Արմեն Սարգսյան. Պատրաստ եմ երիտասարդների դաշնակիցը լինել - Mediamax.am
- Պարոն Սարգսյան, Հայաստանում եւ Սփյուռքում ձեր հանդիպումների մասին պատմող հաղորդագրություններում հաճախ խոսվում է այն մասին, որ ներկայացրել եք ապագա Հայաստանի Ձեր տեսլականը: Տեսլականը երկարաժամկետություն է ենթադրում, բայց ես ուզում եմ հարցնել տեսանելի ապագայի մասին՝ եթե ընտրվեք նախագահ, պաշտոնավարելու եք 7 տարի: Ինչպիսի՞ն կուզեք Հայաստանը տեսնել 2025 թվականին:
- Կցանկանամ երիտասարդ Հայաստան տեսնել։ Նկատի չունեմ միայն այն, որ երիտասարդներն ավելի շատ ներգրավված լինեն պետական կառավարման համակարգում։ Ցանկանում եմ, որ Հայաստանը ոգով երիտասարդ լինի՝ 21-րդ դարին համահունչ։
- Երբեմն կարող ենք կարծիքներ լսել, որ մեր հարուստ պատմությունը՝ մեծ արժեք լինելով հանդերձ, երբեմն խանգարում է մեզ, եւ մենք ապագային նայելու փոխարեն տարվում ենք անցյալով։ Ինչպե՞ս գտնենք «ոսկե միջինը»։
- Պատմությունն ու ժառանգությունը մեծագույն արժեքներ են, բայց մարդը պետք է ապագայով ապրի։ Հիշողություններով ապրելով՝ չենք աճում։ Պետք է ապրել վաղվա օրով։ Անցյալը եւ ժառանգությունը, անշուշտ, կարեւոր են, սակայն անցյալը չպետք է ապրելակերպ լինի։
Անհատների, կազմակերպությունների եւ պետությունների պարագայում ամեն ինչ իսկապես սկսվում է տեսլականից: Եթե այն չունենաս, չիմանաս, թե երկիրն ուր ես տանում, ժամանակակից պետություն ունենալ չես կարող:
- Վերջին շրջանում շատ հանդիպումներ եք ունեցել երիտասարդների հետ: Նրանց մեջ տեսնո՞ւմ եք ժամանակակից Հայաստան կառուցելու ներուժը:
- Այո, նրանք ֆանտաստիկ ներուժ ունեն: Հայ երիտասարդները միշտ էլ աչքի են ընկել ստեղծագործ ներուժով, պարզապես տարբեր ժամանակները տարբեր պայմաններ ու հնարավորություններ են տալիս: Իմ սերնդի երիտասարդությունը անցավ Խորհրդային միությունում, եւ մենք կարող էինք միայն երազել ազատության այն աստիճանի մասին, որն ունեն այսօրվա երիտասարդները:
Նրանք ազատ են, բայց այսօր ես մեծ հավաքական ստեղծագործ մթնոլորտ չեմ տեսնում՝ կան առանձին խմբեր, օազիսներ, կղզիներ, որոնք միմյանց հետ չեն կապվում, երբեմն նույնիսկ տեղյակ էլ չեն միմյանցից: Կարծում եմ՝ օգտակար կլինի կազմել 25-40 տարեկան ծագումով հայերի ցանկ, որոնք աշխարհի տարբեր մասերում հաջողությունների են հասել: Համոզված եմ, որ նրանց թիվը հսկայական է լինելու: Գրեթե ամեն օր շփվում եմ այդ մարդկանց հետ տարբեր երկրներում եւ ինքս կարող եմ 100 հոգուց բաղկացած ցուցակ կազմել:
Ի դեպ, մեր զրույցից հետո այստեղ է գալու այդ երիտասարդներից մեկը՝ Մուշեղ Թովմասյանը: Նրա հայրիկը աստղագետ է, իմ ուսանողն է եղել, ես էլ Մուշեղի կնքահայրն եմ: (Զրույցի ընթացքում պարզվում է, որ մենք Մուշեղ Թովմասյանի մասին գրել ենք մի քանի տարի առաջ՝ նա Մեդիամաքսի 50 Գլոբալ հայերը նախագծի հերոսներից էր-հեղ.)
50 գլոբալ հայերը․ Մուշեղ Թովմասյան
Մեր նոր սերունդը լավն է՝ Հայաստանում եւ Սփյուռքում: Անշուշտ, Սփյուռքի ավանդական կազմակերպությունները եւ կառույցները պիտի պահպանվեն, բայց նոր սերունդը պետք է վերաձեւակերպի տեսլականը:
- Բայց գոյություն ունեցող համակարգերը՝ թե՛ Հայաստանում եւ թե՛ Սփյուռքում, ուժեղ հակազդեցություն են ցուցաբերելու:
- Իհարկե: Այդպես եղել է եւ լինելու է՝ ցանկացած համակարգ սկսում է դիմադրել՝ ինքնապահպանման բնազդից ելնելով: Բայց ավելի լավ է նոր սերնդի էներգիան ուղղվի այդ հակազդեցության հաղթահարմանը, քան վատնվի այլ բաների վրա:
Հաճախ խոսում ենք մեր ՏՏ ոլորտի հաջողությունների մասին, որոնք, անշուշտ առկա են: Սակայն ես մեր ՏՏ-ում տեսնում եմ որոշակի փակվածություն, «արգելոցի» վերածվելու միտում: Տաղանդավոր ու եռանդուն երիտասարդները պետք է ճանաչեն միմյանց ու զգան, որ իրենք են երկրի տերը, իրենք եք այն ղեկավարելու, տնտեսությունը զարգացնելու:
Ինձ հաճախ երիտասարդները հարց են տալիս՝ ինչպե՞ս եք պատկերացնում Հայաստանի ապագան: Ես էլ ասում եմ՝ դուք պետք է ասեք, դուք եք դա անելու: Ես իմ դերը տեսնում եմ այդ անցումն ապահովելու մեջ:
- Կարո՞ղ ենք ձեւակերպել, որ եթե ընտրվեք Հայաստանի նախագահ, երիտասարդները՝ ի դեմս Ձեզ, դաշնակից կունենան:
- Այո: Նրանք էլ իմ դաշնակիցներն են լինելու, քանի որ ուզում եմ, որ մեր երկիրը լինի երիտասարդ, էներգիայով լեցուն, փոփոխությունների ձգտող: Երիտասարդությունը հոգեվիճակ է, տարիքի հետ կապ չունի: Շառլ Ազնավուրն այսօր 94 տարեկան է, բայց հոգով երիտասարդ է:
- Հաճախ ենք խոսում Հայաստան-Սփյուռք կապերի ճիշտ բանաձեւը գտնելու մասին: Դուք կարծո՞ւմ եք, որ հենց երիտասարդները պետք է դառնան այդ «բանալին»:
- Այո: Հայաստանի եւ Սփյուռքի կապերը պետք է կառուցվեն ապագայի վրա: Իսկ ավանդական կառույցներն ու կազմակերպությունները պետք է նոր իմաստ եւ բովանդակություն ձեռք բերեն: Կարծում եմ՝ բոլորն էլ գիտակցում են, եւ նոր ավյունի կարիքն ունեն:
- Իսկ կարո՞ղ ենք ակնկալել, որ Սփյուռքը՝ իր ամբողջ բազմազանությամբ հանդերձ, կոնսենսուսի կգա այն մասին, որ կենտրոնը Հայաստանն է:
- Կարծում եմ՝ դրանում բոլորը վաղուց համոզված են: Խնդիրն այլ է՝ այո՛, կենտրոնը Հայաստանն է, բայց դա ի՞նչ է նշանակում: Մարդիկ պետք է իրենց Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասնակից զգան:
- Դուք հաճախ խոսում եք կրթության կարեւորության մասին: Այսօր խոսեցիք օազիսների կամ կղզյակների մասին՝ այդպիսիք ունենք նաեւ կրթության ոլորտում, սակայն մեր միջնակարգ կրթությունն իր ձեւով ու բովանդակությամբ հին է, կարծրացած ու չի համապատասխանում ժամանակակից պետության պահանջներին:
- Երբ խոսում ենք միջնակարգ կրթության մասին, ապա այն, ինչ այսօր ունենք Երեւանում, պետք է ապահովենք նաեւ ամենահեռավոր գյուղերում: Տաղանդավոր երեխաները ծնվում են ամեն տեղ, եւ բոլորը լավ կրթություն ստանալու իրավունք ունեն:
Կրթական համակարգի կարեւորագույն խնդիրներից մեկը պետք է լինի նաեւ տաղանդավոր երեխաների բացահայտումը: Դպրոցը միայն այն տեղը չէ, որտեղ երեխան կրթություն է ստանում: Դպրոցում պետք է կարողանան բացահայտել երեխայի երաժշտական, մարզական կամ մաթեմատիկական տաղանդները եւ ծնողներին խորհուրդ տան երեխայի ապագայի վերաբերյալ:
Իսկապես, կրթության ոլորտում մենք բազում եւ լուրջ խնդիրներ ունենք: Ունենք նաեւ լավ օրինակներ եւ պետք է փորձենք դրանց դրական փորձառությունն ի մի բերել եւ կառուցել ազգային կրթական համակարգ, որը չի նմանակելու արտասահմանյաններին:

Армен Саргсян: Я готов стать союзником молодежи - Mediamax.am
Эксклюзивное интервью кандидата на пост президента Армении от Республиканской партии Армена Саргсяна Медиамакс
- Господин Саргсян, в сообщениях о Ваших встречах в Армении и Диаспоре часто говорится о том, что вы представили свое видение будущего Армении. Видение предполагает долгосрочность, но я хочу спросить об обозримом будущем: в случае избрания Вы будете президентом 7 лет. Какой Вы хотите видеть Армению в 2025 году?
- Мне бы хотелось видеть молодую Армению. Имею ввиду не только большую вовлеченность молодежи в систему государственного управления. Хочу, чтобы Армения была молода душой и созвучной 21-му веку.
- Иногда мы слышим мнения, что наша богатая история, будучи большой ценностью, порой мешает нам, и вместо того, чтобы смотреть в будущее, мы оглядываемся назад и живем прошлым. Как найти «золотую середину»?
- История и наследие – это величайшие ценности, но человек должен жить будущим. Живя прошлым, мы не растем. Нужно жить завтрашним днем. Прошлое и наследие, безусловно, важны, но прошлое не должно становиться образом жизни.
Будь то личность, организация или государство - все начинается с видения. Невозможно построить современное государство, если не иметь видения и не знать, куда ведешь страну.
- В последнее время Вы провели много встреч с молодежью. Вы видите в них потенциал для создания современной Армении?
- Да, у них фантастический потенциал. Армянская молодежь всегда отличалась творческим потенциалом, просто разные времена предоставляют разные условия и возможности. Молодость моего поколения прошла в Советском Союзе, и о том уровне свободы, которым обладает сегодняшняя молодежь, мы могли только мечтать.
Они свободны, но сегодня я не вижу большой единой творческой атмосферы: есть отдельные группы, оазисы, островки, которые не связаны друг с другом, а в некоторых случаях - даже не знают друг о друге. На мой взгляд, будет полезно составить список армян в возрасте от 25 до 40 лет, которые достигли успехов в разных уголках мира. Уверен, что их число будет огромным. Почти каждый день я общаюсь с этими людьми в разных странах и сам смогу составить список из как минимум 100 человек.
Кстати, после нашей беседы ко мне придет один из таких молодых людей, Мушег Товмасян. Его отец - астроном и был моим студентом, а я – крестный Мушега. (В ходе беседы выясняется, что мы писали о Мушеге Товмасяне несколько лет назад: он был одним из героев проекта Медиамакс «50 глобальных армян»-авт.)
50 глобальных армян: Мушег Товмасян
У нас хорошее новое поколение – как в Армении, так и в Диаспоре. Безусловно, необходимо сохранить традиционные организации Диаспоры, однако новое поколение должно переформулировать видение.
- Но существующие как в Армении, так и в Диаспоре системы будут оказывать сильное противодействие.
- Конечно. Так было и будет: любая система начинает противодействовать, исходя из инстинкта самосохранения. Но лучше, чтобы энергия нового поколения была направлена на преодоление этого противодействия, а не тратилась на другие вещи.
Мы часто говорим о наших успехах в сфере ИТ, которые, безусловно, существенны. Однако я вижу в нашей ИТ-сфере некую закрытость, тенденцию превращения в «заповедник». Талантливые и энергичные молодые люди должна знать друг друга в лицо, чувствовать, что они являются хозяевами нашей страны, что именно они будут управлять ею и развивать экономику.
Молодые люди часто спрашивают меня, каким я представляю будущее Армении? Я же говорю: вы должны ответить на этот вопрос, поскольку созидать это будущее будете вы сами. Я вижу себя лишь в роли гаранта этого перехода.
- Можем ли мы сформулировать, что если вы будете избраны на пост президента Армении, молодежь получит союзника в вашем лице?
- Да. А молодые, в свою очередь, станут моими союзниками, поскольку я хочу, чтобы наша страна была молодой, полной энергии, стремящейся к переменам. Молодость – это состояние души, не связанное с возрастом. Шарлю Азнавуру сегодня 94 года, но он молод душой.
- Мы часто говорим о поиске верной формулы для связей Армения-Диаспора. Вы считаете, что молодежь может стать этим «мостом»?
- Да, связи Армении и Диаспоры должны строиться на основе будущего. А традиционные структуры и организации должны обрести новый смысл и содержание. На мой взгляд, все осознают, что есть необходимость в «новой крови».
- Можно ли ожидать, что Диаспора со всем своим многообразием, придет к консенсусу относительно того, что центром армянского мира является Армения?
- На мой взгляд, все в этом давно убедились. Вопрос в другом: да, Армения является центром, но что это значит? Люди должны чувствовать свою причастность к тому, что происходит в Армении.
- Вы часто говорите о важности образования. Сегодня Вы говорили об оазисах и островках - таковые имеются и в сфере образования. Однако наше среднее образование по своей форме и содержанию устарело, закостенело и не соответствует требованиям современного государства.
- Когда мы говорим о среднем образовании, необходимо обеспечить в отдаленных селах доступность всего того, что мы имеем в Ереване. Талантливые дети рождаются везде, и у всех должно быть право на хорошее образование.
Одной из важнейших задач образовательной системы должно также стать выявление талантливых детей. Школа – это не только место, где ребенок получает образование. В школе должны уметь выявлять музыкальные, спортивные или математические таланты ребенка и давать советы родителям относительно его будущего.
Конечно, в сфере образования у нас есть множество серьезных проблем. Есть и хорошие примеры, и мы должны суметь собрать воедино положительный опыт и построить национальную образовательную систему, не имитирующую иностранные.