Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդես. UWC Dilijan քոլեջը պետք է ավելի «բացվի»
- Այս տարի թողեցիք աշխատանքը Սինգապուրում եւ տեղափոխվեցիք Հայաստան։ Մեր երկիրն ու UWC Դիլիջանն ընտրելու համար, հավանաբար, տարբեր պատճառներ ունեիք, կարո՞ղ եք նշել հիմնական շարժառիթները։
- Առաջին պատճառը UWC Դիլիջանի քոլեջի տեսլականն է։ UWC-ն ավելին է, քան պարզապես դպրոց։ Միջազգային հանրակրթական դպրոցն առաջինը Կովկաս բերելու գաղափարը ձերն է եղել, եւ ուսանողները հնարավորություն ունեն ուսումնասիրելու Կովկասը, Հայաստանը, Դիլիջանը, Տավուշը։ Ինչ վերաբերում է Դիլիջանին, որը երբեմնի Մետաքսի ճանապարհի մաս է կազմել եւ մշակույթների հատման խաչմերուկում է, ապա այն ուղղակի հիացնում է ինձ։ Այժմ մենք, նույնիսկ, իռլանդական փաբ ունենք Դիլիջանում։ Ավելացել է տեղացի երեխաների թիվը, որոնք ցանկանում են անգլերեն սովորել, որպեսզի կարողանան մասնակցել քոլեջում  կազմակերպվող միջոցառումներին։ Հենց սա է UWC Դիլիջանի տեսլականը եւ այն չափազանց գայթակղիչ էր ինձ համար։
Հայաստանը ֆանտաստիկ երկիր է։ Ես մասնակցել եմ UWC Դիլիջանի բացմանը: Այն ժամանակ Սինգապուրում UWC դպրոցի տնօրենն էի։ Այստեղ շատ խորը միջերկրածովյան կապ եմ բացահայտել իմ հարազատ Իսպանիայի հետ։ Ճիշտ է՝ Հայաստանը ծով չունի, սակայն ընտանեկան արժեքների, բարեկամության, ընկերոջ հետ սուրճ խմելու շնորհիվ ես ինձ այստեղ կարծես տանը զգամ։ Լեզուն ու մշակույթն էլ չափազանց տարբեր են, բայց, այդուհանդերձ, ինչ-որ կապ եմ զգում։
Եթե մորուք պահեմ, հայի կմանվեմ։ Միայն նայեք իմ քթին, իմ մուգ մազերին, ինձ միայն սեւ պիջակն է պակասում, որ ուսերիս գցեմ եւ գրեթե չեմ տարբերվի։ Ասիայում դա ինձ երբեք չէր հաջողվի (ծիծաղում է–Մեդիամաքս):
Իսկ եթե ավելի լուրջ, ես հավատում եմ կրթությանը, մշակույթների եւ անհատականությունների կամուրջների ստեղծմանը։ UWC-ն ես բացահայտել եմ 17 տարի առաջ։ Սիրում էի այն, ինչ անում էի Սինգապուրում, բայց ժամանակն էր փորձելու մեկ ուրիշ բան։
- Այսպիսով՝ UWC Դիլիջանը ոչ միայն կրթական նախագիծ է Ձեզ համար, այլեւ Հայաստանում եւ տարածաշրջանում փոփոխության հասնելու միջոց։
- Այո՛, եւ դրան հասնելու տարբեր միջոցներ կան։ Դրանցից մեկը դպրոցի ստեղծած ուղղակի եւ անուղղակի աշխատատեղերն են, որոնք իսկապես անհրաժեշտ են Դիլիջանում։ Կարո՞ղ եք պատկերացնել մեր ազդեցությունն այն գյուղացու կյանքի վրա, որին ասում ենք, որ ուզում են պայմանագիր կնքել իր հետ՝ օրական 700 ձու մատակարարելու նպատակով։ Փոփոխությունը մարդկային՝ ահա այս՝ ամենատարրական, մակարդակի վրա է։
Կամ մշակութային ազդեցությունը։ Կարող եմ պատկերացնել, երբ այստեղ էին եկել առաջին արտասահմանցի ուսանողները եւ տեղացիները հարցնում էին. «Ի՞նչ է այստեղ կատարվում»։
Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսը Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսը
Արվեստն ուսումնասիրող մեր ուսանողներն այս տարի Արվեստի դիլիջանյան փառատոն կազմակերպեցին։ Այն քաղաքի մեջ էր, ամֆիթատրոններում եւ բացօթյա տարածքներում։ Կարծում եմ՝ շատ գեղեցիկ նախագիծ էր:
Երբեմն, կրթությունը արդարացում է դառնում «փոքր կղզիներ» ստեղծելու համար. փակ համայնքում ենք գործում, որտեղ այլոց մուտքն արգելվում է։ Ինձ դուր է գալիս, որ  UWC Dilijan-ի տեսլականի հիմքում հակառակ մոտեցումն է՝ այն բացվում է, մարդկանց ներս ձգում, այդ թվում՝ տեղի դպրոցների տնօրեններին եւ ուսուցիչներին, որպեսզի գան եւ սովորեն մի բան, որը կարող են կիրառել իրենց դպրոցներում։
- Ձեզ գոհացնո՞ւմ է շփման մակարդակը քոլեջի եւ տեղական համայնքի միջեւ։ Այն ընդլայնելու ի՞նչ գաղափարներ ունեք։
- Բազմաթիվ գեղեցիկ գաղափարներ արդեն իրականացվել են։ Օրինակ, վերջերս կազմակերպել էինք Ձմեռային տոնավաճառը։ Կարող եք մտածել, թե դպրոցն ինչու է  ձմեռային տոնավաճառ կազմակերպում։ Իրականում այն սեփական արտադրանքը վաճառելու, փորձ ձեռք բերելու հիանալի հնարավորություն էր հիսունից ավելի վարպետների, ռեստորանների տերերի եւ անհատ ձեռներեցների համար։
Շատ բան դեռ արվելու է։ Հիմա մենք հայերեն չենք դասավանդում, թեեւ շատ կուզեի, որ  քոլեջի համայնքնի բոլոր նոր անդամները տարրական մակարդակով հայերեն իմանային։
Ինքս հայերեն եմ սովորում եւ արդեն կարող եմ ասել իմ անունը՝ ներկայանալ որպես UWC Դիլիջան քոլեջի տնօրեն։ Այս պահին մենք դեռ լեզվական խոչընդոտ ունենք։ Երբ այն ինչ-որ չափով հաղթահարվի, ինտեգրման պրոցեսն ավելի հարթ կընթանա։
Արդեն ուսումնասիրում ենք, թե ինչպես կարող ենք հիմնել հայերենի ներածական դասընթաց, որից դպրոցի բոլոր նոր անդամները ինչ-որ պահի կօգտվեն։ Սա կարեւոր է, քանի որ եթե, նույնիսկ, կարողանաս հայերենով ներկայացնել ինքդ քեզ, այն ճանապարհ կբացի հետագա քայլերի համար, ճիշտ ինչպես ֆուտբոլում։ Հաղորդակցվելու նվազագույն հմտություններ ունենալու պարագայում կարող ես շփվել թիմակիցներիդ հետ, իսկ հետո մեջտեղ է գալիս ֆուտբոլի լեզուն եւ դու կարողանում ես լիարժեք խաղալ։
- Դուք տարբեր դպրոցներում եք աշխատել։ Որո՞նք են UWC ցանցի հիմնական առանձնահատկությունները։
- Շատ դպրոցներ տարբեր աշակերտական կազմ ունեն, բայց երբ ուսումնասիրում եք նրանց անձնակազմն ու կրթական մոդելները, հասկանում եք, որ դրանք սովորաբար ավելի մոնոմշակութային եւ, ըստ էության, ամերիկյան կամ ֆրանսիական դպրոց են։
Եվ անկախ ուսանողների ազգային պատկանելությունից նախատեսվում է, որ նրանք սովորում են ինչ-որ մի երկրի կրթական ծրագրով։
UWC-ն առանձնանում է իր բազմազանությամբ, որը վերաբերում է թե՛ ուսուցիչների, թե՛ ուսանողների ընտրությանը: UWC Դիլիջան քոլեջում 218 աշակերտ ունենք, որոնք 77 ազգությունների ներկայացուցիչներ են։ Մենք կարծում ենք, որ չպետք է լինեն «ոսկյա ստանդարտներ», որոնց համաձայն բոլորը պետք է խոսեն բրիտանական կամ ամերիկյան անգլերենով։ Կարեւոր է, որ մեկը մյուսից սովորի եւ կարողանան հարաբերվել միմյանց մշակույթներում։
Աշխարհը փոխվել է։ Երբ զբոսնում եք Երեւանով, կարող եք հանդիպել աշխարհի տարբեր անկյուններից եկած մարդկանց։ Կգտնեք իսպանական խանութներ, իտալական ռեստորաններ։ UWC-ի ամենակարեւոր առանձնահատկությունն է մշակույթների մեջ նավարկելու ունակությունը՝ պահպանելով սեփական ինքնությունը: Սա կրթական մոդելի մասն է կազմել առաջին իսկ օրվանից։ Հենց սա է UWC-ի եւ մյուս դպրոցների միջեւ եղած տարբերությունը։
- Մենք մոտենում ենք տարեվերջին, բոլորն ամփոփում են անցնող տարին եւ պլանավորում հաջորդը։ Որո՞նք են Ձեր հիմնական նպատակները 2019 թվականի համար։
- Մտածում ենք, թե ինչպես կարող ենք ավելի լավ հոգ տանել մեր քոլեջի աշակերտների մասին։ Նրանց տարբերություններն, իրականում, հարստություն է, բայց այն իր գինն ունի, իսկ դա նշանակում է, որ ակնկալիքներն էլ են տարբեր։ Պատկերացրեք միայն՝ ուսանողներ 77 երկրներից։ Օրինակ, տարբեր են նրանց քիմքային պահանջներն ու սպասելիքները։ Դուք կարող եք ինչ-որ բան նրանց առաջարկել, իսկ նրանք կարող են ասել՝ «ես  բուսակեր եմ» կամ «ես հումակեր եմ», ինչպե՞ս ենք գլուխ հանելու այս ամենից։ Սա մեկ փոքրիկ նմուշ է միայն: Կան գաղտնիության, հասանելիության, տարբեր զբաղմունքների վերաբերյալ ակնկալիքները:
Մենք փորձում ենք հասկանալ նաեւ, թե ինչպես կարող ենք բարելավել լեզվական կողմը։ Աշակերտներին խրախուսում ենք զարգացնել իրենց մայրենի լեզուն, եւ ոչ թե այն մի կողմ դնել, անցնել միայն անգլերենի ու դրա հետեւանքով կորցնել իրենց ինքնության մի մասը։ Սա շատ կարեւոր է, ցանկանում եմ հիշատակել Գանդիի խոսքերը. «Ուզում եմ բացել բոլոր պատուհանները, որ քամիները ներս գան, բայց թույլ չեմ տա, որ քամին ինձ հատակին նետի»։
Ինչ վերաբերվում է Դիլիջանի համայնքին՝ ապա մենք շարունակելու ձգտել տարածաշրջանն ու քաղաքը ներառել քոլեջում եւ հակառակը։ Օրինակ, մեր ուսանողները լողալ են սովորեցնում Դիլիջանի երեխաներին, որովհետեւ 25 մետրանոց լողավազան ունենալու առավելություն ունենք։ Կարծում եմ, որ կարող ենք անել ավելին՝ մեր  հնարավորությունները տեղացիների համար հասանելի դարձնելու առումով։ Սա հեշտ չէ. Երբեմն, իմ գրասենյակում նստած տեսնում եմ այցելուների, որոնք գալիս են մեզ մոտ եւ մի տեսակ վախեցած են։ Նրանք վախենում են ձեռք տալ մեր իրերին։
Մենք այս պատնեշը քանդելու կարիք ունենք։
- Կրթության առջեւ ծառացած մարտահրավերների շուրջ աշխարհում մեծ քննարկում է ընթանում։ Որո՞նք են այն մարտահրավերները, որոնք ուրվագծել եք Ձեզ համար։
- Մեզանից շատերը հաջողության են հասել, որովհետեւ ավանդական կրթական համակարգը բավական լավ է աշխատել։ Ես, օրինակ, կրթաթոշակային ուսանող էի, սիրում էի սովորել, ուսումնասիրել։ Բայց երբ հետ եմ նայում, պարզ է դառնում, թե որքան շատ էին նրանք, ովքեր սովորելու այդ հնարավորությունը չունեցան։ Նելսոն Մանդելան ասել է, որ «կրթությունն աշխարհը փոխելու ամենաուժեղ զենքն է»։ Եթե ուզում ենք հասնել դրան, պետք է վստահ լինենք, որ մեր կրթությունը բավականաչափ բազմազան է եւ տարբեր արմատներ ունի, ինչը մեզ թույլ է տալիս օգտագործել մարդկանց ուժեղ կողմերը՝ նրանց վերափոխելու փոխարեն։
Միշտ պետք է մարդկանց՝ իրենց կրքերը հետազոտելու, ստեղծագործելու, տարբեր բաներ փորձելու հնարավորություն ընձեռել։ Երբեմն դուք ճանաչում եք ձեր ցանկությունները, երբեմն՝ ոչ, բայց եթե չփորձեք, չեք կարողանա ճանաչել ձեր մեծագույն կիրքը։
Արա Թադեւոսյանը զրուցում է Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսի հետ Արա Թադեւոսյանը զրուցում է Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսի հետ
Կրթական աշխարհը դեռ լավ չի ընկալել այն փաստը, որ Google-ն ու Apple-ը մարդկանց աշխատանքի վերցնելիս այլեւս կրթական աստիճան չեն պահանջում։ Նրանք ասում են, որ կրթական աստիճանն ընդամենը արժույթ է, ընդ որում՝ համարժեք է նրան, թե դու որքան լավ ես կարողանում ինչ-որ բան անել։ Օրինակ, եթե ես գտնեմ 14 տարեկան ռումինացի մի տղայի, որը լավ կոդ է գրում, ես անգամ նրա մոտ հասնելու անհրաժեշտություն չունեմ։ Նա կարող է շարունակել ապրել Ռումինիայում, միայն թե՝ ճիշտ ժամանակին կոդերն ուղարկի Կալիֆորնիա։ Սա փոխելու է մեր ամբողջ աշխատանքային համակարգը։
Ինչպե՞ս ենք դպրոցները նախապատրաստելու, ինչպե՞ս կարող ենք վստահ լինել, որ մեր աշակերտները կարող են այս ամենի մասը կազմել։
Եթե ուսանողը գա դպրոց եւ ասի, որ ցանկանում է հեռախոսային հավելվածներ ստեղծել, դպրոցների մեծ մասը նրան կպատասխանի. «Շատ լավ, մաթեմատիկա եւ ֆիզիկա սովորիր, համակարգչային գիտելիքներ ձեռք բեր, հետո պետք է գնաս համալսարան, ստանաս համակարգչային գիտելիքների ինչ-որ աստիճան, եւ հետո միայն կարող ես դրանով զբաղվել»։ Իսկ իրական կյանքում կան երեխաներ, որոնք կոդ են գրում առանց այդ ամենի։ Սա բարդ մարտահրավեր է, եւ մենք պետք է գիտակցենք, որ կրթական այս արդյունաբերական մոտեցումը չի աշխատում հետարդյունաբերական հասարակությունում:
Կլինեն մարդիկ, որոնք հաջողության կհասնեն գնալով ավանդական ճանապարհով՝ դպրոց, համալսարան եւ այլն, եւ նրանց կողքին կապրեն մարդիկ, ովքեր կավարտեն միջնակարգ դպրոցը եւ ինքնուրույն կզարգացնեն իրենց հմտությունները: Մենք պետք է կոտրենք այն գաղափարը, որ հաջողակ կարող լինել միայն այն մարդը, որը գնում է դպրոց, ապա՝ համալսարան, լավ կրթական աստիճան է ունենում եւ ապա լավ աշխատանք է ստանում:
Իրականում, եթե բոլորս էլ նույնն անենք, հասարակությունը կունենա հսկայական բացեր: Պատկերացրեք, օրինակ, եթե մենք բոլորս բժիշկներ լինենք (ծիծաղում է `Մեդիամաքս):
Մենք բոլոր մասնագիտությունների կարիքն ունենք՝ ծրագրավորողի, բուժքույրի, մարդկանց, որոնք բիզնես փորձառություն ունեն եւ գիտեն, թե օրինակ, ինչպես ղեկավարել հիվանդանոցը։
Կարծում եմ՝ պետք է ավելի բաց լինենք: Արդարամիտ կլինենք, եթե ասենք, որ կրթությունը, երբեմն, գերարժեվորել է այն մոդելը, ըստ որի՝  լավ աշակերտ է համարվում լավ գնահատականներ ստացողը։ Գնահատականները արժույթ են։ Կարող եք պնդել, որ դուք լավ պատմաբան եք, այնինչ, իրականում միայն պատմության թեստն եք լավ հանձնում։
Մենք ապրում ենք այն ժամանակներում, երբ պետք է խորքային հարցեր ուղղենք, որպեսզի հասկանանք, թե կյանքի որոշ շերտեր ինչպես են փոխվել։ Այսօր կարող եք հանգիստ ճանապարհորդել օտար երկրում, եթե ունեք, օրինակ, Uber հավելված, որին կցված է ձեր բանկային քարտը։ Կարող եք օգտագործել Google maps-ը եւ լինել այն վայրերում, որտեղ անգամ փողոցների նշանները չեք կարող կարդալ։ Այս տեսակ տրանսֆորմացիան կրթական համակարգում դեռ չի կատարվել։
Չեմ կարծում, որ պետք է ողջ կրթական համակարգը տրանսֆորմացնել, բայց պետք է ավելի շատ ուղիներ լինեն, եւ դրանցից ոմանք պետք է դառնան ավելի բազմազան ու ազատ: Արդեն կան դպրոցներ, որտեղ ուսանողներն ուսուցիչների հետ ստեղծում են իրենց ուսումնական ծրագրերը: Կան դպրոցներ, որոնք որոշել են, որ գնահատման պրոցեսը կիրականացնեն գործընկերային գնահատմամբ, գնահատականների համադրմամբ եւ այլն։ UWC Դիլիջանում ամենաշատն ինձ այն է ոգեւորում, որ մենք աշխատելու ենք այս ուղղությամբ։ UWC շարժման մի խումբ դպրոցների հետ արդեն աշխատում ենք կրթության նոր մոտեցումներ գտնելու ուղղությամբ։
Նպատակն է՝ կարողանալ ինչ-որ բանի հասնել՝ օգտագործելով գաղափարի նախատիպը: Ճշմարտությունն այն է, որ այսօր աշխատում ենք ուսումնական ծրագրով, որը մշակվել է հիսուն տարի առաջ: Աշխարհը բոլորովին այլ էր հիսուն տարի առաջ, եւ մենք չափազանց քիչ ենք օգտագործում առցանց կրթության հնարավորությունները։
Մենք բոլորս ենք սովորում առցանց։ Օրինակ, եթե իմ տանն ինչ-որ բան սարքին չէ, ես կարող եմ միացնել Youtube-ն ու տեսնել, թե ինչպես այն նորոգել։ Ստացվում է, որ ես ինչ-որ բան սովորում եմ բոլորովին նոր եղանակով։ Բայց եթե դրա փոխարեն գնայի դպրոց, ամեն ինչը շատ ավանդական կլիներ՝ բացիր գրքերդ, կատարիր հանձնարարություններդ։ Առցանց կրթությունը ամենամեծ փոփոխությունն է։ Կան  համալսարաններ, որոնք իրենց դասընթացներին առաջարկում են հետեւել առցանց, անվճար։ Սա շատ հետաքրքիր է, ազատ է, ժողովրդավար է։
Կրթությունը պետք է հաշվի առնի մարդու ֆինանսական կարողությունները, եւ ահա, թե ինչու ենք մենք այդքան շատ ներդրումներ կատարում կրթաթոշակներում: Դուք աշխատում եք, ձեզանից արժեք եք ներկայացնում, ունեք գաղափարներ եւ ներուժ, մենք էլ պատրաստ ենք աջակցել ձեզ, որպեսզի կարողանաք աճել:

Gabriel Abad Fernandez: We need to be more open
This year you left your job in Singapore and came to Armenia. There must have been a range of reasons to choose Armenia and UWC Dilijan. Can you outline your main motives?
The first reason is the vision behind UWC Dilijan College. UWC is a school, but there is a lot more behind it. You get the idea of bringing the first international residence school to the Caucasus, so the students learn about the Caucasus, but the school can be part of the fabric of Dilijan, Tavush, Armenia, and have an influence here. With respect to Dilijan being along the line of the Silk Road, the merging of cultures, it has a deep impact on the city, which fascinates me. We have now an Irish pub in Dilijan! The number of restaurants has increased, and so did he number of local young people who want to learn English so that they can engage in activities, who want to come to the college and do these activities – that is exactly the vision behind UWC Dilijan. It was a captivating vision.
Armenia is a fantastic country! I was very lucky to come to the opening of UWC Dilijan, presenting the school in Singapore where I used to work. I have uncovered a very deep Mediterranean connection with Spain, where I’m from. Even though Armenia is a landlocked country, in terms of the food, the family values, the friendships – you go for a coffee with a friend – I felt myself at home in a very interesting way, because the language and the culture are very different, but there is a connection there. Also, if I grow my beard, I look Armenian. Just look at my nose, my dark hair, I only need to put on a black leather jacket and I can blend in very easily [laughs – Mediamax], which is something that didn’t happen in Asia.
On a serious note, I believe in education, in creating bridges across cultures and between individuals. I discovered UWC fortuitously seventeen years ago. I loved what I did in Singapore, but it was time to try something different.
So, UWC Dilijan is not just an educational project for you, but also a game changer in terms of the region and Armenia.
Yes, and there are multiple ways to do it. One is the number of direct and indirect jobs the school has created, and that is something that Dilijan really needed. Can you imagine the impact on the farmer who was told that we want to sign a contract with him because we serve 700 eggs on daily basis? On that very basic human level, it is a change.
On the cultural level, I can imagine when the first batch of students arrived – and you have people from places like Sierra Leone – and the locals went: “What is going on here?”.
Gabriel Abad Fernandez Gabriel Abad Fernandez
That exposure and the constant sharing that we offer between cultures and ideas, sharing the arts, is the cultural component. Art students held the Dilijan Art Festival this year, and it was with the city, in the city, in the amphitheatre and open spaces. I think it’s a beautiful project.
Sometimes education is an excuse for little islands: we do this for ourselves in our closed communities, and nobody else is allowed. I love the fact that vision behind UWC Dilijan is the opposite: it is to open up, bring people in and then send them back out, get their local principals and teachers to come and learn something here so they can take it back to their schools. It is for us to go to their land, learn and bring that knowledge back to ours. It has a symbiotic nature and I it’s very special.
Are you satisfied with the level of communication between the college and the local community so far? Do you have ideas how to increase it further?
Some beautiful things are being done. We just had a Winter Bazaar, which was a fascinating idea. You might think, why is the school announcing a Winter Bazaar? Actually, it was a beautiful opportunity for 50+ hand craft experts, restaurateurs and so on to come sell their trade, to build common experience.
There’s a lot to come. I will give you an example. We currently do not teach Armenian. I would like all new members of the college community to at least have an elementary level of Armenian. I have made some progress in my Armenian lessons so far: I can say my name and I can say I am the head of UWC Dilijan international school, but I cannot engage in conversation. At the moment, we do still have the linguistic barrier. The moment that barrier comes down you can integrate on higher levels.
We are already exploring how we can set up the Armenian introductory course, so all new members of the school will be expected to take it at some point. Even if you are only able to introduce yourself, it will bring in, allow global things like football. You need a minimal level of communication so you can understand what you are playing with the other person, and then the language of football will kick in, and you’ll be able to play the game. That is a very basic example.
You have worked in different colleges and schools, and I suppose you visited many as well. What are the main distinctive feature of UWC network?
Many schools have diverse student bodies, but when you look at their staff and education model, they tend to be monocultural, so it is an American school of, a French school of… The students might be diverse, but they are expected to learn one curriculum connected to one country. UWC is different in that it is intentionally diverse: the staff room, the student body. We have 77 nationalities among 218 students, which means that one in every three comes from somewhere different. We do this because we believe it is not about making one golden standard, making everyone speak British English or American English. It is about everyone getting together and learning from each other and learning how to interact across cultures.
The world has changed. When you walk around Yerevan now, you’re going to find people from all places. You’re going to find Spanish shops, Italian restaurants. The ability to navigate across cultures while maintaining your own identity is the essential feature of UWC, and that is something that has been part of the UWC educational model from day one. To me, that would be the main difference between UWC and other schools, that there is intentionality in doing this.
We are coming to the end of the year. People usually sum up the passing year and make plans for the next. What are your goals for 2019 in the college and perhaps in the community as well?
In terms of the college, there are different things that we are looking at. One of them is how we can further improve the provision of care for our students. Their diversity is richness, but it also comes with a price, meaning the expectations are completely different. Imagine students from 77 different countries. Their expectations for food, for example, are unique, so if you provide something and they go: “No-no-no, I am vegan,” or vegetarian, or kosher, how do you provide for that diversity? The catering is only one element, so there is a lot more to that. The expectations in terms of privacy, access, activities… We’re going to work on how we can further improve what we have in that respect.
We are also looking at how we can improve the linguistic aspect of the experience. We encourage students to continue developing their language, not to drop it and just take English and then lose that part of their identity. It is very important, it goes back to Ghandi, who said: “I want to open all the windows in my home so the winds can come in, but I will not let the wind topple me.”
In terms of the community, we keep opening avenues to bring the region, the city into the college and vice versa. Our students are teaching Dilijani kids how to swim, because we have the privilege of having a 25m swimming pool. We can do more in terms of opening the facilities, so that they can become not just facilities for the college, but a part of the community facilities. It is difficult, because from my office I can see the visitors coming to campus, and I can see the people getting the sense of awe. They are almost afraid to touch things, so we need to diminish that barrier.
There is big ongoing debate about the challenges that education is facing. What are the main challenges you have outlined for yourself and how do you deal with them?
Many of us are here because the traditional education system worked very well for us. I was a scholarship student, I love studying, I love learning, but if I look back, I can see how many people didn’t make it. There was a huge attrition rate, and that is something that must change because education truly is the most powerful weapon of change in the world, like Nelson Mandela said. In order to achieve that we need to make sure that our education is diverse enough and has different roots, so that we can play to the strengths of the individuals instead of trying to chisel an individual into someone different. There needs to be room for creativity. There needs to be room for exploring one’s passion, trying things. Sometimes you get it right, sometimes you don’t, but if you never try, you may not discover your great passion.
The educational world hasn’t caught up with yet is the fact that both Google and Apple no longer require a degree to work for them. That’s transformational, because they are saying a degree is currency, it’s the equivalent of value that certifies you know how to do something. But if I can find a 14-year-old Romanian boy who submits code he did back home and I like the code, I don’t even need to fly him, he can continue working in Romania. He submits the code to me in California, and that’s it. That is going to change totally how we operate. How do we prepare the schools for that? How do we make sure that our students can follow?
Ara Tadevosyan talks to Gabriel Abad Fernandez Ara Tadevosyan talks to Gabriel Abad Fernandez
If a student comes to school today and says “I want to code mobile aps”, most schools are going to say: “Right, study math, study physics and computer science, go to the university, get a computer degree and then you’ll be able to do it.” In practice we have kids already doing it. That is a challenge and we need to realize that this industrialized approach to education does not quite work in the post-industrial society.
It means there are people who will continue and be successful along the path, they will go to the university, etc, and there will be people who will finish secondary school and hone their skills. You can become a carpenter, a home developer, and those are very high-level skills that are in demand. We almost need to break the idea that a successful person is somebody who goes to school, then to the university, gets a good degree and then gets a good first job. Actually, if we all do the same, the society will have huge gaps. Imagine if we are all doctors [laughs – Mediamax].
We need everyone: people who program software to manage the clinic, the nurses, people who have business experience and know how to run a clinic. We need to be more open. It is perhaps fair to say that sometimes education perpetuated that self-serving model: you are a good student because you get good grades doing this. The grades, again, are currency. “I am a very good historian!” No, you are very good at passing history tests, which may not necessarily mean you are a good historian.
We live in the times when we need to start asking some fundamental questions in terms of if we look at how some sectors of the society have been totally disrupted. You can now travel in a foreign country as long as you have Uber, for example, with credit card you are free to roam around. You can use Google maps and you can travel to place you’ve never been to, and even if you can’t read the street signs, you can find your way. That kind of total transformation hasn’t happened in education.
I don’t think the transformation will mean we change education fully. But there has to be more avenues, some of them have to become more diverse and free. There are already schools out there, where students design their own curriculum in conjunction with the teachers. There are schools that decide all assessment will be peer assessment, co-assessment, etc. One of the things that I am very excited about in UWC Dilijan is that we will be working along this line. We are already working with a group of schools in the UWC movement on a new approach to education. The aim is to come up with something that we can pilot using the prototype of an idea. The truth is that the curriculum we are following now was developed fifty years ago. The world has changed significantly from what it was fifty years ago and we do very little in terms of online learning.
We all learn things online. Let’s say, something in my home broke, I could go to Youtube and see how to fix it myself. So, I learn something in a completely different way. But if I go to school, it’s going to be very traditional: open the books and do the exercise. We’ve got something there to integrate face-to-face, because there is huge value. Online education is the biggest change that is happening. There are already universities that offer their courses online, for free. If you want formal accreditation, you have to pay, but if you just want to learn, if you are passionate about astrophysics but you happen to be a librarian, you can enhance your astrophysics knowledge in a way that you couldn’t before. I find that fascinating and also very liberating, very democratic.
Education should be respective of the financial background of the person and that is why we invest so much in scholarships. It needs to be meritocratic. You work, you are valuable, you’ve got ideas and potential, and we are going to support you so you can grow.