ՀՀ-ն ԵՄ-ից ակնկալում է «ընդգծված քաղաքական աջակցություն» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ «ավելին ավելիի դիմաց» սկզբունքի համատեքստում Հայաստանը Եվրոպական միությունից ակնկալում է առավել ընդգծված քաղաքական աջակցություն՝ նաեւ արտաքին քաղաքական հարթությունում:
Այս մասին Արմեն Աշոտյանն ասել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկիի հետ հանդիպմանը:
Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունները եղել եւ մնում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության ամենակարեւոր վեկտորներից մեկը:
Հանձնաժողովի նախագահը հույս է հայտնել, որ ՀՀ-ԵՄ նոր Համապարփակ համաձայնագրի ստորագրումից հետո հաջորդ բանակցային գործընթացն ուղղված կլինի վիզաների ազատականացման գործընթացին:
Անդրադառնալով Հայաստանում ԵԱՀԿ գրասենյակի փակման փաստին՝ կողմերը նշել են, որ այն ենթադրում է Եվրոպական միության առավել մեծ պատասխանատվություն մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարական բարեփոխումների ոլորտում տարվող աշխատանքներում:

Photo: Press service of Armenian Parlament
Yerevan /Mediamax/. Chair of the Armenian National Assembly (NA) Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan said today that Armenia anticipated particularly stressed political support from the European Union in foreign policy within the frames of “more for more” principle.
Armen Ashotyan said this at the meeting with Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski.
Armen Ashotyan emphasized that development of relations with EU were and had always been one of the most important directions of Armenian foreign policy.
Chair of the Committee expressed hope that the next phase of negotiations upon signing EU-Armenia Framework Agreement would be directed on visa liberalization process.
Touching upon the closure of OSCE Office in Armenia, the sides admitted that this implied more responsibility from the European Union in promoting the process of human rights protection and democratic reforms.