ԼՂ կարգավորումն «կենսական» նշանակություն ունի ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ինտեգրման համար, ասել է Էշթոնը - Mediamax.am
6241 դիտում
ԼՂ կարգավորումն «կենսական» նշանակություն ունի ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ինտեգրման համար, ասել է Էշթոնը
ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով Բարձր Ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնն ասել է, որ առաջընթացը ԼՂ հակամարտության կարգավորման «կենսական նշանակություն ունի Եվրամիության հետ Հայաստանի քաղաքական ասոցացման եւ տնտեսական ինտեգրման ներուժի լիարժեք օգտագործման համար»:
Այս մասին հայտնել է ԵՄ Բարձր Ներկայացուցչի խոսնակը` հունիսի 27-ին Բրյուսելում կայացած Քեթրին Էշթոնի եւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հանդիպումից հետո:
Քեթրին Էշթոնը մտահոգություն է հայտնել հունիսին հայ-ադրբեջանական սահմանին եւ շփման գծում տեղի ունեցած լուրջ միջադեպերի վերաբերյալ: Նա կոչ է արել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ավելացնել ջանքերը համաձայնության հասնելու ուղղությամբ` Մադրիդյան սկզբունքների հիման վրա եւ լիարժեքորեն իրագործել պարտավորությունները, որոնք նախագահները ստանձնել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
Քեթրին Էշթոնը ողջունել է Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին բարեփոխումները եւ ձեռքբերումները, որոնք արտացոլված են Եվրոպական Հարեւանության (ԵՀՔ) մայիսի 15-ին հրապարակված Առաջընթացի վերաբերյալ զեկույցում: Նա գոհունակությամբ նշել է, որ վերջերս մեկնարկել են Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու բանակցությունները ԵՄ-ի հետ: Միեւնույն ժամանակ, նա ընդգծել է Հայաստանում հետագա բարեփոխումների անհրաժեշտությունը, մասնավորապես, մարդու իրավունքները եւ հիմնարար ազատությունների ապահովման ուղղությամբ:

Урегулирование карабахского конфликта имеет «жизненно важное значение» для интеграции Армении с ЕС, сказала Кэтрин Эштон - Mediamax.am
Урегулирование карабахского конфликта имеет «жизненно важное значение» для интеграции Армении с ЕС, сказала Кэтрин Эштон
Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон
Ереван/Медиамакс/. Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон сказала, что прогресс в урегулировании карабахского конфликта «имеет жизненно важное значение для Армении в контексте полноценного использования потенциала политической ассоциации и экономической интеграции с ЕС».
Об этом заявила пресс-секретарь Верховного представителя по итогам встречи Кэтрин Эштон с президентом Армении Сержем Саргсяном, состоявшейся 27 июня в Брюсселе.
Кэтрин Эштон выразила озабоченность в связи с имевшими место в июне серьезными инцидентами на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения. Она призвала Армению и Азербайджан нарастить усилия для достижения соглашения на основе Мадридских принципов и полноценным образом реализовать обязательства, взятые на себя президентами в рамках Минской группы ОБСЕ.
Кэтрин Эштон приветствовала последние реформы Армении, которые зафиксированы в опубликованном 15 мая Докладе о прогрессе Политики Европейского Соседства. Она с удовлетворением отметила, что недавно стартовали переговоры с Арменией о создании зоны свободной торговли с ЕС. Вместе с тем, Кэтрин Эштон подчеркнула необходимость дальнейших преобразований в Армении, в частности, в сфере защиты прав человека и обеспечения основных свобод.