ԱՄՆ-ն շարունակում է պնդել ժողովրդավարական բարեփոխումների անհրաժեշտությունը Կովկասում, ասել է Ֆիլիպ Գորդոնը - Mediamax.am
4723 դիտում
ԱՄՆ-ն շարունակում է պնդել ժողովրդավարական բարեփոխումների անհրաժեշտությունը Կովկասում, ասել է Ֆիլիպ Գորդոնը
ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Գորդոնը
Լուսանկարը` http://www.acus.org
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Գորդոնն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում են պնդել Հարավային Կովկասի երկրներում ժողովրդավարական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների լիակատար հարգանքի անհրաժեշտությունը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ամերիկացի դիվանագետն այդ մասին ասել է հունվարի 11-ին Բեռլինի Կորբեր հիմնադրամում`անդրատլանտյան կապերի մասին ելույթում:
Ֆիլիպ Գորդոնը նշել է, որ ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի եւ այլ միջազգային գործընկերների միասնական ջանքերը թույլ են տվել Կովկասում առաջընթացի հասնել, «չնայած որ, տարածքային վեճերը եւ հետագա քաղաքական եւ տնտեսական բարեփոխումների անհրաժեշտությունը շարունակում են խոչընդոտներ հանդիսանալ առավել մեծ կայունության ապահովման համար»:
«Ամենուրեք տարածաշրջանում մենք կշարունակենք պնդել ժողովրդավարական բարեփոխումների եւ մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների լիակատար հարգանքի անհրաժեշտությունը», - ասել է Ֆիլիպ Գորդոնը:
Պետքարտուղարի օգնականը նշել է, որ ԱՄՆ-ն շարունակում է աջակցել հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման ուղղված գործընթացին, ինչպես նաեւ «Մինսկի խմբի միջոցով բարձր մակարդակով շարունակում է ներգրավվածությունը, որպեսզի օգնի Հայաստանին եւ Ադրբեջանին գտնել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ եւ երկարաժամկետ լուծումը»:

США продолжают настаивать на необходимости демократических реформ в странах Кавказа, заявил Филип Гордон - Mediamax.am
4724 просмотров
США продолжают настаивать на необходимости демократических реформ в странах Кавказа, заявил Филип Гордон
Помощник госсекретаря США Филип Гордон
Фото: http://www.acus.org
Ереван/Медиамакс/. Помощник госсекретаря США Филип Гордон заявил, что Соединенные Штаты продолжают настаивать на необходимости демократических реформ в странах Южного Кавказа, полноценного уважения прав и свобод человека.
Как сообщает Медиамакс, американский дипломат сказал об этом, выступая 11 января с речью о состоянии трансатлантического сотрудничества в Фонде Корбера в Берлине.
Филип Гордон отметил, что совместные усилия США, ЕС и других международных партнеров на Кавказе позволили добиться прогресса, «несмотря на то, что территориальные споры и необходимость дальнейших политических и экономических реформ остаются препятствиями для обеспечения большей стабильности».
«Повсюду в регионе мы продолжим настаивать на необходимости демократических реформ и полноценного уважения прав и фундаментальных свобод человека», - сказал Филип Гордон.
Помощник госсекретаря отметил, что США продолжают поддерживать процесс нормализации армяно-турецких отношений, а также продолжат свое «вовлечение на высоком уровне посредством Минской группы, чтобы помочь Армении и Азербайджану найти мирное и долговременное решение нагорно-карабахского конфликта».