Սվիտալսկու կոչը առաջացրել է ՀՀԿ դժգոհությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր առաջարկել է փոխել Հայաստանի ընտրական օրենսգիրքը եւ օրենսդրական այլ ակտեր՝ համաձայնության գալով բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ:
Այս մասին դեսպանն ասել է «Ընտրական զարգացումները Հայաստանում. քաղված դասերը եւ հետագա քայլերը» խորագրով համաժողովի շրջանակում:
Պյոտր Սվիտալսկիի խոսքով՝ Հայաստանում անհրաժեշտություն կա նաեւ «բարելավել տարբեր կառույցների՝ հատկապես Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատանքը՝ հասարակության վստահությունը ընտրությունների հանդեպ բարձրացնելու նպատակով»։
«Անհրաժեշտ է աշխատել թերությունների վերացման շուրջ, որոնք ի հայտ են եկել ընտրություններից առաջ եւ հետո, մասնավորապես՝ ձայների գնման, վարչական ռեսուրսների չարաշահման եւ աշխատողների ահաբեկման մասով»,- ասել է դեսպանը։
Նա առաջարկել է «միջոցներ ձեռնարկել, որպեսզի իրավապահ մարմինները գործեն չեզոք, եւ ենթադրյալ խախտումները հետաքննվեն ու դատապարտվեն վստահելի կերպով»։
Դեսպանը նաեւ շնորհակալություն է հայտնել ԿԸՀ-ին՝ տեխնոլոգիաների օգտագործման արդյունավետ աշխատանքի համար։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ այս տարի Եվրամիությունը Հայաստանին շուրջ €7 մլն-ի աջակցություն է ցուցաբերել՝ ընտրական գործընթացի թափանցիկությունը բարձրացնելու նպատակով։
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ արձագանքելով ԵՄ դեսպանի հայտարարությանը, հորդորել է նրան «պահպանել քաղաքական կոռեկտությունը եւ չմիջամտել երկրի ներքին օրակարգային խնդիրներին»։
«Մենք ընդունում ենք, որ, այո՛, մեր Եվրամիության գործընկերները կարող են առաջարկություններ անել, գնահատականներ հնչեցնել, բայց շատ ավելի ճիշտ կլինի, երբ որ այդ առաջարկություններն արվում են ավելի կոռեկտ, ավելի դիվանագիտական բառապաշարով։ Երբեմն մարդիկ, մի՞գուցե մոռանում են, որ Հայաստանն ինքնիշխան երկիր է, եւ նույնիսկ նույն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամների խնդիրը, նույն ռեյտինգային խնդիրը, ընտրությունները բացառապես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքական ուժերի եւ պառլամենտում ընդգրկված քաղաքական ուժերի մենաշնորհն է», - Շարմազանովի այս խոսքերը մեջբերում է «Ազատությունը»:

Призыв Свитальского вызвал недовольство РПА - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель делегации ЕС в Армении Петр Свитальский предложил сегодня реформировать Избирательный кодекс Армении и другие законодательные акты, согласовав их со всеми заинтересованными сторонами.
Об этом посол сказал, выступая на конференции «Избирательные развития в Армении: извлеченные уроки и дальнейшие шаги».
По словам Свитальского, есть также необходимость «улучшить работу разных структур, в особенности Центральной избирательной комиссии Армении для повышения доверия общества по отношению к выборам».
«Необходимо работать над устранением недостатков, которые были выявлены до и после выборов, в частности, по части подкупа голосов, злоупотребления административным ресурсом»,- заявил посол.
Он предложил «предпринять меры, чтобы правоохранительные органы действовали нейтрально, и нарушения были расследованы надлежащим образом».
Посол также поблагодарил ЦИК за эффективную работу по использованию новых технологий.
Медиамакс напоминает, что в этом году ЕС выделил около 7 млн евро на повышение прозрачности избирательного процесса в Армении.
Пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении и вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов, комментируя заявление посла, призвал его «придерживаться политической корректности и не вмешиваться в дела внутренней повестки страны».
«Да, мы признаем, что наши коллеги из ЕС могут делать предложения, озвучивать оценки, но будет намного правильнее, если эти предложения будут делаться более корректно, на дипломатическом языке. Иногда, возможно, люди забывают, что Армения – суверенное государство, и вопросы членов Центральной избирательной комиссии, рейтинговой системы, самих выборы являются исключительной прерогативой политических сил Армении и вошедших в парламент партий», -  цитирует слова Шармазанова радио «Свобода».