Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը
Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրությունների նախաշեմին Իլհամ Ալիեւը հարցազրույց է տվել ռուսական ՏԱՍՍ գործակալության գլխավոր տնօրենի տեղակալ Միխայիլ Գուսմանին: Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում հատվածներ այդ հարցազրույցից:
«Մամուլի ազատությունը լիովին ապահովված է»
Ադրբեջանը բաց երկիր է: Մեր երկրում գործում են ժողովրդավարական բոլոր ինստիտուտները: Լիովին ապահովված է մամուլի ազատությունը: Ադրբեջանն ազատ համացանցով երկիր է, օգտատերերի թիվն աճում է եւ արդեն մոտենում է մոտ 80%-ին: Լիովին երաշխավորվում է հավաքների եւ քաղաքական գործունեության ազատությունը:
Մենք՝ որպես զգալի փորձ ունեցող Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկիր, պարտավորություններ ենք ստանձնել, այդ թվում՝ մեր հասարակության հետագա ժողովրդավարացման մասով: Կարծում եմ, որ մենք վստահորեն եւ հաջողությամբ ենք կատարում դրանք: Իհարկե, կան որոշ հարցեր, որոնք լրացուցիչ ջանքեր են պահանջում, սակայն մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ:
«Գործնականում ավարտել ենք վերազինման գործընթացը»
Միջազգային փորձագետների եւ կազմակերպությունների գնահատականների համաձայն՝ այսօր ադրբեջանական բանակը դասվում է աշխարհի 50 ամենահագեցած եւ մարտունակ բանակների թվին: Մենք գործնականում ավարտել ենք վերազինման գործընթացը, մեր բանակը հագեցած է ինչպես հարձակողական, այնպես էլ պաշտպանական ամենաժամանակակից, գերճշգրիտ, տեխնոլոգիական զենքերով: Մենք զենք  ենք գնում ամենալավ արտադրողներից, եւ այդ սպառազինությունը մեզ թույլ է տալիս բավականաչափ վստահ զգալ մեզ:
Բնականաբար, ուժեղ բանակ ստեղծելու համար միայն սպառազինությունը բավարար չէ, այդ իսկ պատճառով մեծ աշխատանք է տարվել բանակի մարտունակությունը բարձրացնելու եւ կարգապահությունն ամրապնդելու ուղղությամբ:
Ինչ վերաբերում է սպառազինության ձեռքբերմանը, ապա այն կլինի ավելի ընտրովի, ավելի կոնկրետ՝ համապատասխան խնդիրները լուծելու համար:
Ադրբեջանում արտադրվում է ավելի քան հազար անուն ռազմական արտադրանք, որը համապատասխանում  է միջազգային ստանդարտներին եւ մի շարք ցուցանիշներով նվազեցնում է մեր կախվածությունը ներկրումից, ինչպես նաեւ ստեղծում է արտահանման մեծ ներուժ:
Պուտինի հետ հարաբերությունների մասին
Մեր անձնական կապերը Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինի հետ երկկողմ հարաբերությունների հաջող զարգացման ամենակարեւոր գործոններից մեկն են:
Մեր միջեւ առկա են շատ վստահելի հարաբերություններ: Մենք չունենք փակ թեմաներ: Երբ ծագում են մեր միջամտությունը պահանջող հարցեր, մենք անպայման հեռախոսազրույց ենք ունենում կամ հանդիպում եւ կարգավորում ենք խնդիրները, որոնք ծագել են մեր ենթականերից որեւէ մեկի պատճառով:
Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը Իլհամ Ալիեւը եւ Վլադիմիր Պուտինը
Սա մեր երկկողմ հարաբերություններ կարեւորագույն գործոնն է, որը խաղացել եւ շարունակում է կարեւոր դեր խաղալ միջպետական համագործակցության մեջ: Հիմնականում մեր անձնական, վստահելի հարաբերությունների եւ միմյանց համար մեր կարեւորության ընդհանուր գիտակցման շնորհիվ մեզ հաջողվեց հասցնել այդ կապերը ռազմավարական գործընկերության մակարդակի:
Կարգավորման մասին
Գլխավոր խնդիրն այն է, որ Հայաստանը չի ցանկանում փոխել ստատուս-քվոն: Խոսքով Երեւանը հայտարարում է բանակցություններ վարելու իր ցանկության մասին, բայց գործնականում զբաղվում է իմիտացիայով: Եվ դա անում է, որպեսզի այս ամենն անընդհատ շարունակվի, եւ այս գործընթացն ավարտ չունենա, ինչն անընդունելի է թե՛ մեր եւ թե՛ միջազգային հանրության համար: Ուստի Հայաստանը պետք է անհապաղ կատարի ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի բանաձեւերը, եւ անհրաժեշտ է սկսել ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի անհապաղ վերացումը:

Ilham Aliyev and Vladimir Putin
Ahead of the early presidential elections in Azerbaijan, Ilham Aliyev has given an interview to TASS First Deputy Director General Mikhail Gusman. We have singled out certain excerpts from the interview.
“We fully secure freedom of the press”
Azerbaijan is a country open to the world. We have all democratic institutions and fully secure the freedom of the press. Azerbaijan is a country with free internet and a growing number of internet users (up to 80% of the population). We also fully secure the freedom of assembly and political activity. As an experienced member of the Council of Europe, we have taken it upon ourselves to further democratize our society. I believe we are succeeding in that process with confidence. Naturally, there are still issues that require additional efforts, and we are working on them.
“Azerbaijani army is almost completely re-equipped”
As of this moment, the Azerbaijani army is ranked among 50 the most equipped and combat-ready armies in the world by international experts and organizations. We have practically completed the process of rearmament. Our armed forces are equipped with the latest and the most advanced technological weapons, both defensive and offensive. We purchase weapons from the best producers and those weapons enable us to feel quite confident.
Naturally, you cannot create a strong army just by buying weapons, so we have worked hard to increase the combat readiness of our army and strengthen the discipline. And of course, we organize multiple courses and trainings. They let us see where we still have a room for improvement.
As for purchase of weapons, it will be more selective and concrete, aimed at realization of certain tasks. Azerbaijan produces over a thousand items of military industry, which comply with international standards and reduce our dependence on import by many indicators. It also creates good export potential.
On relationship with Putin
Our personal relationship with President Vladimir Putin is one of the key factors of successful development of the bilateral relations.
We have a very trusting relationship and no subjects we cannot discuss . If something requires our interference, we call each other on the phone or organize a meeting and smooth rough edges that might be caused by our subordinates.
Ilham Aliyev and Vladimir Putin Ilham Aliyev and Vladimir Putin
It is the most important factor in our bilateral relations, which has played a significant role in interstate cooperation in the past and will play it further. In large parts because of our trusting personal relationship and common understanding of the importance our countries hold for each other, we have managed to take our cooperation to the level of strategic partnership.
On resolution of the Karabakh conflict
The main problem is that Armenia does not want to change the status quo. Armenia makes statements about the desire to hold negotiations, but actually, it is only imitating them. And Armenia does everything to keep things going around in a circle, with no end in sight. That is unacceptable both for Azerbaijan and the international community. For that reason, Armenia needs to begin implementing the resolutions of the UN Security Council and de-occupy the Azerbaijani lands as soon as possible.
Liberation of the Azerbaijani territory is the first step in the stage-by-stage resolution of the conflict.