Սեբաստիան Կուրց. «Մտադիր չենք փակել Երեւանի ԵԱՀԿ գրասենյակը»
Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ Գործող նախագահ Սեբաստիան Կուրցի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքսին
- Մի քանի օր առաջ մենք գրել էինք այն իրավիճակի մասին, որը ստեղծվել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի շուրջ`պայմանավորված Ադրբեջանի դիրքորոշմամբ: Ե՞րբ եք ակնկալում այս հարցի վերջնական լուծումը գտնել: ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի փակման հավանականություն տեսնու՞մ եք:
-ԵԱՀԿ-ն կոնսեսուսի վրա հիմնված կազմակերպություն է, ինչը նշանակում է, որ 57 անդամ-երկրները հավասար ձայնի իրավունք բոլոր որոշումների կայացման ժամանակ, ներառյալ նրանք, որոնք վերաբերվում են դաշտային առաքելությունների մանդատներին:
Հաշվի առնելով սա, ԵԱՀԿ յուրաքանչյուր նախագահության հիմնական խնդիրներից է հեշտացնել կունսեսուս ձեւավորելու գործընթացը` հանդես գալով իբրեւ արդար միջնորդ: Հենց այդ պատճառով, ստանձնելով ԵԱՀԿ նախագահությունը, մենք արագորեն վերսկսեցինք խորհրդակցությունները եւ բանակցությունները: Այս առումով բոլոր անդամ-երկրների ակտիվ, կառուցողական ներգրավվածությունը եւ աջակցությունը շատ կարեւոր է: Ի վերջո, բոլորիս ընդհանուր շահն ու պատասխանատվությունն է երաշխավորել կազմակերպության արդյունավետ աշխատանքը:
Մենք տեղյակ ենք դաշտային առաքելությունների խնդրի շուրջ ծավալված շահարկումներին եւ ենթադրություններին, եւ նման հետաքրքրությունը բնական է:
Մենք գնահատում ենք ԵԱՀԿ Երեւանի գրասենյակի կարեւոր եւ արժեքավոր աշխատանքը, եւ այն փակելու ծրագրեր կամ մտադրություններ չունենք:
- Պարոն Կուրց, այս տարվա սկզբին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում ստանձնելով ԵԱՀԿ նախագահությունը, դուք ասացիք, որ Ավստրիան մեծ ուշադրություն է դարձնելու ԵԱՀԿ տարածքում առկա բոլոր հակամարտությունների կարգավորմանը: Ի՞նչ նախադրյալներ եք տեսնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման համար:
-Չնայած Մինսկի խմբի եւ նրա համանախագահների մեծ ջանքերին՝ 2016 թվականը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման հարցում նշանավորվեց որպես կոպիտ հետքայլերի տարի, ինչն արտահայտվեց մարտական գործողությունների ակտիվացմամբ եւ տեղի բնակչությանը հասցված զրկանքների ավելացմամբ:
Ինչեւէ, ԵԱՀԿ-ն չի թուլացնի իր ջանքերը եւ կշարունակի փնտրել հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծումը: Ավստրիան՝ որպես ԵԱՀԿ նախագահող երկիր, կողմերին կոչ է անում կենտրոնանալ երկխոսության ձեւավորման եւ դիվանագիտական աշխատանքի վրա: Ավստրիան պատրաստ է ջանքեր ներդնել խաղաղ գործընթացի ամրապնդման եւ բանակցությունների առաջմղման համար:
Որպես ԵԱՀԿ Գործող նախագահ ես կայցելեմ Հայաստան եւ Ադրբեջան եւ հույս ունեմ այցի ընթացքում նոր խթան հաղորդել բանակցություններին: Այցի շրջանակում կոնկրետ առաջարկներ կարվեն, որոնց շուրջ արդեն խորհրդակցություններ են ընթանում` Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերի շրջանակում եւ պայմանավորված կողմերի պատրաստակամությամբ:
-Որոշ քաղաքական գործիչներ ասում են,  որ ԵԱՀԿ-ն այսօր առավել քան երբեւէ պետք է վճռականություն դրսեւորի ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի լիազորությունների ընդլայնման եւ ԵԱՀԿ հետաքննական մեխանիզմի ձեւավորման նպատակով:
-ԵԱՀԿ-ն հարթակ է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծմանն ուղղված քննարկումների համար եւ, բնականաբար, համանախագահները ցանկանում են, որ հնարավորինս արագ իրագործվեն վստահության ամրապնդմանն այն մեխանիզմները, որոնց մասին անցյալ տարի պայմանավորվել էին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները: Մենք պատրաստ են օգնել անհրաժեշտ գործնական քայլեր կատարել Անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնման եւ ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի ներդրման համար:
- Այսօր Լեռնային Ղարաբաղը պաշտոնապես ներգրավված չէ բանակցություններում: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովն ասել է, որ այս հարցը իր եւ իր գործընկերների ուշադրության կենտրոնում է:  Չե՞ք կարծում, որ կարեւոր է Լեռնային Ղարաբաղին ձայնի իրավունք տալ՝ որպես բանակցող կողմ:
- Բանակցությունները ընթանում են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո, եւ բոլոր շահագրգիռ կողմերը ներկայացված են այս ձեւաչափում: Ավելին, ինչպես գիտեք, համանախագահները պարբերաբար այցելում են Լեռնային Ղարաբաղ:
Այս տարի կլրանա 10 տարի այն պահից, երբ «Մադրիդյան սկզբունքներն» առաջին անգամ դրվեցին բանակցությունների սեղանին: Դրանք ներառում են հարցի համընդհանուր կարգավորման բոլոր բաղադրիչները: Երբ մենք կգանք վերջնական համաձայնագրին, կարեւոր կլինի համոզվել, որ բոլոր շահագրգիռ հայերի եւ ադրբեջանցիների շահերն ու իրավունքները հաշվի են առնվել:

Sebastian Kurz: We don’t have plans to close the OSCE Office in Yerevan
Mediamax‘s exclusive interview with Austrian Foreign Minister, OSCE Chairperson-in-Office Sebastian Kurz
- A couple of days ago we have reported on the issues with the OSCE Office in Yerevan, which, are related to Azerbaijan. When the final decision will be made and do you see the possibility that the OSCE Office in Yerevan can be closed?
- The OSCE is a consensus-based organization, which means that all 57 participating States have an equal voice in all kinds of decisions – including those on mandates of field operations.
Facilitating consensus as an honest broker is therefore one of the main tasks of any OSCE Chairmanship. This is why we promptly resumed consultations and negotiations after our Chairmanship started. The active, constructive engagement and support of each and every participating State is critical in this regard. In fact, it is our common interest and responsibility to guarantee the good functioning of the entire organization.
We are aware of the current speculations and assumptions on the field missions’ issue, and this interest is only natural. We recognise the important and valuable work of the Office in Yerevan and do not have plans or intentions to close it.
- Earlier this year during your first address to the OSCE Permanent Council you stated that Austria will pay close attention to the settlement of all conflicts within the OSCE area. What prospects do you see for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict?
- Despite strong efforts from the Minsk Group and its Co-Chairs, the year 2016 was marked by harsh set-backs with regard to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, with intensified fighting and increased hardships for the local population.
However, the OSCE will not slacken its efforts and will continue to pursue a peaceful settlement of the conflict. Austria, as Chair of the OSCE in 2017 therefore calls on the sides to focus on dialogue and diplomacy and stands ready to strengthen the peace process and contribute to the negotiations. As Chairperson-in-Office I will visit Armenia and Azerbaijan later this year and hope to give renewed impetus to these negotiations during this trip. Concrete ideas will be presented and consultations to this effect are already taking place, in line with the efforts of the Minsk Group Co-chairs and conditional on the receptiveness of the sides.
- Some politicians say that now more than ever the OSCE can do a crucial step for expansion of  the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office’s office and making progress on a proposal to establish an OSCE investigative mechanism.
- The OSCE is the forum for discussions concerning the Nagorno-Karabakh conflict and so naturally the Chair hopes for early implementation of the confidence-building measures agreed last year between the presidents of Armenia and Azerbaijan. We stand ready to facilitate the necessary practical steps to expand the office of the Personal Representative, operational details of which are being discussed with the sides by the Minsk Group Co-Chairs, as is the establishment of an OSCE investigative mechanism.
- At this stage Nagorno Karabakh is not formally involved in negotiations. OSCE Minsk Group Russian Co-Chair Igor Popov said that this issue is under constant focus of the Co-chairs. Don’t you think that it is important to give Karabakh a voice as a negotiator?
- The negotiations are held between the Presidents of Armenia and Azerbaijan under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs, and it is understood that all stakeholders are represented in this format. In addition, as you know, the Co-Chairs occasionally visit Nagorno-Karabakh.
This year marks ten years since the “Madrid Principles” were first put on the negotiating table. They basically include all the elements of a comprehensive settlement. When we come to a final agreement, it will be important to make sure that the interests and rights of all concerned Armenians and Azerbaijanis are taken into account.