Վարդան Տողանյանը մտադիր է ուժեղացնել Հայաստանի լոբբինգը ՌԴ-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ-ում Հայաստանի նորանշանակ դեսպան Վարդան Տողանյանն այսօր ասել է, որ «մտադիր է իր գործունեությամբ ուժեղացնել Հայաստանի լոբբինգը»։
Այս մասին դեսպանը նշել է լրագրողների հետ զրույցում:
«Մեր խնդիրը մեր շահերի լոբբինգով զբաղվելն է եւ ոչ թե այլ երկրների գործունեության վերլուծությունը»,- ասել է Վարդան Տողանյանը։
Մարտի 16-ից պաշտոնավարող դեսպանը հայտնել է, որ ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատունն արդեն իսկ սկսել է ակտիվ գործունեություն ծավալել սոցցանցերում՝ գործարկվելով դեսպանատան ֆեյսբուքյան եւ թվիթերյան պաշտոնական էջերը։
«Մենք լինելու ենք առավելագույնս բաց։ Փորձելու ենք բազմաթիվ միջոցառումներ իրականացնել բլոգերների եւ լրատվամիջոցների հետ համատեղ»,- ասել է դեսպանը։
Վարդան Տողանյանը տեղեկացրել է, որ Ռուսաստանում հայ քաղաքացիների համար հյուպատոսական ծառայությունների տրամադրման հարցում առկա խնդիրների լուծման նպատակով դեսպանատունը ՀՀ ԱԳՆ-ի հետ փորձում է վերագործարկել արտագնա հյուպատոսի ինստիտուտը։
Խոսելով  Հայաստանում ռուսական ներդրումների ավելացմանն ուղղված աշխատանքների մասին՝ դեսպանը հիշեցրել է, որ ՀՀ նախագահի մոսկովյան վերջին այցի ժամանակ այս ուղղությամբ մի շարք փաստաթղթեր են ստորագրվել:
«Հույս ունեմ, որ տարվա ընթացքում կոնկրետ ստորագրված նոր փաստաթղթեր եւ ներդրումներ կլինեն»,- ասել է նա։
Դեսպանը տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարում նախատեսված են մշակութային, տնտեսական եւ բիզնես մի շարք միջոցառումներ:

Vardan Toghanyan intends to strengthen Armenian lobbiyng in Russia
Yerevan /Mediamax/. The newly-appointed Ambassador of Armenia to Russia Vardan Toghanyan announced today his intention “to strengthen Armenian lobbiyng in Russia”.
“Our objective is to lobby our interests, not to analize the activity of other countries,” Vardan Toghanyan said.
The Ambassador, who began his service on March 16, stated that Armenian Embassy in Russia already started the efforts in social networks, launching the Embassy’s official Facebook and Twitter accounts.
“We will be as open as possible. We’ll try to hold multiple events with bloggers and the media,” the Ambassador said.
Vardan Toghanyan informed that Armenian Embassy in Russia is working with Armenian MFA in order to restore the foreign consulate and solve the problems with consular services for Armenian citizens in Russia.
Touching on efforts aimed at increasing Russian investments in Armenia, the Ambassador reminded that several documents were signed in that sector during Armenian President’s latest visit to Moscow.
The Ambassador also informed they have a number of cultural, economic and business events scheduled for this year.