«Ոչինչ հավերժ չէ», ասել է Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ պատրաստ է պատասխանատվություն ստանձնել եւ գլխավորել կառավարությունը:
«Սակայն ոչինչ հավերժ չէ: Այդ իսկ պատճառով, եթե իմ թեկնածությունն, իհարկե, հավանության արժանանա Ազգային ժողովում, իմ պարտականությունների հետ մեկտեղ պատրաստվում եմ շատ ժամանակ հատկացնել այն փորձի փոխանցմանը, որը կուտակել եմ տարիների ընթացքում, զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ: Սա շատ կարեւոր է: Մենք պետք է մտածենք արժանի երիտասարդ քաղաքական գործիչների մասին, որոնք կան ինչպես հանրապետականների շրջանում, այնպես էլ կուսակցությունից դուրս»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը «Իզվեստիա»-ում այսօր հրապարակված հարցազրույցում:
«Երկար ժամանակ աշխատելով պետական կառավարման բարձր պաշտոններում, այդ թվում՝ վարչապետի եւ նախագահի պաշտոնում, մենք գործընկերների հետ եկել ենք այն եզրահանգմանը, որ կիսանախագահական կառավարման ձեւը մեծ վտանգ է պարունակում, քանի որ հավասարակշռված չէ: Կարծում եմ, որ խորհրդարանական կառավարման ձեւն ավելի է համապատասխանում հայկական իրականությանը, մեր մտածելակերպին: Սա թույլ կտա ժողովրդավարական փոփոխություններ իրագործել  եւ արագ տեմպերով զարգացնել Հայաստանի տնտեսությունը»,- ասել է նախկին նախագահը:

Yerevan/Mediamax/. Former President of Armenia Serzh Sargsyan has stated that he is ready to take the responsibility and head the government.
“But nothing lasts forever. That is why, if my candidacy receives the approval of the parliament, I will allocate plenty of time to passing over the experience I have accumulated in various positions through many years along with fulfilling my duties,” Serzh Sargsyan said in the interview to Russian Izvestia newspaper, published today.
“I have worked for many years as a senior official, also in the positions of Prime Minister and President, and my colleagues and I have come to the conclusion that semi-presidential system of governance is fraught with significant threats due to its unbalanced nature. I believe that the parliamentary system is more fitting for the realities of Armenia and the mentality of our people. It will enable us to undertake democratic changes and develop Armenia’s economy more quickly,” said the former president.