«Խաղաղությունը գերակա է, բայց վճռականության պակաս չկա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացում Արցախի որոշիչ ձայնի ու ներգրավվածության կարեւորությունը:
Հունվարի 12-ին Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ։
«Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատեց Հայաստանի կառավարության ծրագրում 2018թ. մայիսին ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ արտացոլված սկզբունքները: Նա, մասնավորապես, ընդգծեց, որ Արցախի կարգավիճակն ու անվտանգությունը Հայաստանի առաջնահերթություններն են, եւ վերստին շեշտեց խաղաղության գործընթացում Արցախի որոշիչ ձայնի ու ներգրավվածության կարեւորությունը: Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց, որ այս դիրքորոշումը քաջածանոթ է հատկապես նրանց, ովքեր Հայաստանի հետ ներգրավված են հանգուցալուծման գործընթացում: Ընդ որում, այս շրջանակներում վերջին ամիսներին անցկացվող հանդիպումներն արձանագրել են դրական դինամիկա», - ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ հիմնահարցի հանգուցալուծման համար հարկավոր է հակամարտության բոլոր կողմերի` խաղաղության հասնելու իրական հանձնառությունը:
Նա նկատել է, որ լարվածության բացառման, ռիսկերի նվազեցման գործիքների կիրառումը եւ դրանց շարունակական զարգացման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը կարեւոր է խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձեւավորման համար:
Զոհրաբ Մնացականյանն ու Մասիս Մայիլյանն ասել են, որ ագրեսիվ հռետորաբանության օգտագործումից զերծ մնալը կարող է լավագույնս բնորոշել խաղաղ հանգուցալուծման հանձնառությունը: Նրանք ընդգծել են, որ խաղաղությունը գերակա է, բայց դա չպետք է շփոթվի վճռականության պակասի հետ:

«Мир для нас в приоритете, но отсутствия решительности нет» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. И.о. министра иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян подтвердил важность решающего голоса и вовлеченности Арацаха в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта.
12 января Зограб Мнацакаян встретился с министром иностранных дел Арцаха Масисом Маиляном.
«Зограб Мнацаканян подтвердил принципы карабахского урегулирования, отраженные в программе правительства в мае 2018г. Он, в частности, подчеркнул, что статус и безопасность Арцаха приоритетны для Армении, и особо отметил важность решающего голоса и вовлеченности Арцаха в процессе мирного урегулирования. Зограб Мнацаканян отметил, что данная позиция хорошо известна, в частности, тем, кто вовлечен в процесс урегулирования с Арменией. В то же время, последние встречи в рамках данного процесса зафиксировали положительную динамику»,- говорится в сообщении МИД.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что для разрешения конфликта необходима подлинная приверженность всех сторон конфликта достижению мира.
Он заметил, что применение инструментов исключения напряженности и снижения рисков, а также шаги, направленные на их последовательное развитие, важны для формирования атмосферы, способствующей миру.
Зограб Мнацаканян и Масис Маилян отметили, что воздержание от агрессивной риторики может лучшим образом охарактеризовать приверженность мирному урегулированию. Они сошлись во мнении, что мир является приоритетом, однако это не должно быть воспринято как отсутствие решительности».