Լուսանկարը` Քսենյա Վերդիյան
Քորնելի համալսարանի Կիրառական մաթեմատիկայի կենտրոնի ասպիրանտ Աննա Սրապիոնյանը մաթեմատիկայի աշխարհը բացահայտել սկսել է վեցերորդ դասարանից, երբ սովորում էր Շահինյանի անվան Ֆիզմաթ հատուկ դպրոցում:
«Դպրոցական տարիների օլիմպիական խմբակներն ու օլիմպիադաները, որտեղ մտածում էինք ոչ ստանդարտ լուծումներ ունեցող խնդիրների վրա, եղան մաթեմատիկայի հանդեպ հետաքրքրությունն ու դրանից «կախվածությունն» առաջացնող հիմնական պատճառները։ Իսկ դպրոցն ավարտելիս հենց այս մասնագիտությունն ընտրելն ինձ համար առավել տրամաբանական էր․գիտեի, որ առարկան սիրում էի ու որ դրանից երբեք չեմ ձանձրանա»,- ասում է Աննան, ով 2009 թ.-ին ստացել է ՀՀ նախագահի մրցանակ՝ ՏՏ ոլորտում «Լավագույն աշակերտ» անվանակարգում: Մաթեմատիկայի ոլորտում կրթական ուղին նա սկսել է ԵՊՀ մաթեմատիկայի եւ մեխանիկայի ֆակուլտետում:
Երբ ամեն ինչ դառնում է թեորեմ
Երբ տարվում ես մաթեմատիկայով, մաթեմատիկական մտածելակերպն, ուզած-չուզած, բերում ես քո առօրյա։ Որոշ ժամանակ մաթեմատիկայով զբաղվելուց հետո, սկսեցի ավելի հաճախ վստահել տրամաբանությանս, ամեն ինչ դառնում է թեորեմ, իսկ մենք սկսում ենք այն ապացուցել կամ ժխտել։ Նկատել եմ նաեւ, որ մաթեմատիկոսներն, ընդհանրապես, ավելի ստրատեգիկ են, եւ մեզ մոտ ավելի հեշտ է ստացվում աբստրակտ կոնցեպտներն ընկալելը: Նույնիսկ կասեի՝ հաճախ մենք նախընտրում ենք աբստրակտը ավելի հեշտ ու հասարակ կոնկրետ օրինակներից։
Մաթեմատիկայի բոլոր ճյուղերում գեղեցիկ բանաձեւերը շատ են, իսկ ինձ հատկապես դուր են գալիս անընդհատ (continuous) մոդելները։
Աննա Սրապիոնյանը Աննա Սրապիոնյանը
Շատ եմ սիրում Գալիլեո Գալիլեյի խոսքերը՝ «Մաթեմատիկան այն լեզուն է, որով Աստված գրել է Տիեզերքը» (“Mathematics is the language with which God wrote the Universe.”)։ Հետեւաբար, մեր շրջապատը հասկանալու համար յուրաքանչյուրս պետք է տիրապետենք որոշակի մաթեմատիկական գիտելիքների։ Այն մեզ կօգնի թե՛ ճիշտ որոշումներ կայացնելու, թե՛ արագ մտածելու, եւ թե՛ ավելի հեշտությամբ նոր հմտությունների տիրապետելու գործում։
Կրթություն՝ արտերկրի առաջատար բուհերում
ԵՊՀ Մաթեմատիկայի եւ մեխանիկայի ֆակուլտետում բակալավրիատի վերջին կուրսում սկսեցի ավելի հետաքրքրվել կիրառական մաթեմատիկայով եւ ուսումնասիրել նմանատիպ ծրագրեր։ Հայաստանում մաթեմատիկայի կիրառական ոլորտներով մասնագիտացած մագիստրական լավ ծրագրերի չհանդիպեցի։ Սա պատճառներից մեկն էր, որ դրդեց կրթությունս արտերկրում շարունակելու տարբերակ փնտրել:
Մյուս կողմից էլ՝ «Այբ» եւ «Լույս» հիմնադրամներին ծանոթանալու օրվանից ցանկանում էի ուսումս շարունակել աշխարհի լավագույն կրթական կենտրոններից մեկում: Ուզում էի ինքս ինձ մարտահրավեր նետել՝  նոր կրթական համակարգում սովորելու, բոլորովին նոր միջավայրում ապրելու եւ լավագույն համալսարանների ցանկում լինելու «գաղտնիքը» բացահայտելու համար։ Փնտրտուքներս կանգնեցին Չիկագոյի համալսարանի Ֆինանսական մաթեմատիկայի մագիստրական ծրագրի վրա. դիմեցի, հրավեր ստացա եւ մեկնեցի։
Լուսանկարը` Չիկագոյի համալսարան
Այժմ Քորնելի համալսարանի Կիրառական մաթեմատիկայի կենտրոնի ասպիրանտական ծրագրում եմ։ Հետազոտական աշխատանքս ֆունկցիոնալ անալիզի եւ հավանականությունների տեսության հատման մեջտեղում է. աշխատում եմ խնդիրների վրա, որոնք կիրառություններ ունեն հիմնականում ֆինանսների ոլորտում։ Օրինակ՝ օգտվելով որոշ ճկուն մոդելների՝ սպեկտրալ շարքերով ներկայացումից՝ ղեկավարիս հետ զարգացնում ենք ռիսկը չեզոքացնող (risk-neutral) նոր գնահատման տեխնիկաներ, որոնք ածանցյալ արժեթղթերի (derivative securities) գնահատումը կդարձնեն հաշվարկային տեսանկյունից ավելի գրավիչ։
Ազատությունը՝ կարեւոր գործիք
Հանդիպել եմ մի քանի հետաքրքիր հոդվածների, որոնք ներկայացնում են վիճակագրություններ, ըստ որոնց մաթեմատիկան թիվ մեկ չսիրված առարկան է դպրոցականների կողմից՝ ամբողջ աշխարհում։ Կարծում եմ, հիմնական պատճառն այն է, որ ուսուցիչներն ինչ-որ կերպ չեն մատնանշում, թե այդ գիտելիքները որտեղ եւ ինչպես են կիրառվելու կոնկրետ օրինակներով։ Իսկ այս տեսակի մոտիվացիայի պակասն արդեն բավական է դպրոցականների մեջ դեպի առարկան անհետաքրքրություն առաջացնելու ու դրա փոքրիկ դժվարություններից ամեն գնով խուսափելու համար։
Ինչ վերաբերվում է բուհական համակարգին՝ մի բան, որ ինձ շատ է գրավել երկու արտերկրյա համալսարաններում սովորելու ընթացքում, դա ազատությունն է։ Ազատություն՝ ընտրելու այն առարկաները, որոնք ինձ ավելի են հետաքրքրում, որոնք ինձ կօգնեն մասնագիտության ընտրության հարցում, եւ ազատություն՝ բացի մաթեմատիկայից սովորելու այլ առարկաներ։ Վերջին տարիների ընթացքում ավելի ու ավելի եմ համոզվում, թե ինչ հզոր եւ կարեւոր գործիք է դա ուսանողների եւ համալսարանների ձեռքում։ Երբ ուսանողն ինքն է կրում իր դասացուցակը կազմելու եւ, վերջին հաշվով, իր մասնագիտական հմտությունները զարգացնելու պատասխանատվությունը, ինքը սովորելու վրա ջանք չի խնայում։
Լուսանկարը` Հարութ Աբրահամյան
Հիանալի կլիներ, եթե Հայաստանում գոնե մի քանի ֆակուլտետների միջեւ նմանատիպ համագործակցություն լիներ։ Օրինակ Քորնելում՝ ես ու ընկերներս, բացի մի քանի պարտադիր մասնագիտական առարկաներից, դասեր ենք վերցնում մի շարք այլ դպրոցներից, սկսած ծրագրավորումից, ինժեներիայից, բիզնեսից ու տնտեսագիտությունից, մինչեւ կենսաբանություն ու հոգեբանություն։ Սա ոչ միայն ընդլայնում է ուսանողի մտահորիզոնը, այլեւ նրան մաթեմատիկայի ու մյուս գիտությունների միջեւ կապը հասկանալու հնարավորություն է տալիս եւ հետաքրքիր հետազոտական խնդիրներով զբաղվելու նախադրյալներ դնում։
Հայաստանի առավելություններն ու ճանաչելի դառնալու նախապայմանը
Կարծում եմ՝ մաթեմատիկայի առումով Հայաստանի հիմնական առավելությունն այն է, որ ունենք մաթեմատիկայի մի քանի ճյուղեր, որոնք շատ զարգացած են: Նկատել եմ, որ հարակից հետաքրքիր խնդիրներով զբաղվելու ավանդույթը դասախոսներից փոխանցվում է երիտասարդներին, ինչը շատ ողջունելի է։
Իսկ հիմնական խնդիրը գիտության, այդ թվում նաեւ մաթեմատիկայի, ֆինանսավորումն է։ Երբ ֆինանսական տեսանկյունից գիտական գործունեությունը մաթեմատիկոսի համար չի համարվում հիմնական աշխատանք, երբեք չեք կարող նրանից ակնկալել, որ նա իր ողջ ժամանակը կդնի հետազոտության վրա։ Մեր բախտն ուղղակի բերել է, որ ունենք գիտության նվիրյալներ, ովքեր ամեն գնով փորձում են շարունակել իրենց աշխատանքը։
Հայաստանում կան հոյակապ մասնագետներ, ովքեր աշխատում են բավական հետաքրքիր խնդիրների վրա, որոնք կարող են հայտնվել աշխարհի տարբեր համալսարանների շատ գիտնականների ուշադրության կենտրոնում։ Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է տպագրություններ ունենալուց բացի, մասնակցել կոնֆերանսների։ Սովորաբար կոնֆերանսների ժամանակ է, որ գիտնականներին սկսում են ճանաչել, նրանց միջեւ կապեր են առաջանում եւ ընդհանուր հետաքրքրությունների շուրջ խնդիրներ կառուցելու եւ դրանց վրա աշխատելու հիմքեր ստեղծվում։ Այդ դեպքում՝ հստակ կարող եմ ասել, որ հայաստանաբնակ մաթեմատիկոսները եւ նրանց արած հետազոտությունները լայն ճանաչում կստանան գիտնականների ավելի մեծ համայնքի կողմից, իսկ Հայաստանն իր ուրույն տեղը կգրավի աշխարհի մաթեմատիկական քարտեզի վրա։
Մաթեմատիկայի համար FAST-ի ստեղծած հնարավորությունները
Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (FAST) «Հաջորդ սերնդի խորհրդի» անդամ եմ: Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում FAST-ի հետ համագործակցելիս մեծ բավականություն եմ ստացել, եւ շատ տպավորված եմ առաջարկված ծրագրերով։ Համոզված եմ, որ ծրագրերը, որոնց վրա FAST-ն աշխատում է, կխրախուսեն մեծ խումբ ուսանողների դիտարկել մաթեմատիկան որպես հիմնական մասնագիտություն, իսկ արդեն կայացած գիտնականներին՝ շարունակել իրենց հետազոտական աշխատանքները։

Photo: Ksenia Verdiyan
Anna Srapionyan, PhD Candidate in Applied Mathematics at the Center for Applied Mathematics of Cornell University, discovered mathematics in 6th grade, when she studied at the Physics and Mathematics specialized school after A. Shahinyan.
“During my school years, Olympic study groups and Olympiads, where we were solving non-standard problems, got me interested in and hooked on mathematics. So, it was quite logical that I chose mathematics as a major after school. I knew I loved it and I would never get bored of it,” says Anna, who in 2009 received the Armenian Presidential award for “Best Student in IT Sphere”. Her path in mathematics began at the Department of Mathematics and Mechanics of the Yerevan State University.
When everything becomes a theorem
When you immerse in mathematics, you bring the mathematical mentality into your everyday life whether you want it or not. After having studied math for a while, I began to rely on my logic more often. Everything becomes a theorem and you start proving it or denying it. I also noticed that mathematicians are more strategic and it is easier for us to perceive abstract concepts. I would even go so far as to say that very often we prefer the abstract to simpler and easier concrete examples.
Every branch of mathematics is full of beautiful formulas. I myself love continuous models.
Anna Srapionyan Anna Srapionyan
I love Galileo Galilei’s words who said: “Mathematics is the language with which God wrote the Universe.” Therefore, to understand our surroundings, we all should have some basic mathematical knowledge. It will help us make right decisions, think fast and easily master new skills.
Education in world’s leading universities
During my senior year at YSU Department of Mathematics and Mechanics, I got more interested in applied mathematics and began to explore some options. There weren’t any good master’s programs in applied mathematics in Armenia and I decided to find something abroad.
On the other hand, since the day I learned about “Ayb” and “Luys” foundations, I wanted to continue my education in one of the world’s leading universities. I wanted to challenge myself: to study in a new system, to live in an entirely new environment and to reveal the “secret” of being in one of the top universities of the world. Finally, I applied to the Financial Mathematics Program at the University of Chicago and was accepted.
Photo: University of Chicago
Today, I’m a PhD Candidate in Applied Mathematics at Cornell University. My research interest varies between Probability Theory and Applied Functional Analysis. I am working on problems applied mainly in financial sphere. For instance, using some flexible models, my supervisor and I develop new risk-neutral evaluation techniques, which will make the assessment of derivative securities more attractive from computational point of view.
Freedom - a very important tool
I have come across a couple of quite interesting statistical articles according to which mathematics is number one hated subject in school in the whole world. I think this is happening because teachers fail to explain to their pupils where and how they can use their knowledge. Such lack of motivation can really hamper pupils’ interest in the subject and encourage them to avoid slightest difficulties at any cost.
As for higher educational institutions, freedom is what has enticed me most of all during my studies at two foreign universities. Freedom to choose courses I am most interested in to help me make a career choice and freedom to study other subjects besides mathematics. Over the last few years, I’ve become more and more convinced of what a powerful and vital instrument it is in the hands of students and universities. The student spares no effort to study when he himself is responsible for organizing his own schedule and developing his professional skills.
Photo: Harut Abrahamyan
It would have been so wonderful if some departments here in Armenia could cooperate. For instance, at Cornell besides some mandatory courses my friend and I took on some courses at other schools - like programming, engineering, business and economics, biology and psychology. This not only expands the student’s horizon but also enables him to understand the link between mathematics and other sciences, as well as create necessary prerequisites for engaging in interesting research.
Armenia’s advantages and precondition for becoming recognizable
I think Armenia has a big advantage as far as mathematics is concerned: some branches of mathematics are quite developed here. I have noticed that the tradition of solving interesting related problems is passed on from tutors to students, which is very welcome.
However, the key problem is the financing of science including mathematics. If the mathematician doesn’t consider his scientific activity as a main job from the financial point of view, you can never expect him to spend his whole time doing research. We are just lucky to have some devoted scientists who are trying to do their job at any cost.
There are brilliant specialists in Armenia who work on interesting problems and can be noticed by various universities from all over the world. In order to do this, besides publishing articles scientists should participate in international conferences, during which they will have a chance to introduce themselves, make important connections and lay grounds for building and solving mutually interesting problems. In this case, I am sure, Armenian mathematicians and their research will become widely recognizable by a larger community of scientists and Armenia will take its own place on the world’s mathematical map.
FAST’s possibilities for mathematics
I am a member of the Next Generation Council of the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST). Over the last couple of months, I have been very pleased to cooperate with FAST and have been impressed with their programs. I believe FAST’s programs will inspire many students to view mathematics as their main profession, as well as encourage already established scientists to continue their research.