«Խաղաղությունը գերակա է, բայց վճռականության պակաս չկա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատել է խաղաղության գործընթացում Արցախի որոշիչ ձայնի ու ներգրավվածության կարեւորությունը:
Հունվարի 12-ին Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ։
«Զոհրաբ Մնացականյանը վերահաստատեց Հայաստանի կառավարության ծրագրում 2018թ. մայիսին ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ արտացոլված սկզբունքները: Նա, մասնավորապես, ընդգծեց, որ Արցախի կարգավիճակն ու անվտանգությունը Հայաստանի առաջնահերթություններն են, եւ վերստին շեշտեց խաղաղության գործընթացում Արցախի որոշիչ ձայնի ու ներգրավվածության կարեւորությունը: Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց, որ այս դիրքորոշումը քաջածանոթ է հատկապես նրանց, ովքեր Հայաստանի հետ ներգրավված են հանգուցալուծման գործընթացում: Ընդ որում, այս շրջանակներում վերջին ամիսներին անցկացվող հանդիպումներն արձանագրել են դրական դինամիկա», - ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ:
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը շեշտել է, որ հիմնահարցի հանգուցալուծման համար հարկավոր է հակամարտության բոլոր կողմերի` խաղաղության հասնելու իրական հանձնառությունը:
Նա նկատել է, որ լարվածության բացառման, ռիսկերի նվազեցման գործիքների կիրառումը եւ դրանց շարունակական զարգացման ուղղությամբ քայլերի ձեռնարկումը կարեւոր է խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձեւավորման համար:
Զոհրաբ Մնացականյանն ու Մասիս Մայիլյանն ասել են, որ ագրեսիվ հռետորաբանության օգտագործումից զերծ մնալը կարող է լավագույնս բնորոշել խաղաղ հանգուցալուծման հանձնառությունը: Նրանք ընդգծել են, որ խաղաղությունը գերակա է, բայց դա չպետք է շփոթվի վճռականության պակասի հետ:

“Peace is a priority in NK issue, but there is no lack of determination” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Acting Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan highlighted the importance of decisive voice and engagement of Artsakh in the peace process.
Zohrab Mnatsakanyan had a meeting with Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilian on January 12.
“Acting Foreign Minister Mnatsakanyan reiterated the principles of the settlement of Nagorno-Karabakh issue enshrined in the program of the Government of Armenia back in May 2018. He particularly stressed that the status and security of Artsakh are priorities for Armenia and once again highlighted the importance of decisive voice and engagement of Artsakh in the peace process. Zohrab Mnatsakanyan underlined that those involved in the settlement process with Armenia are well aware of this position. Moreover, the meetings held during the recent months in this framework have recorded positive dynamics,” Armenian MFA’s statement reads.
The acting Foreign Minister of Armenia emphasized that the genuine commitment of all the parties to the conflict to reach peace is needed for the settlement of the issue.
He stressed the importance of steps aimed at excluding tension, using mechanism for risk reduction and its continuous development, which are an integral part of establishing environment conducive to peace.
The ministers outlined that abandoning bellicose rhetoric can best define the commitment to peaceful settlement. The parties once again underlined that peace is a priority, but it shouldn’t be confused with the lack of determination.