«Ոչինչ հավերժ չէ», ասել է Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ պատրաստ է պատասխանատվություն ստանձնել եւ գլխավորել կառավարությունը:
«Սակայն ոչինչ հավերժ չէ: Այդ իսկ պատճառով, եթե իմ թեկնածությունն, իհարկե, հավանության արժանանա Ազգային ժողովում, իմ պարտականությունների հետ մեկտեղ պատրաստվում եմ շատ ժամանակ հատկացնել այն փորձի փոխանցմանը, որը կուտակել եմ տարիների ընթացքում, զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ: Սա շատ կարեւոր է: Մենք պետք է մտածենք արժանի երիտասարդ քաղաքական գործիչների մասին, որոնք կան ինչպես հանրապետականների շրջանում, այնպես էլ կուսակցությունից դուրս»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը «Իզվեստիա»-ում այսօր հրապարակված հարցազրույցում:
«Երկար ժամանակ աշխատելով պետական կառավարման բարձր պաշտոններում, այդ թվում՝ վարչապետի եւ նախագահի պաշտոնում, մենք գործընկերների հետ եկել ենք այն եզրահանգմանը, որ կիսանախագահական կառավարման ձեւը մեծ վտանգ է պարունակում, քանի որ հավասարակշռված չէ: Կարծում եմ, որ խորհրդարանական կառավարման ձեւն ավելի է համապատասխանում հայկական իրականությանը, մեր մտածելակերպին: Սա թույլ կտա ժողովրդավարական փոփոխություններ իրագործել  եւ արագ տեմպերով զարգացնել Հայաստանի տնտեսությունը»,- ասել է նախկին նախագահը:

«Ничего вечного не бывает», заявил Серж Саргсян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Экс-президент Армении Серж Саргсян заявил, что готов взять на себя ответственность и возглавить правительство.
«Но ничего вечного не бывает. Поэтому наряду со своими обязанностями, если, конечно, моя кандидатура будет одобрена в парламенте, очень много времени собираюсь уделять передаче того опыта, который я накопил в течение многих лет на разных должностях. Это очень важно. Мы должны подумать о достойных молодых политиках, которые есть и среди республиканцев, и вне партии», - заявил Серж Саргсян в опубликованном сегодня интервью «Известиям».
«Работая долгое время на высших постах государственного управления, в том числе и в качестве премьер-министра, и на посту президента, мы с коллегами пришли к выводу - полупрезидентская форма правления таит в себе большие угрозы, поскольку не сбалансирована. Думаю, что парламентская форма правления больше подходит к армянской действительности, к менталитету нашего народа. Это позволит произвести демократические преобразования и более быстрыми темпами развивать экономику Армении», - сказал экс-президент.