Փաշինյան. Կրոնի ազատությունն ամենակարեւոր ազատություններից է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «կրոնի ազատությունն ամենակարեւոր ազատություններից մեկն է, որովհետեւ մարդն Աստծուն հավատալով առաջին հերթին հավատում է ինքն իրեն»:
«Հետեւաբար, կրոնի ազատությունը, Աստծուն հավատալու ազատությունը, իմ պատկերացմամբ, առաջին հերթին ամեն մարդու ինքն իրեն հավատալու ազատությունն է: Իհարկե, ժամանակակից աշխարհում եւ դրանից առաջ էլ կան մարդիկ, ովքեր իրենք իրենց հավատում են, ընդհակառակը, Աստծուն չհավատալով: Բայց միեւնույնն է, այս պարագայում էլ մարդն ինքն իրեն հավատալու գործընթացում առանցքային դերակատար է դարձնում մարդուն: Սա չափազանց կարեւոր է»,- ասել է վարչապետը Հայաստանում, Վրաստանում եւ աշխարհում կրոնի կամ համոզմունքի ազատության արդի հիմնախնդիրներին նվիրված համաժողովի բացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ այսօր Հայաստանի ազգային եւ տվյալ համատեքստում կրոնական փոքրամասնություններն իրենց զգում են լիարժեք:
«Մեզ համար սա սկզբունքային հարց է, որ ազգային կրոնական փոքրամասնությունները Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է երաշխավորված լինեն, իրենց զգան լիարժեք, իրենց ինքնությունը պահպանելու, զարգացնելու եւ իրենց ինքնությամբ հպարտանալու հնարավորություն պետք է ունենան»,- հավելել է կառավարության ղեկավարը:

Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has stated today that "freedom of religion is among key human rights, because through faith in God people believe in themselves too”.
“Therefore, the freedom of religion, the freedom to believe in God is the freedom to believe in yourself, in my opinion. Of course, there are people who do it without believing in God, but even so, the person plays the key part in the process of gaining the faith. This is very important,” Pashinyan said at the opening of the conference dedicated to main issues of freedom of religion and faith in Armenia, Georgia and worldwide.
The Prime Minister has said he believes that ethnic and religious minorities in Armenia feel like full-fledged members of the society now.
“It is a matter of principle for us to secure that feeling and the opportunities to preserve and develop their national identity, and be proud of who they are, for all ethnic minorities in Armenia,” added Pashinyan.