Շտեֆան Ֆյուլե. «Ասոցացման համաձայնագիրը մասնատել չենք կարող»
Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
Սեպտեմբերի 12-13-ը Երեւանում կկայանա Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը։ Հանդիպման նախօրեին Մեդիամաքս-ը մի քանի հարց է ուղղել Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին:
- Արդյո՞ք ԵՄ նախապես տեղեկացված էր այն մասին, որ Հայաստանը դիտարկում է Մաքսային միությանը միանալու տարբերակը: Մասնավորապես, Դուք քննարկե՞լ եք այդ հավանականությունը ՀՀ ղեկավարության հետ Երեւան կատարած Ձեր վերջին այցի ընթացքում:
- ԵՄ-ն այդ մասին ուղղակիորեն տեղեկացվել է միայն օգոստոսի 31-ին: Հուլիսին Երեւան կատարած իմ այցի ընթացքում այդ հարցը քննարկումների մաս չի կազմել:
- Կա՞ հնարավորություն, որպեսզի Հայաստանն եւ ԵՄ-ն Վիլնյուսի գագաթնաժողովում նախաստորագրեն Ասոցացման համաձայնագիրը (առանց Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու):
- ԵՄ հետեւողական դիրքորոշումն այն է, որ քաղաքական ասոցացումը եւ տնեսական ինտեգրացումը պետք է առաջ ընթանան միաժամանակ` հանդիսանալով Ասոցացման համաձայնագրի անբաժանելի մասերը: Այդ պատճառով, մենք չենք կարող առանձնացնել համաձայնագրի այս երկու կարեւորագույն բաղադրիչները:
- Որոշ մեկնաբաններ կարծում են, որ անցած մի քանի ամիսների ընթացքում Հայաստանը գտնվել է Ռուսաստանի մեծ ճնշման ներքո, սակայն ԵՄ այնպես չի սատարել Հայաստանին, ինչպես դա անում է Ուկրաինայի պարագայում:
- Մենք հարգում ենք մեր գործընկերների ինքնիշխան որոշումները: Նրանք ազատ են ընտրելու ինտեգրացման եւ համագործակցության իրենց նախընտրելի ձեւաչափերը: Միեւնույն ժամանակ, մենք ափսոսում ենք Ռուսաստանի կողմից արված հայտարարությունների եւ Ասոցացման համաձայնագրի/ԽՀԱԱԳ հարցում որոշ հարեւան երկրների նկատմամբ գործադրված ճնշման առնչությամբ: Մենք աջակցել եւ աջակցելու ենք մեր գործընկերներին, որպեսզի նրանք ինքնուրույն ընտրություն կատարեն:
- ՀՀ նախագահի որոշման վրա ազդած առանցքային գործոններից մեկը անվտանգության խնդիրն է: ԼՂ հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների չլուծված խնդիրները Հայաստանին մեծ կախվածության մեջ են դնում Ռուսաստանից: Թվում է, որ ԵՄ-ն չի կարող այլընտրանք դառնալ Հայաստանի համար անվտանգության ապահովման տեսանկյունից: Ինչպիսի՞ն է Ձեր դիրքորոշումն այս հարցում:
- ԵՄ ակտիվորեն սատարում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, որոնք ուղղված են ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը: ԵՄ-ն նաեւ սատարում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը առանց նախապայմանների:

Штефан Фюле: «Мы не можем расчленить Соглашение об ассоциации»
Эксклюзивное интервью Комиссара ЕС по вопросам расширения и Политике соседства Штефана Фюле агентству Медиамакс
12-13 сентября в Ереване пройдет неформальная встреча министров иностранных дел Восточного партнерства, накануне которой Медиамакс задал несколько вопросов Комиссару ЕС по вопросам расширения и политика соседства Штефану Фюле.
- Был ли Евросоюз заранее информирован о том, что Армения рассматривает возможность присоединения к Таможенному союзу? В частности, обсуждали ли Вы такую возможность с руководством Армении в ходе Вашего последнего визита в Ереван?
- ЕС был прямо проинформирован об этом развитии только 31 августа. Этот вопрос не был частью обсуждений в ходе моего последнего визита в Ереван в июле.
- Считаете ли вы возможным, чтобы Армения и ЕС парафировали на Вильнюсском саммите Соглашение об ассоциации (без соглашения о Глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли)?
-  Последовательная позиция ЕС заключается в том, что политическая ассоциация и экономическая интеграция должны идти рука об руку, и они являются неотъемлемыми частями Соглашения об ассоциации. Поэтому, мы не можем разделить два этих важнейших составляющих соглашения.
- Некоторые комментаторы считают, что в течение нескольких прошедших месяцев Армения находилась под серьезным давлением России, но ЕС не поддержал Армению так, как Брюссель сделал это в случае с Украиной.
- Мы уважаем суверенные решения наших партнеров. Они свободны выбирать те форматы интеграции и сотрудничества, которым хотят следовать. В то же время, мы сожалеем по поводу заявлений и давления со стороны России, которое она оказывает на некоторые из соседних государств, пытаясь оказать чрезмерное влияние на решения этих стран по поводу Соглашений об ассоциации/DCFTA. Мы поддерживали и будем поддерживать наших партнеров в том, чтобы они самостоятельно делали свой выбор.
- Одним из ключевых факторов, повлиявших на решение президента Армении, явялется вопрос безопасности - нерешенный карабахский конфликт и неурегулированные армяно-турецкие отношения делают Армению крайне зависимой от России. И кажется, что ЕС не может стать альтернативой для Армеии с точки зрения безопасности. Какова Ваша позиция?
- ЕС активно поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ для разрешения нагорно-карабахского конфликта. ЕС также поддерживает процесс нормализации армяно-турецких отношений без предварительных условий.