Լավրովի հայտարարությունը հստակեցվել է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության կայքում տեղադրված է Սերգեյ Լավրովի՝ «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի հարցերի պատասխանների ամբողջական տարբերակը, որը հստակություն է մտցնում Հայաստանին վերաբերող նրա արված հայտարարության վերաբերյալ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ դեկտեմբերի 17-ին ռուսաստանյան լրատվամիջոցները՝ վկայակոչում էին Լավրովի խոսքերն այն մասին, որ Երեւանն ու Մոսկվան կնքելու են համաձայնագիր, որը կբացառի օտարերկրյա զինվորականների ներկայությունը Հայաստանում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության կայքում տեղադրված տարբերակում Լավրովի խոսքերը մեջբերված են այսպես.
«Հայաստանի հետ մենք ավարտում ենք փաստաթղթի պատրաստումը, որը կերաշխավորի այն, որ օտարերկրյա զինվորականները ներկա չեն լինելու այդ կենսաբանական լաբորատորիաներում»:
Դեկտեմբերի 17-ի երեկոյան ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ասել էր.
Հայաստանը կատարում է մանրէաբանության ոլորտում գիտական ուսումնասիրությունների խաղաղ գործածմանն ուղղված իր բոլոր միջազգային պարտավորությունները»:

Внесена ясность в слова Лаврова о новом соглашении с Арменией - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. На сайте МИД России размещена полная версия ответов Сергея Лаврова на вопросы слушателей радио «Комсомольская правда», которая вносит ясность в его заявление относительно Армении.
Медиамакс отмечает, что 17 декабря многие российские СМИ приводили слова Лаврова о том, что «Москва и Ереван завершают подготовку документа, который гарантирует неприсутствие в Армении иностранных военных».
Медиамакс отмечает, что размещенной на сайте МИД России версии ответов министра ответ Сергея Лаврова приводится так:
«С Арменией у нас завершается процесс подготовки документа, который будет гарантировать неприсутствие иностранных военных в этих биолабораториях и то, что все это транспарентно».
Вечером 17 декабря пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян сказала: «Из контекста мы понимаем, что речь идет о биологических лабораториях. Сотрудничество в сфере санитарно-эпидемиологического контроля является частью нашей двусторонней повестки. Армения выполняет все свои международные обязательства по мирному использованию научных исследований в микробиологии», - отметила Анна Нагдалян.