Oxford Analitica. Փարիզում միջնորդները կարող են ճնշում գործադրել կողմերի վրա
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարները հունիսի 18-ին կհանդիպեն Փարիզում եւ կան սպասումներ, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ճնշում կգործադրեն կողմերի վրա, որպեսզի մեղմացնեն ստեղծված լարվածությանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, նման կանխատեսում է արել Oxford Analitica բրիտանական հետազոտական կենտրոնը:
Oxford Analitica-ն նշում է, որ Ադրբեջանը որդեգրել է նոր ռազմավարություն, որը հիմնված է սպառազինությունների գնումների ավելացման եւ 2014թ. օպերատիվ պատրաստվածության հասնելու վրա, սպառնալով պատերազմ սկսել զինադադարի պայմանագրի կնքման 20-ամյակին, եթե մինչեւ այդ չգրանցվի առաջընթաց բանակցային գործընթացում:
«Ոգեւորված զենքի եւ ծախսերի կայուն աճով, ադրբեջանական Գլխավոր շտաբը վերջերս զգուշացրել է, որ իրենց հարկավոր է ընդամենը 10 օր, օկուպացված տարածքները ազատագրելու եւ հայ-իրանական սահմանին հասնելու համար:
Սակայն իրականում ադրբեջանական զինված ուժերը մնում են անպատրաստ նոր պատերազմին, իսկ հայկական կողմը հարձակվելու որեւէ մտադրություն չունի եւ պարզապես ձգտում է պահպանել իր նախկին ձեռքբերումները: Այնուամենայնիվ, Ադրբեջանը, կարծես, չի ցանկանում զերծ մնալ իր սպառնալիքներից», - նշված է վերլուծականում:
Oxford Analitica-ն հիշեցնում է, որ Ադրբեջանի հարձակումները համընկան ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի տարածաշրջանային այցի հետ եւ լրջորեն խախտեցին վերջինիս օրակարգը:
Oxford Analitica-ն գտնում է, որ ներկայիս ԵԱՀԿ-ի միջնորդական ձեւաչափի պայմաններում դժվար կլինի լուրջ հաջողության հասնել: Պատճառներից մեկը Ռուսաստանի դիրքորոշումն է, որն, ըստ հեղինակների, ավելի շատ շահագրգռված է ստատուս-քվոյի պահպանմամբ կամ լարվածության ավելացմամբ:

Oxford Analitica: В Париже посредники могут оказать давление на стороны
Ереван/Медиамакс/. Главы МИД Армении и Азербайджана 18-го июня встретятся в Париже и есть ожидания, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ окажут на них давление, чтобы смягчить создавшееся напряжение.
Как сообщает Медиамакс, подобный прогноз делает британский исследовательский центр Oxford Analitica.
Согласно статье, Азербайджан взял на вооружение новую военную стратегию, основанную на увеличении закупок вооружений и достижения оперативной готовности к 2014 году, угрожая начать войну в 20-ую годовщину достижения соглашения о перемирии, если до этого не будет зафиксирован прогресс в переговорах.
«Воодушевившись стабильным ростом вооружений и затрат на них, Главный штаб Азербайджана недавно объявил, что им нужно всего 10 дней, чтобы освободить оккупированные территории и дойти до армяно-иранской границы. Однако в действительности азербайджанские вооруженные силы остаются неготовыми к новой войне, а у армянской стороны нет намерений проводить наступательные действия, и она стремится сохранить достигнутые в прошлом успехи. Тем не менее, Азербайджан, кажется, не желает воздерживаться от угроз», - отмечается в исследовании.
Oxford Analitica напоминает, что нападения Азербайджана совпали с региональным визитом американского госсекретаря Хиллари Клинтон и серьезно нарушили ее повестку.
Oxford Analitica полагает, что в условиях нынешнего посреднического формата ОБСЕ будет сложно достичь серьезных успехов. Одной из причин этого является позиция России, которая, на взгляд авторов исследования, больше заинтересована в сохранении существующего статус-кво или росте напряжения.