Փաշինյանը դատապարտել է Բելառուսի եւ Ադրբեջանի գործարքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «մենք դատապարտում ենք Բելառուսի եւ Ադրբեջանի գործարքը զինտեխնիկայի մատակարարման մասին»:
Այսօր Երեւանում հանդես գալով մամուլի ասուլիսում, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այդ գործարքը «ուղղված է ընդդեմ Հայաստանի շահերի եւ խաթարում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) էությունը»:
Մինսկը Բաքվին զինտեխնիկայի նոր խմբաքանակ կվաճառի
Անդրադառնալով նախորդ շաբաթ արված իր հայտարարությանը եւ Բելառուսի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի արձագանքին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «այս հարցում իմ զրուցակիցը Բելառուսի նախագահն է, որից ես արձագանք դեռեւս չեմ ստացել»:
Մինսկը կոշտ պատասխան է տվել Փաշինյանին
«Ես պարզաբանումներ կպահանջեմ Բելառուսի նախագահից տեղի ունեցածի եւ մի շարք այլ գործընթացների վերաբերյալ: Մենք լռության չենք մատնելու մեր երկրի շահերին առնչվող որեւէ հարց, պաշտպանելու ենք Հայաստանի ազգային շահերը», - ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Նա նկատել է, որ եթե դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք հանդիպմանը ՀԱՊԿ անդամները կոնսենսուսի չհասնեն, «մենք կշարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ»:
Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ ինչպես արդեն ասել է նախկինում, ՀԱՊԿ-ի անդամ-երկրների փոխադարձ պարտավորությունները հստակեցնելու խնդիր կա:
«Մենք մեր դաշնակցային պարտավորությունները լիարժեք կատարում ենք, ինչը, ցավոք, չենք կարող ասել մեր մի շարք գործընկերների մասին: Ուստի անհրաժեշտ է անել այդ հստակեցումները», - ասել է կառավարության ղեկավարը:

Yerevan/Mediamax/. Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has said today that "Armenia denounces the military equipment contract between Belarus and Azerbaijan”.
While speaking at a newsconference in Yerevan, Nikol Pashinyan said that the new deal is “aimed against the interests of Armenia and is destructive to the essence of the Collective Security Treaty Organization (CSTO)”.
Touching on his own statement and the response from Belarusian MFA Spokesperson made last week, Pashinyan said, “My interlocutor in this matter is the President of Belarus, and I have yet to receive a response from him.”
“I will demand explanation from the Belarusian President about that instance and some other processes. We will not stay silent on any issue concerning the interests of Armenia. We will defend the national interests of our country,” said the acting PM.
He noted that if the CSTO members do not reach a consensus at the meeting in St. Petersburg on December 6, “Armenia will continue working in that direction”.
According to Pashinyan, he already stated there is a need for CSTO member states to clarify mutual commitments.
“We fulfill our allied obligations in their entirety, but unfortunately, the same cannot be said about some of our partners. Therefore, there is a need to clarify these commitments,” said Nikol Pashinyan.