Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը
Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին Իլհամ Ալիեւը հարցազրույց է տվել ռուսական ՏԱՍՍ գործակալության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Միխայիլ Գուսմանին: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ այդ հարցազրույցից:
«Մամուլի ազատությունը լիովին ապահովված է»
Ադրբեջանը բաց երկիր է: Մեր երկրում գործում են ժողովրդավարական բոլոր ինստիտուտները: Լիովին ապահովված է մամուլի ազատությունը: Ադրբեջանն ազատ համացանցով երկիր է, օգտատերերի թիվն աճում է եւ արդեն մոտենում է մոտ 80%-ին: Լիովին երաշխավորվում է հավաքների եւ քաղաքական գործունեության ազատությունը:
Մենք՝ որպես զգալի փորձ ունեցող Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիր, պարտավորություններ ենք ստանձնել, այդ թվում՝ մեր հասարակության հետագա ժողովրդավարացման մասով: Կարծում եմ, որ մենք վստահորեն եւ հաջողությամբ ենք կատարում դրանք: Իհարկե, կան որոշ հարցեր, որոնք լրացուցիչ ջանքեր են պահանջում, սակայն մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ:
«Գործնականում ավարտել ենք վերազինման գործընթացը»
Միջազգային փորձագետների եւ կազմակերպությունների գնահատականների համաձայն՝ այսօր ադրբեջանական բանակը դասվում է աշխարհի 50 ամենահագեցած եւ մարտունակ բանակների թվին: Մենք գործնականում ավարտել ենք վերազինման գործընթացը, մեր բանակը հագեցած է ինչպես հարձակողական, այնպես էլ պաշտպանական ամենաժամանակակից, գերճշգրիտ, տեխնոլոգիական զենքերով: Մենք զենք  ենք գնում ամենալավ արտադրողներից, եւ այդ սպառազինությունը մեզ թույլ է տալիս բավականաչափ վստահ զգալ մեզ:
Բնականաբար, ուժեղ բանակ ստեղծելու համար միայն սպառազինությունը բավարար չէ, այդ իսկ պատճառով մեծ աշխատանք է տարվել բանակի մարտունակությունը բարձրացնելու եւ կարգապահությունն ամրապնդելու ուղղությամբ:
Ինչ վերաբերում է սպառազինության ձեռքբերմանը, ապա այն կլինի ավելի ընտրովի, ավելի կոնկրետ՝ համապատասխան խնդիրները լուծելու համար:
Ադրբեջանում արտադրվում է ավելի քան հազար անուն ռազմական արտադրանք, որը համապատասխանում  է միջազգային ստանդարտներին եւ մի շարք ցուցանիշներով նվազեցնում է մեր կախվածությունը ներկրումից, ինչպես նաեւ ստեղծում է արտահանման մեծ ներուժ:
Պուտինի հետ հարաբերությունների մասին
Մեր անձնական կապերը Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինի հետ երկկողմ հարաբերությունների հաջող զարգացման ամենակարեւոր գործոններից մեկն են:
Մեր միջեւ առկա են շատ վստահելի հարաբերություններ: Մենք չունենք փակ թեմաներ: Երբ ծագում են մեր միջամտությունը պահանջող հարցեր, մենք անպայման հեռախոսազրույց ենք ունենում կամ հանդիպում եւ կարգավորում ենք խնդիրները, որոնք ծագել են մեր ենթականերից որեւէ մեկի պատճառով:
Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը
Սա մեր երկկողմ հարաբերություններ կարեւորագույն գործոնն է, որը խաղացել եւ շարունակում է կարեւոր դեր խաղալ միջպետական համագործակցության մեջ: Հիմնականում մեր անձնական, վստահելի հարաբերությունների եւ միմյանց համար մեր կարեւորության ընդհանուր գիտակցման շնորհիվ մեզ հաջողվեց հասցնել այդ կապերը ռազմավարական գործընկերության մակարդակի:
Կարգավորման մասին
Գլխավոր խնդիրն այն է, որ Հայաստանը չի ցանկանում փոխել ստատուս-քվոն: Խոսքով Երեւանը հայտարարում է բանակցություններ վարելու իր ցանկության մասին, բայց գործնականում զբաղվում է իմիտացիայով: Եվ դա անում է, որպեսզի այս ամենն անընդհատ շարունակվի, եւ այս գործընթացն ավարտ չունենա, ինչն անընդունելի է թե՛ մեր եւ թե՛ միջազգային հանրության համար: Ուստի Հայաստանը պետք է անհապաղ կատարի ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի բանաձեւերը, եւ անհրաժեշտ է սկսել ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի անհապաղ վերացումը:

Ильхам Алиев и Владимир Путин
Накануне внеочередных президентских выборов в Азербайджане Ильхам Алиев дал интервью заместителю гендиректора российского информационного агентства ТАСС Михаилу Гусману. Представляем вашему вниманию отрывки из этого интервью.
«Полностью обеспечивается свобода прессы»
Азербайджан - страна, открытая миру. В нашей стране существуют все демократические институты. Полностью обеспечивается свобода прессы. Азербайджан - страна со свободным интернетом, и количество его пользователей растет, уже приближается где-то к 80%. Также обеспечивается полностью свобода собраний, свобода политической деятельности. Мы, как члены Совета Европы с уже немалым стажем, взяли на себя обязательства в том числе и по дальнейшей демократизации нашего общества. И думаю, уверено и успешно с этим справляемся. Хотя, конечно же, есть еще и вопросы, которые требуют дополнительных усилий, и мы в этом направлении работаем.
«Мы практически завершили процесс перевооружения»
Сегодня азербайджанская армия, по оценке международных экспертов и организаций, входит в число 50 самых оснащенных и боеспособных армий мира. Мы практически завершили процесс перевооружения, наша армия оснащена самым современным, высокоточным, технологичным оружием как наступательного, так и оборонительного характера. Мы закупаем вооружение у самых лучших производителей. И это вооружение позволяет нам чувствовать себя достаточно уверенно.
Естественно, одними вооружениями сильную армию не создашь, поэтому очень много было сделано для увеличения боеспособности нашей армии, укрепления дисциплины. И конечно же - многочисленные учения и тренинги. Они нам показывают, где у нас еще есть недостатки.
Что касается приобретения вооружения, оно будет более выборочным, более конкретным - под решение соответствующих задач. В Азербайджане производится более тысячи наименований военной продукции, которая соответствует международным стандартам и снижает зависимость нашу от импорта по многим показателям. А также создает хороший экспортный потенциал.
Об отношениях с Путиным
Наши личные отношения с президентом Владимиром Владимировичем Путиным являются одним из важных факторов успешного развития наших двусторонних отношений.
Ильхам Алиев и Владимир Путин Ильхам Алиев и Владимир Путин
Между нами существуют очень доверительные отношения. У нас нет закрытых тем. И если возникают какие-то вопросы, требующие нашего вмешательства, мы обязательно созваниваемся или встречаемся и регулируем какие-то шероховатости, которые допускает кто-то из подчиненных.
Это важнейший фактор наших двусторонних отношений, который сыграл и играет важную роль в межгосударственном сотрудничестве. Во многом благодаря нашим личным, доверительным отношениям и общему пониманию важности наших стран друг для друга, нам удалось вывести наше сотрудничество на уровень стратегического партнерства.
Об урегулировании
Главная проблема - Армения не хочет менять статус-кво. Она на словах декларирует желание вести переговоры, но на деле занимается их имитацией. И делает все для того, чтобы, все шло по кругу и это был бы процесс без конца. Что не является приемлемым ни для нас, ни для мирового сообщества. Поэтому необходимо скорейшее выполнение резолюций Совета Безопасности ООН Арменией, скорейшее начало деоккупации азербайджанской территории.
Начало деоккупации азербайджанской территории - это первый шаг в поэтапном урегулировании конфликта.