Վարդան Տողանյանը մտադիր է ուժեղացնել Հայաստանի լոբբինգը ՌԴ-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ-ում Հայաստանի նորանշանակ դեսպան Վարդան Տողանյանն այսօր ասել է, որ «մտադիր է իր գործունեությամբ ուժեղացնել Հայաստանի լոբբինգը»։
Այս մասին դեսպանը նշել է լրագրողների հետ զրույցում:
«Մեր խնդիրը մեր շահերի լոբբինգով զբաղվելն է եւ ոչ թե այլ երկրների գործունեության վերլուծությունը»,- ասել է Վարդան Տողանյանը։
Մարտի 16-ից պաշտոնավարող դեսպանը հայտնել է, որ ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատունն արդեն իսկ սկսել է ակտիվ գործունեություն ծավալել սոցցանցերում՝ գործարկվելով դեսպանատան ֆեյսբուքյան եւ թվիթերյան պաշտոնական էջերը։
«Մենք լինելու ենք առավելագույնս բաց։ Փորձելու ենք բազմաթիվ միջոցառումներ իրականացնել բլոգերների եւ լրատվամիջոցների հետ համատեղ»,- ասել է դեսպանը։
Վարդան Տողանյանը տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանում հայ քաղաքացիների համար հյուպատոսական ծառայությունների տրամադրման հարցում առկա խնդիրների լուծման նպատակով դեսպանատունը ՀՀ ԱԳՆ-ի հետ փորձում է վերագործարկել արտագնա հյուպատոսի ինստիտուտը։
Խոսելով  Հայաստանում ռուսական ներդրումների ավելացմանն ուղղված աշխատանքների մասին՝ դեսպանը հիշեցրել է, որ ՀՀ նախագահի մոսկովյան վերջին այցի ժամանակ այս ուղղությամբ մի շարք փաստաթղթեր են ստորագրվել:
«Հույս ունեմ, որ տարվա ընթացքում կոնկրետ ստորագրված նոր փաստաթղթեր եւ ներդրումներ կլինեն»,- ասել է նա։
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարում նախատեսված են մշակութային, տնտեսական եւ բիզնես մի շարք միջոցառումներ:

Вардан Тоганян намерен усилить лоббинг Армении в РФ
Ереван /Медиамакс/. Новый посол Армении в России Вардан Тоганян сказал сегодня, что намерен «усилить армянский лоббинг своей деятельностью».
Об этом посол сказал в ходе беседы с журналистами.
«Наша задача – заниматься лоббингом своих интересов, а не анализировать деятельность других стран», - сказал Вардан Тоганян.
Посол сообщил, что посольство Армении в РФ начнет активно пользоваться соцсетями: уже запущены официальные странички диппредставительства в Facebook и Twitter.
«Мы станем максимально открытыми. Будем стараться проводить как можно больше мероприятий для блогеров и журналистов», - сказал посол.
Вардан Тоганян сообщил, что для решения проблем, связанных с консульскими услугами для граждан Армении в России, посольство вместе с МИД постараются перезапустить институт выездного консула.
Говоря о работах по увеличению российских инвестиций в Армении, посол напомнил, что в ходе последнего визита президента Армении в Москву был подписан ряд документов.