Մանանա Ասլամազյան. «Հայկական ԶԼՄ-ների խնդիրները փոխկապակցված են»
- Արդեն մոտ մեկ տարի է աշխատում եք Հայաստանում: Ո՞ր ԶԼՄ-ներն են այս ընթացքում Ձեզ համար դարձել տեղեկատվության մշտական աղբյուր:
- Պետք է նշեմ, որ ես շատ բացակայում եմ երկրից, այնպես որ դժվար է իմ Հայաստանում բնակվելը մշտական անվանել (ժպտում է): Չունեմ որեւէ մեկ կարեւոր աղբյուր: Փորձում եմ “ԱրմՆյուզ” հեռուստաալիքը դիտել, վերջինիս ռեբրենդինգից հետո: Կարդում եմ A1Plus.am, 1in.am: Հաճախ Epress.am-ին եւ Hetq.am-ին եմ հետեւում: Hetq.am-ը Հայաստանի այն սակավաթիվ ԶԼՄ-ներից մեկն է, որը մարդկային պատմություններ է ներկայացնում եւ փորձում օգնել այդ մարդկանց: Քանի որ հայերեն չեմ կարդում, խնդրում եմ, որպեսզի ինձ պատմեն “Առավոտ” օրաթերթի հետաքրքիր նյութերի մասին: Երբեմն «Երկիր Մեդիա»-ով հասարակական-քաղաքական ծրագրեր եմ դիտում:
Եթե խոսենք ընդհանուր առմամբ ԶԼՄ-ների մասին, չեմ ցանկանում նեղացնել որեւէ մեկին, սակայն գրեթե ամեն լուրը բառ-առ-բառ վերատպվում է քսանից ավելի կայքերում, թերթերում եւ այլն:
Ես չեմ կարող ինձ ստիպել երկար հայկական հեռուստատեսություն դիտել: Սերիալներ չեմ սիրում, բանավեճային ծրագրերը շատ քիչ են եւ միանման, դրամատուրգիա չկա, կոնֆլիկտ չկա: Չէի ցանկանա դա ասել, սակայն, ցավոք, հեռուստատեսությունը բավականին գավառական է: Այդ ֆոնին «ԱրմՆյուզ»-ը որոշ առումներով տարբերվում է, ավելի թարմ է, նյութերի ներկայացման ոճն է ուրիշ: Այլ հարց է, որ փոքրիկ Հայաստանի համար, որտեղ այդքան շատ նորություններ չկան, շատ դժվար է պահել լուրերի 24-ժամյա հեռուստաալիք, եւ, հետեւաբար, օրվա ընթացքում հաղորդումները շատ անգամ կրկնվում են:
Ինձ նաեւ հետաքրքրում է “Շանթ” հեռուստաալիքը: Դա իմ հեռուստատեսությունը չէ, այն ավելի ժամանցային է, սակայն այդ ձեւաչափում նրանք բավականին պրոֆեսիոնալ են աշխատում:
- Եկեք խոսենք մեր ԶԼՄ-ների աշխատանքի որակի մասին: Վերջերս ես ավելի շատ մարդկանց եմ հանդիպում, ում ներկայությամբ չեմ ցանկանում ասել, որ լրագրող եմ: Նրանց խոսքերն այնքան են աղավաղվել կամ միտումնավոր խեղաթյուրել, որ նման բացասական փորձ ունեցող մարդիկ ընդհանրապես չեն ցանկանում որեւէ գործ ունենալ ԶԼՄ-ների հետ: Ու կարծում եմ, որ այդ իրավիճակը ստատիկ չէ` դեգրադացիան շարունակվում է: Ամեն օր նոր ցանցային ԶԼՄ-ներ են հայտնվում, եւ հասկանալի է, որ Հայաստանում չկան նման քանակի պրոֆեսիոնալ կադրեր, որոնք կաշխատեն այդ ԶԼՄ-ներում: Լրագրական աշխատանքի որակի այս խնդիրը հատո՞ւկ է Հայաստանի համար, թե՞ այն առկա է ամենուրեք հետխորհրդային տարածքում:
- Եթե խոսենք ընդհանուր միտումների մասին, ապա մասնագետների պակասից բողոքում են գրեթե ամենուրեք: Ժամանակն այսօր այդպիսին, կյանքի խելահեղ արագությունը. մի տեղ մի բան լսել ես, ու թվում է, թե արդեն ամեն ինչ գիտես: Դա ժամանակի եւ լուրերի տրամադրման եւ ընկալման այն հսկայական տեխնոլոգիական փոփոխությունների հատկությունն է, որի վկաներն ենք այսօր:
Խնդիրն էլ ավելի է բարդանում ԶԼՄ-ների քանակի անհավանական աճի եւ, հետեւաբար, դրանով զբաղված մարդկանց պարագայում: Բնականաբար, ֆիզիկապես չեն հերիքում ինքնուրույն մտածող եւ իրենց միտքը պարզ ու պատկերավոր արտահայտող մարդիկ: Բացի մասնագիտական հիմունքներին տիրապետելուց` լրագրողը պետք է կարողանա ինքնուրույն մտածել: Մասնագիտությունը դադարել է բացառիկ եւ եզակի լինել:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այստեղ որակի խնդիրն էլ ավելի է բարդանում մի քանի հավելյալ տարրերով պայմանավորված: Ռուսաստանում առնվազն մի քանի տասնյակ արտակարգ, խիզախ եւ ազատ լրագրողներ կան, եւ ամեն մեկն ունի իր լսարանը: Հայաստանում զանգվածային լրատվամիջոցների քանակը բովանդակության տեսանկյունից գերազանցում է երկրի կարիքները եւ հնարավորությունները: Շատ են փոքր լրատվամիջոցները, եւ ես վստահ եմ, որ դրանց աշխատակիցները չափազանց քիչ են վաստակում: Երիտասարդ լրագրողները հետաքրքրված չեն իրենց աշխատանքի որակի բարելավմամբ, քանի որ հասկանում են, որ, միեւնույն է, ավել գումար չեն ստանա: Եվ, քանի որ նման ԶԼՄ-ներում գումարը քիչ է եւ դրանք փոքր աշխատակազմ ունեն, նրանք պետք է օրվա ընթացքում շատ բան հասցնեն անել, ինչն էլ հանդիսանում է ցածր որակի պատճառներից մեկը. լրագրողները մի ասուլիսից մյուսին են վազում, ապա շտապում գրասենյակ, սխալներով նյութեր գրում, որոնք արտատպվում են բազմաթիվ այլ ԶԼՄ-ների կողմից:
Այսօրվա հայկական լրագրությունը հիմնականում մամուլի ասուլիսներից նյութեր են, առանց սեփական վերլուծության, առանց կարծիքներ հավաքելու փորձերի, առանց տարբեր տեսանկյուններից պատմությունը պատմելու ցանկության: Շատ քիչ են լուրջ սյունակները եւ վերլուծական հոդվածները:
Մանանա Ասլամազյան
- Տնտեսական խնդիրը իսկապես առկա է: Երբ գիտես թերթերի իրական տպաքանակի մասին եւ տեսնում ես, որ դրանցում կամ ընդհանրապես գովազդ չկա, կամ շատ քիչ է, հասկանում ես, որ միայն մի քանի թերթեր կարող են ինքնուրույն փակել իրենց ծախսերը, իսկ մնացած բոլորն ապրում են հովանավորների գումարով: Եվ ես համաձայն եմ ձեզ հետ, որ լրագրողները ավելի լավ գրելու շարժառիթ չունեն, քանի որ հովանավորը վճարում է X գումար, որն էքսկլյուզիվ նյութի առկայության դեպքում անգամ չի ավելանա: Կարծում եմ, իրավիճակը կլավանա միայն այն ժամանակ, երբ մի շարք ԶԼՄ-ներ ուղղակի «կմահանան» հովանավորների աջակցության դադարից հետո:
- Վստահ չեմ, որ հովանավորությունը շուտ կմահանա: Խնդիրը հենց դա է. անընդհատ հայտնվում են հարուստ մարդիկ, որոնք ցանկանում են երկրում գործընթացների վրա ազդեցություն գործել, կամ էլ ունենալ մեդիա, որպես իրենց բիզնեսի անվտանգության երաշխիք: Ամեն ինչ փոխկապակցված է` կադրերը, շուկան, քաղաքականությունը: Չի կարելի ասել, որ որեւէ ոլորտում ամեն ինչ շատ լավ է, իսկ մյուսում` վատ: Մինչեւ թափանցիկ շուկա, լուրջ մեդիա-մենեջերներ չլինեն, ընդհանուր առմամբ լրագրությունը կշարունակի մնալ նման իրավիճակում:
Այսօր Հայաստանում մեդիան որպես լուրջ բիզնես ընկալող շատ քիչ լրատվամիջոցների սեփականատերեր կան, ովքեր մտածում են, որ այն լուրջ մեծ գումարներ կբերի, եւ հասկանում, որ այդ բիզնես-որակը կարելի է մոնետիզացնել:
Իսկ լրատվական արտադրանքի որակն օբյեկտիվությունն է, օպերատիվությունը, բովանդակության խորությունը, մատուցման միջոցների արտահայտումը եւ այլն: Եվ, ցավոք, լսարանը նույնպես լրատվամիջոցներից որակ չի պահանջում: Փակ շրջան է ստացվում:
- Այսինքն, Դուք կարծում եք, որ խնդիրն անհատնե՞րի մեջ է՝ մեդիա-մենեջերների բավարար քանակի բացակայությա՞ն, որոնք կկարողանային շուկան նոր մակարդակի հանել:
- Ռուսաստանյան ներկայիս հեռուստատեսությունն երբեք այսպիսին չեր լինի, եթե չլինեին Գուսինսկին եւ այլոք, որոնք առաջինները սկսեցին զբաղվել լրատվամիջոցներով, որպես լուրջ բիզնեսով: Շատ կարեւոր է գլխավոր խմբագիրների եւ տնօրենների ինստիտուտը, որոնք պատշաճ կերպով կազմակերպում են լրագրողների աշխատանքը, անհրաժեշտության դեպքում` պաշտպանում նրանց:
- Կարծում եմ, որ ԶԼՄ-ների աշխատանքի որակի վրա ազդեցություն ունեցող երկրորդ կարեւոր խնդիրը պատասխանատվության հարցն է: Այսօր Հայաստանում ընդդիմադիր լրատվամիջոցներն օգտագործում են “պատասխանատու ԶԼՄ-ներ” տերմինը բացառապես բացասական համատեքստում, ինչն իր օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներն ունի: Սակայն, ինչպես գիտեք, responsible reporting հասկացությունը շատ տարածված է Արեւմուտքում եւ որակյալ լրագրության հիմքերից մեկն է հանդիսանում:  Պատկերավոր ասած, վաղը մի լրատվամիջոց կարող է գրել, որ մեր հարցազրույցի ընթացքում ինչ-ինչ պատճառով Դուք նյարդայնացել եք, ձեռքով հարվածել սեղանին եւ հեռացել, եւ եթե մենք հերքում չպահանջեք, այդ “նյութի” հեղինակը վստահ կլինի, որ մյուս անգամ եւս դա այդպես հեշտ կանցնի: Ստեղծվել է մի մթնոլորտ, երբ լրագրողները միանգամայն անկեղծ հավատում են, որ կարող են ստել: Մյուս կողմից, Հայաստանում շարունակվում են զրպարտության մասին օրենքի շուրջ բանավեճերը, որը, թվում է, նույնպես չի լուծում խնդիրը:  Ի՞նչ անել:
- Պետք է մի քանի մեխանիզմներ գործածվեն: Պետք է հասկանալ, որ դա ժամանակ պահանջող գործընթաց է, եւ փոփոխությունները մեկ օրում չեն լինի: Քաղաքացիական  օրենսգրքում կատարված փոփոխություններից հետո դատական հայցերի տարափ սկսվեց, վրդովված բարձրաստիճան անձինք սկսեցին բողոքներ ներկայացնել թերթերի դեմ: Գիտեք, որ նախորդ տարվա գարնանը Մարդու իրավունքների պաշտպանի նախաձեռնությամբ Տեղեկատվական վեճերի խորհուրդ ստեղծվեց, որի անդամ եմ հանդիսանում:
Մենք մի քանի վարույթներ դիտարկեցինք, եւ ամեն անգամ ի սկզբանե վրդովմունքով ընկալելով ԶԼՄ-ի դեմ քաղաքացու բողոքը, որն ուզում է սնանկացնել լրատվամիջոցին, ես հասկանում էի, որ այդ մարդը դատարան դիմելու հիմքեր ունի, քանի որ ԶԼՄ-ների աշխատանքն ոչ միշտ էր որակյալ: Մենք ցանկանում էինք պաշտպանել լրագրողներին, սակայն հաճախ դա շատ դժվար էր, քանի որ մենք չենք կարող առողջ դատողության դեմ գնալ: Արդեն մի քանի տարի Հայաստանում գործում է Դիտորդ մարմին, որն, ինձ թվում է, կարող էր ավելի ակտիվ լինել: ԶԼՄ-ները պետք է ավելի ակտիվ ներառվեն այդ մարմնի աշխատանքում, քաղաքացիները պետք է ավելի շատ բան իմանան դրա գոյության մասին եւ օգտվեն բողոքելու հնարավորությունից: Այդ դեպքում, ինձ թվում է, ԶԼՄ-ների պատասխանատվությունը կաճի, եւ հարկ չի լինի հասցնել հարցը մինչեւ դատարաններ եւ տուգանքներ:
Տուգանքի չափսի առնչությամբ ես զրուցել եմ տարբեր մարդկանց հետ եւ հասկանում եմ, որ 6 մլն դրամի հայցը հայաստանյան թերթերի համար սնանկացում է նշանակում, իսկ խոշոր հեռուստաալիքների համար` թույլատրելի կորուստ է: Երբ դատական հայտերի առաջին ալիքը հանդարտվի, կարծում եմ, շատերը կհասկանան, որ գործընկերների մասնագիտական դրական գնահատականը կամ դատապարտումը շատ ավելի զգայուն է, քան վճարված տուգանքը: Երբեմն հերքման տպագրումը շատ ավելի ծանր պատիժ է, քան գումարայինը: Ցավոք, չկա այդ ընկալումը:
Ինձ թվում է, որ համագործակցելու պայմանավորվածություն ձեռք բերած ընկերացության գլխավոր խնդիրը մեդիա օգտատերերի առավելագույն լայն ծանուցումն է: Շատ կարեւոր է ասել. “Հարգելի ընթերցող, մենք ապրում ենք այս օրենքներով: Մենք քեզ որակ ենք խոստանում, սակայն եթե սխալ ենք թույլ տվել, պետք չէ դատարան դիմել` եկեք մեզ մոտ, եւ մենք կփորձենք օբյեկտիվ կերպով հարթել իրավիճակը»:
- Ես չեմ տեսնում իսկական ինքնակառավարման համար անհրաժեշտ համերաշխ լրագրական համայնք: Շատ ԶԼՄ-ներ ընդհանրապես չեն վստահում Դիտորդ մարմնին, Հայաստանի պայմաններում ամեն ինչ հաճախ հասնում է միջանձնային մակարդակի տարաձայնություններին: Եվ կրկին, կարծում եմ, որ, քանի դեռ մեդիան բիզնես չի հանդիսանում, այդ ձեւաչափը չի գործելու: Եվ կրկին փակ շրջան է, որը կարելի է բացել միայն խնդիրների ամբողջական լուծմամբ:
- Ամեն ինչ փոխկապակցված է: Հաճախ այս կամ այն քաղաքական գործչի համբավը սեւացնելու «պատվերի» մեջ «մտնում» է նաեւ ԶԼՄ-ի կողմից վճարվող տուգանքի գումարը: Ես վստահ եմ, որ հայաստանյան ԶԼՄ-ների շատ խնդիրներ կարելի է լուծել թափանցիկ գովազդային շուկա ստեղծելու միջոցով: Կարելի է անընդհատ քննադատել ռուսաստանյան ԶԼՄ-ները, եւ ես տարիներ շարունակ դա անում եմ, սակայն պատկերը կտրուկ փոխվեց այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանում գովազդատուն սկսեց մեծ ազդեցություն ունենալ ԶԼՄ-ների վրա: Այո, գուցե ավելի շատ դեղին մամուլ ի հայտ եկավ, սակայն կորավ սեւ PR-ը, այն մնաց առանձին ԶԼՄ-ներում, եւ մենք գիտենք, թե ում կողմից է այն պատվիրվում: Սակայն, ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանում ԶԼՄ-ների որակը բարելավվել է:
Դիտորդ մարմին
- Բայց Հայաստանում, ի տարբերություն Ռուսաստանի, չկան գլոբալ գովազդատուներ, եւ խոշոր բիզնեսը կամ կապված է իշխանությունների հետ, կամ էլ վերջինիս ազդեցության տակ է: Հայաստանում կարելի է ԶԼՄ-ի գովազդատուի վրա ճնշում գործադրել, եւ այն կդադարեցնի համագործակցությունը:
Փակելով որակի թեման` չեմ կարող չնշել, որ 20 տարիների ընթացքում Հայաստանում իրականացվել են ԶԼՄ-ների աջակցությանը, լրագրողների վերապատրաստմանը, մասնագիտական գիտելիքների բարձրացմանն ուղղված շատ մեծ եւ փոքր ծրագրեր, սակայն իրական փոփոխություններ դա չի տվել: Ձեր ծրագիրն արդեն մեկ տարի գործում է, կարողանո՞ւմ եք արդյոք լրագրողների միջեւ սովորելու, զարգանալու հանդեպ հետաքրքրությունը ստեղծել:
- Միակ բանը, որն ինձ իրոք ուրախացնում է, Հայաստանում քաղաքացիական լրագրության եւ բլոգների զարգացումն է: Մենք մի քանի հարյուր մարդկանց համար ծրագրեր ենք իրականացրել, եւ արդյունքները շոշափելի են:
Մեր սեմինարներին եւ վարպետության դասերին մասնակցել են ավելի քան 300 պրոֆեսիոնալ լրագրողներ եւ ԶԼՄ ներկայացուցիչներ: Ցավալի է, որ մենք հիանալի մասնագետներ ենք բերում, հետաքրքիր ծրագրեր պատրաստում, իսկ այդ սեմինարներին մասնակցում են պատահական մարդիկ, որոնք ինչ-որ տարօրինակ պատճառով հայտ են ներկայացրել, կամ էլ չափազանց երիտասարդ են, մի խոսքով, ոչ նրանք, ում համար դա նախատեսված է: Հայաստանում ԶԼՄ-ները չունեն մարդկանց բավարար քանակ` նրանց վերապատրաստման ուղարկելու համար:
20 տարի առաջ, երբ մենք Ռուսաստանում սկսեցինք Ինտերնյուսի աշխատանքը, այնտեղ նույն իրավիճակն էր, սակայն մենք կարողացանք մեդիա-մենեջերներին ապացուցել, որ դա օգտակար է առաջին հերթին իրենց համար: Եվ արդյունքում, ամեն սեմինարին մեկ տեղի համար 5-10 թեկնածու կար: Այստեղ մենեջերների մոտ իրենց աշխատակիցների մասնագիտացումը խորացնելու ցանկություն ես չեմ տեսնում, նրանք այսրոպեական հարցերի լուծմամբ են զբաղված եւ չեն կարող այնպես կազմակերպել աշխատանքը, որպեսզի հնարավորություն ունենան մտածել իրենց աշխատակիցների մասնագիտական աճի մասին: Դա մեծ խնդիր է: Ոչ ոք չի մտածում վաղվա օրվա մասին:
Օրինակ, ես ձեզ մոտ՝ Մեդիամաքս էի բերել վավերագրական ֆիլմերի հայտնի ամերիկացի հեղինակ Ջոն Ալպերտին: Մենք հրավեր էինք ուղարկել վավերագրական ֆիլմերի 50 հայ հեղինակների, իսկ Ջոնի հետ հանդիպմանն ընդամենը 6 հոգի եկավ: Հետաքրքրվածություն չկա: Ներկայումս մենք եւս չորս «աստղեր» ենք նախատեսում հրավիրել, սակայն ես չգիտեմ, ինչպես անել, որպեսզի նրանք այցերնն արդյունավետ լինեն:
- Մենք Ձեզ հետ միակարծիք ենք, որ մեդիան պետք է բիզնես դառնա: Սակայն գոյություն ունի մեդալի մյուս կողմը. հայաստանյան փոքրիկ մեդիա-շուկայում ընթացող կոնսոլիդացումը կարող է հանգեցնել նրան, որ անկախ խաղացողները կլանված լինելու մշտական վախի մեջ կապրեն:
- Այդ խնդիրը գոյություն ունի ողջ աշխարհում, եւ տարբեր երկրներում կառավարությունները սահմանափակում են մեկ ձեռքերում զանգվածային լրատվամիջոցների կոնսոլիդացումը` հասկանալով, որ եթե ԶԼՄ-ների շուկան մի քանի մարդկանց ձեռքերում լինի, դա հանրային կարծիքը մոլորեցնելու մեծ հնարավորություն կտա:
Գոյություն ունեն «մեկ ձեռքում» ԶԼՄ-ների կենտրոնացումը սահմանափակող շատ միջոցներ: Հասկանալի է, որ ավելի հեշտ է այնպիսի բիզնես ունենալ, երբ դու ունես ներքին սիներգիայով հոլդինգ: Օրինակ, հոլդինգի հեռուստատեսությունն իր եկամուտների հաշվին աջակցում է պակաս շահութաբեր թերթին եւ ռադիոկայանին եւ ավելացնում ինտերնետ պարբերականի լսարանն եթերում վերջինիս վրա հղումների հաշվին: Մեկ հեռուստատեսությամբ լուրջ բիզնես վարելը անհնար է: Այո, հոլդինգները պետք է ստեղծվեն, սակայն պետությունը պետք սահմանափակող միջոցներ ձեռնարկի, հակառակ դեպքում մենաշնորհ կառաջանա:
Պետք է լրջորեն մտածել, թե ի՞նչ է «մեդիա հոլդինգը» Հայաստանում, առավելագույնը որքան քանակի եւ տեսակի ԶԼՄ-ներ պետք է ունենա նրանց սեփականատերը, որպեսզի կարողանան շուկայում տարբեր ԶԼՄ-ների հավասարակշռությունը պահպանել: Հարկավոր է հասկանալ, գործո՞ւմ են արդյոք այսօր առկա օրենսդրական սահմանափակումները: Սակայն դրա համար կրկին հարկավոր է մեդիա-մենեջերների համայնք, որոնք առանձնացնում են հասարակության մեջ մեդիայի դերը եւ այն ընկալումը, որ անգամ Հայաստանում մեդիան կարող է դառնալ շահավետ բիզնես, սակայն այդ բիզնեսը ցանկացած երկրում պարտավորություններ ունի հասարակության հանդեպ: Նման բիզնեսի վատ որակի գինը չափազանց բարձր է եւ, ցավոք, միանգամից չի գիտակցվում, այլ երկար ժամանակ հետո:

Манана Асламазян: «Проблемы армянских СМИ взаимосвязаны»
- Вы работаете в Армении уже около года. Какие СМИ стали для Вас постоянными источниками информации за это время?
- Должна сказать, что у меня очень много поездок, так что мое пребывание в Армении трудно назвать постоянным (улыбается). Какого-то одного главного источника у меня нет.  Я стараюсь смотреть телеканал АрмНьюз, после проведенного там ребрендинга. Читаю и смотрю A1Plus.am, 1in.am. Часто захожу также на Epress.am, Hetq.am. Hetq.am является одним из немногих СМИ в Армении, которое представляет человеческие истории и пытается реально помогать этим людям. Поскольку я не читаю по-армянски, прошу, чтобы мне рассказывали об интересных публикациях в газете Аравот. Иногда смотрю общественно-политические программы на Еркир Медиа.
Если говорить о СМИ в целом, то, не хочу никого обижать, но почти каждая новость практически слово в слово дублируется на двух десятках сайтов, в газетах и т.д.
Я не могу заставить себя подолгу смотреть армянское телевидение. Сериалы я не люблю, дискуссионных программ, по-настоящему интересных, очень мало и они однообразные, нет драматургии, нет конфликта. Очень не хочется этого говорить, но телевидение, к сожалению, достаточно провинциальное. На этом фоне АрмНьюз выглядит лучше, по крайней мере, свежо по картинке, по форме подачи материалов. Другое дело, что для маленькой Армении, где не так много новостей, вести 24- часовой новостной канал очень тяжело и, как следствие, в течение дня передачи повторяются много раз.
Еще мне интересен канал Шант. Это не мое телевидение, оно больше развлекательное, но в этом формате они работают достаточно профессионально.
- Давайте поговорим о качестве работы наших СМИ. В последнее время я встречаю все большей людей, в присутствии которых мне не хочется признаваться, что я - журналист. Их слова столько раз грубо перевирались или намеренно искажались, что люди, наученные этим горьким негативным опытом, вообще не хотят иметь дело со СМИ. И мне кажется, что эта ситуация не статична - деградация продолжается. Каждый день появляются новые сетевые СМИ, и понятно, что в Армении просто нет такого количества профессиональных кадров, чтобы работать в них. Эта проблема качества журналистской работы уникальна для Армении, или присутствует везде на постсоветском пространстве?
- Если говорить об общих тенденциях, то на нехватку профессионалов жалуются почти везде. Такое сегодня у нас время: бешеная скорость жизни, где-то чего-то нахватался и кажется, что ты уже все знаешь. Это свойство времени и тех огромных технологических изменений в доставке и восприятии новостей, свидетелями которых мы являемся.
Проблема усложняется неимоверным развитием количества СМИ и, соответственно, количества людей, занятых в них. Естественно, физически не хватает людей, самостоятельно думающих и умеющих ясно и образно выразить свое мнение. Кроме обладания азами профессии, журналист должен уметь думать самостоятельно. Профессия перестала быть уникальной и штучной.
Что касается Армении, то проблема качества здесь усугубляется несколькими дополнительными элементами. В России, по крайней мере, есть пара дюжин потрясающих журналистов - смелых, свободных, и у каждого из них есть своя аудитория. Количество средств массовой информации в Армении превышает ее нужды и возможности с точки зрения содержания. Очень много мелких изданий, и я убеждена, что их сотрудники зарабатывают крайне мало. Молодые журналисты не сильно заинтересованы в улучшении качества своего труда, поскольку понимают, что все равно им больше не заплатят. И поскольку в таких СМИ денег мало, и у них маленький штат, они должны успеть сделать за день очень многое, что и является одной из причин низкого качества - журналисты бегают с одной пресс-конференции на другую, прибегают в офис, пишут тексты с ошибками, которые потом дублируются многими СМИ.
В большинстве своем армянская журналистика сегодня - это новости с пресс-конференций, без собственного анализа, без попыток собрать много мнений, рассказать историю с разных точек зрения. Очень мало серьезных колонок, аналитических статей.
Манана Асламазян
- Экономическая проблема действительно существует. Когда знаешь о реальных тиражах газет и видишь, что рекламы в них либо нет вообще, либо ее очень мало, то понимаешь, что лишь пара-тройка газет может самостоятельно «выходить в ноль», а все остальные живут на спонсорские деньги. И я согласен с Вами, что у журналистов нет мотивации писать лучше, поскольку спонсор платит сумму X, которая не станет больше из-за эксклюзивного материала. Думаю, что ситуация выправится только тогда, когда ряд СМИ просто умрет из-за отказа спонсоров содержать их.
- Я не уверена, что спонсорская поддержка быстро умрет. Проблема именно в этом - все время появляются богатые люди, которым хочется влиять на какие-то процессы в стране или иметь медиа, как гарантию безопасности своего бизнеса. Все взаимосвязано - кадры, рынок, политика. Нельзя сказать, что в одном месте все очень хорошо, а в другом - плохо. Пока не будет прозрачного рынка, серьезных медиа-менеджеров, журналистика, в общем, продолжит пребывать в таком состоянии.
Пожалуй, сегодня в Армении очень мало владельцев медиа, которые воспринимали бы это как  серьезный бизнес, приносящий деньги, и понимали, что качество этого бизнеса можно монетизировать. А качество медийного продукта - это объективность, оперативность, глубина содержания, выразительность средств подачи и так далее. И, к сожалению, аудитория тоже не требует от медиа этого качества. Получается какой-то замкнутый круг.
- То есть, Вы считаете, что проблема в личностях, в отсутствии достаточного количества медиа-менеджеров, которые могли бы вывести весь медийный рынок на новый уровень?
- Сегодняшнее российское телевидение никогда не стало бы таким без Гусинского и других людей, которые первыми начали заниматься медиа, как бизнесом. Очень важен институт главных редакторов и менеджеров, которые правильно организуют работу журналистов, защищают их тогда, когда это нужно.
- Думаю, что второй серьезной проблемой, влияющей на качество работы СМИ, является вопрос ответственности. Сегодня в Армении оппозиционные СМИ используют термин «ответственные СМИ» исключительно в негативном контексте, чему есть объективные и субъективные причины. Хотя, как Вы прекрасно знаете, термин responsible reporting очень распространен на Западе и является одним из основ качественной журналистики. Условно говоря, завтра какое-то издание может написать, что во время нашего интервью Вы рассердились и ушли, хлопнув дверью, и если никто из нас не потребует опровержения, автор этой «заметки» будет пребывать в полной уверенности, что и в следующий раз ему это сойдет с рук. Создана атмосфера, когда журналисты совершенно искренне полагают, что можно соврать. С другой стороны, в Армении были и продолжаются дебаты вокруг закона о диффамации, который, кажется, тоже не решает проблему. А как быть?
- Должны быть задействованы несколько механизмов. Нужно понимать, что это процесс, требующий времени, и изменения не будут достигнуты за один день. После того, как были внесены изменения в Гражданский кодекс, посыпались судебные иски, возмущенные высокопоставленные граждане начали жаловаться на газеты. Вы знаете, что весной прошлого года по инициативе Омбудсмена был создан Совет по информационным спорам, членом которого я являюсь.
Мы рассмотрели несколько дел, и каждый раз с возмущением воспринимая жалобу гражданина на СМИ, который хочет его разорить, я, тем не менее, понимала, что у человека есть основания, чтобы обращаться в суд - работа СМИ не всегда была качественной. Мы хотели защитить журналистов, но очень часто это было очень трудно, поскольку мы не можем идти против здравого смысла. Уже несколько лет в Армении существует орган саморегулирования, который, как мне кажется, мог бы действовать более активно. СМИ должны активнее включаться в работу этого органа, граждане должны больше знать о нем и активнее пользоваться возможностью пожаловаться на качество в профессиональное сообщество. Тогда, мне кажется, ответственность СМИ возрастет, и не надо будет доводить до судов и штрафов.
По поводу размера штрафов я разговаривала с разными людьми и понимаю, что иск в 6 млн. драмов - это разорение для армянских газет, а для крупных телеканалов - допустимая потеря. Когда уляжется эта первая волна судебных исков, мне кажется, многие поймут, что профессиональное одобрение или осуждение коллег гораздо более чувствительно, чем выплаченный штраф. Иногда публикация опровержения - гораздо более тяжкое наказание, чем денежный штраф. Вот этого понимания, к сожалению, нет.
Но сейчас мне кажется, что главной задачей сообщества, договорившегося о совместной работе, является максимально широкое оповещение пользователей медиа. Очень важно сказать: «Дорогой читатель, мы живем по таким законам: мы обещаем тебе качество, но если мы допустили ошибку, не надо идти в суд, идите к нам, и мы постараемся объективно разобраться в ситуации».
Наблюдательный совет
- Я не вижу у журналистского сообщества того уровня солидарности, который необходим для полноценного саморегулирования. Многие СМИ абсолютно не доверяют органу саморегулирования, в условиях Армении все часто сводится к уровню межличностных разногласий. И снова, я думаю, что до тех пор, пока медиа не является бизнесом, эта модель работать не будет. И получается замкнутый круг, который можно разорвать лишь комплексным решением проблем.
- Все взаимосвязано. Часто в «заказ» очернить того или иного политика сразу «закладывается» сумма иска, который СМИ должно заплатить. Убеждена, что много проблем армянских СМИ можно решить путем создания прозрачного, рекламного рынка. Можно сколько угодно ругать российские СМИ, и я много лет являюсь их критиком, но когда рекламодатель в России стал в большей степени влиять на СМИ, картина резко изменилась. Да, может, появилось больше желтизны, желания повысить рейтинг, но ушел черный PR, он остался в отдельных СМИ, и мы знаем, кем он оплачен. Но в целом качество СМИ в России улучшилось.
- Но в Армении, в отличие от России, практически нет глобальных игроков-рекламодателей, и крупный бизнес либо связан с властью, либо подвержен влиянию последней. В Армении можно надавить на рекламодателя неугодного СМИ, и он прекратит сотрудничество.
Закрывая тему качества, не могу не отметить, что за 20 лет в Армении было реализовано много больших и малых программ по поддержке СМИ, обучению, переобучению, повышению квалификацию журналистов, но реального эффекта это не дало. Ваша программа действует уже год, удается ли вам стимулировать интерес людей к учебе, самосовершенствованию?
- Единственное, что меня действительно радует, это развитие в Армении гражданской журналистики и блогеров. Мы провели программы для нескольких сот человек, и результаты ощутимы.
Около 300 профессиональных журналистов и представителей СМИ приняли участие в наших семинарах и мастер-классах. Обидно, когда мы привозим потрясающих специалистов, готовим интересные программы, а в этих семинарах участвуют случайные люди, которые по каким-то странным причинам подали заявку, или совсем молодые, одним словом, не те, кому это предназначено. У СМИ в Армении нет нормального количества людей, чтобы посылать их на переподготовку.
20 лет назад, когда мы начинали работу Интерньюс в России, там была такая же ситуация, но нам удалось доказать медиа-менеджерам, что это полезно. И в результате на каждом семинаре у нас было по 5-10 человек претендентов на одно место. Здесь у менеджеров этой тяги к повышению квалификации своих сотрудников я не вижу, они заняты решением сиюминутных вопросов и не могут организовать свою работу так, чтобы иметь возможность думать о профессиональном росте своих сотрудников. Это большая проблема. Никто не думает о завтрашнем дне.
К примеру, я приводила к вам в Медиамакс известнейшего американского документалиста Джона Алперта. Мы направили приглашение 50 армянским документалистам, а на встречу с Джоном пришло всего 6 человек. Нет интереса. Сейчас мы собираемся привезти еще четырех «звезд», но не знаю, как сделать так, чтоб их приезд был эффективным.
- Мы с Вами солидарны в том, что медиа должны стать бизнесом. Но есть и другая сторона медали: консолидация на небольшом армянском медиа-рынке может привести к тому, что независимые игроки будут жить в постоянном страхе быть поглощенными.
- Эта проблема существует во всем мире, и в разных странах правительства ограничивают консолидацию средств массовой информации в одних руках, понимая, что если весь рынок СМИ будет находиться в руках нескольких людей, это даст огромную возможность манипулировать общественным сознанием.
Есть большое количество способов ограничить концентрацию СМИ в одних руках. Понятно, что легче делать медийный бизнес, когда у тебя есть холдинг с внутреней синергией. К примеру, телевидение холдинга за счет своих доходов поддерживает менее прибыльные газету и радиостанцию и повышает аудиторию интернет-издания за счет ссылок на него в эфире. На одном телеканале сделать серьезный бизнес невозможно. Да, холдинги должны создаваться, но государство должно предпринять ограничительные меры, в обратном случае будет монополия.
Надо серьезно подумать, что такое «медиа-холдинг» в Армении, каким максимальным числом и видами СМИ могут обладать его хозяева, чтобы сохранить баланс разных СМИ на рынке. Нужно понять, работают или нет те ограничения, которые есть в сегодняшнем законодательстве. Но для этого опять же нужно сообщество медиа-менеджеров, разделяющих понимание роли медиа в обществе и понимание того, что медиа даже в Армении может стать прибыльным бизнесом, но у этого бизнеса в любой стране есть дополнительные обязательства перед обществом. Цена плохого качества такого бизнеса слишком велика и, к сожалению, осознается не сразу, а через большой промежуток времени.