Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի նոր կառավարությունն արտաքին քաղաքականության շրջադարձեր չի անելու:
«Հայաստանի վարչապետի պաշտոնում իմ ընտրության պարագայում Հայաստանը շարունակելու է մնալ Եվրասիական տնտեսական միության եւ ՀԱՊԿ անդամ: Այս դիրքորոշումը բխում է համաժողովրդական շարժման տրամաբանությունից: Այս շարժման արդյունքում իշխանության եկել է Հայաստանի ժողովուրդը, ով բազմաթիվ փոփոխություններ պահանջել է ներքին կյանքի կազմակերպման, արդարության, օրինականության, իրավունքների պաշտպանության եւ սոցիալական ապահովության բնագավառներում: Հայաստանի ժողովուրդը որեւէ փոփոխություն չի պահանջել արտաքին քաղաքականության ոլորտում, եւ մենք պարտավոր ենք հաշվի նստել այս ուղերձի հետ»,- Ազգային Ժողովի հատուկ նիստում ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա շեշտել է, որ Ռուսաստանին համարում է Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից եւ շարժումը հայ-ռուսական հարաբերությունների համար որեւէ սպառնալիք չի ստեղծում:
Վարչապետի թեկնածուն նշել է, որ առանձնահատուկ կարեւորություն են տալիս Իրանի եւ Վրաստանի հետ կապերին, ու քաղաքական այս գործընթացը նոր շունչ եւ էներգիա է տալու անմիջական հարեւանների հետ հարաբերություններին:
Նիկոլ Փաշինյանի հավաստմամբ՝ խորացվելու են հարաբերությունները Եվրոպական միության հետ.
«Մենք ամեն ինչ անելու ենք Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման ուղղությամբ, ակնկալում ենք դրա շուրջ բանակցությունները սկսել ամենամոտ ապագայում: Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շուտափույթ վավերացումը եւ դրա ամբողջական կիրարկումը բխում է մեր շահերից»:
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱՄՆ-ի հետ բարեկամական հարաբերությունները նոր խթանի կարիք ունեն: Նա ասել է, որ մտադրված են հստակ գործնական նոր քայլեր կատարել Միացյալ Նահանգների հետ տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությանը զարկ տալու համար: Վարչապետի թեկնածուն կարեւորել է Չինաստանի հետ հարաբերությունների խորացումը:
Ինչ վերաբերում է Արցախյան հիմնախնդրին, ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ խաղաղ, միջազգային իրավունքի վրա հիմնված կարգավորման գործընթացում «կենսական է Արցախի ժողովրդի՝ իր ճակատագիրն ինքնուրույն որոշելու անքակտելի իրավունքի եւ դրա իրացման միջազգային ճանաչումը»:
«Մենք հանձնառու ենք բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, որի հիմքում պետք է ընկած լինի ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման սկզբունքը: Նոր լիցք պետք է հաղորդել Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացին, որը աշխարհասփյուռ հայության գործունեության կարեւորագույն ուղղություններից պետք է դառնա», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Խոսելով Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ միջազգային դատապարտման մասին, նա ասել է, որ հավատարիմ են այդ գործընթացին, քանի որ ճանաչումն է նոր ցեղասպանություններ կանխելու գործիքը.
«Մարդկության դեմ հանցագործությունների եւ ցեղասպանությունների կանխարգելման ուղղությամբ Հայաստանը շարունակելու է առաջամարտիկի դեր խաղալ»:

Разворотов во внешней политике не будет, заявил Пашинян - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Кандидат на пост премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что новое правительство не будет совершать «разворотов» во внешней политике.
«В случае моего избрания на пост премьер-министра Армения продолжит оставаться членом Евразийского экономического союза и ОДКБ. Эта позиция исходит из логики всенародного движения. Армянский народ не требовал каких-либо изменений во внешнеполитической сфере, и мы обязаны считаться с этим»,- заявил Никол Пашинян на специальном заседании Национального собрания.
Он подчеркнул, что считает Россию стратегическим союзником Армении, и народное движение не создает каких-либо угроз для армяно-российских отношений.
Кандидат в премьер-министры отметил, что они уделяют особое внимание связям с Ираном и Грузией, и новый политический процесс придаст новый дух и энергию отношениям с непосредственными соседями.
По словам Никола Пашиняна, будут углубляться отношения с Европейским Союзом:
«Мы сделаем все для отмены виз ЕС для граждан Армении, планируем начать переговоры по данному вопросу в ближайшем будущем. Скорейшая ратификация и полноценная реализация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве исходят из наших интересов».
Никола Пашинян заявил, что есть намерение осуществить четкие новые шаги, чтобы придать импульс сотрудничеству с Соединенными Штатами в различных сферах.
Кандидат в премьер-министры отметил важность углубления отношений с Китаем.
Что касается карабахского конфликта, по мнению Никола Пашиняна, в основанном на международном праве мирном процессе урегулирования «жизненно важным являются международное признание и реализация неотъемлемого права арцахского народа самостоятельно решать свою судьбу».
«Мы верны исключительно мирному урегулированию, в основе которого должен лежать принцип равноправия и самоопределения народов. Необходимо придать новый импульс процессу международного признания Республики Арцах. Это должно стать одним из важнейших направлений деятельности армян, развеянных по всему миру»,- заявил Никол Пашинян.