Արմեն Սարգսյանը` հավատի, քաղաքացու եւ արատավոր երեւույթների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ներկայացնում ենք մի քանի հատված ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի երդմնակալության արարողության ժամանակ ունեցած ելույթից:
Հավատի մասին
Ինձ ուժ է տալիս հավատը: Հավատը մեր երկրի եւ ժողովրդի ապագայի հանդեպ,
հավատը Հայաստանի քաղաքացիների եւ աշխարհով մեկ սփռված մեր քույրերի ու եղբայրների տոկունության, աշխատասիրության ու տաղանդի հանդեպ:
Առաջին Հանրապետության եւ նոր էջի մասին
Այսօր մենք գտնվում ենք Առաջին Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակի շեմին, եւ անցում կատարում պետական կառավարման նոր՝ խորհրդարանական համակարգի: Մի կողմից, ունենք հանրապետական կարգերի 100-ամյա պատմություն, մյուս կողմից, խորհրդանշական կերպով սկսում ենք նոր էջից:
Մեկ դար առաջ, հայ ժողովրդի ծանրագույն կորուստներից հետո, գերմարդկային ջանքեր եւ սխրանք էր պետք` փրկելու եւ ապրեցնելու այն փոքրիկ հողակտորը, որը մնացել էր մեր մեծ Հայրենիքից: Ի պատիվ նախորդ սերունդների` թե՛ Առաջին, թե՛ Երկրորդ Հանրապետության օրոք, մեր ժողովուրդը կարողացավ ոչ միայն ոտքի կանգնել, ուղղել մեջքը, այլ նաեւ արժանապատիվ կերպով ներկայանալ աշխարհին:
Հենց դրա շնորհիվ մեզ՝ մեր ներկա սերնդին, բախտ վիճակվեց ոչ միայն հռչակել Երրորդ Հանրապետությունը, այլեւ կայացնել մեր Հայրենիքի անկախությունը:
ԵԱՏՄ, Եվրամիության եւ Սերժ Սարգսյանի հմտության մասին
Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը եւ Եվրոպական միության հետ ստորագրված համապարփակ եւ ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը երկրի զարգացման համար նոր հեռանկարներ եւ հնարավորություններ են բացում: Իսկ կառավարման խորհրդարանական համակարգը լավագույն պայմաններն է ստեղծում դրա համար։
Այս առումով ես ուզում եմ արժանին մատուցել նախագահ Սերժ Սարգսյանի քաղաքական հեռատեսությանը եւ պետական գործչի ու կազմակերպչի հմտությանը:
ԼՂ կարգավորման մասին
Այսօր մեր երկրի եւ ողջ ժողովրդի համար առանցքային է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ բանակցային կարգավորումը: Դրա առաջին երաշխիքը, իհարկե, հզոր Հայաստանը եւ ամուր Արցախն են:
Արդարացի լուծման հասնելու եւ Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքները լավագույնս պաշտպանելու համար մենք պետք է շարունակենք կերտել ամուր, տնտեսապես զարգացող ծաղկուն եւ հզոր Հայաստան:
Քաղաքացու եւ արատավոր երեւույթների մասին
Մենք պետք է ապահովենք մեր քաղաքացու ինքնադրսեւորման համար լավագույն միջավայրը: Միասին պետք է հետեւողական պայքար մղենք պետական համակարգում, հասարակության մեջ, մեր շրջապատում առկա բոլոր բացասական եւ արատավոր երեւույթների դեմ: Կոռուպցիայից մինչեւ սոցիալական անարդարություն, անտարբերությունից մինչեւ անպատասխանատվություն: Այս անզիջում եւ արդար պայքարում մեզանից յուրաքանչյուրի դերակատարումը անհրաժեշտ է:

Армен Саргсян о вере, гражданине и порочных явлениях - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Представляем несколько отрывков из выступления президента Армении Армена Саргсяна на церемонии инаугурации.
О вере
Мне придает силы вера. Вера в будущее нашей страны и нашего народа, вера в несгибаемость, трудолюбие и талант граждан Армении и развеянных по всему миру наших сестер и братьев.
О Первой республике и новой странице
Сегодня мы находимся накануне 100-летия основания Первой республики и переходим к новой  парламентской системе правления. С одной стороны, за нашими плечами 100-летняя история республиканского строя, а с другой стороны мы символичным образом начинаем историю с новой страницы.
Столетие назад, после тяжелейших потерь армянскому народу необходимо было приложить невероятные усилия и совершить подвиг, чтобы спасти и вдохнуть жизнь в этот маленький клочок земли, оставшийся от нашей Родины. В честь предыдущих поколений, в эпоху как Первой, так и Второй республики, наш народ сумел не только встать на ноги, выпрямить спину, но и достойно предстать перед миром.
Именно благодаря этому нынешнему поколению посчастливилось не только провозгласить Третью Республику, но и построить независимость нашей Родины.
О ЕАЭС, ЕС и Серже Саргсяне
Членство Армении в Евразийском экономическом союзе и подписанное с Европейским союзом Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве открывают новые перспективы и новые возможности для развития страны. А парламентская система правления создает наилучшие условия для этого.
В этой связи хочу отдать должное президенту Сержу Саргсяну за политическую дальновидность и его мастерство государственного деятеля и организатора.
О карабахском урегулировании
Сегодня для нашей страны и народа ключевым остается мирное, переговорное урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Первой гарантией этого, безусловно, служат мощная Армения и сильный Арцах.
Для достижения справедливого урегулирования и для наилучшей защиты неотъемлемых прав арцахского народа мы должны продолжать строительство крепкой, экономически развитой, процветающей и мощной Армении.
О гражданине и порочных явлениях
Мы должны обеспечить наилучшую среду для самореализации нашего гражданина. Мы должны коллективно и последовательно бороться против всех негативных и порочных явлений в государственной системе, в обществе и в нашем окружении. От коррупции до социальной несправедливости, от безразличия до безответственности. Каждый из нас должен принять участие в этой упорной и справедливой борьбе.