ԱՄՆ-ը կիսում է ԵԱՀԿ կարծիքը Հայաստանի ընտրությունների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Նահանգները շնորհավորում են Հայաստանի ժողովրդին դեկտեմբերի 9-ին կայացած ընտրությունների կապակցությամբ:
«Ողջունում ենք ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) գնահատականն այն մասին, որ Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունները մրցակցային էին, եւ թեկնածուները ազատ քարոզարշավ վարելու հնարավորություն ունեին:
ԱՄՆ կիսում է ԵԱՀԿ նախնական եզրակացությունն այն մասին, որ ընտրական գործընթացը լայն հասարակական վստահություն էր վայելում՝ հարգելով հիմնական ազատությունները: Իշխանություններին կոչ ենք անում հաշվի առնել ԵԱՀԿ եւ Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկությունները ապագա ընտրությունների համար», - ասել է ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի փոխխոսնակ Ռոբերտ Պալադինոն:
«Այս տարի Հայաստանում նշանակալի փոփոխություններ տեղի ունեցան: 27 տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ը աջակցել է Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների եւ հաստատությունների զարգացմանը, եւ այդ աջակցությունը շարունակվելու է: Ակնկալում ենք աշխատել Հայաստանի նոր խորհրդարանի եւ կառավարության հետ՝ մեր երկկողմ գործընկերությունը խորացնելու, օրենքի գերակայություն ու ժողովրդավարական հաստատությունները ուժեղացնելու, կոռուպցիայի դեմ պայքարելու, առեւտուրն ու ներդրումները խթանելու, տարածաշրջանային եւ գլոբալ անվտանգությունն ապահովելու համար», - ասել է ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի ներկայացուցիչը:

США разделяют мнение ОБСЕ о выборах в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Соединенные Штаты поздравляют народ Армении с состоявшимися 9 декабря парламентскими выборами.
«Приветствуем оценку Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, согласно которой парламентские выборы в Армении были конкурентными, и у кандидатов была возможность свободно вести избирательную кампанию.
США разделают предварительное заключение ОБСЕ о том, что электоральный процесс пользовался широким общественным доверием и проходил с учетом основных свобод. Призываем власти учесть предложения ОБСЕ и Венецианской комиссии для будущих выборов»,- заявил вице-спикер Госдепартамента США Роберт Палладино.
«В этом году произошли значимые изменения. В течение 27 лет США поддерживали демократические процессы и развитие демократических институтов в Армении, и это содействие будет продолжаться. Мы надеемся на сотрудничество с новым парламентом и правительством Армении для углубления нашего двустороннего сотрудничества, укрепления верховенства закона и демократических институтов, борьбы против коррупции, стимуляции торговли и инвестиций, а также обеспечения региональной и глобальной безопасности»,- отметил представитель Госдепа США.