Շտեֆան Ֆյուլե. «Ասոցացման համաձայնագիրը մասնատել չենք կարող»
Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի բացառիկ հարցազրույցը Մեդիամաքս-ին
Սեպտեմբերի 12-13-ը Երեւանում կկայանա Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների արտգործնախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը։ Հանդիպման նախօրեին Մեդիամաքս-ը մի քանի հարց է ուղղել Եվրամիության ընդլայնման եւ հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին:
- Արդյո՞ք ԵՄ նախապես տեղեկացված էր այն մասին, որ Հայաստանը դիտարկում է Մաքսային միությանը միանալու տարբերակը: Մասնավորապես, Դուք քննարկե՞լ եք այդ հավանականությունը ՀՀ ղեկավարության հետ Երեւան կատարած Ձեր վերջին այցի ընթացքում:
- ԵՄ-ն այդ մասին ուղղակիորեն տեղեկացվել է միայն օգոստոսի 31-ին: Հուլիսին Երեւան կատարած իմ այցի ընթացքում այդ հարցը քննարկումների մաս չի կազմել:
- Կա՞ հնարավորություն, որպեսզի Հայաստանն եւ ԵՄ-ն Վիլնյուսի գագաթնաժողովում նախաստորագրեն Ասոցացման համաձայնագիրը (առանց Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու):
- ԵՄ հետեւողական դիրքորոշումն այն է, որ քաղաքական ասոցացումը եւ տնեսական ինտեգրացումը պետք է առաջ ընթանան միաժամանակ` հանդիսանալով Ասոցացման համաձայնագրի անբաժանելի մասերը: Այդ պատճառով, մենք չենք կարող առանձնացնել համաձայնագրի այս երկու կարեւորագույն բաղադրիչները:
- Որոշ մեկնաբաններ կարծում են, որ անցած մի քանի ամիսների ընթացքում Հայաստանը գտնվել է Ռուսաստանի մեծ ճնշման ներքո, սակայն ԵՄ այնպես չի սատարել Հայաստանին, ինչպես դա անում է Ուկրաինայի պարագայում:
- Մենք հարգում ենք մեր գործընկերների ինքնիշխան որոշումները: Նրանք ազատ են ընտրելու ինտեգրացման եւ համագործակցության իրենց նախընտրելի ձեւաչափերը: Միեւնույն ժամանակ, մենք ափսոսում ենք Ռուսաստանի կողմից արված հայտարարությունների եւ Ասոցացման համաձայնագրի/ԽՀԱԱԳ հարցում որոշ հարեւան երկրների նկատմամբ գործադրված ճնշման առնչությամբ: Մենք աջակցել եւ աջակցելու ենք մեր գործընկերներին, որպեսզի նրանք ինքնուրույն ընտրություն կատարեն:
- ՀՀ նախագահի որոշման վրա ազդած առանցքային գործոններից մեկը անվտանգության խնդիրն է: ԼՂ հակամարտության եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների չլուծված խնդիրները Հայաստանին մեծ կախվածության մեջ են դնում Ռուսաստանից: Թվում է, որ ԵՄ-ն չի կարող այլընտրանք դառնալ Հայաստանի համար անվտանգության ապահովման տեսանկյունից: Ինչպիսի՞ն է Ձեր դիրքորոշումն այս հարցում:
- ԵՄ ակտիվորեն սատարում եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին, որոնք ուղղված են ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը: ԵՄ-ն նաեւ սատարում է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը առանց նախապայմանների:

Stefan Fule: “We cannot decouple the Association Agreement”
Exclusive interview of EU Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy Stefan Fule to Mediamax
Informal meetings of Foreign Ministers of the Eastern Partnership countries will be held in Yerevan on September 12-13. On the eve of the meeting Mediamax talked to EU Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy Stefan Fule.
- Was the EU informed in advance that Armenia is considering the option of joining the Customs Union? In particular, have you discussed this possibility with the Armenian leaders during your recent visit to Yerevan?
- The EU was directly informed of the development only on 31 August. It was not part of the discussions when I last visited Yerevan in July.
- Is it possible that EU and Armenia can still initial the political part of the Association Agreement (without DCFTA) during the Vilnius Summit?
- It has been the EU's consistent position that the political association and economic integration must go hand in hand and that they are integral parts of the Association Agreement. We cannot therefore decouple those two essential building blocks of the Agreement.
-  Some commentators say that during past months Armenia was under strong pressure from Russia but EU did nothing to support Armenia unlike Ukraine’s case.
- We respect the sovereign right of our partners to choose freely what integration framework or cooperation frameworks they would like to pursue. At the same time, we regret those Russian statements and pressure that have been applied recently towards some of its neighbours, trying to unduly influence these countries' decisions as regards the AA/DCFTAs. We have supported and will support our partners to make a choice of their own.
- One of the key factors that influenced Armenian President’s decision was the security issue - unresolved NK conflict and unsettled Turkish-Armenian relations keep Armenia very dependant on Russia. And it seems that EU can’t be an alternative for Armenia from security point of view. What is your position?
- The EU actively supports the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to facilitate the resolution of the conflict around Nagorno-Karabakh. The EU supports the normalisation process between Armenia and Turkey without preconditions.