ՀՀԿ-ն Արմեն Սարգսյանին առաջադրել է նախագահի թեկնածու - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) գործադիր մարմնի նիստում կուսակցության ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջադրված Արմեն Սարգսյանի հետ:
«Կարծում եմ, որ ՀՀ չորրորդ նախագահը պետք է լինի կայացած եւ վառ անձնավորություն, քաղաքականապես պատրաստված եւ կոփված պետք է լինի, բայց ոչ քաղաքականացված: Նա պետք է կարողանա կազմակերպել երկխոսություն քաղաքական տարբեր ուժերի միջեւ, ինչպես նաեւ հասարակության տարբեր խավերի միջեւ լարվածությունը թուլացնելու նպատակով, եթե այդպիսի անհրաժեշտություն լինի: Պետք է կարողանա պատվով ներկայացնել Հայաստանի Հանրապետությունն արտերկրում, ճանաչի սփյուռքը եւ ունակություն ունենա համախմբելու աշխարհասփյուռ հայությանը:
Երեկ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության գործադիր մարմնում մենք անդրադարձել ենք այս հարցին, եւ ես, հաշվի առնելով Ձեր ունակությունները, Ձեր որակական հատկանիշները, առաջարկել եմ իմ գործընկերներին՝ առաջադրել Ձեզ որպես ՀՀ չորրորդ նախագահի թեկնածու: Դուք կայացած գիտնական եք, վարել եք Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը, ունեք դիվանագիտական մեծ փորձ, եւ սա է պատճառը, որ մենք լրջորեն քննարկել ենք Ձեր թեկնածությունը:
Շատ ցանկալի է, որ չորրորդ նախագահն ընտրվի խորհրդարանական լայն համաձայնության պայմաններում: Հաշվի առնելով մեր այս ցանկությունը՝ կարծում եմ, որ Ձեր մտորումների ժամանակ ճիշտ կլինի, որպեսզի հանդիպեք մեր կոալիցիոն գործընկերոջը՝ Դաշնակցությանը, խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերին՝ «Ծառուկյան» եւ «Ելք» խմբակցություններին եւ տեսանելի ապագայում որոշում կայացնեք, որովհետեւ այդ ընտրությունները պետք է տեղի ունենան մարտի սկզբին: Մեր ցանկությունն է, որ այդ ընտրությունները տեղի ունենան մեկ փուլով, եւ մարտի սկզբին մենք արդեն ունենանք չորրորդ նախագահ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
«Թույլ տվեք իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել Ձեզ եւ Հանրապետական կուսակցությանն այս բարձր վստահության համար:
Ինչպես Դուք ասացիք, շատ կարեւոր է, որ որոշում ընդունելուց առաջ ես նույնպես առիթ ունենամ հանդիպել քաղաքական տարբեր ուժերին եւ՛ Ազգային ժողովում, եւ՛ Ազգային ժողովից դուրս: Շատ կուզենայի հանդիպել նաեւ հանրության լայն շրջանակները ներկայացնող գիտական, մտավորական, հասարակական, բարեգործական կազմակերպություններին, գործարար շրջանակներին, աշխատավորական շրջանակներին: Իհարկե, անպայման կուզեի հանդիպել Արցախի Հանրապետության ղեկավարությանը, եւ իհարկե, հանդիպել սփյուռքահայությունը ներկայացնող կառույցներին, կազմակերպություններին կամ անհատներին եւ դրանից հետո իմ որոշումը կայացնել: Բոլոր դեպքերում, ինձ համար մեծ պատիվ է Ձեր առաջարկությունը, պարո՛ն Նախագահ:
Կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում վստահության համար: Եվ եթե այս բոլոր հանդիպումներից հետո որոշումս կայացնեմ, կփորձեմ պատվով կատարել Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պարտականությունները եւ արդարացնել այն վստահությունը, որ լսեցի Ձեզնից, Ձեր կուսակից ընկերների կողմից եւ հուսամ նաեւ կլսեմ մեր մյուս քաղաքացիներից եւ մեր հայազգի որդիներից: Եթե թույլ տաք, ինձ որոշ ժամանակ է պետք վերջնական որոշում ընդունելու համար»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:

РПА выдвинула кандидатуру Армена Саргсяна на пост президента - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян встретился сегодня с кандидатом на пост президента Армении Арменом Саргсяном, чья кандидатура была выдвинута накануне на заседании Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА).
«На мой взгляд, четвертый президент Армении должен быть состоявшейся, яркой, политически закаленной, выносливой, но при этом не политизированной личностью. Он должен уметь организовать диалог между различными политическими силами, а также, в случае необходимости, между различными слоями населения, с целью снижения напряженности. Президент должен с честью представлять Республику Армения за рубежом, знать диаспору и уметь объединять развеянных по всему миру армян.
Вчера на заседании Исполнительного органа Республиканской партии Армении мы обсуждали этот вопрос, и, учитывая Ваши навыки и качества, я предложил своим коллегам выдвинуть Вашу кандидатуру на пост четвертого президента Армении. Ввиду того, что вы являетесь состоявшимся ученым, занимали пост премьер-министра Республики Армения, имеете большой дипломатический опыт, мы серьезно обсуждали Вашу кандидатуру.
Желательно, чтобы четвертый президент был избран в условиях широкого парламентского консенсуса. Учитывая наше желание, считаю, во время Ваших раздумий Вам следует встретиться с нашим коалиционным партнером - партией Дашнакцутюн, с представленными в парламенте политическими силами – фракциями «Царукян» и «Елк» и принять свое решение в обозримом будущем, поскольку выборы должны пройти в начале марта. Мы бы хотели, чтобы эти выборы прошли в один тур, и в начале марта нам стало известно имя четвертого президента»,- отметил Серж Саргсян.
«Позвольте выразить глубокую признательность Вам и Республиканской партии за оказанное высокое доверие.
Как Вы отметили, очень важно, чтобы перед принятием решения я имел возможность  встретиться с разными силами как в Национальном собрании, так и вне его. Мне бы очень хотелось встретиться также с представителями интеллигенции, благотворительных организаций, научных, общественных и деловых кругов. Я хотел бы обязательно встретиться с руководством Республики Арцах и, конечно, провести встречи со структурами, организациями или личностями, представляющими диаспору, и после этого принять свое решение. В любом случае, Ваше предложение для меня большая честь, господин Президент.
Вновь выражаю свою благодарность за доверие. Если после всех этих встреч я приму решение, то постараюсь с честью исполнять обязанности президента Республики Армения и оправдать Ваше доверие и доверие Ваших коллег по партии. Если позволите, мне необходимо некоторое время для принятия окончательного решения»,- заявил Армен Саргсян.