Փաշինյանը պարզաբանումներ կպահանջի Լուկաշենկոյից եւ Նազարբաեւից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը բացատրություններ է պահանջելու Բելառուսի եւ Ղազախստանի նախագահներից՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցի շուրջ վերջիններիս արած հայտարարությունների առնչությամբ:
Այդ մասին Փաշինյանն ասել է նոյեմբերի 16-ի երեկոյան՝ լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանելով այն փաստը, որ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն վերջերս ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի նշանակման թեման քննարկել էր Ադրբեջանի դեսպանի հետ:
«Զարմացած եմ, որ 30 տարի պետության ղեկավարի կարգավիճակում եղած մարդը կարող է իրեն նման քայլ թույլ տալ: Դա նույնը կլիներ, եթե ես ՀԱՊԿ փակ նիստում եղած քննարկման մասին պատմեի ՀԱՊԿ անդամ չհանդիսացող որեւէ երկրի դեսպանին:
Եվ ես, իհարկե, պետք է պարզաբանումներ պահանջեմ Բելառուսի նախագահից եւ ոչ միայն նրանից: Մեր պայմանավորվածություններին հակասող հայտարարություն է արել նաեւ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը՝ ՀԱՊԿ գագաթնաժողովի դռնփակ նիստից հետո հայտարարելով, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակվելու է Բելառուսի ներկայացուցիչը: Որեւէ մեկը նման հայտարարություն անելու իրավունք չուներ, որովհետեւ ՀԱՊԿ-ում որոշումները կայացվում են կոնսենսուսով, իսկ մենք մեր դիրքորոշումը հստակ արտահայտել ենք: Քանի դեռ մենք գործընկերության միջավայրում այլ որոշում չենք կայացրել, որեւէ մեկը նման հայտարարություն անելու իրավունք չունի, եւ մեր ԱԳ նախարարը մեր դիրքորոշումը հստակ ձեւակերպել է», - ասել է կառավարության ղեկավարը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ նոյեմբերի 16-ին ՏԱՍՍ գործակալությունը հարցազրույց է հրապարակել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատարի հետ, որում Զոհրաբ Մնացականյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Եթե Ձեր հարցին ի պատասխան ես կրկնեմ այն, ինչ է պնդել Հայաստանն այս ողջ ընթացքում, ապա կարելի է եզրակացնել, որ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը պետք է մնա Հայաստանին, եւ դրա համար մենք ունենք կադրային լավ պոտենցիալ։ Միեւնույն ժամանակ, հարցի հիմքում ընկած է հետեւյալը․ առաջին՝ նորմատիվ բազան չի նախատեսում որեւէ հստակ լուծում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պարտականությունները կատարելու անհնարինության հետ կապված խնդիրների կարգավորման համար, երկրորդ՝ որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսով, եւ երրորդ՝ կազմակերպության հեղինակությունը, կենսունակությունը, արդյունավետությունը մեզ համար չափազանց կարեւոր նշանակություն ունեն։ Որպես ՀԱՊԿ անդամ՝ մենք շահագրգռված ենք ունենալու ուժեղ կազմակերպություն եւ մեր նպաստն ենք ներդնում այդ գործում։
Մենք նախաձեռնեցինք ՀԱՊԿ գործող գլխավոր քարտուղարի լիազորությունների վաղաժամ դադարեցման գործընթաց, որովհետեւ նրա հետ կապված կային ներքին բնույթի իրավական խնդիրներ։ Եվ դա արեցինք, որպեսզի ի սկզբանե տարանջատենք մեր ներքին գործերը կազմակերպությունից»։

Пашинян потребует разъяснений у Лукашенко и Назарбаева - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян потребует разъяснений у президентов Беларуси и Казахстана относительно заявлений последних на тему назначения генсека ОДКБ.
Об этом Пашинян заявил вечером 16 ноября, комментируя по просьбе журналистов тот факт, что президент Беларуси Александр Лукашенко ранее на этой неделе обсуждал вопрос назначения генсека ОДКБ с послом Азербайджана.
«Я удивлен, что человек, 30 лет занимающий статус руководителя страны, может позволить себе такой шаг. Это было бы равносильно тому, если бы я рассказал об обсуждениях на закрытом заседании ОДКБ послу страны, не являющейся членом организации.
Я, конечно же, потребую разъяснений у президента Беларуси и не только у него. Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев также сделал заявление, противоречащее нашим договоренностям, заявив после закрытого заседания саммита ОДКБ, что на должность генсека организации будет назначен представитель Беларуси.
Ни у кого не было права делать подобные заявления, так как в ОДКБ решения принимаются консенсусом, а мы четко заявили о своей позиции. Пока мы не приняли другого решения в партнерской атмосфере, никто не имеет права делать подобные заявления. И глава МИД Армении четко сформулировал нашу позицию», - сказал руководитель правительства.
Медиамакс отмечает, что 16 ноября агентство ТАСС опубликовало интервью с и.о. министра иностранных дел Армении Зограбом Мнацаканяном, на котором он, в частности, заявил:
«Если в ответ на ваш вопрос я повторю, что утверждала Армения все это время, то можно будет сделать вывод, что пост генсека должен остаться за Арменией, и для этого у нас есть хороший кадровый потенциал. В то же время в основе вопроса лежит следующее: во-первых, нормативная база не предусматривает каких-то конкретных решений для разрешения вопросов, связанных с невозможностью исполнения полномочий генсека ОДКБ, во-вторых, решения принимаются консенсусом, в-третьих, авторитет, жизнеспособность, эффективность организации имеют для нас крайне важное значение. Как член ОДКБ мы заинтересованы в сильной организации и вносим свой вклад в это дело.
Мы инициировали процесс досрочного приостановления полномочий действующего генсека ОДКБ, поскольку с ним были правовые проблемы внутреннего характера. И сделали это для того, чтобы с самого начала дифференцировать организацию и наши внутренние дела».