Փաշինյանը պարզաբանումներ կպահանջի Լուկաշենկոյից եւ Նազարբաեւից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը բացատրություններ է պահանջելու Բելառուսի եւ Ղազախստանի նախագահներից՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցի շուրջ վերջիններիս արած հայտարարությունների առնչությամբ:
Այդ մասին Փաշինյանն ասել է նոյեմբերի 16-ի երեկոյան՝ լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանելով այն փաստը, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն վերջերս ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նշանակման թեման քննարկել էր Ադրբեջանի դեսպանի հետ:
«Զարմացած եմ, որ 30 տարի պետության ղեկավարի կարգավիճակում եղած մարդը կարող է իրեն նման քայլ թույլ տալ: Դա նույնը կլիներ, եթե ես ՀԱՊԿ փակ նիստում եղած քննարկման մասին պատմեի ՀԱՊԿ անդամ չհանդիսացող որեւէ երկրի դեսպանին:
Եվ ես, իհարկե, պետք է պարզաբանումներ պահանջեմ Բելառուսի նախագահից եւ ոչ միայն նրանից: Մեր պայմանավորվածություններին հակասող հայտարարություն է արել նաեւ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի դռնփակ նիստից հետո հայտարարելով, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակվելու է Բելառուսի ներկայացուցիչը: Որեւէ մեկը նման հայտարարություն անելու իրավունք չուներ, որովհետեւ ՀԱՊԿ-ում որոշումները կայացվում են կոնսենսուսով, իսկ մենք մեր դիրքորոշումը հստակ արտահայտել ենք: Քանի դեռ մենք գործընկերության միջավայրում այլ որոշում չենք կայացրել, որեւէ մեկը նման հայտարարություն անելու իրավունք չունի, եւ մեր ԱԳ նախարարը մեր դիրքորոշումը հստակ ձեւակերպել է», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ նոյեմբերի 16-ին ՏԱՍՍ գործակալությունը հարցազրույց է հրապարակել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատարի հետ, որում Զոհրաբ Մնացականյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Եթե Ձեր հարցին ի պատասխան ես կրկնեմ այն, ինչ է պնդել Հայաստանն այս ողջ ընթացքում, ապա կարելի է եզրակացնել, որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պետք է մնա Հայաստանին, եւ դրա համար մենք ունենք կադրային լավ պոտենցիալ։ Միեւնույն ժամանակ, հարցի հիմքում ընկած է հետեւյալը․ առաջին՝ նորմատիվ բազան չի նախատեսում որեւէ հստակ լուծում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կատարելու անհնարինության հետ կապված խնդիրների կարգավորման համար, երկրորդ՝ որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով, եւ երրորդ՝ կազմակերպության հեղինակությունը, կենսունակությունը, արդյունավետությունը մեզ համար չափազանց կարեւոր նշանակություն ունեն։ Որպես ՀԱՊԿ անդամ՝ մենք շահագրգռված ենք ունենալու ուժեղ կազմակերպություն եւ մեր նպաստն ենք ներդնում այդ գործում։
Մենք նախաձեռնեցինք ՀԱՊԿ գործող գլխավոր քարտուղարի լիազորությունների վաղաժամ դադարեցման գործընթաց, որովհետեւ նրա հետ կապված կային ներքին բնույթի իրավական խնդիրներ։ Եվ դա արեցինք, որպեսզի ի սկզբանե տարանջատենք մեր ներքին գործերը կազմակերպությունից»։

Pashinyan to demand explanations from Presidents of Belarus and Kazakhstan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan will demand explanations from President of Belarus Alexander Lukashenko and President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev on their statements about the appointment of CSTO Secretary General.
Nikol Pashinyan said this on November 16, answering to journalists’ request to comment on the fact that Alexander Lukashenko has recently discussed the appointment of CSTO Secretary General with Ambassador of Azerbaijan.
“I am surprised that a person who has led a country for 30 years could undertake such a move. It would be the same if I disclosed the information about discussion we had at CSTO closed session with an ambassador of a country which isn’t a CSTO member.
And, certainly, I will demand explanations from President of Belarus and not only from him. President of Kazakhstan Nursultan Nazarbayev has also made a statement that contradicts our agreements. He announced after the closed session that a representative from Belarus will be appointed as CSTO Secretary General. No one has the right to voice similar statements, since all the decisions at CSTO are consensus based, while we have already expressed our position. Nobody have the right to make those statements unless we take the decision within our partnership environment, and our acting FM has clearly stated our view,” Nikol Pashinyan said.
Mediamax notes that TASS news agency published an interview on November 16 with acting Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan, who particularly said:
“If I repeated in response to your question what Armenia has stated over this period, it becomes clear that an Armenian representative should be appointed as CSTO Secretary General, and we have good human resources to offer. At the same time, the question is based on the following: first of all, the normative base doesn’t provide for any special solution for settlement of issues regarding the impossibility of accomplishment of duties by CSTO Secretary General. Secondly, the decisions are made based on consensus and thirdly, we attach special importance to the organizations’ authority, vitality and efficiency. As CSTO member, we are interested in having a strong organization and we put efforts to provide our contribution in that pursuit.
We initiated early withdrawal of the representative of Armenia from the position of CSTO Secretary General, since we have internal legal issues relating to him. We did it to separate our internal issues from the organization.”