ԵԽ-ն նշում է Ադրբեջանում հայերի հանդեպ ատելության խոսքի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհուրդն արձանագրել է, որ Ադրբեջանի հասարակությունում Հայաստանի հանդեպ ատելության խոսքը մշտական բնույթ է կրում։
Այս մասին նշվում է Եվրոպայի խորհրդի «Ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի խորհրդատվական կոմիտեի այսօր հրապարակած զեկույցում։
«Ադրբեջանում բազմազանության հանդեպ եղած դրական մոտեցումը կտրուկ հակադրվում է հարեւան Հայաստանի դեմ մշտական թշնամական խոսքին, որը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետեւանք է»,- ասված է զեկույցում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ վարվող քաղաքականությանը՝ ԵԽ-ն նշում է.
«Իշխանություններն աջակցում են ազգային փոքրամասնություններին՝ արտահայտելու իրենց մշակութային ինքնությունը։ Այդուհանդերձ, ազգային փոքրամասնությունների համար համապարփակ օրենսդրական եւ կառուցողական մեխանիզմների բացակայությունը, ինչպես նաեւ ազատ արտահայտվելու եւ հավաքներ իրականացնելու սահմանափակումներն այնպիսի մթնոլորտ են ստեղծում, որում փոքրամասնությունները չեն կարողանում ամբողջությամբ արտահայտել իրենց իրավունքները»:

В докладе Совета Европы говорится о пропаганде ненависти к армянам в Азербайджане - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Совет Европы зафиксировал, что пропаганда ненависти к Армении носит в Азербайджане постоянный характер.
Об этом отмечается в опубликованном сегодня докладе консультативного комитета рамочной конвенции «О защите национальных меньшинств» Совета Европы.
«Позитивный подход к многообразию в Азербайджане резко противопоставляется постоянными вражескими высказываниями против соседней Армении, что является последствием карабахского конфликта»,- говорится в докладе.
Комментируя политику Азербайджана по отношению к национальным меньшинствам, Совет Европы отмечает:
«Власти поддерживают национальные меньшинства в выражении своей культурной идентичности. Тем не менее, отсутствие всеобъемлющих законодательных и конструктивных механизмов для национальных меньшинств, а также ограничения в свободе высказываний и собраний создают атмосферу, в которой меньшинства не могут полностью реализовать свои права».