ՀՀ օմբուդսմենը Ժնեւում ներկայացրել է Բաքվի վայրագությունները
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը այսօր Ժնեւում հանդիպել է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Զեիդ Ռաադ ալ Հուսեյնի հետ:
Պաշտպանի գրասենյակի փոխանցմամբ՝ Արման Թաթոյանը գերագույն հանձնակատարին է ներկայացրել այս տարվա ապրիլի սկզբին ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի ընթացքում Արցախի քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կատարած՝ մարդու իրավունքների հիմնարար խախտումները՝ դաժանությունների կոնկրետ օրինակներով:
Օմբուդսմենը Զեիդ Ռաադ ալ Հուսեյնին փոխանցել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հրապարակած՝ այդ դեպքերը վերլուծող զեկույցները:
Մարդու իրավունքների խորհրդի 33-րդ նիստի ընթացքում Զեիդ Ռաադ Ալ Հուսեյնը հայտարարել էր, թե Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու հնարավորություն չունի եւ այդ իսկ պատճառով չի տիրապետում այնտեղ մարդու իրավունքների վիճակին:
Այս կապակցությամբ Արման Թաթոյանը հանձնակատարին է փոխանցել ԼՂ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ Արցախ այցելելու հրավերը:

Обмудсмен Армении представил в Женеве зверства Баку
Ереван /Медиамакс/. Защитник прав человека Армении Арман Татоян сегодня в Женеве встретился с верховным комиссаром ООН по правам человека Зейедом Раадом аль Хусейном.
Как сообщает офис Омбудсмена, Арман Татоян на конкретных примерах жестокости представил верховному комиссару основные нарушения прав человека, совершенные азербайджанскими вооруженными силами против гражданского населения Арцаха в ходе азербайджанской военной агрессии в начале апреля этого года.
Омбудсмен передал Зейеду Рааду аль Хусейну доклады защитника прав человека Арцаха, в которых были проанализированы данные события.
В ходе 33-го заседания совета по правам человека Зейед Раад аль Хусейн заявил, что не имеет возможности посетить Нагорный Карабах и поэтому не владеет информацией о состоянии прав человека в НК.