Լուկաշենկոն չի հավատում, որ «ԼՂ-ում մարդիկ լավ են ապրում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն չի հավատում, որ «այսօր Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ լավ եւ արժանապատիվ են ապրում»:
Ինչպես հայտնում է «Բելտա» գործակալությունը, Բելառուսի նախագահն այդ մասին ասել է Մինսկում առաքելությունը ավարտող ՀՀ դեսպան Արմեն Խաչատրյանի հետ հանդիպմանը:
«Լեռնային Ղարաբաղը մեր հարցը չէ: Մենք այնտեղ անելիք չունենք: Կան հակամարտող կողմեր, եւ նրանք էլ պետք է այդ հարցը լուծեն: Բայց ես ունեմ դիրքորոշում. մարդիկ արժանի են արժանապատիվ կյանք ունենալու: Չեմ հավատում, որ այսօր Լեռնային Ղարաբաղում մարդիկ լավ ու արժանապատիվ են ապրում: Դրա ի՞նչն է արժանապատիվ, եթե դու ամեն օր վախենում ես, որ գլխիդ կարող է մի բան ընկնել, եւ կյանքդ կավարտվի: Դրա համար մեր դիրքորոշումն է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանն առանց որեւէ միջնորդի՝ ո՛չ ուժեղ, ո՛չ թույլ, նստեն սեղանի շուրջ եւ լուծեն խնդիրը»,- հայտարարել է Լուկաշենկոն:
Նա նաեւ մեկնաբանել է բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնումը.
«Լսեք, իսկ ի՞նչ կապ ունի այս հարցում Հայաստանը: Ինձ Լապշինի մասին Հայաստանը որեւէ բան չի ասել: Մեկ այլ երկրի՝ Ադրբեջանի կողմից նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարվել: Երբ նրան այստեղ ձերբակալեցին, ես մտածեցի, թե ինչու են նրան ձերբակալել այստեղ: Թող գնար՝ ուր ուզում էր: Բելառուսը չպետք է այդ ամենում ներգրավվեր, եթե անկեղծ խոսենք: Բայց Լապշինին ձերբակալեցին: Ինտերպոլը գիտեր: Մենք հայտնել ենք, ինչպես կարգն է, օրենքին համաձայն: Ո՞ւմ մենք պետք է նրան փոխանցեինք: Փոխանցել ենք նրան, ով հետախուզում էր հայտարարել: Ավելին, ես ձեզ առաջին անգամ ասեմ, հրապարակային՝ նրան ոչ ոք չէր էլ ցանկանում վերցնել: Հետագայում արդեն սկսեցին այդ խաղաքարտը խաղարկել: Նա երեք պետությունների քաղաքացի է, եւ այդ երկրներից որեւէ մեկը նրան չպահանջեց: Նրանք պարզապես ցանկանում էին ազատվել նրանից, եւ վերջ: Որովհետեւ ցանկացած հարց որոշակի ենթատեքստ ունի, եւ դա մեկնաբանվելու է այնպես, ինչպես ինչ-որ մեկին ձեռնտու է»:
«Հայաստանն Ադրբեջանին այլ կերպ է վերաբերվում, բայց վերջինս էլ մեզ համար մտերիմ պետություն է, ազգ, որի հետ մենք մի երկրում ենք ապրել: Ինչո՞ւ մենք պետք է կռվենք կամ վիճենք Ադրբեջանի կամ Հայաստանի հետ: Միգուցե մի օր մենք Ադրբեջանին կամ Հայաստանին պետք գանք»,- հայտարարել է Լուկաշենկոն:

Лукашенко не верит, что «в Нагорном Карабахе люди живут хорошо» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Беларуси Александр Лукашенко не верит, «что сегодня в Нагорном Карабахе люди живут хорошо и достойно».
Как сообщает агентство БЕЛТА, президент Беларуси сказал об этом на встрече с послом Армении Арменом Хачатряном, завершающим миссию в Минске.
«Нагорный Карабах - это не наш вопрос. Нам там делать нечего. Есть стороны конфликтующие, которые должны в этом разобраться. Но у меня позиция: люди достойны жить достойно. Не верю, что сегодня в Нагорном Карабахе люди живут хорошо и достойно. Какое это достойно, если ты каждый день чувствуешь, что тебе на голову что-то может свалиться и у тебя жизнь может закончиться. Поэтому наша позиция однозначная - Армения и Азербайджан без всяких посредников, ни сильных, ни слабых, должны сесть за стол и решить проблему», - заявил Лукашенко.
Он также высказался по поводу ситуации с экстрадицией блогера Александра Лапшина:
«Слушайте, при чем тут Армения? Да Армения мне про Лапшина никогда ничего не говорила. Был объявлен в розыск одной страной - Азербайджаном. Когда его здесь задержали, я думаю, ну зачем его здесь задержали? Пускай бы он ехал куда угодно. Вот на свою голову проблемы, если уж откровенно говорить. Но задержали. Интерпол знал. Мы сообщили как положено, как законопослушные. Кому мы должны были его передать? Передать тому, кто объявил его в розыск. Более того, это я в первый раз вам скажу и публично - а его и не хотел никто забирать. Это потом уже начали разыгрывать эту карту. Он гражданин трех стран - ни одна из стран на него не претендовала. Нет, надо с больной головы на здоровую перекинуть, и все. Поэтому в любом вопросе есть определенные подтексты, и этот вопрос будут склонять так, как кому-то это выгодно».
«К Азербайджану Армения относится по-разному, но это тоже наш близкий народ, государство, с которым мы были в одной стране. Почему мы должны с Азербайджаном или с Арменией ссориться или ругаться? Может быть, мы Азербайджану и Армении когда-нибудь пригодимся», - заявил Лукашенко.