ՀՀԿ-ն Արմեն Սարգսյանին առաջադրել է նախագահի թեկնածու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) գործադիր մարմնի նիստում կուսակցության ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջադրված Արմեն Սարգսյանի հետ:
«Կարծում եմ, որ ՀՀ չորրորդ նախագահը պետք է լինի կայացած եւ վառ անձնավորություն, քաղաքականապես պատրաստված եւ կոփված պետք է լինի, բայց ոչ քաղաքականացված: Նա պետք է կարողանա կազմակերպել երկխոսություն քաղաքական տարբեր ուժերի միջեւ, ինչպես նաեւ հասարակության տարբեր խավերի միջեւ լարվածությունը թուլացնելու նպատակով, եթե այդպիսի անհրաժեշտություն լինի: Պետք է կարողանա պատվով ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությունն արտերկրում, ճանաչի սփյուռքը եւ ունակություն ունենա համախմբելու աշխարհասփյուռ հայությանը:
Երեկ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնում մենք անդրադարձել ենք այս հարցին, եւ ես, հաշվի առնելով Ձեր ունակությունները, Ձեր որակական հատկանիշները, առաջարկել եմ իմ գործընկերներին՝ առաջադրել Ձեզ որպես ՀՀ չորրորդ նախագահի թեկնածու: Դուք կայացած գիտնական եք, վարել եք Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը, ունեք դիվանագիտական մեծ փորձ, եւ սա է պատճառը, որ մենք լրջորեն քննարկել ենք Ձեր թեկնածությունը:
Շատ ցանկալի է, որ չորրորդ նախագահն ընտրվի խորհրդարանական լայն համաձայնության պայմաններում: Հաշվի առնելով մեր այս ցանկությունը՝ կարծում եմ, որ Ձեր մտորումների ժամանակ ճիշտ կլինի, որպեսզի հանդիպեք մեր կոալիցիոն գործընկերոջը՝ Դաշնակցությանը, խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերին՝ «Ծառուկյան» եւ «Ելք» խմբակցություններին եւ տեսանելի ապագայում որոշում կայացնեք, որովհետեւ այդ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան մարտի սկզբին: Մեր ցանկությունն է, որ այդ ընտրությունները տեղի ունենան մեկ փուլով, եւ մարտի սկզբին մենք արդեն ունենանք չորրորդ նախագահ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Թույլ տվեք իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել Ձեզ եւ Հանրապետական կուսակցությանն այս բարձր վստահության համար:
Ինչպես Դուք ասացիք, շատ կարեւոր է, որ որոշում ընդունելուց առաջ ես նույնպես առիթ ունենամ հանդիպել քաղաքական տարբեր ուժերին եւ՛ Ազգային ժողովում, եւ՛ Ազգային ժողովից դուրս: Շատ կուզենայի հանդիպել նաեւ հանրության լայն շրջանակները ներկայացնող գիտական, մտավորական, հասարակական, բարեգործական կազմակերպություններին, գործարար շրջանակներին, աշխատավորական շրջանակներին: Իհարկե, անպայման կուզեի հանդիպել Արցախի Հանրապետության ղեկավարությանը, եւ իհարկե, հանդիպել սփյուռքահայությունը ներկայացնող կառույցներին, կազմակերպություններին կամ անհատներին եւ դրանից հետո իմ որոշումը կայացնել: Բոլոր դեպքերում, ինձ համար մեծ պատիվ է Ձեր առաջարկությունը, պարո՛ն Նախագահ:
Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում վստահության համար: Եվ եթե այս բոլոր հանդիպումներից հետո որոշումս կայացնեմ, կփորձեմ պատվով կատարել Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պարտականությունները եւ արդարացնել այն վստահությունը, որ լսեցի Ձեզնից, Ձեր կուսակից ընկերների կողմից եւ հուսամ նաեւ կլսեմ մեր մյուս քաղաքացիներից եւ մեր հայազգի որդիներից: Եթե թույլ տաք, ինձ որոշ ժամանակ է պետք վերջնական որոշում ընդունելու համար»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:

Yerevan /Mediamax/. Today Armenian President Serzh Sargsyan has had a meeting with Armen Sarkissian, the presidential candidate nominated by the Republic Party of Armenia (RPA) at the recent Executive Body session.
“I believe that the fourth president of Armenia should be an established, extraordinary person, who is qualified and experienced in politics but cannot be described as ‘politicized’. The new president should be able to organize a dialogue between various political powers, also for the purpose of reducing tension between different social classes if that is necessary. He should also be able to represent Armenia abroad with honor as well as have relations with the Diaspora and the ability to unite Armenians worldwide.
We touched on this matter at the RPA Executive Body session yesterday, and given your abilities and qualities, I suggested you to the party members as the presidential nominee. You are an established scientist, you served as the Prime Minister of Armenia and you have vast diplomatic experience, and for that reason, your candidacy has been discussed in earnest.
It is desirable that the fourth president of Armenia is elected by a large consensus in the parliament. With that wish taken into account, I believe it will be right if you meet with our coalition partner ARF and the Tsarukyan and Yelk fractions while you are considering the candidacy, and to make your decision in the near future, as the new president is to be elected in early March. We would like the elections to be completed in one go, so that we have a new president in early March,” said Serzh Sargsyan.
“First, I would like to express my deepest gratitude to you and the Republican Party for your trust.
As you have mentioned, it is very important that I have a chance to meet with different political powers both within and outside of the National Assembly before making my decision. I would also be happy to meet with representatives of Armenia’s scientific society, the intelligentsia, business people, and the working class. Obviously, I would like to meet with the Artsakh Republic leadership as well as the agencies, organizations or individuals representing the Armenian Diaspora before I announce my decision. In any case, your offer is a great honor for me, Mr. President.
Please accept once again my gratitude for your trust. If I decide in favor of this opportunity after the meetings we mentioned, I will do everything possible to perform my tasks as the President of Armenia with dignity and honor and to justify the trust, which I have received from you and the members of RPA and which I hope to receive also from other Armenians and Armenian citizens. If I may, I would like to take some time to make a final decision on this matter,” said Armen Sarkissian.