Սեբաստիան Կուրց. «Մտադիր չենք փակել Երեւանի ԵԱՀԿ գրասենյակը»
Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ Գործող նախագահ Սեբաստիան Կուրցի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
- Մի քանի օր առաջ մենք գրել էինք այն իրավիճակի մասին, որը ստեղծվել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի շուրջ`պայմանավորված Ադրբեջանի դիրքորոշմամբ: Ե՞րբ եք ակնկալում այս հարցի վերջնական լուծումը գտնել: ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի փակման հավանականություն տեսնու՞մ եք:
-ԵԱՀԿ-ն կոնսեսուսի վրա հիմնված կազմակերպություն է, ինչը նշանակում է, որ 57 անդամ-երկրները հավասար ձայնի իրավունք բոլոր որոշումների կայացման ժամանակ, ներառյալ նրանք, որոնք վերաբերվում են դաշտային առաքելությունների մանդատներին:
Հաշվի առնելով սա, ԵԱՀԿ յուրաքանչյուր նախագահության հիմնական խնդիրներից է հեշտացնել կունսեսուս ձեւավորելու գործընթացը` հանդես գալով իբրեւ արդար միջնորդ: Հենց այդ պատճառով, ստանձնելով ԵԱՀԿ նախագահությունը, մենք արագորեն վերսկսեցինք խորհրդակցությունները եւ բանակցությունները: Այս առումով բոլոր անդամ-երկրների ակտիվ, կառուցողական ներգրավվածությունը եւ աջակցությունը շատ կարեւոր է: Ի վերջո, բոլորիս ընդհանուր շահն ու պատասխանատվությունն է երաշխավորել կազմակերպության արդյունավետ աշխատանքը:
Մենք տեղյակ ենք դաշտային առաքելությունների խնդրի շուրջ ծավալված շահարկումներին եւ ենթադրություններին, եւ նման հետաքրքրությունը բնական է:
Մենք գնահատում ենք ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի կարեւոր եւ արժեքավոր աշխատանքը, եւ այն փակելու ծրագրեր կամ մտադրություններ չունենք:
- Պարոն Կուրց, այս տարվա սկզբին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում ստանձնելով ԵԱՀԿ նախագահությունը, դուք ասացիք, որ Ավստրիան մեծ ուշադրություն է դարձնելու ԵԱՀԿ տարածքում առկա բոլոր հակամարտությունների կարգավորմանը: Ի՞նչ նախադրյալներ եք տեսնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման համար:
-Չնայած Մինսկի խմբի եւ նրա համանախագահների մեծ ջանքերին՝ 2016 թվականը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման հարցում նշանավորվեց որպես կոպիտ հետքայլերի տարի, ինչն արտահայտվեց մարտական գործողությունների ակտիվացմամբ եւ տեղի բնակչությանը հասցված զրկանքների ավելացմամբ:
Ինչեւէ, ԵԱՀԿ-ն չի թուլացնի իր ջանքերը եւ կշարունակի փնտրել հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծումը: Ավստրիան՝ որպես ԵԱՀԿ նախագահող երկիր, կողմերին կոչ է անում կենտրոնանալ երկխոսության ձեւավորման եւ դիվանագիտական աշխատանքի վրա: Ավստրիան պատրաստ է ջանքեր ներդնել խաղաղ գործընթացի ամրապնդման եւ բանակցությունների առաջմղման համար:
Որպես ԵԱՀԿ Գործող նախագահ ես կայցելեմ Հայաստան եւ Ադրբեջան եւ հույս ունեմ այցի ընթացքում նոր խթան հաղորդել բանակցություններին: Այցի շրջանակում կոնկրետ առաջարկներ կարվեն, որոնց շուրջ արդեն խորհրդակցություններ են ընթանում` Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի շրջանակում եւ պայմանավորված կողմերի պատրաստակամությամբ:
-Որոշ քաղաքական գործիչներ ասում են,  որ ԵԱՀԿ-ն այսօր առավել քան երբեւէ պետք է վճռականություն դրսեւորի ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի լիազորությունների ընդլայնման եւ ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանիզմի ձեւավորման նպատակով:
-ԵԱՀԿ-ն հարթակ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծմանն ուղղված քննարկումների համար եւ, բնականաբար, համանախագահները ցանկանում են, որ հնարավորինս արագ իրագործվեն վստահության ամրապնդմանն այն մեխանիզմները, որոնց մասին անցյալ տարի պայմանավորվել էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները: Մենք պատրաստ են օգնել անհրաժեշտ գործնական քայլեր կատարել Անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման եւ ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի ներդրման համար:
- Այսօր Լեռնային Ղարաբաղը պաշտոնապես ներգրավված չէ բանակցություններում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովն ասել է, որ այս հարցը իր եւ իր գործընկերների ուշադրության կենտրոնում է:  Չե՞ք կարծում, որ կարեւոր է Լեռնային Ղարաբաղին ձայնի իրավունք տալ՝ որպես բանակցող կողմ:
- Բանակցությունները ընթանում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, եւ բոլոր շահագրգիռ կողմերը ներկայացված են այս ձեւաչափում: Ավելին, ինչպես գիտեք, համանախագահները պարբերաբար այցելում են Լեռնային Ղարաբաղ:
Այս տարի կլրանա 10 տարի այն պահից, երբ «Մադրիդյան սկզբունքներն» առաջին անգամ դրվեցին բանակցությունների սեղանին: Դրանք ներառում են հարցի համընդհանուր կարգավորման բոլոր բաղադրիչները: Երբ մենք կգանք վերջնական համաձայնագրին, կարեւոր կլինի համոզվել, որ բոլոր շահագրգիռ հայերի եւ ադրբեջանցիների շահերն ու իրավունքները հաշվի են առնվել:

Себастьян Курц: «У нас нет намерений закрывать ереванский офис ОБСЕ»
Эксклюзивное интервью Медиамакс с министром иностранных дел Австрии, Действующим председателем ОБСЕ Себастьяном Курцом
- Несколько дней назад мы писали о ситуации вокруг ереванского офиса ОБСЕ, связанной с позицией Азербайджана. Когда вы надеетесь прийти к окончательному решению вопроса и считаете ли возможным закрытие ереванского офиса ОБСЕ?
- ОБСЕ – организация, основанная на консенсусе, что значит, что 57 стран-участниц обладают равным правом голоса при принятии всех решений, включая те, что касаются мандатов полевых миссий.
С учетом этого, облегчение процесса достижения консенсуса является одной из главных задач любого председательства ОБСЕ, выступающего в роли честного посредника. Именно поэтому, приняв председательство в ОБСЕ, мы оперативно возобновили консультации и переговоры. В этом отношении очень важно активное и конструктивное участие и помощь всех стран-членов. В конечном счете, обеспечение эффективной работы организации является нашим общим интересом и ответственностью.
Мы в курсе спекуляций и предположений, связанных с проблемой полевых миссий, и такой интерес является естественным. Мы ценим важную и ценную работу ереванского офиса ОБСЕ, и у нас нет планов или намерений закрывать его.
- Г-н Курц, выступая в начале этого года на заседании Постоянного совета ОБСЕ, Вы сказали, что Австрия уделит особое внимание урегулированию всех конфликтов в зоне ОБСЕ. Какие предпосылки Вы видите для решения Карабахского конфликта?
- Несмотря на огромные усилия Минской группы и ее сопредседателей, 2016 год в плане карабахского урегулирования ознаменовался жесткими откатами назад, которые проявились в виде активизации боевых действий и усилением страданий для населения.
Несмотря на это, ОБСЕ не ослабит свои усилия и продолжит поиск путей мирного урегулирования конфликта. Австрия как страна-председатель ОБСЕ призывает стороны сфокусироваться на установлении диалога и дипломатической работе. Австрия готова приложить усилия для укрепления мирного процесса и продвижения переговоров.
Как действующий председатель ОБСЕ в этом году я побываю в Армении и в Азербайджане. Надеюсь, этот визит придаст новый импульс переговорам. В ходе визита будут сделаны конкретные предложения, вокруг которых уже идут консультации в рамках усилий сопредседателей Минской группы и при условии готовности сторон.
- Некоторые политические деятели говорят, что ОБСЕ сегодня больше чем когда-либо должна проявить решимость в вопросе расширения полномочий офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ и формирования механизмов расследования нарушений перемирия.
- ОБСЕ – платформа для проведения обсуждений, направленных на разрешение Карабахского конфликта, и, естественно, сопредседатели хотят скорейшей реализации мер по укреплению доверия, о которых в прошлом году договорились президенты Армении и Азербайджана. Мы готовы помочь предпринять необходимые практические шаги по расширению офиса Личного представителя и внедрению механизма расследований.
- Сегодня Нагорный Карабах официально не представлен на переговорах. Российский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Игорь Попов сказал, что этот вопрос находится в центре внимания посредников. Не считаете, что важно дать Нагорному Карабаху право голоса?
- Переговоры ведут президенты Армении и Азербайджана под эгидой сопредседателей Минской группы, и все заинтересованные стороны представлены в данном формате. Более того, как вы знаете, сопредседатели периодически посещают Нагорный Карабах.
В этом году исполнится 10 лет с тех пор, как «Мадридские принципы» впервые легли на стол переговоров. Они включают все элементы всестороннего урегулирования вопроса. Когда мы придем к окончательному соглашению, будет важно убедиться, что учтены интересы всех заинтересованных армян и азербайджанцев.