Արամ Մեհրաբյան. Հայրենիքը պետք է «գրավել» եւ կենտրոն դարձնել
- Գրեթե բոլորը համակարծիք են, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարեդարձը պատվով կազմակերպվեց: Սակայն ինձ համար բաց մնաց ապագայի հարցը, եթե ոչ 100, ապա գոնե մոտակա 20 տարիների տեսլականը: Ապագան առհասարակ վերացական հասկացություն է, բայց կարծում եմ, մենք չենք փորձում ձեւակերպել ապագայի մասին մեր պատկերացումները: Մենք ի՞նչ ապագա ենք ցանկանում Հայաստանի, Սփյուռքի, հայ ազգի համար:
- Առանձնակի ուշադրությամբ չեմ հետեւել, գնահատականներ տալ չեմ կարող: Քանի որ ակնհայտ էր՝ թե խորհրդանշանից, թե կարգախոսից, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը զուտ միջոցառումներից այն կողմ չէր անցնելու: Ավաղ, մենք կրկին անգամ սահմանափակվեցինք եւ գոհացանք ծեսով ու ծիսականությամբ:  Մենք իսկապես լավ կազմակերպվում ենք ծեսի շուրջ:
Միայն ապագայի հարցը չէ, որ բաց է մնացել: Անցյալն էլ բազմաթիվ բաց հարցեր ունի: Մեր անցյալը պատմականությունից այն կողմ չի անցում, չի գիտակցվում, չի վերապրվում: Տպավորություն է ստեղծվում, որ դա մեր անցյալը չէ: Ապացույցը` ահավասիկ մեր ներկան:
Ապագան վերացական չէ, եթե խարսխվում է հավատի վրա: Ապագան ստեղծագործվելու կարիք ունի, այն չի տրվում, այլ արարվում է: Անհատական պատկերացումներն ու գաղափարները պիտի վերածենք հավաքական պատկերացումների եւ գաղափարների:  Մենք պիտի ստեղծագործենք մեր ապագան: Ստեղծագործությունն է, որ փրկում է ներկան սոսկ անցյալ դառնալու անխուսափելիությունից: Մեր շարժման եւ զարգացման ուժը պիտի լինի ապագայի ձգողականությունը, այլ ոչ թե անցյալի իներցիան:
Անհրաժեշտ է նաեւ, որ մենք խոսենք եւ երկխոսենք մեր պատկերացումների, երազանքների, ծրագրերի մասին: Մտահոգիչ է երկխոսելու ցանկության բացակայությունը:
Երկխոսությունը պայմանավորված է լեզվով, խոսքով, բառ ու բանով: Բառի եւ խոսքի նկատմամբ անպատասխանատու վերաբերմունքի արդյունքում դրանք արժեզրկվել են: Ինչպես չվաստակած գումարն է մսխվում, այնպես էլ չվաստակած բառն ու խոսքը:
Ցավոք, իշխանություն-ժողովուրդ երկխոսությունը փոխարինվել է կողմերի փոխադարձ հեգնանքով, ցինիզմով, անբովանդակ մենախոսություններով, կենացներով, որոնք «երաշխավորում» են մեր անվերջ վերադարձը դեպի պետականության զրոյական աստիճան, կրկին միակ հնարավորությունը թողնելով հերթական «հեղափոխությանը» կամ հերթական խզմանը: Անլրջությունից ծնված հեգնանքը վտանգում է պետության, ժողովրդի ճակատագիրն ու ապագան:
Արամ Մեհրաբյանը Արամ Մեհրաբյանը
Խզման երեւույթը վերջին հարյուրամյակի թերեւս առանցքային թեմաներից է: Մարդ-Աստված, Մարդ-Բնություն, Մարդ-Մարդ, անցյալ-ներկա-ապագա, բառ-իմաստ խզումներից կարելի է ենթադրել, որ խզումը նախեւառաջ մեր մեջ է, առկա է ներքին խզում, մարդն ինքն իրեն անհաղորդ է, շփոթված  ու մոլոր, իր էությանն օտարացած ու խորթացած, մասնատված ու «մասնագիտացած»: Անհատը՝ անհատելին, որքան ասես հատվեց: Ներքին երկխոսությունը դառնում է անհրաժեշտություն, բայց մենք խուսափում ենք, նախընտրելով փախուստը կամ զվարճանքը (որ ըստ էության նույնն է): Փախուստ, ոչ միայն տարածքից, այլ նաեւ ժամանակից` անցյալից, ներկայից, ապագայից: Ժամանակը «խեղդվում է» զվարճանքի մեջ, դրա վկայությունը ակնառու կերպով տալիս են հեռուստաեթերը, իրար հաջորդող անբովանդակ «միջոցառումները»:
- Իսկ ովքե՞ր պետք է վարեն այդ երկխոսությունը:
- Իրականում գոյություն ունի երկու հարթություն, որոնց միջեւ երկխոսությունը գրեթե անհնարին է: Մի կողմում ժողովրդի այն հատվածն է, որը Հայաստանին վերագրել է լուսանցքային դեր, իսկ մյուսում` նրանք, որոնք հավակնում են Հայաստանը կենտրոն դարձնել:
Լուսանցքային մարդն ունակ չէ ինքն իրեն գնահատելու, նա փորձ չի անում ինքնաճանաչման, կարիք ունի ուրիշի, որ ճանաչվի եւ գնահատվի: Ուզում է սիրված լինել, բայց ինքնասիրություն չունի: Ուզում է, որ իրեն պատվեն, արժեւորեն, բայց արժանապատվություն չունի: Դրսից հրամանների եւ ուրիշի անհրաժեշտություն ունի: Իր մայրենի լեզվից ու մշակույթից անվերջ խորշող… Եվ վերջապես. նա հայրենիք չունի: Դժվար է այսպիսի մարդկանց հետ երկխոսել: Այստեղ է հիմնական խզումը: Հեշտ է լուսանցքում լինել, քանի որ պատասխանատվություն չես կրում. ամեն ինչ քո փոխարեն մտածված է, քեզ մնում են միայն «զվարճանքն ու խրախճանքը»:
Պետության ստեղծման «Ռուբիկոնը անցնելու» մեր ամբողջ գաղափարը հենց գիտակցության փոխակերպումն էր՝ լուսանցքայինից կենտրոնայինի: Հայ Մարդը ձգտում է դեպի կենտրոն, դրա վկայությունը մեր պատմությունն է, հատկապես մշակույթի պատմությունը:
Երկխոսության որոշակի դրսեւորում նկատվում է Հայաստանը կենտրոն համարողների միջեւ, եւ դրա արդյունքում ծնվում են փոքրիկ օազիսային կենտրոններ:
- Իսկ մենք այսօր կենտրոն դառնալու ռեսուրսն ունե՞նք:
- Ես չեմ դիտարկում Հայաստան-կենտրոնն իբրեւ այլընտրանք, այլ դիտարկում եմ իբրեւ միակ հնարավորություն: Հիմնական ռեսուրսը մարդն է: Որակապես նոր Մարդը` Կոստան Զարյանի ոգեկոչած «Արարատյան Մարդը»:
- Սինգապուրում, որը, թերեւս, այդպիսի պետության լավագույն օրինակն է, այդ փոխակերպումը կայացավ, նախեւառաջ, առաջնորդի շնորհիվ, որն այն կյանքի էր կոչում շատ կոշտ մեթոդներով:
- Ստանդարտ մոդելներ գոյություն չունեն: Չես կարող վերցնել մի երկրի մոդելը եւ փորձել կրկնօրինակել: Լուծումները ներսից պետք է լինեն:
Պատմությունից հայտնի են օրինակներ, երբ պետությունները կենտրոնի իրենց դերը զիջել ու դարձել են լուսանցքային: Եվ հակառակը՝ լուսանցքային պետությունը գիտակցության փոխակերպման արդյունքում դառնում է կենտրոնային եւ սկսում թելադրել՝ գիտական, քաղաքական, մշակութային առումներով:
Նախ պետք է կարողանանք տարբերակել առաջնային խնդիրները երկրորդականից, պատճառները` հետեւանքներից, միջոցները` նպատակներից:
Պետությունը մեխանիզմ չէ, եւ համոզված եմ, որ այն, մանավանդ Հայաստանի պարագայում, պետք է դիտարկվի որպես օրգանիզմ:
Խնդիրների լուծման մեր հատվածական մոտեցումն անարդյունավետ է:
Միայն տնտեսության կամ կրթության զարգացմամբ հնարավոր չէ բան փոխել: Բոլոր խնդիրները փոխկապակցված են, եւ դրանք պետք է դիտարկվեն ամբողջական օրգանիզմի համատեքստում:
- Մենք երբեմն կարողանում ենք Ձեր նկարագրած կենտրոնի դերում հանդես գալ: Հայկական տաղավարը Վենետիկի բիենալեում գլխավոր մրցանակ շահեց, Triada-ի ստեղծած Shadowmatic խաղը Apple Design Award ստացավ: Բայց դրա հետ մեկտեղ Սյունիքում շարունակում է պաշտոնավարել Սուրեն Խաչատրյանը, ում անվան հետ բազմաթիվ հանցագործություններ են կապվում:
-Մենք կենտրոնի ձգտող ազգ ենք: Դա է մեր ճակատագիրը, դա է վկայում մեր մշակույթի պատմությունը:  Եվ այսօր էլ անհատներ, խմբեր, ելնելով ներքին անհրաժեշտությունից, երեւակայությունից իրականացնում են ծրագրեր, որոնք արարում են մեր երկրի ապագան:
Ցավոք, սեփականաշնորհված պետության պարագայում, երբ պետաիրավական համակարգն առաջնորդվում է «ախպերության», այլ ոչ թե հավասարության սկզբունքով, մենք երաշխավորված չենք նման քրեական երեւույթներից:
- Սփյուռքը դեր ունի՞ խաղալու այս խնդիրներում:
- Նախ անհրաժեշտ է, որ «Սփյուռքը» որպես կաղապարված հասկացություն հաղթհարվի, նորովի վերսահմանվի, միգուցե ընդհանրապես դուրս մղվի մեր բառապաշարից:  Որտեղ է սկսվում եւ ավարտվում սփյուռքը, ես չգիտեմ, եւ արդյոք այն պայմանավորված է միայն աշխարհագրությամբ, դժվար է ասել: Հայեր, որոնք իրենց անհանգստություններով, միջոցներով, երազանքներով անքակտելիորեն կապված են հայրենիքի հետ, ամենօրյա մասնակցություն ունեն մեր կրթական, գիտական կամ մշակութային ոլորտներին, պիտի կոչվեն սփյուռքահայե՞ր:
Առաջին հանրապետության եւ Խորհրդային Հայաստանի առաջին տարիներին, երբ նյութական եւ սոցիալական պայմաններն անհամեմատ ավելի ծանր էին, մարդիկ եկան: Տաղանդավոր մտավորականներ ու գիտնականներ եկան: Պետություն ստեղծելու պատմական հնարավորություն էր ընձեռնվել: Եկան հստակ գիտակցելով, որ հայրենիքը չի տրվում, հայրենիքը պետք է «գրավել»: Այդ ծանր պայմաններում խնդիր է դրվում հիմնելու համալսարան ու կոնսերվատորիա, կազմակերպելու Անիի պեղումները… Նաեւ այս մարդկանց անձնական զոհողությունների գնով է, որ այսօր հսկայական հոգեւոր-մշակութային կապիտալի ժառանգորդ ենք:
90-ականներին էլ եկան, մի փոքր ավելի զգույշ, բայց եկան: Այսօր էլ են գալիս: Ազատվելով ամեն տեսակ պատրանքներից, գալիս են` մեզ հետ լուսանցքը կենտրոն դարձնելու երազանքով, կամքով ու ծրագրերով:

Арам Меграбян: Родину надо «завоевать» и сделать ее центром
- Почти все согласны с тем, что 100-летие Геноцида армян было достойно организовано. Однако открытым остался вопрос будущего, вопрос концепции, если не на 100, то хотя бы на ближайшие 20 лет. Будущее вообще понятие абстрактное, однако, думаю, мы вообще не пытаемся сформулировать наши представления о будущем. Какого будущего мы хотим для Армении, Диаспоры, для армянского народа?
- Я не следил с особым пристрастием, и оценок давать не могу. Было очевидно - как из символа, так и из лозунга, что 100-летняя годовщина Геноцида не пойдет дальше обычных мероприятий. Увы, мы снова ограничились и удовлетворились ритуалом и ритуальностью. Мы действительно хорошо консолидируемся вокруг ритуалов.
Открытым остается не только вопрос будущего. В прошлом тоже немало открытых вопросов. Наше прошлое не идет дальше историчности, не осознается, не переживается. Создается впечатление, что это не наше прошлое. Доказательство тому - наше настоящее.
Будущее не абстрактно, если основано на вере. Будущее нуждается в созидании, оно не дается свыше, а создается. Мы должны превращать индивидуальные представления и идеи в общие представления и идеи. Мы должны создавать свое будущее. Созидание спасает настоящее от неизбежности превращения всего лишь в прошлое. Силой нашего движения и развития должна быть притягательность будущего, а не инерция прошлого.
Необходимо также говорить и вести диалог о наших представлениях, мечтах, планах. Нежелание вести диалог – тревожное явление. Диалог обусловлен языком, речью, словом. В результате безответственного отношения к слову и к речи они девальвировались. Как впустую спускаются незаработанные деньги, так и слово и речь.
Арам Меграбян Арам Меграбян
К сожалению, диалог между властями и народом заменили взаимный сарказм, цинизм, бессодержательные монологи, тосты, которые «гарантируют» наше бесконечное возвращение к нулевому уровню государственности, вновь делая нашим единственным шансом очередную «революцию» или очередной разрыв. Рожденный в результате несерьезного отношения сарказм ставит под угрозу государство, судьбу и будущее народа.
Разрыв как явление, пожалуй, одна из ключевых тем последнего столетия. Исходя из разрыва между Человеком и Богом, Человеком и Природой, Человеком и Человеком, прошлым, настоящим и будущим, словом и смыслом, можно предположить, что разрыв в первую очередь произошел в нас самих. Есть внутренний разрыв, человек замкнут в себе, растерян и потерян, ему чужда собственная сущность, он раздроблен и «специализирован». Личность, будучи  явлением целостным, – то и дело распадается на куски.
Внутренний диалог становится необходимостью, однако мы избегаем его, предпочитая побег или развлечения (что, по сути, одно и то же). Побег не только из территории, но и от времени – прошлого, настоящего, будущего. Время «тонет» в развлечениях, очевидным доказательством чего являются телеэфир и чередующиеся бессодержательные «мероприятия».
- А кто должен вести это диалог?
- На самом деле существуют две плоскости, между которыми диалог практически невозможен. По одну сторону - та часть народа, которая приписала Армении маргинальную роль, по другую – те, кто рассчитывают превратить Армению в центр.
Маргинальный человек неспособен оценивать себя самого, он не предпринимает попыток познать себя, ему нужен другой человек, чтобы узнать и оценить себя. Он хочет, чтобы его любили, но у него нет самолюбия. Хочет, чтобы его чествовали, но не обладает достоинством. Он нуждается в приказах извне. Он постоянно избегает своего родного языка и своей культуры… И, наконец, у него нет родины. Сложно вести диалог с подобными людьми. В этом основной разрыв. Легко быть маргиналом, так как в этом случае не несешь ответственности, все решено за тебя, тебе остаются только «пир и развлечения».
Вся наша идея «перехода Рубикона» –  создания государства, заключалась именно в изменении образа мышления от маргинального в направлении центра. Армянин стремится к центру, это доказывает наша история, особенно история культуры.
Некое проявление диалога наблюдается между теми, кто считает Армению центром, и в результате этого рождаются маленькие оазисные центры.
- А есть ли у нас ресурс для превращения в центр?
- Я рассматриваю Армению-центр не как альтернативу, а как единственную возможность. Основной ресурс – это человек. Качественно новый Человек, «Араратский человек» Костана Зарьяна.
- В Сингапуре трансформация государства состоялась в первую очередь благодаря лидеру, который притворил ее в жизнь очень жесткими методами.
- Не существует стандартных моделей. Нельзя брать модель одного государства и попытаться копировать. Решения должны исходить изнутри.
В истории известны примеры, когда государства уступали свою центральную роль и становились маргинальными. И наоборот: маргинальное государство в результате трансформации сознания становилось центральным и начинало диктовать -  в научной, политической, культурной сферах.
В первую очередь, мы должны отличать приоритетные задачи от второстепенных, причины –  от следствий, средства – от целей.
Государство – это не механизм. Я уверен, что оно, особенно в случае Армении, должно рассматриваться как организм. Отрывочный подход к решению проблем неэффективен.
Развитием только экономики или образования нельзя ничего изменить. Все проблемы взаимосвязаны, и они должны рассматриваться в контексте единого организма.
- Иногда нам удается выступать в роли описанного Вами центра. Армянский павильон на Венецианской биеннале удостоился главного приза, игра Shadowmatic получила Apple Design Award. Однако вместе с тем в Сюнике продолжает оставаться на должности Сурен Хачатрян, с именем которого связывается ряд преступлений.
- Мы нация, стремящаяся к центру. Такова наша судьба, об этом свидетельствует история нашей культуры. И сегодня индивиды, группы, исходя из внутренней необходимости, воображения, реализуют проекты, которые создают будущее нашей страны.
К сожалению, в случае приватизированного государства, когда государственно-правовая система руководствуется принципом «братвы», а не равенства, мы не застрахованы от подобных криминальных проявлений.
- Должна ли Диаспора играть роль в этих вопросах?
- Во-первых, необходимо преодоление шаблонного понятия «Диаспора». Это явление должно быть определено по-новому, возможно - вовсе вытеснено из нашего лексикона. Я не знаю, где сегодня начинается и заканчивается диаспора, обусловлена ли она лишь географией?
Должны ли армяне, которые своими тревогами, средствами, мечтами неразрывно связаны с родиной, ежедневно принимают участие в ее образовательной, научной и культурной жизни, именоваться «армянами диаспоры»?
В годы Первой республики и первые годы жизни Советской Армении, когда материальные и бытовые условия были несравненно более тяжелыми, люди приехали. Приехали талантливые представители интеллигенции и ученые. Возникла историческая возможность создания государства. Они приехали с четким осознанием, что родина не дается, ее нужно «завоевывать». В тех тяжелых условиях ставилась задача основать университет и консерваторию, организовать раскопки Ани… Благодаря личным жертвам этих людей сегодня мы являемся наследниками огромного духовно-культурного капитала.
В 90-е годы тоже приехали люди. Немного более осторожно, но приезжали. И сегодня приезжают. Освободившись от иллюзий, приезжают с мечтой, волей и планами превратить вместе с нами маргинальное государство в центральное.