Արմեն Սարգսյանը` հավատի, քաղաքացու եւ արատավոր երեւույթների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ներկայացնում ենք մի քանի հատված ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի երդմնակալության արարողության ժամանակ ունեցած ելույթից:
Հավատի մասին
Ինձ ուժ է տալիս հավատը: Հավատը մեր երկրի եւ ժողովրդի ապագայի հանդեպ,
հավատը Հայաստանի քաղաքացիների եւ աշխարհով մեկ սփռված մեր քույրերի ու եղբայրների տոկունության, աշխատասիրության ու տաղանդի հանդեպ:
Առաջին Հանրապետության եւ նոր էջի մասին
Այսօր մենք գտնվում ենք Առաջին Հանրապետության հիմնադրման 100-ամյակի շեմին, եւ անցում կատարում պետական կառավարման նոր՝ խորհրդարանական համակարգի: Մի կողմից, ունենք հանրապետական կարգերի 100-ամյա պատմություն, մյուս կողմից, խորհրդանշական կերպով սկսում ենք նոր էջից:
Մեկ դար առաջ, հայ ժողովրդի ծանրագույն կորուստներից հետո, գերմարդկային ջանքեր եւ սխրանք էր պետք` փրկելու եւ ապրեցնելու այն փոքրիկ հողակտորը, որը մնացել էր մեր մեծ Հայրենիքից: Ի պատիվ նախորդ սերունդների` թե՛ Առաջին, թե՛ Երկրորդ Հանրապետության օրոք, մեր ժողովուրդը կարողացավ ոչ միայն ոտքի կանգնել, ուղղել մեջքը, այլ նաեւ արժանապատիվ կերպով ներկայանալ աշխարհին:
Հենց դրա շնորհիվ մեզ՝ մեր ներկա սերնդին, բախտ վիճակվեց ոչ միայն հռչակել Երրորդ Հանրապետությունը, այլեւ կայացնել մեր Հայրենիքի անկախությունը:
ԵԱՏՄ, Եվրամիության եւ Սերժ Սարգսյանի հմտության մասին
Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը եւ Եվրոպական միության հետ ստորագրված համապարփակ եւ ընդլայնված համագործակցության համաձայնագիրը երկրի զարգացման համար նոր հեռանկարներ եւ հնարավորություններ են բացում: Իսկ կառավարման խորհրդարանական համակարգը լավագույն պայմաններն է ստեղծում դրա համար։
Այս առումով ես ուզում եմ արժանին մատուցել նախագահ Սերժ Սարգսյանի քաղաքական հեռատեսությանը եւ պետական գործչի ու կազմակերպչի հմտությանը:
ԼՂ կարգավորման մասին
Այսօր մեր երկրի եւ ողջ ժողովրդի համար առանցքային է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ բանակցային կարգավորումը: Դրա առաջին երաշխիքը, իհարկե, հզոր Հայաստանը եւ ամուր Արցախն են:
Արդարացի լուծման հասնելու եւ Արցախի ժողովրդի անքակտելի իրավունքները լավագույնս պաշտպանելու համար մենք պետք է շարունակենք կերտել ամուր, տնտեսապես զարգացող ծաղկուն եւ հզոր Հայաստան:
Քաղաքացու եւ արատավոր երեւույթների մասին
Մենք պետք է ապահովենք մեր քաղաքացու ինքնադրսեւորման համար լավագույն միջավայրը: Միասին պետք է հետեւողական պայքար մղենք պետական համակարգում, հասարակության մեջ, մեր շրջապատում առկա բոլոր բացասական եւ արատավոր երեւույթների դեմ: Կոռուպցիայից մինչեւ սոցիալական անարդարություն, անտարբերությունից մինչեւ անպատասխանատվություն: Այս անզիջում եւ արդար պայքարում մեզանից յուրաքանչյուրի դերակատարումը անհրաժեշտ է:

Armen Sarkissian shares thoughts on faith, citizens and flaws - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. We have selected several parts from the speech that Armenian President Armen Sarkissian has delivered at his inauguration ceremony today.
On faith
Faith gives me strength. Is it the faith in the future of our country and people, as well as in resilience, diligence and talent of the Armenian citizens and our sisters and brothers around the globe.
On the First Republic and the fresh start
We are at the door of the centennial of the First Republic of Armenia today as we are transitioning to a new, parliamentary governance system. On one hand, we have a hundred-year-old history of republican order, but on the order, it is a fresh start for us in a symbolic way.
A century ago, after the worst loss in the history of Armenian nation, it took superhuman efforts and feats to save and nurture this small piece of land that remained from our great motherland. To the credit of previous generations, both of the first and the second republics, our people not only managed to stand up and straighten their backs but also created a dignified representation for Armenia in the world.
Owing to their efforts, we, the current generation, are lucky to proclaim the third republic and fulfill the independence of our motherland.
On EAEU, the European Union, and Serzh Sargsyan’s skill
Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union and the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) signed with the European Union have opened new prospects and opportunities for development of the country. The parliamentary system creates the best conditions for that.
In this regard, I would like to give credit to the President Serzh Sargsyan’s foresight and skill as politician and organizer.
On Nagorno-Karabakh issue
Peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through negotiation remains a key issue for our country and people. The main guarantees of that outcome are a powerful Armenia and a strong Artsakh.
In order to reach a fair resolution and protect the inviolable rights of Artsakh people to our best ability, we need to continue building a strong, economically developing, prosperous, powerful Armenia.
On citizens and flaws
We must secure the most favorable environment for self-expression of our citizens. We need to consistently act together against negative phenomena and flaws in the political system and the society. This concerns phenomena from corruption to social injustice, from indifference to impunity. Each of us has to play a part in that uncompromising and fair fight.