ԵԱՀԿ գործող նախագահը Բաքվում կոչ է արել դադարեցնել բռնությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Իռլանդիայի ԱԳ նախարար Էյմոն Գիլմորն այսօր Բաքվում զսպվածության եւ բռնության դադարեցման կոչով է հանդես եկել:
Ինչպես հաղորդել են Մեդիամաքս-ին ԵԱՀԿ մամուլի ծառայությունում, Բաքվում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպումից հետո Էյմոն Գիլմորն ասել է, որ “բռնության շղթային պետք է վերջ դրվի” եւ “ԼՂ հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով”:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը նաեւ կոչ է արել հակամարտության կողմերին շարունակել աշխատանքը հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքների շուրջ, քայլեր ձեռնարկել վստահության ամրապնդման ուղղությամբ, մասնավորապես, դուրս բերել դիպուկահարներին շփման գծից, սահմանային միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ ստեղծել եւ իրագործել նախագահների կողմից ձեռք բերված համաձայնությունը երկու ժողովուրդների միջեւ կապերի զարգացման վերաբերյալ:

Действующий председатель ОБСЕ призвал в Баку к сдержанности и прекращению насилия
Ереван/Медиамакс/. Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Ирландии Эймон Гилмор призвал сегодня в Баку к сдержанности и прекращению насилия.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на пресс-службу ОБСЕ, после встречи с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедяровым, Эймон Гилмор заявил, что «следует остановить цикл насилия – данный конфликт не может быть решен силой».
Действующий председатель ОБСЕ также призвал стороны конфликта продолжить работу над основными принципами урегулирования конфликта, осуществить меры по повышению доверия, в частности, выведению снайперов с линии соприкосновения, создания механизма расследования инцидентов на границе, и реализации договоренностей президентов о развитии контактов между представителями двух стран.