ԱՄՆ-ը կիսում է ԵԱՀԿ կարծիքը Հայաստանի ընտրությունների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Նահանգները շնորհավորում են Հայաստանի ժողովրդին դեկտեմբերի 9-ին կայացած ընտրությունների կապակցությամբ:
«Ողջունում ենք ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) գնահատականն այն մասին, որ Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունները մրցակցային էին, եւ թեկնածուները ազատ քարոզարշավ վարելու հնարավորություն ունեին:
ԱՄՆ կիսում է ԵԱՀԿ նախնական եզրակացությունն այն մասին, որ ընտրական գործընթացը լայն հասարակական վստահություն էր վայելում՝ հարգելով հիմնական ազատությունները: Իշխանություններին կոչ ենք անում հաշվի առնել ԵԱՀԿ եւ Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկությունները ապագա ընտրությունների համար», - ասել է ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի փոխխոսնակ Ռոբերտ Պալադինոն:
«Այս տարի Հայաստանում նշանակալի փոփոխություններ տեղի ունեցան: 27 տարիների ընթացքում ԱՄՆ-ը աջակցել է Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների եւ հաստատությունների զարգացմանը, եւ այդ աջակցությունը շարունակվելու է: Ակնկալում ենք աշխատել Հայաստանի նոր խորհրդարանի եւ կառավարության հետ՝ մեր երկկողմ գործընկերությունը խորացնելու, օրենքի գերակայություն ու ժողովրդավարական հաստատությունները ուժեղացնելու, կոռուպցիայի դեմ պայքարելու, առեւտուրն ու ներդրումները խթանելու, տարածաշրջանային եւ գլոբալ անվտանգությունն ապահովելու համար», - ասել է ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտի ներկայացուցիչը:

U.S. welcomes the OSCE assessment of the Armenian elections
Yerevan /Mediamax/. The United States congratulates the people of Armenia on the conduct of their December 9 parliamentary elections.
Statement by Robert Palladino, Deputy Spokesperson of the U.S. Department of State, reads this.
“We welcome the assessment by the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights that Armenia’s parliamentary elections were competitive and that candidates were able to campaign freely. The United States concurs with the OSCE’s preliminary conclusions that the elections process enjoyed broad public trust and respected fundamental freedoms. We encourage the authorities to address OSCE and Venice Commission recommendations for future elections”, the statement says.
“This year has been a time of remarkable change in Armenia. For 27 years, the United States has sought to support the development of democratic processes and institutions in Armenia, and we will continue to do so. We look forward to working with the new Armenian Parliament and Government to deepen our bilateral partnership and cooperation to strengthen the rule of law and democratic institutions, combat corruption, promote trade and investment, and safeguard regional and global security”, Robert Palladino concluded.