Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդես. UWC Dilijan քոլեջը պետք է ավելի «բացվի»
- Այս տարի թողեցիք աշխատանքը Սինգապուրում եւ տեղափոխվեցիք Հայաստան։ Մեր երկիրն ու UWC Դիլիջանն ընտրելու համար, հավանաբար, տարբեր պատճառներ ունեիք, կարո՞ղ եք նշել հիմնական շարժառիթները։
- Առաջին պատճառը UWC Դիլիջանի քոլեջի տեսլականն է։ UWC-ն ավելին է, քան պարզապես դպրոց։ Միջազգային հանրակրթական դպրոցն առաջինը Կովկաս բերելու գաղափարը ձերն է եղել, եւ ուսանողները հնարավորություն ունեն ուսումնասիրելու Կովկասը, Հայաստանը, Դիլիջանը, Տավուշը։ Ինչ վերաբերում է Դիլիջանին, որը երբեմնի Մետաքսի ճանապարհի մաս է կազմել եւ մշակույթների հատման խաչմերուկում է, ապա այն ուղղակի հիացնում է ինձ։ Այժմ մենք, նույնիսկ, իռլանդական փաբ ունենք Դիլիջանում։ Ավելացել է տեղացի երեխաների թիվը, որոնք ցանկանում են անգլերեն սովորել, որպեսզի կարողանան մասնակցել քոլեջում  կազմակերպվող միջոցառումներին։ Հենց սա է UWC Դիլիջանի տեսլականը եւ այն չափազանց գայթակղիչ էր ինձ համար։
Հայաստանը ֆանտաստիկ երկիր է։ Ես մասնակցել եմ UWC Դիլիջանի բացմանը: Այն ժամանակ Սինգապուրում UWC դպրոցի տնօրենն էի։ Այստեղ շատ խորը միջերկրածովյան կապ եմ բացահայտել իմ հարազատ Իսպանիայի հետ։ Ճիշտ է՝ Հայաստանը ծով չունի, սակայն ընտանեկան արժեքների, բարեկամության, ընկերոջ հետ սուրճ խմելու շնորհիվ ես ինձ այստեղ կարծես տանը զգամ։ Լեզուն ու մշակույթն էլ չափազանց տարբեր են, բայց, այդուհանդերձ, ինչ-որ կապ եմ զգում։
Եթե մորուք պահեմ, հայի կմանվեմ։ Միայն նայեք իմ քթին, իմ մուգ մազերին, ինձ միայն սեւ պիջակն է պակասում, որ ուսերիս գցեմ եւ գրեթե չեմ տարբերվի։ Ասիայում դա ինձ երբեք չէր հաջողվի (ծիծաղում է–Մեդիամաքս):
Իսկ եթե ավելի լուրջ, ես հավատում եմ կրթությանը, մշակույթների եւ անհատականությունների կամուրջների ստեղծմանը։ UWC-ն ես բացահայտել եմ 17 տարի առաջ։ Սիրում էի այն, ինչ անում էի Սինգապուրում, բայց ժամանակն էր փորձելու մեկ ուրիշ բան։
- Այսպիսով՝ UWC Դիլիջանը ոչ միայն կրթական նախագիծ է Ձեզ համար, այլեւ Հայաստանում եւ տարածաշրջանում փոփոխության հասնելու միջոց։
- Այո՛, եւ դրան հասնելու տարբեր միջոցներ կան։ Դրանցից մեկը դպրոցի ստեղծած ուղղակի եւ անուղղակի աշխատատեղերն են, որոնք իսկապես անհրաժեշտ են Դիլիջանում։ Կարո՞ղ եք պատկերացնել մեր ազդեցությունն այն գյուղացու կյանքի վրա, որին ասում ենք, որ ուզում են պայմանագիր կնքել իր հետ՝ օրական 700 ձու մատակարարելու նպատակով։ Փոփոխությունը մարդկային՝ ահա այս՝ ամենատարրական, մակարդակի վրա է։
Կամ մշակութային ազդեցությունը։ Կարող եմ պատկերացնել, երբ այստեղ էին եկել առաջին արտասահմանցի ուսանողները եւ տեղացիները հարցնում էին. «Ի՞նչ է այստեղ կատարվում»։
Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսը Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսը
Արվեստն ուսումնասիրող մեր ուսանողներն այս տարի Արվեստի դիլիջանյան փառատոն կազմակերպեցին։ Այն քաղաքի մեջ էր, ամֆիթատրոններում եւ բացօթյա տարածքներում։ Կարծում եմ՝ շատ գեղեցիկ նախագիծ էր:
Երբեմն, կրթությունը արդարացում է դառնում «փոքր կղզիներ» ստեղծելու համար. փակ համայնքում ենք գործում, որտեղ այլոց մուտքն արգելվում է։ Ինձ դուր է գալիս, որ  UWC Dilijan-ի տեսլականի հիմքում հակառակ մոտեցումն է՝ այն բացվում է, մարդկանց ներս ձգում, այդ թվում՝ տեղի դպրոցների տնօրեններին եւ ուսուցիչներին, որպեսզի գան եւ սովորեն մի բան, որը կարող են կիրառել իրենց դպրոցներում։
- Ձեզ գոհացնո՞ւմ է շփման մակարդակը քոլեջի եւ տեղական համայնքի միջեւ։ Այն ընդլայնելու ի՞նչ գաղափարներ ունեք։
- Բազմաթիվ գեղեցիկ գաղափարներ արդեն իրականացվել են։ Օրինակ, վերջերս կազմակերպել էինք Ձմեռային տոնավաճառը։ Կարող եք մտածել, թե դպրոցն ինչու է  ձմեռային տոնավաճառ կազմակերպում։ Իրականում այն սեփական արտադրանքը վաճառելու, փորձ ձեռք բերելու հիանալի հնարավորություն էր հիսունից ավելի վարպետների, ռեստորանների տերերի եւ անհատ ձեռներեցների համար։
Շատ բան դեռ արվելու է։ Հիմա մենք հայերեն չենք դասավանդում, թեեւ շատ կուզեի, որ  քոլեջի համայնքնի բոլոր նոր անդամները տարրական մակարդակով հայերեն իմանային։
Ինքս հայերեն եմ սովորում եւ արդեն կարող եմ ասել իմ անունը՝ ներկայանալ որպես UWC Դիլիջան քոլեջի տնօրեն։ Այս պահին մենք դեռ լեզվական խոչընդոտ ունենք։ Երբ այն ինչ-որ չափով հաղթահարվի, ինտեգրման պրոցեսն ավելի հարթ կընթանա։
Արդեն ուսումնասիրում ենք, թե ինչպես կարող ենք հիմնել հայերենի ներածական դասընթաց, որից դպրոցի բոլոր նոր անդամները ինչ-որ պահի կօգտվեն։ Սա կարեւոր է, քանի որ եթե, նույնիսկ, կարողանաս հայերենով ներկայացնել ինքդ քեզ, այն ճանապարհ կբացի հետագա քայլերի համար, ճիշտ ինչպես ֆուտբոլում։ Հաղորդակցվելու նվազագույն հմտություններ ունենալու պարագայում կարող ես շփվել թիմակիցներիդ հետ, իսկ հետո մեջտեղ է գալիս ֆուտբոլի լեզուն եւ դու կարողանում ես լիարժեք խաղալ։
- Դուք տարբեր դպրոցներում եք աշխատել։ Որո՞նք են UWC ցանցի հիմնական առանձնահատկությունները։
- Շատ դպրոցներ տարբեր աշակերտական կազմ ունեն, բայց երբ ուսումնասիրում եք նրանց անձնակազմն ու կրթական մոդելները, հասկանում եք, որ դրանք սովորաբար ավելի մոնոմշակութային եւ, ըստ էության, ամերիկյան կամ ֆրանսիական դպրոց են։
Եվ անկախ ուսանողների ազգային պատկանելությունից նախատեսվում է, որ նրանք սովորում են ինչ-որ մի երկրի կրթական ծրագրով։
UWC-ն առանձնանում է իր բազմազանությամբ, որը վերաբերում է թե՛ ուսուցիչների, թե՛ ուսանողների ընտրությանը: UWC Դիլիջան քոլեջում 218 աշակերտ ունենք, որոնք 77 ազգությունների ներկայացուցիչներ են։ Մենք կարծում ենք, որ չպետք է լինեն «ոսկյա ստանդարտներ», որոնց համաձայն բոլորը պետք է խոսեն բրիտանական կամ ամերիկյան անգլերենով։ Կարեւոր է, որ մեկը մյուսից սովորի եւ կարողանան հարաբերվել միմյանց մշակույթներում։
Աշխարհը փոխվել է։ Երբ զբոսնում եք Երեւանով, կարող եք հանդիպել աշխարհի տարբեր անկյուններից եկած մարդկանց։ Կգտնեք իսպանական խանութներ, իտալական ռեստորաններ։ UWC-ի ամենակարեւոր առանձնահատկությունն է մշակույթների մեջ նավարկելու ունակությունը՝ պահպանելով սեփական ինքնությունը: Սա կրթական մոդելի մասն է կազմել առաջին իսկ օրվանից։ Հենց սա է UWC-ի եւ մյուս դպրոցների միջեւ եղած տարբերությունը։
- Մենք մոտենում ենք տարեվերջին, բոլորն ամփոփում են անցնող տարին եւ պլանավորում հաջորդը։ Որո՞նք են Ձեր հիմնական նպատակները 2019 թվականի համար։
- Մտածում ենք, թե ինչպես կարող ենք ավելի լավ հոգ տանել մեր քոլեջի աշակերտների մասին։ Նրանց տարբերություններն, իրականում, հարստություն է, բայց այն իր գինն ունի, իսկ դա նշանակում է, որ ակնկալիքներն էլ են տարբեր։ Պատկերացրեք միայն՝ ուսանողներ 77 երկրներից։ Օրինակ, տարբեր են նրանց քիմքային պահանջներն ու սպասելիքները։ Դուք կարող եք ինչ-որ բան նրանց առաջարկել, իսկ նրանք կարող են ասել՝ «ես  բուսակեր եմ» կամ «ես հումակեր եմ», ինչպե՞ս ենք գլուխ հանելու այս ամենից։ Սա մեկ փոքրիկ նմուշ է միայն: Կան գաղտնիության, հասանելիության, տարբեր զբաղմունքների վերաբերյալ ակնկալիքները:
Մենք փորձում ենք հասկանալ նաեւ, թե ինչպես կարող ենք բարելավել լեզվական կողմը։ Աշակերտներին խրախուսում ենք զարգացնել իրենց մայրենի լեզուն, եւ ոչ թե այն մի կողմ դնել, անցնել միայն անգլերենի ու դրա հետեւանքով կորցնել իրենց ինքնության մի մասը։ Սա շատ կարեւոր է, ցանկանում եմ հիշատակել Գանդիի խոսքերը. «Ուզում եմ բացել բոլոր պատուհանները, որ քամիները ներս գան, բայց թույլ չեմ տա, որ քամին ինձ հատակին նետի»։
Ինչ վերաբերվում է Դիլիջանի համայնքին՝ ապա մենք շարունակելու ձգտել տարածաշրջանն ու քաղաքը ներառել քոլեջում եւ հակառակը։ Օրինակ, մեր ուսանողները լողալ են սովորեցնում Դիլիջանի երեխաներին, որովհետեւ 25 մետրանոց լողավազան ունենալու առավելություն ունենք։ Կարծում եմ, որ կարող ենք անել ավելին՝ մեր  հնարավորությունները տեղացիների համար հասանելի դարձնելու առումով։ Սա հեշտ չէ. Երբեմն, իմ գրասենյակում նստած տեսնում եմ այցելուների, որոնք գալիս են մեզ մոտ եւ մի տեսակ վախեցած են։ Նրանք վախենում են ձեռք տալ մեր իրերին։
Մենք այս պատնեշը քանդելու կարիք ունենք։
- Կրթության առջեւ ծառացած մարտահրավերների շուրջ աշխարհում մեծ քննարկում է ընթանում։ Որո՞նք են այն մարտահրավերները, որոնք ուրվագծել եք Ձեզ համար։
- Մեզանից շատերը հաջողության են հասել, որովհետեւ ավանդական կրթական համակարգը բավական լավ է աշխատել։ Ես, օրինակ, կրթաթոշակային ուսանող էի, սիրում էի սովորել, ուսումնասիրել։ Բայց երբ հետ եմ նայում, պարզ է դառնում, թե որքան շատ էին նրանք, ովքեր սովորելու այդ հնարավորությունը չունեցան։ Նելսոն Մանդելան ասել է, որ «կրթությունն աշխարհը փոխելու ամենաուժեղ զենքն է»։ Եթե ուզում ենք հասնել դրան, պետք է վստահ լինենք, որ մեր կրթությունը բավականաչափ բազմազան է եւ տարբեր արմատներ ունի, ինչը մեզ թույլ է տալիս օգտագործել մարդկանց ուժեղ կողմերը՝ նրանց վերափոխելու փոխարեն։
Միշտ պետք է մարդկանց՝ իրենց կրքերը հետազոտելու, ստեղծագործելու, տարբեր բաներ փորձելու հնարավորություն ընձեռել։ Երբեմն դուք ճանաչում եք ձեր ցանկությունները, երբեմն՝ ոչ, բայց եթե չփորձեք, չեք կարողանա ճանաչել ձեր մեծագույն կիրքը։
Արա Թադեւոսյանը զրուցում է Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսի հետ Արա Թադեւոսյանը զրուցում է Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսի հետ
Կրթական աշխարհը դեռ լավ չի ընկալել այն փաստը, որ Google-ն ու Apple-ը մարդկանց աշխատանքի վերցնելիս այլեւս կրթական աստիճան չեն պահանջում։ Նրանք ասում են, որ կրթական աստիճանն ընդամենը արժույթ է, ընդ որում՝ համարժեք է նրան, թե դու որքան լավ ես կարողանում ինչ-որ բան անել։ Օրինակ, եթե ես գտնեմ 14 տարեկան ռումինացի մի տղայի, որը լավ կոդ է գրում, ես անգամ նրա մոտ հասնելու անհրաժեշտություն չունեմ։ Նա կարող է շարունակել ապրել Ռումինիայում, միայն թե՝ ճիշտ ժամանակին կոդերն ուղարկի Կալիֆորնիա։ Սա փոխելու է մեր ամբողջ աշխատանքային համակարգը։
Ինչպե՞ս ենք դպրոցները նախապատրաստելու, ինչպե՞ս կարող ենք վստահ լինել, որ մեր աշակերտները կարող են այս ամենի մասը կազմել։
Եթե ուսանողը գա դպրոց եւ ասի, որ ցանկանում է հեռախոսային հավելվածներ ստեղծել, դպրոցների մեծ մասը նրան կպատասխանի. «Շատ լավ, մաթեմատիկա եւ ֆիզիկա սովորիր, համակարգչային գիտելիքներ ձեռք բեր, հետո պետք է գնաս համալսարան, ստանաս համակարգչային գիտելիքների ինչ-որ աստիճան, եւ հետո միայն կարող ես դրանով զբաղվել»։ Իսկ իրական կյանքում կան երեխաներ, որոնք կոդ են գրում առանց այդ ամենի։ Սա բարդ մարտահրավեր է, եւ մենք պետք է գիտակցենք, որ կրթական այս արդյունաբերական մոտեցումը չի աշխատում հետարդյունաբերական հասարակությունում:
Կլինեն մարդիկ, որոնք հաջողության կհասնեն գնալով ավանդական ճանապարհով՝ դպրոց, համալսարան եւ այլն, եւ նրանց կողքին կապրեն մարդիկ, ովքեր կավարտեն միջնակարգ դպրոցը եւ ինքնուրույն կզարգացնեն իրենց հմտությունները: Մենք պետք է կոտրենք այն գաղափարը, որ հաջողակ կարող լինել միայն այն մարդը, որը գնում է դպրոց, ապա՝ համալսարան, լավ կրթական աստիճան է ունենում եւ ապա լավ աշխատանք է ստանում:
Իրականում, եթե բոլորս էլ նույնն անենք, հասարակությունը կունենա հսկայական բացեր: Պատկերացրեք, օրինակ, եթե մենք բոլորս բժիշկներ լինենք (ծիծաղում է `Մեդիամաքս):
Մենք բոլոր մասնագիտությունների կարիքն ունենք՝ ծրագրավորողի, բուժքույրի, մարդկանց, որոնք բիզնես փորձառություն ունեն եւ գիտեն, թե օրինակ, ինչպես ղեկավարել հիվանդանոցը։
Կարծում եմ՝ պետք է ավելի բաց լինենք: Արդարամիտ կլինենք, եթե ասենք, որ կրթությունը, երբեմն, գերարժեվորել է այն մոդելը, ըստ որի՝  լավ աշակերտ է համարվում լավ գնահատականներ ստացողը։ Գնահատականները արժույթ են։ Կարող եք պնդել, որ դուք լավ պատմաբան եք, այնինչ, իրականում միայն պատմության թեստն եք լավ հանձնում։
Մենք ապրում ենք այն ժամանակներում, երբ պետք է խորքային հարցեր ուղղենք, որպեսզի հասկանանք, թե կյանքի որոշ շերտեր ինչպես են փոխվել։ Այսօր կարող եք հանգիստ ճանապարհորդել օտար երկրում, եթե ունեք, օրինակ, Uber հավելված, որին կցված է ձեր բանկային քարտը։ Կարող եք օգտագործել Google maps-ը եւ լինել այն վայրերում, որտեղ անգամ փողոցների նշանները չեք կարող կարդալ։ Այս տեսակ տրանսֆորմացիան կրթական համակարգում դեռ չի կատարվել։
Չեմ կարծում, որ պետք է ողջ կրթական համակարգը տրանսֆորմացնել, բայց պետք է ավելի շատ ուղիներ լինեն, եւ դրանցից ոմանք պետք է դառնան ավելի բազմազան ու ազատ: Արդեն կան դպրոցներ, որտեղ ուսանողներն ուսուցիչների հետ ստեղծում են իրենց ուսումնական ծրագրերը: Կան դպրոցներ, որոնք որոշել են, որ գնահատման պրոցեսը կիրականացնեն գործընկերային գնահատմամբ, գնահատականների համադրմամբ եւ այլն։ UWC Դիլիջանում ամենաշատն ինձ այն է ոգեւորում, որ մենք աշխատելու ենք այս ուղղությամբ։ UWC շարժման մի խումբ դպրոցների հետ արդեն աշխատում ենք կրթության նոր մոտեցումներ գտնելու ուղղությամբ։
Նպատակն է՝ կարողանալ ինչ-որ բանի հասնել՝ օգտագործելով գաղափարի նախատիպը: Ճշմարտությունն այն է, որ այսօր աշխատում ենք ուսումնական ծրագրով, որը մշակվել է հիսուն տարի առաջ: Աշխարհը բոլորովին այլ էր հիսուն տարի առաջ, եւ մենք չափազանց քիչ ենք օգտագործում առցանց կրթության հնարավորությունները։
Մենք բոլորս ենք սովորում առցանց։ Օրինակ, եթե իմ տանն ինչ-որ բան սարքին չէ, ես կարող եմ միացնել Youtube-ն ու տեսնել, թե ինչպես այն նորոգել։ Ստացվում է, որ ես ինչ-որ բան սովորում եմ բոլորովին նոր եղանակով։ Բայց եթե դրա փոխարեն գնայի դպրոց, ամեն ինչը շատ ավանդական կլիներ՝ բացիր գրքերդ, կատարիր հանձնարարություններդ։ Առցանց կրթությունը ամենամեծ փոփոխությունն է։ Կան  համալսարաններ, որոնք իրենց դասընթացներին առաջարկում են հետեւել առցանց, անվճար։ Սա շատ հետաքրքիր է, ազատ է, ժողովրդավար է։
Կրթությունը պետք է հաշվի առնի մարդու ֆինանսական կարողությունները, եւ ահա, թե ինչու ենք մենք այդքան շատ ներդրումներ կատարում կրթաթոշակներում: Դուք աշխատում եք, ձեզանից արժեք եք ներկայացնում, ունեք գաղափարներ եւ ներուժ, մենք էլ պատրաստ ենք աջակցել ձեզ, որպեսզի կարողանաք աճել:

Габриель Абад Фернандес: Колледж UWC Dilijan должен еще больше «раскрыться»
- В этом году Вы оставили работу в Сингапуре и переехали в Армению. У вас, вероятно, были разные причины, чтобы выбрать нашу страну и колледж UWC Дилижан. Расскажите, пожалуйста, о главных мотивах?
- Первая причина - это видение колледжа UWC Дилижан. UWC – больше, чем просто школа. Вы первыми инициировали приход международной общеобразовательной школы на Кавказ. Теперь у студентов появилась возможность исследовать Кавказ, Армению, Дилижан, Тавуш.
Дилижан, который когда-то был частью Шелкового пути и находится на перекрестке культур, меня просто восхищает. Сейчас у нас даже есть ирландский паб в Дилижане! В городе растет число детей, которые стремятся выучить английский, чтобы принимать участие в мероприятиях колледжа. Это и есть концепция колледжа UWC Дилижан, и она была очень привлекательной для меня.
Армения – фантастическая страна. Несколько лет назад я присутствовал на открытии колледжа UWC Дилижан. Тогда я был директором школы UWC в Сингапуре. Здесь я обнаружил очень глубокую средиземноморскую связь с моей родной Испанией. Да, у Армении нет выхода к морю, однако благодаря семейным ценностям, отношению к дружбе, привычке разделять кофе с родными и друзьями, я чувствую себя здесь как дома. Хотя язык и культура тоже чрезвычайно разные, тем не менее, я чувствую какую-то связь.
Если я отращу бороду, то стану похожим на армянина. Только посмотрите на мой нос, на мои темные волосы. Мне только не хватает черного пиджака, чтобы накинуть его на плечи – и тогда я почти не буду отличаться от армянина. В Азии мне бы это никогда не удалось (смеется – Медиамакс).
Если же говорить серьезно, то я верю в образование, в создание мостов между культурами и людьми. Я открыл для себя сеть UWC 17 лет назад. Мне нравилось то, что я делал в Сингапуре, но настало время попробовать что-то другое.
- Получается, UWC Дилижан для Вас - не только образовательный проект, но и возможность добиваться изменений в масштабе Армении и региона?
- Да, и есть разные способы для достижения этого. Один из них – прямые и косвенные рабочие места, которые появились благодаря школе. Они действительно необходимы в Дилижане. Можете представить, как мы влияем на жизнь фермера, когда говорим, что хотим подписать с ним договор о поставках 700 яиц каждый день? Изменения начинаются с такого, кажущегося элементарным уровня.
Или - культурное влияние. Представляю, что местные жители спрашивали: «Что здесь происходит?», когда в Дилижан приехали первые иностранные студенты. В этом году наши студенты, изучающие искусство, инициировали Дилижанский фестиваль искусств. Он проходил в городе: в амфитеатре и на других площадках под открытым небом. Это был очень красивый проект.
Габриель Абад Фернандес Габриель Абад Фернандес
Иногда, образование становится оправданием для создания «маленьких островков», которые действуют в закрытом пространстве, куда посторонним вход запрещен. Мне нравится, что в основе концепции UWC Дилижан лежит обратный подход. Мы открыты, мы втягиваем в нашу деятельность людей, в том числе - директоров и учителей местных школ. Мы хотим, чтобы они приобрели у нас навыки, которые могли бы применить в своих школах.
- Вас удовлетворяет уровень сотрудничества между колледжем и местной общиной? Есть ли у вас идеи для его расширения?
- Немало красивых инициатив уже реализовано. Например, совсем недавно мы провели Зимнюю ярмарку. Казалось бы, зачем школе проводить Зимнюю ярмарку? Потом, что это стало прекрасной возможностью представить свою продукцию и поедлиться опытом для более чем 50 мастеров, владельцев ресторанов и частных предпринимателей.
Еще многое предстоит сделать. Сейчас мы не преподаем армянский, а я бы очень хотел, чтобы все новые члены сообщества колледжа знали армянский на элементарном уровне. Я сам учу армянский и уже могу сказать свое имя, представиться в качестве директора школы UWC Дилижан. На данный момент у нас пока есть языковой барьер. Когда он будет в какой-то степени преодолен, процесс пройдет более гладко.
Мы уже рассматриваем возможности создания вводного курса армянского языка, которым в какой-то момент воспользуются все новые члены школы. Это важно - если ты можешь хотя бы представиться на армянском языке, то откроешь себе дорогу к дальнейшим действиям. Это как в футболе: имея минимальные навыки коммуникации, ты можешь общаться с друзьями по команде, а затем на первое место выходит язык футбола. И только так ты можешь полноценно играть.
- Вы работали в разных школах. Каковы основные особенности сети UWC?
- Многие школы отличаются интернациональным составом учащихся, но когда мы анализируем их образовательные модели, выясняется, что школы монокультурны и, по сути, являются американскими или французскими. И ученики, независимо от своей национальной принадлежности, учатся по образовательной модели определенной страны.
UWC выделяется своим разнообразием в выборе как учителей, так и студентов. Колледж UWC Дилижан насчитывает 218 студентов из 77 стран. Мы считаем, что не должно быть «золотых стандартов», согласно которым все должны говорить либо на британском, либо на американском английском. Важно учиться друг у друга и искать точки соприкосновения культур.
Мир изменился. Когда прогуливаешься по Еревану, встречаешь людей из разных уголков мира. Можно найти испанские магазины, итальянские рестораны. Главная особенность UWC – способность «перемещаться» по разным культурам, сохраняя свою идентичность. Именно в этом главная разница между UWC и другими школами.
- Мы говорим с вами в конце декабря, когда все подводят итоги уходящего года и составляют планы на следующий. Что вы считаете своими основными задачами на 2019 год?
- Прежде всего, мы думаем о том, как лучше заботиться о наших студентах. Их разнообразие, конечно, является большим богатством, которое, однако, имеет свою цену. У всех разные ожидания. Представьте только – студенты из 77 стран! Вы можете им предложить что-то, а они скажут: «я вегетарианец», « я сыроед», «я привык питаться иначе». И это только один маленький пример. Есть разные ожидания относительно конфиденциальности, доступности, увлечений.
Мы также думаем над тем, как улучшить языковую среду. Мы приветствуем желание учеников развивать свой родной язык, а не просто отложить его в сторону, перейти на английский и потерять часть своей идентичности. Это очень важно. Хочу процитировать слова Ганди: «Хочу открыть все окна, чтобы впустить ветра, но я не позволю, чтобы ветер свалил меня с ног».
Что касается Дилижана, то мы продолжим стремиться вовлекать регион и город к деятельности колледжа и наоборот. Например, наши студенты учат плавать дилижанских детей, так как у нас есть 25-метровый бассейн. Думаю, мы можем сделать больше, чтобы делать наши возможности доступными для жителей Дилижана. Это нелегко. Иногда, сидя в своем офисе, я замечаю посетителей, которые приходят к нам и выглядят испуганными. Порой они боятся трогать наши вещи, и мы должны устранить этот барьер.
- В мире идут большие дебаты о вызовах, стоящих перед образованием. Какие задачи вы выделяете для себя?
- Многие из нас достигли успеха, поскольку традиционная образовательная система работала достаточно хорошо. Я, например, учился благодаря гранту, любил учиться, исследовать. Но когда я смотрю назад, то понимаю, что многие среди моих сверстников так и не смогли воспользоваться возможностью учиться. Нельсон Мандела говорил, что «образование – это самое мощное оружие, с помощью которого можно изменить мир». Если мы хотим достичь этого, мы должны быть уверены, что наше образование достаточно разнообразно, что у него разные корни. Это позволяет нам использовать сильные стороны людей, вместо того, чтобы пытаться менять их.
Людям всегда нужно давать возможность исследовать свои увлечения, творить, пробовать разное. Иногда вы знаете свои возможности, а иногда – нет. Не попробовав, вы не сможете распознать свое сильнейшее увлечение.
Ара Тадевосян беседует с Габриелем Абад Фернандесом Ара Тадевосян беседует с Габриелем Абад Фернандесом
В мире образования еще не хорошо осознали тот факт, что Google и Apple отныне не требуют образовательной степени, нанимая людей. Они говорят, что степень - всего лишь валюта, которая в то же время равнозначна тому, насколько хорошо ты умеешь что-либо делать. Например, если я знаю 14-летнего румынского мальчика, который хорошо пишет код, у меня даже нет необходимости приезжать к нему. Он может и дальше жить в Румынии, главное, чтобы он вовремя отправлял коды в Калифорнию. Это меняют всю нашу рабочую систему.
Как мы будем готовить школы? Как мы можем убедиться в том, что наши ученики смогут стать частью этого?
Если ученик придет в школу и скажет, что желает создавать приложения для телефонов, в большинстве школ ему скажут: «Очень хорошо, учи математику и физику, приобрети компьютерные знания, потом ты должен пойти в университет, получить степень  в компьютерных науках, и только потом ты сможешь заниматься этим». А в реальной жизни есть дети, которые пишут код без всего этого. Это сложный вызов. И мы должны принять, что такой индустриальный образовательный подход не работает в постиндустриальном обществе.
Будут люди, которые достигнут успеха традиционным путем: школа, университет и т.д. Но рядом с ними будут жить люди, которые, окончив среднюю школу, будут самостоятельно развивать свои навыки. Мы должны сломать стереотип о том, что успешным может быть только тот человек, который ходит в школу, потом – в университет, получает научную степень, а потом находит хорошую работу.
В действительности, если мы все будем делать то же самое, у общества будут огромные пробелы. Представьте, например, если бы мы все были врачами (смеется – Медиамакс). Мы нуждаемся во всех профессиях: в программистах, медсестрах, в людях, у которых есть бизнес-опыт и которые знают, например, как руководить больницей.
Мне кажется, нам нужно быть более открытыми. Будет справедливо отметить, что образовательная система иногда переоценивает ту модель, в которой хорошим учеником считается тот, кто получает хорошие оценки. Оценки – это валюта. Вы можете утверждать, что вы хороший историк, но в действительности окажется, что вы всего лишь хорошо сдаете тесты по истории.
Мы живем в такое время, когда следует задавать глубинные вопросы, чтобы понять, как изменились некоторые слои нашей жизни. Сегодня вы можете спокойно путешествовать по другой стране, если у вас есть приложение Uber, к которому привязана ваша банковская карта. Можете использовать Google Maps и посещать улицы, название которых вы дажете не можете прочитать. Подобная трансформация еще не произошла в системе образования.
Не думаю, что нужно трансформировать всю систему образования, но должно быть больше возможностей. Уже есть школы, в которых студенты вместе с преподавателями разрабатывают свои учебные программы. Есть школы, которые решили, что процесс оценок будет осуществляться партнерским способом, сравнением оценок и др. Меня воодушевляет то, что в UWC Дилижан мы тоже будем работать в этом направлении.
Мы нацелены добиться результата, используя прототип идеи. Реальность такова, что сегодня школы работают по учебной программе, разработанной 50 лет назад. Полвека назад мир был совершенно другим, и сегодня мы чрезвычайно мало используем возможности онлайн образования.
Мы все учимся онлайн. Например, если у меня дома что-то неисправно, то я могу включить Youtube и посмотреть, как это починить. Получается, что я учусь чему-то совершенно новым способом. Но если бы вместо этого я пошел в школу, то все было бы очень традиционно: открой учебники, сделай упражнения и так далее. Онлайн образование – самое большое изменение. Есть университеты, которые предлагают следить за своими лекциями онлайн, бесплатно. Это очень интересно, свободно и демократично.
Образование должно учитывать финансовые возможности человека. Вот почему мы делаем столько инвестиций в образовательные гранты для студентов. Вы работаете, представляете собой ценность, у вас есть идеи и потенциал, а мы, в свою очередь, готовы содействовать вам, чтобы вы смогли расти.