Թեւան Պողոսյան. Քեսաբում հայկական կողմից զոհեր չեն եղել
Մարտի 27-28-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորների խումբը  մասնավոր նախաձեռնությամբ այցելել է Սիրիա` հանդիպելու Լաթաքիայում ապաստան գտած հայերին, որոնք ավելի վաղ տարհանվել էին իրենց բնակության մշտական վայրից՝ Քեսաբից: Պատգամավորական խումբը տեղում ծանոթացել է ստեղծված իրավիճակին, Սիրիայի իշխանությունների հետ մտքեր փոխանակել սիրիական ճգնաժամի և դրա արդյունքում ողբերգական իրավիճակում հայտնված սիրիահայերի ապագայի վերաբերյալ:
ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանը, ով օրերս է վերադարձել Սիրիայից, Մեդիամաքս-ին պատմել է այցի մանրամասների, քեսաբահայության ներկայիս իրավիճակի եւ նրանց ակնկալիքների մասին:
- Պարոն Պողոսյան, Դուք եւ Ձեր գործընկերները օրերս եք վերադարձել Սիրիայից, որտեղ գտնվում էիք փաստահավաք առաքելությամբ: Խնդրում եմ ներկայացնել, թե ի՞նչ արձանագրեցիք տեղում:
- Սիրիա ենք մեկնել պատգամավորների մասնավոր նախաձեռնությամբ: Սիրիա հասնելու ամենաարագ տարբերակը Բեյրութով Դամասկոս մեկնելն էր: Դամասկոս հասանք ուշ երեկոյան եւ հաջորդ օրն առավոտյան մեքենաներով ուղեւորվեցինք Լաթաքիա: Այնտեղ մեզ դիմավորեցին տեղական իշխանությունները: Հայկական եկեղեցու բակում հանդիպեցինք տեղահանված հայ ընտանիքների հետ, փորձեցինք զրուցել հավաքվածների հետ, լսել նրանց պատմությունները:
Քեսաբցի հայերը մեզ պատմեցին, որ միշտ էլ զգացել են հարձակման վտանգը, փորձել են ինքնակազմակերպվել, տեղեկատվության ակտիվ փոխանակում է եղել հայերի միջեւ: Մարտի 21-ի երեկոյան արդեն նկատել են, որ թուրքական սահմանապահները լքել են իրենց դիրքերը, ինչը բավական տարօրինակ է թվացել հայերի համար: Նրանք հասկացել են, որ ինչ-որ բան է  նախապատրաստվում: Հաշվի առնելով վտանգը` առաջին հերթին տարհանել են կանանց եւ երեխաներին` նրանց տեղափոխելով Լաթաքիա: Մարդիկ ուղղակի հեռացել են` ամբողջ ունեցվածքը թողնելով իրենց տներում: Իհարկե, Լաթաքիայի հայ համայնքը պատրաստված դիմավորել է քեսաբահայերին, շատերը ապաստան են գտել հարազատների տանը, բայց մարդիկ թողել էին իրենց փաստաթղթերը, արժեքավոր իրերը, գումարը Քեսաբում:
Տղամարդիկ մնացել էին Քեսաբում` պաշտպանելու իրենց տները: Քեսաբահայերը պատմում էին, որ հարձակումները սկսվել են Թուրքիայի տարածքից: Թուրքիան զինյալ խմբավորումներին տրամադրել էր ոչ միայն տարածք, այլեւ այնպիսի զինատեսակներ, որոնք, ըստ հայերի, ընդդիմադիրները երբեւէ չեն ունեցել: Թուրքական կողմից պայթեցվել էին սիրիական սահմանային հենակետները, որից հետո տարբեր ուղղություններով սկսվել էր հարձակումը:
Հայերից ոմանք մարտի մեջ են մտել զինյալ խմբերի հետ` փորձելով ինքնապաշտպանություն կազմակերպել: Բարեբախտաբար, հայկական կողմից զոհեր չեն եղել: Տղամարդիկ գիշերը պայքարել են, իսկ հաջորդ օրն առավոտյան սիրիական բանակը հասել է օգնության եւ փորձել դիմադրություն ցույց տալ զինյալ խմբավորումներին: Փաստացի հենց բանակն է ստիպել հայերին տեղափոխվել Լաթաքիա` խոստանալով, որ ամեն ինչ կանի Քեսաբը ետ վերցնելու համար: Քեսաբահայերը պնդում են, որ ամեն դեպքում վերադառնալու են իրենց տները եւ վերականգնելու են դրանք:
Կային լուրեր, որ Քեսաբում, այնուամենայնիվ, մնացել են շուրջ 30 տարեց հայեր, որոնք տարհանման խնդիրներ են ունեցել: Մեզ հայտնեցին, որ լուրեր են շրջանառվում նաեւ երկու հայ կանանց բռնաբարության մասին: Սա կասկած չի առաջացնում: Մենք շատ լավ գիտենք թուրքերի ձեռագիրը: Ասում էին նաեւ, որ 20 հայերի ձերբակալել են եւ արդեն տեղափոխել թուրքական կողմ:
- Քանի՞ հայ ընտանիք է այսօր գտնվում Լաթաքիայում:
-  Մեզ տեղեկացրին, որ Քեսաբում եւ շրջակա տասը գյուղերում բնակվել է շուրջ 550 հայ ընտանիք, ինչը կազմում է շուրջ 2500 հոգի: Այնտեղ եղել է նաեւ ալեւիների փոքր խումբ, նրանք նույնպես տեղահանվել են:
- Ինչպե՞ս էր իրադրությունն այս պահին Լաթաքիայում եւ որքանո՞վ է այն ապահով հայերի` թեկուզ ժամանակավոր բնակության համար:
- Այսօրվա դրությամբ սիրիական բանակը պահում է Լաթաքիան: Լաթաքիան Ասադի հայրական բնակավայրն է: Ակնհայտ է, որ ընդդիմադիրների համար քաղաքը գրավելը նույնքան խորհուրդ ունի, որքան Ասադի համար այն պահելը:
Լաթաքիայում իրադրությունն ավելի հանգիստ էր, քան, օրինակ, մայրաքաղաք Դամասկոսում: Պատերազմի շունչը Լաթաքիայում ավելի քիչ էր զգացվում: Բայց դա, իհարկե, խաբուսիկ է: Քեսաբի գրավումը ընդդիմադիրների համար կարեւոր նշանակություն ուներ, քանի որ դրանով նրանք ելք ստացան դեպի ծով եւ հիմա կարող են անարգել ծովային կապ պահպանել Թուրքիայի հետ` այնտեղից ստանալով թե ռազմական, թե այլ տեսակի օգնություն: Ռազմավարական այդ խնդիրը նրանք լուծեցին:
- Ինչի՞ կարիք են այսօր ամենից շատ ունեն քեսաբահայերը:
- Երբ հարցնում էինք նրանց, թե ինչի կարիք ունեք, միաձայն ասում էին` միջոցի: Եթե լինեն ֆինանսական միջոցներ, ամեն ինչ կարող են ձեռք բերել` հագուստ, սնունդ: Կացության հարցը լուծել է եկեղեցին եւ քեսաբահայերի հարազատները: Այնուամենայնիվ, մշտական կացության հարցը լուծելու համար եւս բախվում ենք ֆինանսական խնդրին:
Մարդիկ նաեւ բարի խոսքի կարիք ունեն: Նրանք մեծ անորոշության մեջ են ապրում` հավատալով, սպասելով, որ սիրիական բանակը ամեն պահ կարող է ազատագրել  Քեսաբը: Եվ ոչ ոք չգիտի, թե այդ սպասումն ինչքան կտեւի: Մեծ է անորոշության զգացումը: Կան մարդիկ, ովքեր արդեն տեղափոխվել են Լիբանան` իրենց բարեկամների մետ:
- Իսկ Հայաստան տեղափոխվել ցանկացողներ կա՞ն` հաշվի առնելով, որ Հայաստանում եւ Արցախում մի շարք կազմակերպություններ եւ անհատներ հայտարարել են քեսաբահայերին ընդունելու պատրաստակամության մասին:
- Ինձ հետ զրուցած հայերից եւ ոչ ոք նման ցանկություն չի հայտնել: Միգուցե երեխաներին ուղարկեն Հայաստան, որպեսզի դասապրոցեսից ետ չմնան: Տվյալ պահին քեսաբահայերի ցանկությունն է մնալ այնտեղ եւ սպասել Քեսաբ վերադարձին: Մեկ ամիս հետո, եթե հանկարծ Քեսաբն ազատագրված չլինի, միգուցե նրանց դիրքորոշումը փոխվի: Քեսաբահայերի համար նախընտրելի է վերադառնալ եւ ավիրված տունը վերականգնել, քան մնալ անորոշ սպասման մեջ:
- Հայաստանում եւ Սփյուռքում մեծ թվով մարդիկ պատրաստակամություն են հայտնում օգնություն տրամադրել քեսաբահայերին: Ակտիվ խմբեր են ստեղծվել Facebook-ում: Ինչպե՞ս կարելի է օգնել մեր հայրենակիցներին:
- Մեր վերադարձից անմիջապես հետո հանդիպել ենք ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հետ: Բարձրացրել ենք մի քանի խնդիրներ: Այս հարցով մոտ օրերս ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կկազմակերպվի փակ քննարկում: Կա մի քանի գաղափար` ֆինանսական միջոցների հավաքագրման հետ կապված: Սակայն դրանք դեռ մտքեր են, որոնք պետք է քննարկվեն:
Մենք պետք է սովորենք արձագանքել ցանկացած երկրում ցանկացած հայի ցավին: Մենք, որպես պետություն, պետք է կարողանանք ձեւավորել արձագանքման կառույցներ` նմանատիպ իրավիճակներին ճիշտ եւ ժամանակին արձագանքելու համար:
- Ինչպես նշեցիք, պատգամավորական խմբի կողմից մշակվել են առանձին առաջարկություններ: Կներկայացնե՞ք դրանք:
- Հիմա փորձում ենք ամփոփել այդ առաջարկները: Մենք խնդրել ենք քեսաբահայերին գրի առնել իրենց անձնական պատմությունները: Քեսաբի պարագայում գործ ունենք մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների հետ: Կարծում եմ, Հայաստանը պետք է այս գործով հատուկ թղթապանակ պատրաստի եւ քեսաբահայերի իրավունքների խախտման հայցով դիմի միջազգային դատական ատյաններ:
Առաջարկ կա, որը վերաբերում է քեսաբահայերի ունեցվածքի հաշվառմանը, որպեսզի հետագայում բարձրացվի սիրիահայերի ունեցվածքի փոխհատուցման հարցը:
Առաջարկներից է նաեւ միջազգային կազմակերպությունների ուշադրության կենտրոնում պահել քեսաբահայերի խնդիրը: Բնականաբար, պետք է իրավիճակի զարգացման տարբեր սցենարներ մշակել` այդ գործում ներգրավելով համահայկական բոլոր կառույցներին:
Այս պահին չէի ցանկանա չակերտները բացել բոլոր առաջարկների մասով: Պետք է հասկանանք, թե հայրենադարձության ինչ ծրագրեր կարող ենք իրականացնել, թեեւ քեսաբահայերն ասում են, որ «մենք իրավունք չունենք կորցնել Քեսաբը, Մուսա լեռը արդեն կորցրել ենք, սա կորցնելու իրավունք չունենք»
Իմ պատկերացմամբ, Քեսաբի իրադարձություններից հետո անհրաժեշտ է նաեւ մեր ազգային անվտանգության դոկտրինում որոշ փոփոխություններ մտցնել: Այսօրվա դրությամբ, դոկտրինով մեր պաշտպանական տարածք են համարվում ՀՀ-ն եւ ԼՂՀ-ն: Փաստորեն, այն, ինչ տեղի է ունենում այդ տարածքներից դուրս, մեզ համար այնքան էլ սպառնալիք չէ:  Չնայած դոկտրինում կա կետ, թե սփյուռաքահայության մշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգը եւս սպառնալիք է մեզ համար, բայց փաստացի դոկտրինում չկա մեխանիզմ, թե այդ սպառնալիքի դեպքում մենք՝ որպես պետություն, ինչ քայլեր պետք է նախաձեռնենք: Պետք է այդ փոփոխություններն անել, որպեսզի պետությունը ձեւավորի իր հստակ մեխանիզմները նման իրավիճակների համար:
- Պարոն Պողոսյան, հաղորդվում է, որ Քեսաբում եւ ընդհանրապես Սիրիայում ակտիվ ռազմական գործողություններին մասնակցում է ոչ միայն Թուրքիան, այլեւ  Ադրբեջանը: Ի՞նչ է հայտնի այս մասով:
- Սիրիական իշխանությունները մեզ տեղեկացրին, որ ներկա պահին շուրջ 83 երկրներից վարձկաններ են գործում ընդդիմադիր զինյալ խմբավորումների կազմում: Նրանց թվում կան բազմաթիվ ադրբեջանցիներ: Մենք մեր մտահոգությունն այս հարցով եւս բարձրացրինք սիրիական ղեկավարության հետ հանդիպումների ժամանակ:
- Պատգամավորական խումբը հանդիպում ունեցավ նաեւ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ: Կարո՞ղ եք ներկայացնել այդ  հանդիպման մանրամասները:
- Իշխանությունները մեզ հավաստիացրին, որ ամեն ինչ անելու են Քեսաբը վերադարձնելու համար: Ասացին, որ հայերը Սիրիայի լիիրավ քաղաքացիներ են, եւ իշխանության համար որեւէ տարբերություն չի եղել` Քեսաբը կամ այլ վայրերը պաշտպանելիս:
Կարծում եմ, Քեսաբի դեպքերի մեծագույն դասը, որ պետք է քաղենք, հետեւյալն է. մենք պետք է գիտակցենք, որ աշխարհում ապրող յուրաքանչյուր հայի պաշտպանության համար մեր պետությունն ունի իր գործառույթը եւ պարտավորությունը: Ցանկացած այլ երկրում, որտեղ հայեր են բնակվում, կարող է նման խնդիր ծագել: Մենք պետք է հասկանանք, թե որպես պետություն ինչ քայլեր կարող ենք ձեռնարկել` մեր հայրենակիցներին պաշտպանելու համար: Շատ կարեւոր է նաեւ հայության միասնականությունն այս հարցերի շուրջ:

Tevan Poghosyan: “No casualties reported in Kessab on the Armenian side”
On March 27-28, a group of Armenian National Assembly MPs paid a visit to Syria upon their private initiative to meet Armenians who found refuge in Latakia and who had earlier been dislocated from their permanent place of residence in Kessab.
National Assembly MP Tevan Poghosyan who recently returned from Syria told Mediamax about the details of his visit, the current state of Kessab Armenians as well as their expectations.
- Mr. Poghosyan, together with your partners you recently returned from your fact-finding mission in Syria. Could you please present what record you made on the spot?
- We left for Syria on the private initiative of MPs. The quickest way to get to Syria was to fly to Damascus through Beirut. We arrived in Damascus late in the evening, and the following morning left for Latakia by car. Local authorities received us there. We met the dislocated Armenian families in the Armenian churchyard and attempted to talk to them and lend an ear to their stories.
Kessab Armenians told us they have always sensed the risk of being attacked and have done their best to self-organize; they were also actively sharing information between Armenians. On the evening of March 21, they noticed that Turkish frontiers had left their positions, and it appeared quite odd to them. They realized that something is about to happen. Considering the possible danger they firstly evacuated women and kids to Latakia. People have simply abandoned their homes by leaving all of their property inside.
Men stayed in Kessab to protect their houses. Kessab Armenians said the attacks were initiated from the Turkish territory. Turkey provided the armed groups not only territory but also weapons, which the oppositionists did not have in their possession before, according to Armenians. Syrian border bases were blown up by the Turkish party and afterward, an attack was mounted from various directions.
Some of the Armenians fought against the armed groups attempting to organize self-defense. Fortunately, no casualties were reported on the Armenian side. Armenian men fought all night and the following morning Syrian troops came to the aid and attempted to resist the armed groups.
Virtually, the Syrian troops forced Armenians to move to Latakia promising to do their best to reclaim Kessab. Kessab Armenians claim they will return and repair their homes at any rate.
However, around 30 elderly Armenians were rumored to have stayed in Kessab because of deportation-related issues. We were also told about the possible rape of two Armenian women. It was also rumored that 20 Armenians were arrested and already taken to the Turkish side.
- How many Armenian families have found refuge in Latakia?
- We were told that around 550 families used to reside in Kessab and adjacent villages, which makes around 2500 people. There was also a small group of Alevis; they have also been evicted.
- What’s the current situation in Latakia, and how safe is it for Armenians, at least for their temporary residence?
- Presently, Syrian troops protect Latakia. Latakia is where Assad’s paternal house is located. Apparently, the seizure of Latakia is as much important for the oppositionists as its protection is for Assad.
The situation in Latakia was calmer than for example, in capital Damascus. The “breath of war” was less tangible in Latakia. But beyond a shadow of doubt, it’s deceptive. The seizure of Kessab played a significant role for the oppositionists as it granted them access to the sea and presently, they can establish a direct sea link with Turkey by receiving military and other assistance from them. The strategic issue they used to face is already solved.
- What do Kessab Armenians need most today?
- When asked about what they need, they used to say they need means. If there are financial means they will be able to purchase food and clothes. The church and the relatives of Kessab Armenians have resolved issues related to their residence. Nevertheless, Kessab Armenians face financial issues with regard to permanent place of residence.
They also need words of kindness. They live in a huge uncertainty believing and waiting until the Syrian troops liberate Kessab. Nobody knows how long they will be waiting for it. There is an increased uncertainty. There are people who have already moved to Lebanon – to their relatives.
- Are there any Kessab Armenians wishing to move to Armenia providing that a number of NGOs in Armenia and Artsakh have expressed willingness to host them?
- None of the Armenians I spoke to has expressed such a wish. They might send children to Armenia for the latter not to lag behind the education process. What Kessab Armenians want at the moment is to stay there and wait for their return to Kessab. They might change their viewpoint if a month later Kessab still remains seized. Kessab Armenians prefer to return and repair their ruined houses than keep on facing this uncertainty.
- A number of people in Armenia and the Armenian Diaspora are willing to render assistance to Kessab Armenians. Active groups have been created on Facebook. How can we render help to our compatriots?
- As soon as we returned from Syria we had a meeting with National Assembly Chairman Hovik Abrahamyan. We have raised several issues. With regard to it a private discussion will be held at the National Assembly Standing Committee of Foreign Relations in the near future. We have an idea of how to raise funds. But as of today, it’s just an idea and it needs to be discussed.
- You pointed out the group of MPs has come up with discrete recommendations. Could you present them?
- We are presently trying to sum up those recommendations. We have asked Kessab Armenians to put down their personal stories. In case of Kessab, we are dealing with the most flagrant human rights violations. I believe Armenia should prepare a special file and take the case to international courts.
One of the recommendations refers to the property accounting of Kessab Armenians to raise the issue of property reimbursement of Kessab Armenians in the future.
Another recommendation is to keep the issue of Kessab Armenians in the focus of interest of international organizations. Apparently, we will need to come up with various development scenarios engaging all pan-Armenian infrastructures into that process.
In my opinion, after what happened in Kessab, we should also make some changes in our doctrine of national security. As of today, our territorial defense doctrine includes the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic. In fact, the events taking place outside of those territories are regarded as “bearing little risk” for us. Although there is a point in our doctrine stating that a danger threatening the cultural heritage of our Armenian Diaspora bears a risk for us too, there is virtually no mechanism as to what measures we should take as a state, if there is such a threat. Changes should be made for the state to clearly shape the mechanisms it will employ to address such situations.
- It is reported that not only Turkey but Azerbaijan as well are actively involved in the military actions in Kessab and in general, in Syria. What can you say on this?
- Syrian authorities informed us that as of today the armed groups of oppositionists include mercenaries from around 83 countries. There are numerous Azerbaijanis among them. At the meetings with Syrian authorities, we voiced our concerns with regard to that fact.
- The group of MPs also met Syrian President Bashar al-Assad. Could you reveal any details concerning the meeting?
- The authorities assured us they will be committed to reclaiming Kessab. They said that Armenians are full citizens of Syria and that the authorities pay as much attention to protecting Kessab as much they do in case of other regions.