ԼՂ կարգավորումն «կենսական» նշանակություն ունի ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ինտեգրման համար, ասել է Էշթոնը - Mediamax.am
6241 դիտում
ԼՂ կարգավորումն «կենսական» նշանակություն ունի ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ինտեգրման համար, ասել է Էշթոնը
ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնն ասել է, որ առաջընթացը ԼՂ հակամարտության կարգավորման «կենսական նշանակություն ունի Եվրամիության հետ Հայաստանի քաղաքական ասոցացման եւ տնտեսական ինտեգրման ներուժի լիարժեք օգտագործման համար»:
Այս մասին հայտնել է ԵՄ Բարձր Ներկայացուցչի խոսնակը` հունիսի 27-ին Բրյուսելում կայացած Քեթրին Էշթոնի եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումից հետո:
Քեթրին Էշթոնը մտահոգություն է հայտնել հունիսին հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ շփման գծում տեղի ունեցած լուրջ միջադեպերի վերաբերյալ: Նա կոչ է արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ավելացնել ջանքերը համաձայնության հասնելու ուղղությամբ` Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա եւ լիարժեքորեն իրագործել պարտավորությունները, որոնք նախագահները ստանձնել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Քեթրին Էշթոնը ողջունել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին բարեփոխումները եւ ձեռքբերումները, որոնք արտացոլված են Եվրոպական Հարեւանության (ԵՀՔ) մայիսի 15-ին հրապարակված Առաջընթացի վերաբերյալ զեկույցում: Նա գոհունակությամբ նշել է, որ վերջերս մեկնարկել են Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու բանակցությունները ԵՄ-ի հետ: Միեւնույն ժամանակ, նա ընդգծել է Հայաստանում հետագա բարեփոխումների անհրաժեշտությունը, մասնավորապես, մարդու իրավունքները եւ հիմնարար ազատությունների ապահովման ուղղությամբ:

Yerevan/Mediamax/. EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Catherine Ashton said that progress in the resolution of the Nagorno Karabakh conflict "is vital if Armenia’s political association and economic integration with the EU is to achieve its full potential.”
Spokesman for EU High Representative said this in Brussels on June 27, following her meeting with President of Armenia Serzh Sargsyan.
Catherine Ashton expressed concern over the serious armed incidents in early June along the border between Armenia and Azerbaijan and the Line of Contact. She urged Armenia and Azerbaijan, as partner countries, to step up their efforts to reach agreement on the Madrid principles, as a basis for peace, and to implement fully the commitments made by their presidents in the framework of the OSCE Minsk Group.
Catherine Ashton welcomed also welcomed recent reform achievements in Armenia as reflected in the European Neighborhood (ENP) Progress Report published on May15. She noted with pleasure that Armenia had recently launched Deep and Comprehensive Free Trade Area negotiations with the EU, having implemented a number of recommendations from the European Commission. At the same time she stressed the need for further reforms in other areas such as human rights and fundamental freedoms.