ԵՄ դեսպանը «հավակնոտ ու տպավորիչ» է որակել կառավարության ծրագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր հավակնոտ եւ տպավորիչ է որակել ՀՀ կառավարության ծրագիրն ու բարեփոխումների օրակարգը եւ վերահաստատել ԵՄ պատրաստակամությունը՝ Հայաստանի հետ համատեղ աշխատելու:
ԵՄ դեսպանն այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը, որին մասնակցել են նաեւ ՀՀ-ում հավատարմագրված ԵՄ անդամ պետությունների դեսպանները:
ԵՄ կողմը ողջունել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնած քայլերը հակակոռուպցիոն քաղաքականության, ընտրական գործընթացների կազմակերպման, դատական համակարգի, մարդու իրավունքների պաշտպանության, բարենպաստ բիզնես միջավայրի ձեւավորման եւ մի շարք այլ ուղղություններով՝ ընդգծելով, որ կշարունակի օժանդակել Հայաստանին այդ գործում:
Կարեն Կարապետյանն իր հերթին ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է զարգացնելու ԵՄ-ի հետ համագործակցությունը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով:
Կառավարությանը ղեկավարը կարեւորել է նման ձեւաչափով հանդիպումները՝ օրակարգային հարցերը քննարկելու եւ համագործակցության հետագա ուղղությունները նախանշելու համար:

Посол ЕС охарактеризовал программу правительства как «амбициозную и впечатляющую» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава делегации ЕС Петр Свитальский охарактеризовал программу и повестку реформ правительства Армении как амбициозные и впечатляющие и вновь подтвердил готовность ЕС работать вместе.
Посол ЕС заявил об этом на встрече с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном, на которой присутствовали также аккредитованные в Армении послы стран-членов ЕС.
Посол ЕС приветствовал предпринятые правительством Армении шаги в направлении антикоррупционной политики, организации избирательных процессов, судебной системы, защиты прав человека, формирования благоприятной бизнес-среды и по ряду других направлений, подчеркнув, что будет содействовать Армении в этом деле.
Карен Карапетян, в свою очередь, подчеркнул, что Армения готова развивать сотрудничество с ЕС по всем направлениям, представляющим взаимный интерес.
Глава правительства Армении отметил важность встреч в подобном формате для обсуждения вопросов повестки и определения дальнейших векторов сотрудничества.