Լավրովի հայտարարությունը հստակեցվել է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության կայքում տեղադրված է Սերգեյ Լավրովի՝ «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» ռադիոկայանի հարցերի պատասխանների ամբողջական տարբերակը, որը հստակություն է մտցնում Հայաստանին վերաբերող նրա արված հայտարարության վերաբերյալ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ դեկտեմբերի 17-ին ռուսաստանյան լրատվամիջոցները՝ վկայակոչում էին Լավրովի խոսքերն այն մասին, որ Երեւանն ու Մոսկվան կնքելու են համաձայնագիր, որը կբացառի օտարերկրյա զինվորականների ներկայությունը Հայաստանում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության կայքում տեղադրված տարբերակում Լավրովի խոսքերը մեջբերված են այսպես.
«Հայաստանի հետ մենք ավարտում ենք փաստաթղթի պատրաստումը, որը կերաշխավորի այն, որ օտարերկրյա զինվորականները ներկա չեն լինելու այդ կենսաբանական լաբորատորիաներում»:
Դեկտեմբերի 17-ի երեկոյան ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն ասել էր.
Հայաստանը կատարում է մանրէաբանության ոլորտում գիտական ուսումնասիրությունների խաղաղ գործածմանն ուղղված իր բոլոր միջազգային պարտավորությունները»:

Yerevan/Mediamax/. Russian Foreign Ministry has released the full version of Sergey Lavrov’s interview for radio station Komsomolskaya Pravda, which clarifies the statement he made about Armenia.
Russian media were citing Lavrov on December 17 to report that Armenia and Russia were going to sign an agreement that would rule out foreign military presence in Armenia.
Lavrov’s response to the question from Komsomolskaya Pravda is published on Russian MFA website as follows:
“We have almost finished preparing an agreement with Armenia that would rule out presence of foreign troops in these biological laboratories.”
In the evening of December 17, Spokeswoman for Armenian MFA Anna Naghdalyan said:
“The context of that remark clarifies that Mr. Lavrov is speaking about biological labs. Cooperation in sanitary and epidemics control sector is a part of our bilateral agenda. Armenia is upholding all its international commitments aimed at peaceful conduct of bacteriological researches.”