Фонд добросовестного управления будет содействовать проведению реформ в Армении.
Недавно премьер-министр Великобритании назначил депутата Марка Притчарда главным дипломатическим представителем в Армении по вопросам торговли и инвестиций. Это отражает стремление Великобритании укрепить двусторонние торговые и инвестиционные связи между нашими странами.
Великобритания с восхищением отмечает, что Армения укрепляет и развивает связи с Европейским союзом посредством подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
На Саммите Восточного партнерства сегодня Великобритания однозначно заявляет о своей активной поддержке в отношении программы Восточного партнерства. Это важно для нас сейчас и сохранит свою актуальность в будущем. Несмотря на то, что Великобритания выходит из ЕС, наши общие цели и приоритеты в странах Восточного партнерства не будут меняться, и мы будем продолжать работать с нашими союзниками и друзьями по всей Европе для достижения общих целей».