Հայաստանի նախագահը երկխոսության է հրավիրել կողմերին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը ապրիլի 19-ին հայտարարություն է տարածել՝ երկխոսության կոչ անելով:
«Վերջին օրերին մեր Հանրապետության հազարավոր քաղաքացիներ, որոնց գերակշիռ մասը ուսանող երիտասարդությունն է, ցույցերի եւ երթերի ձեւով իրենց պահանջներն են ներկայացնում իշխանություններին:
Երիտասարդները մեր վաղվա օրն են՝ ապագա զինվորը, գիտնականը եւ ինժեները, քաղաքական գործիչը եւ պետական պաշտոնյան, եւ, անշուշտ, նրանց ձայնը պետք է լսելի լինի ու նրանց կարծիքը հարգվի:
Անշուշտ, կան կուտակված բազմաթիվ սոցիալ-տնտեսական, իրավական եւ քաղաքական բնույթի խնդիրներ, որոնք շուտափույթ լուծում են պահանջում:
Հայաստանի խորհրդարանը եւ նրա մեծամասնության ձեւավորած կառավարությունը, օժտված լինելով համապատասխան լիազորություններով, կոչված են այդ հարցերը քննարկելու եւ հասարակությանը բավարարող լուծում գտնելու համար:
Իմ խորին համոզմամբ, նման վիճակների միակ լուծումը երկխոսությունն է ցանկացած ձեւաչափով, միմյանց տեսակետների հարգումն ու հանդուրժողականությունը:
Որպես պետության ղեկավար, ես հրավիրում եմ կողմերին երկխոսության, ստեղծված վիճակից լավագույն ելք գտնելու համար:
Այդ առումով կիսում եմ իրավիճակի կապակցությամբ տարբեր հասարակական- քաղաքական կազմակերպությունների արտահայտած մտահոգությունները եւ ողջունում ՀՅԴ առաջարկությունը՝ ՀՀ նախագահի հովանու ներքո ստեղծել քաղաքական խորհրդակցությունների հարթակ, առկա խնդիրներին համատեղ, համախոհության սկզբունքով լուծումներ գտնելու նպատակով:
Մինչ այդ կոչ եմ անում հանրային հավաքի մասնակիցներին՝ ցուցարարներին եւ իրավապահներին, հանդես բերելու զսպվածություն եւ պատասխանատվություն:
Ուզում եմ եւս մեկ անգամ հիշեցնել, որ մեր երկրի անվտանգությունը, կայունությունը եւ ազգային համերաշխությունը բոլորիս համար պետք է լինեն առաջնային ու անքննելի անհրաժեշտություն»:

Президент Армении призвал к диалогу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян распространил 19 апреля заявление, призвав к диалогу.
Представляем текст заявления полностью:
«За последние дни тысячи граждан нашей республики, большая часть которых – учащиеся, предъявляют свои требования властям посредством митингов и шествий.
Молодежь – наш завтрашний день, наш будущий солдат, ученый и инженер, политический деятель и государственный чиновник, и, безусловно, голос молодежи должен стать слышимым, а мнение – уважаться.
Конечно, есть множество накопившихся социальных, правовых и политических проблем, которые требуют скорейшего решения.
Парламент Армении и сформированное большинством правительство, будучи наделенными соответствующими полномочиями, призваны обсуждать эти вопросы и найти решения, которые приемлемы для общества.
По моему глубокому убеждению, единственное решение в таких ситуациях – диалог в любом формате, уважение мнений друг друга и толерантность.
Как президент страны, я призываю стороны к диалогу для поиска выхода из создавшейся ситуации.
Я разделяю выраженное различными общественно-политическими организациями беспокойство относительно сложившейся ситуации и приветствую предложение партии «Дашнакцутюн» о создании платформы для политических консультаций под эгидой президента Армении с целью поиска совместных решений проблем.
До того призываю участников митингов – протестующих и правоохранителей - проявлять сдержанность и ответственность. Хочу еще раз напомнить, что безопасность, стабильность и национальная солидарность нашей страны должны быть первоочередной и неоспоримой необходимостью для всех нас».