ԼՂ բանակցային գործընթացն աշնանը կակտիվանա, կարծում է փորձագետը
Երեւան: Մեդիամաքս: Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանն այսօր տեսակետ է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով բանակցային գործընթացն աշնանը կակտիվանա։
«Ելնենով վերջին շրջանում ամերիկյան քաղաքականությունից՝ Վաշինգտոնը, հետեւելով Ռուսաստանի օրինակին, կփորձի ավելի նախաձեռնող լինել, որը, սակայն, ԼՂ խնդրի կարգավորման համար սկզբունքային նշանակություն չի ունենա»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Փորձագետը նկատել է, որ տարածաշրջանում Թուրքիայի ազդեցության եւ հեղինակության թուլացումը հանգեցնելու է Իրանի դերի բարձրացման։
«Այս առումով շատ կարեւոր էր Հայաստանի նախագահի մասնակցությունը Հասան Ռոհանիի երդմնակալության արարողությանը։ Սա վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի եւ Իրանի հարաբերությունները դուրս են գալիս երկկողմ մակարդակից, եւ տարածաշրջանում կայունացնող մթնոլորտ է ստեղծվում»,- ասել է Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Նրա խոսքով՝ այս համատեքստում Ադրբեջանը, իր հերթին, փորձում է լրջորեն վերանայել իր տարածաշրջանային քաղաքականությունը։
«Իլհամ Ալիեւը չի մասնակցում Իրանի նախագահի երդմնակալության արարողությանը՝ ԱՄՆ-ին ցույց տալով, որ հետեւում է վերջինիս քաղաքականությանը։ Ադրբեջանը, առանց որեւէ պատճառ հայտնելու, հրաժարվում է մասնակցել Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի շրջանակում տեղի ունեցող զորավարժություններին։ Այս կերպ Ադրբեջանը փորձում է բարենպաստ դիվանագիտական դաշտ ստեղծել աշնանն իր արտաքին քաղաքականության ակտիվացման համար»,- ասել է Ռուբեն Սաֆրաստյանը։

Переговорный процесс по Карабаху активизируется осенью - эксперт
Ереван /Медиамакс/. Директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении Рубен Сафрастян выразил сегодня мнение, что осенью переговорный процесс по Нагорному Карабаху активизируется.
«Исходя из проводимой в последнее время США политики, Вашингтон, следуя примеру России, попытается стать более инициативным, что, однако, не будет иметь принципиального значения для урегулирования карабахского конфликта»,- отметил Рубен Сафрастян в беседе с журналистами.
Эксперт заметил, что ослабление влияния и авторитета Турции в регионе приведет к усилению роли Ирана.
«В этой связи присутствие президента Армении на церемонии инаугурации Хасана Роухани было крайне важно. Это свидетельствует о том, что отношения Армении и Ирана выходят за рамки двусторонних, и в регионе создается стабилизирующая атмосфера»,- заявил Рубен Сафрастян.
По его словам, в этом контексте Азербайджан в свою очередь пытается серьезно пересмотреть свою региональную политику.
«Ильхам Алиев не принял участие в церемонии инаугурации президента Ирана, продемонстрировав США приверженность к ее политике. Азербайджан, не называя каких-либо причин, отказывается принять участие в проводимых в рамках НАТО учениях в Грузии. Таким образом, Азербайджан пытается создать благоприятные дипломатические условия для активизации своей внешней политики осенью»,- отметил Рубен Сафрастян.