ՀՀ-ն ԵՄ-ից ակնկալում է «ընդգծված քաղաքական աջակցություն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքի համատեքստում Հայաստանը Եվրոպական միությունից ակնկալում է առավել ընդգծված քաղաքական աջակցություն՝ նաեւ արտաքին քաղաքական հարթությունում:
Այս մասին Արմեն Աշոտյանն ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկիի հետ հանդիպմանը:
Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունները եղել եւ մնում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ամենակարեւոր վեկտորներից մեկը:
Հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումից հետո հաջորդ բանակցային գործընթացն ուղղված կլինի վիզաների ազատականացման գործընթացին:
Անդրադառնալով Հայաստանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման փաստին՝ կողմերը նշել են, որ այն ենթադրում է Եվրոպական միության առավել մեծ պատասխանատվություն մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում տարվող աշխատանքներում:

Армения ожидает от ЕС «подчеркнутую политическую помощь» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Председатель постоянной комиссии Национального собрания по внешним связям Армен Ашотян сегодня отметил, что в контексте принципа «большее взамен на большее» Армения ожидает от Европейского Союза более подчеркнутую политическую помощь также и во внешнеполитической плосткости.
Об этом Армен Ашотян заявил на встрече с главой делегации ЕС в Армении Петром Свитальски.
Армен Ашотян подчеркнул, что отношения с ЕС были и остаются одним из наиболее важных векторов внешней политики Армении.
Председатель комиссии выразил надежду, что после подписания нового всеобъемлющего соглашения Армении с ЕС следующий этап переговоров будет нацелен на процесс либерализации виз.
Говоря о закрытии офиса ОБСЕ в Армении, стороны отметили, что это предполагает большую ответственность ЕС в проводимых работах в сфере прав человека и демократиеских реформ.