Մաթիաս Քիսլեր. «Մի' վաճառեք Ձեր ձայնը»
- Պարոն դեսպան, մոտ երկու շաբաթից Հայաստանում կկայանան Ազգային Ժողովի ընտրությունները: Ինչպե՞ս եք գնահատում նախընտրական քարոզարշավի ընթացքը, կա՞ն մտահոգիչ, կամ, ընդհակառակը, ոգեւորիչ երեւույթներ:
- Դրական եմ համարում այն, որ առաջիկա ընտրություններին մրցակցում են մեծ թվով քաղաքական կուսակցություններ եւ դաշինքներ: Խորհրդարանական համակարգին անցնելու այս փոփոխությամբ նոր խորհրդարանն ավելի շատ հանձնառություններ կունենա, քան նախկին խորհրդարանները: Սա է պատճառներից մեկը, թե ինչու է կարեւոր, որ բոլոր քաղաքացիներն օգտվեն իրենց ժողովրդավարական իրավունքից եւ գնան քվեարկելու: Եթե դուք ցանկանում եք, որ ձեր ձայնը լսելի լինի, պետք է գնաք ընտրատեղամաս: Հույս ունեմ, որ ապրիլի 2-ին բարձր մասնակցություն կգրանցվի:
Սակայն, խոսելով հայաստանցիների հետ, ես նաեւ հասկանում եմ, որ, ցավոք, շատ քաղաքացիներ հավատ չունեն ընտրական գործընթացների հանդեպ: Կարծում եմ, որ շատ քաջալերող քայլ էր այն, որ կառավարությունն ու ընդդիմադիր կուսակցությունների մեծ մասն անցյալ ամառ համաձայնության եկան ընտրական օրենսգրքի կարեւորագույն բարեփոխումների շուրջ: Ընտրողների էլեկտրոնային նույնականացման սարքի ներդրումը, տեսախցիկների կիրառումը, քվեարկած անձանց ստորագրությունների հրապարակումը, եթե թվարկենք միայն մի քանի միջոցառումներ, ընտրատեղամասում շատ ավելի կդժվարացնեն ընտրակեղծարարությունը: Բոլոր ընտրատեղամասերում ընտրադիտորդների ներկայությունն իր հերթին կնվազեցնի կեղծարարությունների հավանականությունը: Ի դեպ, 27 երկարաժամկետ եւ կարճաժամկետ դիտորդներով իմ երկիրը ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳՀ դիտորդական առաքելությանն առավելագույնս ներգրավված կողմերից մեկն է լինելու: Կցանկանայի շնորհավորել նաեւ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը, որին հաջողվել է ավելի քան 8000 հայաստանցի ներգրավվել որպես տեղական դիտորդներ:
- Կարծիքներ կան, որ այս ընտրությունների հիմնական խնդիրը ընտրակաշառքն է լինելու: Այդպիսի վտանգ տեսնո՞ւմ եք:
- Դժվար է գնահատել այն, ինչ կատարվում է ընտրատեղամասերից դուրս: Իմ կոչը Հայաստանի քաղաքացիներին շատ պարզ է. մի' վաճառեք Ձեր ձայնը: Թույլ մի' տվեք, որ որեւէ մեկը սպառնա Ձեզ քվեարկել որեւէ կուսակցության օգտին: Մի' վախեցեք քվեարկել Ձեր նախընտրած կուսակցության կամ դաշինքի օգտին: Յուրաքանչյուր անհատ քաղաքացուց է կախված, որ ընտրություններն արտացոլեն ժողովրդի իրական կամքը: Եթե ընտրակաշառքի, սպառնալիքների կամ ճնշումների ականատես եք դառնում, մի' վարանեք տեղեկացնել, օրինակ, մարդու իրավունքների պաշտպանին կամ ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳՀ դիտորդական առաքելությանը: Նրանք խիստ գաղտնի կերպով կքննեն յուրաքանչյուր տրամադրված տեղեկությունը: Եվ բոլորը պետք է իմանան. Ձեր ձայնը գաղտնի է: Ոչ ոք չի կարող պարզել, թե ում օգտին եք Դուք քվեարկել:
- Որոշ քաղաքացիներ ասում են, որ քվեարկությանը չեն մասնակցի, եւ պատճառն ամենեւին քաղաքական չէ: Նրանք ասում են, որ ցանկանում են խուսափել իրենց անձնական տվյալների հանրայնացումից, քանի որ ընտրությանը մասնակցած ընտրողների ցուցակները հրապարակվելու են: Ի՞նչ կասեք այս հարցի առնչությամբ եւ ինչպես է այն կարգավորվում Գերմանիայում:
- Քվեարկած անձանց ստորագրությունների հրապարակումն ընդդիմադիր կուսակցությունների եւ ոչ կառավարական կազմակերպությունների պահանջն էր, որը, իմ կարծիքով, շատ լավ նպատակներ էր հետապնդում: Այն կնվազեցնի այն վտանգը, որ որեւէ մեկը կքվեարկի մի անձի փոխարեն, ով գրանցված է, բայց ապրում է երկրից դուրս կամ մահացել է: Քվեարկածների ստորագրացուցակը ցույց է տալիս միայն, որ դուք քվեարկել եք, բայց չի բացահայտում՝ ում օգտին եք քվեարկել: Այսինքն՝ ոչ ոք չպետք է վախենա, որ իր ընտրությունը կհրապարակվի:
Ես նաեւ կարծիքներ եմ լսում, որ կարող են չարաշահումներ արվել ընտրողների նույնականացման սարքերի հետ: Այս մտահոգությունները պետք է լուրջ ընդունել, սակայն կարծում եմ, որ այս վախն, իրականում, անհիմն է: ԵՄ, ԱՄՆ եւ Մեծ Բրիտանիայի` այն երկրների, որոնք մասնակցել են այս նախաձեռնության ֆինանսավորմանը, իմ գործընկեր դեսպանների հետ միասին ես անդամակցում եմ այն հանձնաժողովին, որը վերահսկում է այս նախագծի իրականացումը: Միանշանակ կարող եմ հաստատել, որ չկա որեւէ ազդակ, որը կվկայեր այն մասին, թե անվտանգության չափանիշները պահպանված չեն: Վերահաստատեմ՝ այս սարքերը չեն բացահայտում, թե ում օգտին է քվեարկվել: Ինչպես ասացի, դրանք, անկասկած, նվազեցնելու են կրկնա- եւ բազմաքվեարկության ռիսկը:
Դուք հետաքրքրվում եք գերմանական փորձով: Մենք հպարտ ենք մեր «Բաց դռների քաղաքականությամբ: Ամեն ոք, լինի գերմանացի թե օտարերկրացի, կարող է առանց նախապես տեղեկացնելու ցանկացած ժամանակ մուտք գործել ընտրատեղամաս՝ դիտարկելու ինչպես ընտրական գործընթացը, այնպես էլ ձայնահաշվարկը, պայմանով, որ չի խոչընդոտի գործընթացը:
- Վերջերս ՀՀ նախագահի՝ Բրյուսել կատարած այցի ընթացքում կողմերը հայտարարեցին, որ ավարտել են բանակցությունները ԵՄ-Հայաստան համապարփակ եւ ուժեղացված գործընկերության համաձայնագրի շուրջ: Կարո՞ղ է ԱԺ ընտրությունների արդյունքը որեւէ կերպ ազդել այդ համաձայնագրի ստորագրման ժամկետի վրա:
- Համաձայնության ձեռքբերումը Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ մեծ առաջընթաց քայլ է: Կարծում եմ, որ բոլոր քաղաքական ճամբարներում ճնշող մեծամասնությունը կիսում է այս տեսակետը: Համաձայնագրի ստորագրումը տեղի կունենա ավելի ուշ այս տարի, երբ, ի թիվս այլոց, այն կթարգմանվի ԵՄ բոլոր 24 պաշտոնական լեզուներով:
- Շատերը Հայաստանում հետաքրքրված են՝ ի՞նչ կարող է փոխել այս համաձայնագիրը իրենց կյանքում: Կարո՞ղ եք որոշակի օրինակներ բերել, թե ինչպե՞ս է նպաստելու համաձայնագիրը հայ գործարարներին եւ արտահանողներին:
- Եվրամիությունն արդեն, Ռուսաստանի հետ զուգահեռ, Հայաստանի ամենակարեւոր առեւտրային գործընկերն է: ԵՄ-ն նաեւ Հայաստանի խոշորագույն գործընկերն է զարգացման համագործակցության ոլորտում:  ԵՄ եւ Հայաստանն արդեն վարում են կայուն եւ ծանրակշիռ քաղաքական երկխոսություն, մասնավորապես, մարդու իրավունքների եւ արդարադատության ոլորտներում: Խորապես համոզված եմ, որ որեւէ այլ կառույց չի կարող Եվրամիությունից ավելի լավ սատարել Հայաստանին՝ իր հետագա արդիականացման եւ ժողովրդավարացման ճանապարհին: Իսկ արդիականացումն ու ժողովրդավարացումը ձեր երկրի, որն ի դեպ, այնքան շատ ներուժ ունի բազմաթիվ ոլորտներում, էական զարգացման բանալի-բառերն են: Այս համաձայնագրի ընդունումը համապարփակ հենք կդառնա քաղաքական, տնտեսական եւ այլ բնագավառներում հետագա համագործակցության համար: Ներկայում մենք աշխատում ենք համաձայնագրում նախանշված համագործակցության ասպարեզների հստակ իրագործմանն ուղղված քաղաքական առաջնայնությունների վրա: Կարծում եմ՝ դեռ վաղ է խոսել կոնկրետ օրինակներից: Բայց թե' Հայաստանը, թե' Եվրամիությունն, անկասկած, կշահեն այս համաձայնագրից:
- 2016 թվականի նոյեմբերին, «ՆԱՏՕ-ի Շաբաթվա» ընթացքում Դուք ասել էիք, որ Գերմանիան 1 մլն եվրո կհատկացնի ՆԱՏՕ-ի հատուկ հիմնադրամին, որը զբաղվելու է Հայաստանում հին ռազմական մեքենաների վերամշակման եւ ականազերծման հարցերով: Ի՞նչ փուլում է այն նախագիծը եւ արդյոք Գերմանիան միայն ֆինանսական միջոցներ, թե նաեւ փորձագետներ կտրամադրի:
- Այս հարցում Գերմանիան կամովին ստանձնել է առաջատարի դերը՝ ՆԱՏՕ-ի կողմից: Կարող եմ հաստատել, որ մենք արդեն այս նախագծի ֆինանսավորմանը մասնակցում ենք 1 մլն եվրոն գերազանցող գումարով: Ներկայում ՆԱՏՕ-ն եւ Հայաստանը գտնվում են կատարողական համաձայնագիրը վերջնական տեսքի բերելու փուլում, որն ավելի ուշ պետք է վավերացվի Հայաստանի խորհրդարանի կողմից: Ինչպես Դուք նշեցիք, նախագիծը, ի թիվս այլ նպատակների, միտված է շահագործումից դուրս եկած ավտոմեքենաների ապառազմականացմանը, ապամոնտաժմանը եւ ոչնչացմանը, ինչպես նաեւ ականների վտանգների վերաբերյալ կրթական եւ բացատրական ծրագրի իրականացմանը: Մենք ուրախ ենք, որ ՆԱՏՕ-ի այս գործողությունները Հայաստանին հնարավորություն կտան կատարել իր պարտավորությունները Եվրոպայի սովորական սպառազինության համաձայնագրի շրջանակում: Գերմանացի փորձագետներն, իհարկե, ներգրավված էին այս ծրագրի նախապատրաստական փուլում: Կատարողական փուլում գերմանացի մասնագետների մասնակցության մասին խոսելը դեռեւս վաղ է:
- Հաշվի առնելով Աֆղանստանում հայ եւ գերմանացի զինվորականների համագործակցության հաջող փորձը, հեռանկարներ տեսնո՞ւմ ենք հայ-գերմանական երկկողմ ռազմական համագործակցության ծավալման համար:
- Անշուշտ, մեր զորախմբերի միջեւ համագործակցությունն Աֆղանստանում գերազանց է: Ի դեպ, Հայաստանի մասնակցությունն Աֆղանստանում իրականացվող «Վճռական աջակցության առաքելությանն» (RSM) ավելի մեծ է, քան ՆԱՏՕ-ի անդամ շատ երկրների մասնակցությունը: Այն մեծապես գնահատվում է մեր կողմից, եւ ես անցյալ տարի «ՆԱՏՕ-ի Շաբաթվա» շրջանակում կայացած հեռուստակամրջի ժամանակ շնորհակալություն հայտնեցի հայ զինվորականներին՝ իրենց հրաշալի աշխատանքի համար:
Գերմանիան վաղուց է մեկնարկել Հայաստանի հետ համագործակցությունը ռազմաքաղաքական ոլորտում: Սկսած 2004 թվականից՝ մենք անցկացնում ենք երկկողմ կանոնավոր հանդիպումներ, 2007 թվականից կնքված է համաձայնագիր: Մեր երկկողմ համագործակցությունը կենտրոնացած է վարժանքների վրա, որոնք հիմնականում անցկացվում են Գերմանիայում, բացի այդ՝ Հայաստանի զինված ուժերին մատուցվում է խորհրդատվություն: Այս տարվա համար մենք նախատեսում ենք 30 նախաձեռնություն եւ նախագիծ: Օրինակ, այս շաբաթ Երեւանում կանցկացվի «Զինված ուժերը ժողովրդավարական պետություններում» թեմայով սեմինար:
- Հայաստանում այսօր «ստարթափային բում» է, շատ երիտասարդներ ստեղծում են տեխնոլոգիական ընկերություններ: Կարո՞ղ է այս ոլորտը հայ-գերմանական համագործակցության նոր ոլորտ դառնալ եւ միգուցե որոշ գերմանական հիմնադրամներ կամ ներդրողներ հետաքրքրված կլինեն Հայաստանով:
- Համոզված եմ, որ պետք է սկսել փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների համար գործարար միջավայրի բարելավումից: Մենք պետք է խթանենք այնպիսի աճ, որից կշահեն հասարակության լայն շերտերը: Ես շատ ուրախ եմ, որ Գերմանիան իր կատարողական կառույցների՝ Գերմանիայի Միջազգային համագործակցության ընկերության (ՄՀԸ/GIZ) եւ Վերականգնման վարկերի բանկի (KfW) միջոցով արդեն երկար տարիներ իր մասնակցությունն ունի այս հարցում: ԵՄ նոր նախագիծը՝ SMEDA-ն, որն իրականացնում է ՄՀԸ-ն, առանձնահատուկ տեղ է հատկացնում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին: Մենք Հայաստանում գործունեություն ծավալելու աճող հետաքրքրություն ենք նկատում գերմանական ընկերությունների կողմից: Ի դեմս Գերմանահայկական բիզնես ասոցիացիայի՝ մենք այստեղ ունենք մի գիտակ կառույց, որը խորհրդատվություն է մատուցում ոչ միայն Գերմանիայից այստեղ տնտեսական գործունեություն ծավալել ցանկացող ընկերություններին, այլ նաեւ այն հայերին, ովքեր շահագրգռված են առեւտուր ծավալելու Գերմանիայի հետ:

Экслюзивное интервью посла Германии в Армении Матиаса Кислера Медиамакс
- Господин посол, примерно через две недели в Армении состоятся выборы в Национальное собрание. Как Вы оцениваете предвыборную кампанию, есть что-то, вызывающее беспокойство или, наоборот, внушающее оптимизм?
- Положительным считаю то, что в предстоящих выборах участвует большое количество политических партий и блоков. После перехода на новую, парламентскую систему правления, у парламента нового созыва будет больше обязательств, чем у предыдущих. Поэтому важно, чтобы все граждане воспользовались своим демократическим правом и проголосовали на выборах. Если вы хотите, чтобы ваши голоса были услышаны, идите на избирательные участки. Надеюсь, 2 апреля будет высокая явка избирателей.
Однако, разговаривая с жителями Армении, я понимаю, что, к сожалению, многие не доверяют избирательным процессам. Думаю, очень обнадеживающим фактором стал достигнутый между правительством и большинством оппозиционных партий консенсус вокруг важнейших реформ в избирательном законодательстве. Внедрение электронных устройств идентификации избирателей, камеры наблюдения, публикация подписей проголосовавших граждан, - эти мероприятия сделают более затруднительными нарушения на избирательных участках.
Присутствие наблюдателей на всех избирательных участках также сократит вероятность нарушений. Кстати, в рамках наблюдательской миссии БДИПЧ/ОБСЕ моя страна будет одной из наиболее активно вовлеченных –  в Армению прибудут 27 долгосрочных и краткосрочных наблюдателей из Германии. Хотел бы поздравить также гражданское общество Армении, которому удалось привлечь в качестве местных наблюдателей 8 000 человек.
- Есть мнение, что главной проблемой предстоящих выборов станет «покупка голосов». Вы видите подобную опасность?
- Сложно оценить то, что происходит вне избирательных участков. Мой призыв к гражданам Армении очень прост: не продавайте свои голоса. Не позволяйте кому бы то ни было угрожать вам и заставлять голосовать за какую-либо партию или блок. От каждого гражданина зависит, будут ли выборы отражать реальную волю народа. Если вы становитесь свидетелями предвыборных взяток, угроз или давления, обязательно сообщайте об этом, например, Защитнику прав человека или в наблюдательскую миссию БДИПЧ/ОБСЕ. Они тайно и подробно изучат все полученные сведения. Каждый должен знать: ваш голос будет анонимным. Никто не может узнать, за кого вы голосовали.
- Некоторые граждане говорит, что не пойдут на выборы, и причины такого решения вовсе не имеют политического подтекста. Они говорят, что хотят избежать публикации своих персональных данных, поскольку списки проголосовавших избирателей станут доступны для всех.
- Публикация подписей проголосовавших граждан является требованием оппозиции и неправительственных организаций, которое, на мой взгляд, преследовало очень хорошие цели. Это сократит опасность того, что кто-то проголосует за других зарегистрированных граждан, которые проживают за рубежом или которых уже нет в живых. Список проголосовавших показывает только факт вашего голосования, но не раскрывает, за кого. То есть, никто не должен бояться, что его выбор будет раскрыт.
Я также слышал мнения, что могут быть злоупотребления с устройствами идентификации избирателей. Подобные сомнения нужно воспринимать всерьез, однако, думаю, что в данном случае страхи безосновательны. Вместе с послами ЕС, США и Великобритании – стран, которые финансировали данную инициативу – мы входим в комиссию, которая контролирует ее осуществление. Однозначно могу подтвердить, что нет никаких сигналов, которые свидетельствовали бы о необеспеченности стандартов безопасности. Еще раз подтверждаю, что эти устройства не раскрывают, за кого вы голосуете. Как я сказал, они значительно сократят риски повторного или многократного голосования.
- В ходе недавнего визита президента Армении в Брюссель стороны заявили о завершении переговоров вокруг нового Соглашения о всестороннем и углубленном сотрудничестве Армения-ЕС. Могут ли результаты выборов в Армении каким-то образом повлиять на сроки подписания этого соглашения?
- Достижение соглашения между Арменией и ЕС является прогрессом. Думаю, подавляющее большинство во всех политических лагерях разделяет это мнение. Подписание соглашения состоится позднее в этом году, когда, среди прочих, оно будет переведено на 24 официальных языка ЕС.
- Многих в Армении интересует, что может изменить данное соглашение в их жизни. Вы можете привести конкретные примеры, как оно к примеру, может помочь предпринимателям и экспортерам?
- Евросоюз, наряду с Россией, уже является важнейшим торговым партнером Армении. ЕС также является крупнейшим партнером Армении в области сотрудничества по развитию. ЕС и Армения ведут стабильный и серьезный политический диалог, в частности, в сфере прав человека и правосудия. Я глубоко убежден, что ни одна другая структура не сможет лучше ЕС помочь Армении в деле дальнейшей модернизации и демократизации.
Модернизация и демократизация вашей страны, которая обладает огромным потенциалом во многих сферах, являются ключевыми словами. Утверждение этого соглашения станет всеобъемлющей базой для дальнейшего сотрудничества в политической, экономической и других сферах. В настоящее время мы работаем над политическими приоритетами, направленными на четкое осуществление положений, перечисленных в соглашении. Думаю, пока рано говорить о конкретных примерах. Но  Армения и Евросоюз, несомненно, выиграют от этого соглашения.
- В ноябре 2016 года, в ходе «Недели НАТО» Вы сказали, что Германия выделит 1 млн евро Трастовому фонду НАТО, который будет заниматься вопросами утилизации старых военных машин и разминирования в Армении. На каком этапе находится этот процесс? Будет ли Германия только финансировать проект, или также предоставит экспертов?
- В этом вопросе Германия добровольно взяла на себя роль лидера со стороны НАТО. Могу подтвердить, что мы уже участвуем в финансировании этого проекта с суммой, превышающей 1 млн евро. В настоящее время НАТО и Армения приводят в окончательный вид исполнительный договор, который затем должен одобрить парламент Армении.
Как Вы отметили, проект в числе других целей, ориентирован на демилитаризацию, демонтаж и уничтожение военных автомобилей, выведенных из обращения, а также осуществление образовательных проектов относительно минной опасности. Мы рады, что данные действия НАТО дадут Армении возможность выполнить свои обязательства в рамках Договора об обычных вооружениях в Европе. Говорить об участии немецких экспертов в реализации проекта пока рано.
- Учитывая удачный опыт сотрудничества армянских и немецких военнослужащих в Афганистане, видите ли Вы перспективы для развертывания двустороннего военного армяно-немецкого сотрудничества?
- Без сомнения, сотрудничество между нашими контингентами в Афганистане можно оценить на «отлично». Кстати, участие Армении в миссии «Решительное содействие» в Афганистане (RSM) шире, чем у многих стран НАТО. Оно высоко ценится с нашей стороны, и в прошлом году в ходе телемоста в рамках «Недели НАТО» я поблагодарил армянских военнослужащих за их прекрасную работу.
Германия давно начала сотрудничество с Арменией в военно-политической сфере. Начиная с 2004 года, мы проводим регулярные двусторонние встречи. В 2007 году был подписан договор. Наше двустороннее сотрудничество сфокусировано на учениях, которые в основном проводятся в Германии. Кроме того, вооруженным силам Армении предоставляются консультации. Например, на этой неделе в Ереване пройдет семинар по теме «Вооруженные силы в демократических государствах».