Մեդիամաքսը եւ VOLO ընկերությունը համատեղ ներկայացնում են նոր խորագիր` Մաթարվեստ: Այն պատմում է Մաթեմատիկայի երկիր Հայաստանում այդ գիտությունը զարգացնող տաղանդավոր մարդկանց ու նրանց աշխատանքի մասին: Այսօր աշխարհում մաթեմատիկան առանցքային նշանակություն ունի, եւ մենք հույս ունենք, որ Մաթարվեստը կնպաստի նրան, որպեսզի հայ երիտասարդները ընտրեն այս մասնագիտությունը:
ԳԱԱ Մաթեմատիկայի ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, ֆիզմաթ գիտությունների դոկտոր Խաչատուր Խաչատրյանն իր եւ մարդկության կյանքը բնութագրում է Պյութագորասի թեորեմով:
«Դա գիտության ամենակայուն փաստերից է: Իհարկե, այսօր համարվում է հասարակ ստացվող մի բան, բայց դա ամենափայլուն արդյունքներից մեկն է մարդկության պատմության մեջ: Մարդկությունը, եթե նույնիսկ վերանա, Պյութագորասի թեորեմը մնալու է»,- ասում է նա:
Մաթեմատիկա՝ անսահման օվկիանոսը
Խաչատուրի ծնողները մաթեմատիկոսներ են: Սերն առաջացել է տանը, իսկ ավելի խորությամբ մաթեմատիկա սկսել է ուսումնասիրել, երբ 6-րդ դասարանից տեղափոխվել է Ֆիզմաթ դպրոց:
«Ծնողներիցս բացի, ինձ ոգեշնչել են հայկական մաթեմատիկայի կայսր Սերգեյ Մերգելյանը, իմ դասախոսները, գիտական ղեկավարը, ակադեմիկոս Վլադիմիրովը, արտասահմանցի այլ գիտնականներ: Հիմա ես եւ մաթեմատիկան անընդհատ իրար հետ ենք: Լինում են իրավիճակներ, որ նույնիսկ քնից վեր եմ թռնում՝ ինչ-որ խնդրի վրա մտածելով: Իմ կյանքն առանց մաթեմատիկայի չեմ կարող պատկերացնել»,- ասում է 35-ամյա գիտնականը:
Գերազանցությամբ դպրոցն ավարտելուց հետո նա ընդունվել է համալսարան: Այդ ժամանակ՝ ԵՊՀ Մաթեմատիկայի եւ մեխանիկայի ֆակուլտետում ուսանելու տարիներին, ձեռք բերել ներքին համոզումը, որ հենց սա է իր ուղին:
Խաչատուր Խաչատրյանը Խաչատուր Խաչատրյանը
«Գիտությունների մեջ ամենաճշգրիտը մաթեմատիկան է: Մաթեմատիկան գիտության եւ թագուհին է, եւ ծառան: Թագուհին է, որովհետեւ ամենաճշգրիտն է, եւ ծառան է, որովհետեւ ծառայում է մյուս ուղղություններին: Մաթեմատիկան աստվածային գիտություն է եւ ինչ-որ առումով անհասանելի է: Երբ զարգանում ես ու նոր արդյունքներ ունենում, զուգահեռ հասկանում ես, թե ինչքան քիչ բան դու գիտես: Անսահման օվկիանոս է, որի մեջ դու ընդամենը մի դույլ ջուր ես: Այստեղ է ամբողջ գայթակղությունը»:
Մաթեմատիկական հետաքրքրությունների շղթան
Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Մաթեմատիկայի ինստիտուտում Խաչատուրն աշխատում է 2005թ.-ից: Մերգելյանի անվան առաջին կարգի մրցանակի դափնեկիր գիտնականն այժմ զբաղվում է մի քանի թեմաներով՝ Բոլցմանի ոչ գծային հավասարումների տեսություն, երկրում հարստության բաշխման տեսություն, որը տնտեսագիտության մեջ է կիրառվում ու նպատակ ունի միջին եկամուտը գտնելու, եւ ֆիզիկայում բավական շատ կիրառություններ ունեցող p adic մաթեմատիկական ֆիզիկա, որը նոր ուղղություն է:
p adic մաթեմատիկական ֆիզիկայում առաջացող հավասարումները ըստ ժամանակի ազատ խնդիրներ են, որոնց լուծման գոյության, միակության, ողորկության հարցերի ուսումնասիրության ոլորտներում Խաչատուրն արդեն արդյունքներ գրանցել է:
Բոլցմանի ոչ գծային հավասարումների տեսության կիրառությունների մասին Խաչատուր Խաչատրյանը խոսում է թռչող սարքերի օրինակով. «Թռչող սարքի՝ (օդանավ, տիեզերական սարք) բավական մեծ արագությամբ թռնելուց եւ որոշակի բարձրություն հավաքելուց հետո, շփման հետեւանքով, առաջանում է այսպես կոչված պատ, որից դուրս ջերմաստիճանն այլ է: Հարց է առաջանում՝ որքա՞ն կլինի սարքի վրա եղած ջերմաստիճանի եւ դրսի ջերմաստիճանի տարբերությունը: Տիեզերական սարքերի համար ջերմաստիճանի տարբերությունը շատ կարեւոր նշանակություն ունի, եւ այն նկարագրվում է շատ բարդ ոչ գծային ինտեգրոդիֆերենցիալ հավասարումով, որն առ այսօր գիտության մեջ լուծված չէ: Նման դեպքերում գիտնականները մոդելներ են ստեղծում, եւ այդ մոդելների շրջանակներում ինձ մոտ կան բավական կարեւոր արդյունքներ»:
Խաչատուրը զբաղվում է նաեւ կոնկրետ խնդիրներով, որոնք միայն մաթեմատիկական հետաքրքրություններ ունեն:
Ինչպե՞ս սովորել սիրել մաթեմատիկան
Մաթեմատիկական տրամաբանությունը, ինչպես ասում է Խաչատուրը, ամեն մարդու կյանքում անհրաժեշտ է, թեկուզ ճիշտ կողմնորոշվելու համար: Նա կարեւորում է, որ մարդիկ որոշակի մակարդակով տիրապետեն այս գիտությանը:
Գիտնականը ցավով նշում է, որ այսօր դպրոցականներն ամենատարրական բաները չգիտեն: Ասում է՝ բանալին ուսուցչի եւ դասագրքի մեջ է.
«Սկզբում ունեինք փայլուն դասագրքեր: Այնուհետեւ ինչ-որ խմբեր սկսեցին գրքեր գրել: Հիմա էլ կան լավ դասագրքեր, բայց վատերի առկայության պայմաններում դասարանից դասարան անցնումը ողորկ չի ստացվում: Դա երեխաների մոտ որոշակի վատ նստվածք թողեց: Ինչ վերաբերում է ուսուցիչներին, ես հիշում եմ՝ մայրս պատմում էր, որ երբ իրենք ավարտում էին բուհը, թեկուզ գերազանցիկ սովորելով, պարտավոր էին գյուղական որեւէ համայնքում մեկ-երկու տարի դասավանդել: Այսօր գերազանց սովորողները միանգամից ընտրում են ասպիրանտուրայի ճանապարհը, միջին սովորողները գնում են բանկեր եւ այլ կազմակերպություններ, իսկ միջինից ցածր եւ թույլերը՝ դպրոց: Ստացվում է, որ այսօրվա ուսուցիչները նախկին վատ ուսանողներն են: Ինչ վերաբերում է ավագ սերնդի ուսուցիչներին, կրթական համակարգը փոխվում է, զարգանում, նրանք էլ տարիքով մեծ են, չեն հասցնում իրենց վրա աշխատել եւ համընթաց քայլել: Պետք է նշեմ, որ նաեւ լավ ուսուցիչներ ունենք, որոնք հիմնականում թեքումով դպրոցներում են դասավանդում»:
Երիտասարդներին գիտության մեջ պահելու գաղտնիքը
Հայաստանում գիտության ապագայի առումով Խաչատուրը պոտենցիալ տեսնում է երիտասարդների շրջանում: Նա ունի չորս պաշտպանած թեկնածու եւ երեք ասպիրանտ, որոնց, ինչպես ասում է, ամեն օր համոզում է, որ պետք է զբաղվել գիտությամբ, չնայած գիտաշխատողի ցածր աշխատավարձին: Նրա կարծիքով, երիտասարդներն այդ հարցը կարող են լուծել գրանտների օգնությամբ եւ արտասահմանի հետ ակտիվ համագործակցությամբ:
«Գիտական ղեկավարների դերը շատ մեծ է ուսանողների՝ հետագայում գիտության մեջ մնալու հարցում: Բոլոր աշակերտներիս սկզբում բավական շատ օգնում եմ, առաջին ուղին բացում եմ: Հետագայում, եթե մարդն ուզում է աճել, մնում է գիտության մեջ:
Ինչ վերաբերում է ղեկավարիներին, որոնք մի քիչ ավելի «ժլատ» են իրենց ուսանողներին ուղի բացելու եւ հետագայում նաեւ դիրքերը նրանց զիջելու հարցում, ապա դա ավելի շատ ավագ սերնդի մոտ է: Իմ սերնդի գիտնականների մոտ այդպիսի հատկություն չեմ նկատել: Ավագ սերնդի մոտ գուցե դա պայմանավորված է նրանով, որ այդ ամենն իրենց ավելի դժվար է տրվել: Թեեւ ինձ էլ հեշտ չի տրվել, ես բավական բարդ ճանապարհ եմ անցել, բայց, երևի դրա բացատրությունն իմ երիտասարդ լինելու մեջ է, որ այդպես չեմ նայում հարցին»:
Միջառարկայական գիտական կապը
Ինչ վերաբերում է մաթեմատիկական աշխարհում Հայաստանի դիրքերին, ապա, ըստ գիտնականի, դիֆերենցիալ հավասարումների տեսության առումով դրանք բավական լավն են, եւ կան լուրջ մաթեմատիկոսներ, որոնք համաշխարհային մակարդակի արդյունքներ են գրանցել:
«Այսօր մաթեմատիկայի ակտիվ զարգացող ճյուղերից են p adic մաթեմատիկական ֆիզիկան, նանոտեխնոլոգիաները, տնտեսագիտական մոդելների շրջանակներում սառաջացող խնդիրները, բիոինֆորմատիկան, կոդավորման տեսությունը: Դրանք գերակա ուղղություններ են մաթեմատիկայում, եւ պետք է զարգացնել: Մաթեմատիկական շուկայում զուտ թեորեմը, որը կիրառություն չունի, մեծ արժեք չի ներկայացնում: Տեսաբանը կարող է ստանալ թեորեմը, դրա որոշակի կիրառություններ անել, բայց հետագա կիրառությունները պետք է անեն հարակից գիտական ուղղություններով զբաղվողները: Միջառարկայական գիտական կապը, համագործակցությունը շատ կարեւոր է, որը դպրոցից պետք է դրվի»:

Khachatur Khachatryan
Senior researcher at the Institute of Mathematics of the National Academy of Sciences (NAS) of Armenia, Doctor of physico-mathematical sciences Khachatur Khachatryan, describes his and human life by the Pythagorean Theorem.
“The Pythagorean Theorem is one of the most stable facts in science. Today, of course, it’s considered as something simple, but it’s nevertheless one of the most brilliant things in the history of mankind. Even if humanity disappears from earth, the Pythagorean Theorem will still remain intact,” he says.
Mathematics - an endless ocean
Khachatur’s parents are both mathematicians, so his household revolved around mathematics. In the 6th grade he transferred to Physics and Mathematics Specialized School and ever since then has been addicted.
“Besides my parents I was hugely inspired by the king of Armenian Mathematics Sergey Mergelyan, my professors, my scientific supervisor, Academician Vladimirov and many other foreign scientists.  Today mathematics and I go through life side by side. Sometimes I would even bolt up in the middle of the night just to solve a math problem. I can’t imagine my life without math,” claims the 35-year-old mathematician.
After finishing school with honors, Khachatur Khachatryan entered Yerevan State University’s Faculty of Mathematics and Mechanics. During those years at the university he realized that it was his destiny.
Khachatur Khachatryan Khachatur Khachatryan
“Math is the most exact science of all. It is both the queen of science and its servant. The queen, because it’s the most exact one and the servant, because it serves other scientific fields. Math is a divine science, something beyond your reach. When you constantly widen your knowledge horizon and register new results, you come to realize just how little you know. Math is an endless ocean and you are simply a little bucket of water in it. And herein lays the temptation.”
The chain of mathematical interests
Khachatur Khachatryan has been working at the Institute of Mathematics of NAS Armenia since 2005. He is a Sergey Mergelyan first prize laureate. Nowadays he studies several topics: non-linear Boltzmann equation; the theory of wealth distribution in the country, which is widely applied in economics and aims to find an average income; p adic mathematical physics, which is a new direction.
Equations emerging in p adic mathematical physics are free boundary problems, and Khachatur Khachatryan so far has had noticeable results in terms of their solution, existence, uniqueness and smoothness.
Khachatur Khachatryan describes the nonlinear Boltzmann equation by the example of flying devices: “After the flying device (for example a spacecraft) takes off at high speed and reaches certain height, a so-called wall is formed as a result of friction, outside of which the  temperature is different. The question here is how much the difference between the outside temperature and the one applied on the flying device will be. Temperature difference is crucial for spacecrafts and is described by a very complex non-linear integral-differential equation, which scientists have not solved yet. In such cases scientists create models, and I have got quite important results in terms of these models.”
The secret of keeping young people in science
Khachatur Khachatryan says that he sees a big scientific potential for young people in Armenia. He has got 4 candidates of science and 3 PhD students, and every day he tries to motivate them to stay in science even though researchers earn too little. According to him, young people can solve this issue by attracting grants and actively cooperating with their international colleagues.
“Scientific supervisors play an enormous role in rousing the students’ interest in science. I always help my students out and guide them. Afterwards, it is up to them to decide what route to take in life.”
Interdisciplinary scientific link
According to Khachatur Khachatryan, Armenia’s position in the math world is quite promising in terms of the Theory of Differential Equations. There are excellent Armenian mathematicians who have registered outstanding results.
“Today p adic mathematical physics, nanotechnology, problems arising within economic models, bioinformatics and the coding theory are rapidly developing branches in math. These are top directions in math which should further be developed.
A theorem which is not being used is worthless on the mathematical market. The theoretician can find a theorem, apply it in some way, but it should be further used by specialists involved in related scientific fields. The interdisciplinary scientific link and cooperation are very important, and the foundation for that should be laid in school.”