Դավիթ Տոնոյան. Հայաստանն ու Վրաստանը վստահում են միմյանց - Mediamax.am
- Պարոն Տոնոյան, նախորդ շաբաթ Դուք այցելեցիք Վրաստան, որտեղ հանդիպեցիք Վրաստանի պաշտպանության նորանշանակ նախարար Թինաթին Խիդաշելիին:  Մոտ մեկ ամիս առաջ՝ հունիսին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ասել էր, որ «եթե մինչեւ վերջին ժամանակներս Հարավային Կովկասի անվտանգության հիմնական սպառնալիք էին հանդիսանում ժառանգություն մնացած չլուծված հակամարտությունները, ապա այժմ տարածաշրջանի անվտանգությանը առավել իրատեսական սպառնում են թեկուզ միայն տարածաշրջանում անվտանգության համակարգի ստեղծման շուրջ տարածաշրջանի երկրների տարակարծիք մոտեցումները»: Վրաստանն իր ապագան տեսնում է ՆԱՏՕ-ում, իսկ Ռուսաստանը, որի հետ միասին Հայաստանը անդամակցում է ՀԱՊԿ-ին, լսել անգամ չի ուզում Կովկասում ՆԱՏՕ-ի ներկայության մասին: Այս պայմաններում ինչպե՞ս է հնարավոր կառուցել փոխվստահելի համագործակցություն պաշտպանական ոլորտում:
- Տարածաշրջանային անվտանգության միջավայրի վերաբերյալ Հարավային Կովկասի երեք պետությունները տարակարծություններ եւ տարբեր պատկերացումներ ունեն: Խնդիրն այն է, որ վերջին շրջանում արտաքին գործոնները` միջազգային անվտանգության ապահովման գործում վճռորոշ դերակատարում ունեցող պետությունների հարաբերությունների սրումը, զգալի ազդեցություն են թողնումմ մեր տարածաշրջանում անվտանգության միջավայրի վրա:
Կարծում եմ, դա բնական է, քանի որ անվտանգության տարածաշրջանային եւ միջազգային/համընդհանուր մակարդակներն անհնար է տարանջատել: Դեռ ավելին, նույնիսկ Եվրոպայում, որը գտնվում է տարածաշրջանային անվտանգության միեւնույն համակարգում, պետությունների տեսակետներում որոշակի անհամաձայնություններ են ի հայտ եկել:
Ինչ վերաբերում է Հարավային Կովկասի անվտանգության միջավայրին, ապա, իմ խորին համոզմամբ, դա առաջին հերթին հենց մեր երեք պետությունների խնդիրն է: Տարածաշրջանում կայուն անվտանգության միջավայրի ձեւավորումն ամբողջությամբ պայմանավորված չէ այն հանգամանքով, թե անվտանգության ինչպիսի համակարգերի են հարում մեր պետությունները: Դրա լավագույն օրինակը հայ-վրացական հարաբերություններն են: Չնայած մեր պետությունների` տարբեր անվտանգության համակարգերին անդամակցելու ձգտումներին, տարածաշրջանային անվտանգության հարցերում մենք գրեթե համակարծիք ենք:
Կայուն Վրաստանը եւ կայուն Հայաստանը հավասարապես կարեւոր են մեր պետությունների համար: Վերջին տարիներին, անցկացնելով բազմաթիվ խորհրդակցություններ, մենք հանգամանորեն քննարկել են անվտանգության ոլորտի բոլոր հարցերը եւ հանգել ենք լիարժեք փոխվստահության, թափանցիկության եւ միմյանց տեսակետները հարգելու, փոխադարձաբար հաշվի առնելու մակարդակի: Ուստի առնվազն երկկողմ ձեւաչափում մենք կարողանում ենք չեզոքացնել արտաքին բացասական ազդակները: Ցավոք, նույնը չեմ կարող ասել Ադրբեջանի վերաբերյալ:
- Վրաստանի պաշտպանության նախարարի հետ Ձեր հանդիպմանը հաջորդած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում էր, որ համագործակցության առաջնային ուղղություններից մեկը լինելու է ռազմական կրթությունը: Եթե կարելի է, մի փոքր մանրամասնեք` ի՞նչ ենք սովորելու վրացական կողմից եւ ի՞նչ ենք սովորեցնելու նրանց:
- Վերջին տարիներին ռազմական կրթության ոլորտում մեր համագործակցությունն ակտիվացել է: Կարելի է ասել` այն մեր համագործակցության առաջնային ուղղություններից մեկն է: Այս ոլորտում բարեփոխումների արդյունքում եւ Վրաստանում եւ Հայաստանում ձեւավորվում են տարբեր մակարդակի կրթություն ապահովող կրթական որակյալ կենտրոններ, մշակվում են առաջադեմ ծրագրեր: Եվ անբնական կլիներ, եթե երկու հարեւան պետությունները չօգտագործեին միմյանց կարողությունները անձնակազմի վերապատրաստման եւ կրթության համար:
Օրինակ, Վրաստանում, Սաչխերիի լեռնային պատրաստության կենտրոնում տարբեր վարժանքներ է անցնում ՀՀ ԶՈՒ ենթասպայական կազմը, իսկ Երեւանի ամերիկյան համալսարանում վերապատրաստում են Վրաստանի ԶՈՒ սպաները եւ քաղաքացիական ծառայողները:
- Հայաստանը եւ Վրաստանը մասնակցում են միջազգային խաղաղապահ գործողություններին: Հաշվի առնելով այդ փաստը, կարո՞ղ է խաղաղապահ ոլորտը եւս դառնալ երկկողմ համագործակցության թիրախներից մեկը:
- Միանշանակ, խաղաղապահության ոլորտը հայ-վրացական ռազմական համագործակցության օրակարգում է: Միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում ընդգրկվող մեր ստորաբաժանումները մոտավորապես պատրաստության նույն մակարդակի վրա են գտնվում եւ, ՆԱՏՕ-ի օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի համաձայն, անցնում եմ գնահատման համապատասխան գործընթաց: Սա խոսում է այն մասին, որ պատրաստության ուղղությամբ համատեղ միջոցառումների անցկացման առաջնահերթ անհրաժեշտություն չկա:
Ինչ վերաբերում է միջազգային խաղաղապահ առաքելություններին համատեղ ներգրավվածությանը, ապա երկու պետությունների կողմից տրամադրվող ուժերն էլ դեռեւս տեղակայվում են բազմազգ ստորաբաժանումների կազմում: Կարծում եմ, եթե առաջիկա տարիներին երկու պետություններից որեւէ մեկը արտերկրում ինքնաբավ ստորաբաժանումներ տեղակայելու կարողություններ ստեղծի եւ քաղաքական որոշում կայացնի, ապա մենք համատեղ խորհրդակցություններ կանցկացնենք տեղակայվող ստորաբաժանման կազմում մյուս պետության ԶՈՒ ներկայացուցիչներին ներգրավվելու ուղղությամբ:
- Եթե չեմ սխալվում, հայ-վրացական երկկողմ լիարժեք զորավարժություն երբեւէ չեն անցկացվել: Ո՞րն է պատճառը. նման զորավարժության կարիք չկա, թե այստեղ դեր են խաղում Վրաստանի հարաբերությունները Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ եւ Հայաստանի ռազմավարական գործակցությունը Ռուսաստանի հետ:
- Միանշանակ կարող եմ վստահեցնել, որ համատեղ զորավարժություններ կամ վարժանքներ անցկացնելու հարցում մենք կաշկանդված չենք արտաքին գործոնների ազդեցությամբ, համենայն դեպս` հայկական կողմը, քանի որ, ի տարբերություն մեր մյուս երկու հարեւանների (ի նկատի չունեմ Վրաստանը), երբեւիցե չենք փորձում քաղաքականացնել ԶՈՒ մարտական պատրաստությանը վերաբերող հարցերը:
Կարծում եմ, հայ-վրացական համատեղ զորավարժություններ անցկացնելը ժամանակի խնդիր է, այդ անհրաժեշտությունը պետք է հասունանա:
- Վերջերս «Ռուսաստանը գլոբալ քաղաքականությունում» ամսագրին տված հարցազրույցում Թինաթին Խիդաշելին՝ պատասխանելով Հայաստանում ՌԴ ռազմաբազայի մասին հարցին, ասել էր. «Մեր սահմանների մոտ ցանկացած ռուսական բազա վտանգ է պարունակում»: Եթե Ձեր հանդիպման ժամանակ այս թեման քննարկվե՞լ է, ապա ո՞րն է եղել Ձեր պատասխանը:
- Թե հայկական եւ թե վրացական կողմը երկկողմ համագործակցության խնդիրների քննարկումը եւ համագործակցության զարգացումը չեն պայմանավորում երրորդ պետությունների հետ հարաբերություններով: Ես արդեն նշեցի, որ մեր պետությունների միջեւ գործում է փոխվստահության մթնոլորտ: Մենք երկուստեք հաստատել ենք, որ հարգում ենք միմյանց քաղաքական դիրքորոշումները եւ պաշտպանության ոլորտում երբեւիցե քայլեր չենք ձեռնարկի, որոնք ուղղված կլինեն մյուս կողմի շահերի դեմ: Հենց այս տրամաբանությունն է ստեղծում այն փոխվստահության մթնոլորտը, որը հնարավորություն է տալիս չկաշկանդել մեր հարաբերությունները նմանօրինակ հարցերով: Ընդհակառակը, հաշվի առնելով Վրաստանի հարաբերությունները Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ եւ Հայաստանի հարաբերությունները՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ, մենք փորձում ենք կամրջվել` առկա հակասությունները մեղմելու համար:
- 10-15 տարի առաջ Հայաստանի ղեկավարները բավական հաճախ էին խոսում այն մասին, որ վրաց-թուրքական սերտ ռազմական համագործակցությունը մտահոգում է Հայաստանին, հաշվի առնելով հայ-թուրքական հարաբերությունների չկարգավորված լինելը: Սակայն վերջին տարիներին նման հայտարարություններ այլեւս չեն արվում. վրաց-թուրքական ռազմական համագործակցության թա՞փն է նվազել, թե՞ վրացական կողմը որոշակի երաշխիքներ է տվել հայկական կողմին:

Давид Тоноян: «Армения и Грузия доверяют друг другу» - Mediamax.am
- Господин Тоноян, на прошлой неделе вы посетили Грузию, где встретились с новоназначенным министром обороны Тинатин Хидашели. В июне этого года, министр обороны Армении Сейран Оганян заявил, что «если до последнего времени основной угрозой безопасности Южного Кавказа были неразрешенные конфликты, то теперь более реальную угрозу представляют разные подходы стран региона к созданию системы безопасности». Грузия видит свое будущее в НАТО, а Россия, вместе с которой Армения является членом ОДКБ, даже слышать не хочет о присутствии НАТО на Кавказе. Как в этих условиях возможно строить сотрудничество в сфере обороны, основанное на взаимном доверии?
- В вопросе среды региональной безопасности все три страны Южного Кавказа имеют разногласия и разные представления. Вопрос в том, что в последнее время внешние факторы – обострение отношений стран, имеющих решающую роль в деле обеспечения международной безопасности - имеют значительное влияние на среду региональной безопасности в нашем регионе.
Думаю, это естественно, поскольку невозможно разделить региональные и международные (всеобщие) уровни безопасности. Более того, даже в Европе, которая находится в единой системе региональной безопасности, в позициях стран появились некоторые разногласия.
Что касается среды безопасности Южного Кавказа, то, по моему глубокому убеждению, это является, в первую очередь, делом трех наших стран. Формирование стабильной среды безопасности в регионе не полностью обусловлено тем обстоятельством, к каким системам безопасности примыкают наши страны. Лучшим примером этого являются армяно-грузинские отношения. Несмотря на стремления наших стран участвовать в разных системах безопасности, в вопросах региональной безопасности мы практически единодушны.
Стабильная Грузия и стабильная Армения имеют равную важность для наших государств. В последние годы, проведя множество консультаций, мы тщательно обсудили все вопросы сферы безопасности и достигли уровня полноценного взаимного доверия, прозрачности, когда уважаются и учитываются позиции друг друга. Так что, как минимум в двухстороннем формате мы можем ликвидировать внешние негативные сигналы. К сожалению, не могу сказать того же по поводу Азербайджана.
- В официальном пресс-релизе, опубликованном после Вашей встречи с министром обороны Грузии, было отмечено, что одним из приоритетных направлений сотрудничества будет военное образование. Если можно, конкретизируйте: чему будем учиться у грузинской стороны и чему будем учить сами?
- В последние годы наше сотрудничество в сфере военного образования активизировалось. Можно сказать, что оно является одним из главных направлений нашего сотрудничества. В результате реформ в данной сфере в Грузии и Армении формируются качественные учебные центры, обеспечивающие обучение разного уровня, разрабатываются передовые программы. И было бы неестественно, если бы два соседних государства не использовали бы возможности друг друга для переподготовки и обучения персонала.
Например, армянские прапорщики проходят обучение в учебном центре горной подготовки «Сачхере» в Грузии, а в Американском университете Армении проходят курсы переподготовки грузинские офицеры и представители гражданского персонала минобороны.
- Армения и Грузия принимают участие в международных миротворческих операциях. Принимая во внимание этот факт, может ли миротворческая сфера стать одним из новых направлений сотрудничества?
- Однозначно, миротворческая сфера находится в повестке армяно-грузинского военного сотрудничества. Наши подразделения, вовлеченные в  международные миротворческие миссии, находятся примерно на одинаковом уровне подготовки и, согласно концепции оперативных навыков НАТО, проходят соответствующий процесс оценки. Это говорит о том, что нет приоритетной необходимости в проведении совместных мероприятий по подготовке миротворцев.
Что касается совместного вовлечения в международные миротворческие миссии, то силы, предоставляемые обоими государствами, пока дислоцированы в составе международных подразделений. Думаю, что если в ближайшие годы одно из двух государств создаст возможности для самостоятельного дислоцирования подразделения за рубежом и примет соответствующее политическое решение, то мы проведем консультации по вопросу вовлечения военнослужащих другого государства в состав данного подразделения.
- Если не ошибаюсь, полноценных армяно-грузинские двусторонних военных учений никогда не проводилось. В чем причина - в таких учениях нет необходимости, или здесь играют роль отношения Грузии с Азербайджаном и Турцией, а также стратегическое партнерство Армении с Россией?
- Могу однозначно заверить, что в вопросе проведения совместных военных учений мы не подвержены влиянию внешних факторов.  По крайне мере, армянская сторона. В отличие от двух наших соседних стран (я не имею в ввиду Грузию),  мы никогда не пытаемся политизировать вопросы, касающиеся боеготовности вооруженных сил.
Я считаю, что проведение совместных армяно-грузинских военных учений является вопросом времени, эта необходимость должна созреть.
- Недавно в интервью журналу «Россия в глобальной политике» Тинатин Хидашели, отвечая на вопрос о российской военной базе в Армении, сказала следующее: «Любая военная база у наших границ представляет угрозу». Если эта тема обсуждалась на вашей встрече, каким был Ваш ответ?
- Как армянская, так и грузинская сторона не обуславливают обсуждение проблем двустороннего сотрудничества и его развитие отношениями с третьими странами. Я уже отметил, что между нашими странами установлена атмосфера взаимного доверия. Обе стороны подтвердили, что уважают политические позиции друг друга и в сфере обороны никогда не предпримут шагов, направленных против интересов друг друга. Именно эта логика создает ту атмосферу доверия, которая позволяет нам не сковывать наши отношения подобными вопросами. Наоборот, учитывая отношения Грузии с Турцией и Азербайджаном и отношения Армении с Российской Федерацией, мы пытаемся строить «мосты» для смягчения существующих противоречий.
- 10-15 лет назад лидеры Армении довольно часто говорили о том, что тесное грузино-турецкое военное сотрудничество беспокоит Армению, учитывая неразрешенность армяно-турецких отношений. Однако в последние годы подобные заявления больше не звучат. Чем это обусловлено – ослаблением грузино-турецкого военного сотрудничества, или же грузинская сторона предоставила армянской стороне определенные гарантии?