Բանակը պետք է դառնա արդարության չափանիշ, ասել է նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «բանակը պետք է դառնա արդարության չափանիշ հասարակության մեջ, եւ իշխանությունների բոլոր քայլերը դրան են տանելու»:
Այս մասին նախագահն ասել է ՀՀԿ 16-րդ համագումարի ընթացքում ունեցած իր ելույթում:
«Պետական օղակները պետք է շատ ավելի ուշադիր լինեն եւ ընդգծված առաջնայնություն տան մեր զինվորականներից, սպաներից, զինծառայողների ծնողներից ստացվող դիմումներին եւ հայտներին»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով պաշտպանության նորանշանակ նախարար Վիգեն Սարգսյանի  գործունեությանը՝ նախագահն ասել է, որ նա «վատ չի սկսել իր աշխատանքը»:
«Վիգեն Սարգսյանի հետ մենք երկար քննարկել ենք զինված ուժերին վերաբերող շատ հարցեր եւ պայմանավորվել, որ կարճ ժամանակահատվածում, բացի ընթացիկ խնդիրներից, պետք է կարողանանք ընդգծված առաջընթաց արձանագրել գնումների ոլորտում, ռազմական կրթության համակարգում եւ ռազմաբժշակական հաստատությունների աշխատանքում»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, ՀՀ զինված ուժերը պետք է լինեն աշխարհում լավագույնը, եւ դրա համար Հայաստանն ունի «ամենակարեւոր եւ անփոխարինելի հարստությունը՝ խրոխտ զինվորներ ու սպաներ»:
ՀՀ նախագահը նշել է, որ վերջին շրջանում լրջորեն փոխվել է բանակի դիմագիծը:
«Մեր բանակի արդիականացման համար մենք ոչ մի միջոց չենք խնայելու: Բանակը կարող է դառնալ նաեւ տնտեսության շարժիչ ուժը: Բանակը խոշորագույն սպառող է  եւ չի կարող իր ազդեցությունը չունենալ երկրի տնտեսական կարիքների վրա»,- ասել է նախագահը:

Армянская армия должна стать образцом справедливости, сказал президент - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что «армия должна стать образцом справедливости в обществе, и все действия власти будут сводиться к этому».
Президент сказал об этом в своем выступлении на 16-м съезде Республиканской партии Армении.
«Государственные органы должны быть внимательнее, они должны отдавать подчеркнутый приоритет заявлениям и просьбам, поступающим от военнослужащих, офицеров и родителей военнослужащих», - сказал Серж Саргсян.
Говоря о деятельности нового министра обороны Вигена Саргсяна, президент сказал, что он «неплохо начал».
«С Вигеном Саргсяном мы долго обсуждали многие вопросы, касающиеся вооруженных сил, и договорились, что в короткие сроки помимо текущих проблем мы должны суметь добиться значительного прогресса в области закупок, в системе военного образования и в работе военно-медицинских учреждений»,- сказал Серж Саргсян.
По его словам, вооруженные силы Армении должны быть лучшими в мире, и для этого в распоряжении страны находится «важнейшее и незаменимое богатство – прекрасные солдаты и офицеры».
Президент Армении отметил, что в последнее время значительно изменился облик армии.
«Для модернизации нашей армии мы не жалеем никаких средств. Армия может также стать движущей силой экономики. Армия является крупнейшим потребителем и не может не влиять на экономические потребности страны», - сказал президент.