Փաշինյանը դատապարտել է Բելառուսի եւ Ադրբեջանի գործարքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «մենք դատապարտում ենք Բելառուսի եւ Ադրբեջանի գործարքը զինտեխնիկայի մատակարարման մասին»:
Այսօր Երեւանում հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այդ գործարքը «ուղղված է ընդդեմ Հայաստանի շահերի եւ խաթարում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) էությունը»:
Մինսկը Բաքվին զինտեխնիկայի նոր խմբաքանակ կվաճառի
Անդրադառնալով նախորդ շաբաթ արված իր հայտարարությանը եւ Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի արձագանքին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «այս հարցում իմ զրուցակիցը Բելառուսի նախագահն է, որից ես արձագանք դեռեւս չեմ ստացել»:
Մինսկը կոշտ պատասխան է տվել Փաշինյանին
«Ես պարզաբանումներ կպահանջեմ Բելառուսի նախագահից տեղի ունեցածի եւ մի շարք այլ գործընթացների վերաբերյալ: Մենք լռության չենք մատնելու մեր երկրի շահերին առնչվող որեւէ հարց, պաշտպանելու ենք Հայաստանի ազգային շահերը», - ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա նկատել է, որ եթե դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք հանդիպմանը ՀԱՊԿ անդամները կոնսենսուսի չհասնեն, «մենք կշարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ»:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ ինչպես արդեն ասել է նախկինում, ՀԱՊԿ-ի անդամ-երկրների փոխադարձ պարտավորությունները հստակեցնելու խնդիր կա:
«Մենք մեր դաշնակցային պարտավորությունները լիարժեք կատարում ենք, ինչը, ցավոք, չենք կարող ասել մեր մի շարք գործընկերների մասին: Ուստի անհրաժեշտ է անել այդ հստակեցումները», - ասել է կառավարության ղեկավարը:

Пашинян осудил сделку Беларуси и Азербайджана - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. И.о. премьер министра Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «мы осуждаем сделку Беларуси и Азербайджана о поставках военной техники».
Выступая сегодня на пресс-конференции в Ереване Никол Пашинян заявил, что эта сделка «направлена против интересов Армении и искажает суть Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ)».
Комментируя свое недавнее заявление и реакцию на него пресс-секретаря МИД Беларуси, Никол Пашинян отметил, что «в этом вопросе моим собеседником является президент Беларуси, отклика от которого я еще не получил».
Минск жестко ответил на заявления Пашиняна
«Я потребую разъяснений от президента Беларуси по поводу случившегося и ряда других процессов. Мы не будем замалчивать ни один вопрос, касающийся интересов нашей страны, и будем защищать национальные интересы Армении», - отметил и.о. премьер-министра Армении.
Он заметил, что, если на предстоящей встрече 6 декабря в Санкт-Петербурге лидеры стран-участниц ОДКБ не придут к консенсусу, то «мы продолжим работать для достижения консенсуса».
Никол Пашинян отметил, что как он уже говорил ранее, в ОДКБ есть проблема конкретизации взаимных обязательств стран-участниц.
«Мы полноценно выполняем свои союзнические обязательства, чего, к сожалению, не можем сказать о некоторых наших партнерах», - добавил глава правительства.