Փաշինյան. Կրոնի ազատությունն ամենակարեւոր ազատություններից է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «կրոնի ազատությունն ամենակարեւոր ազատություններից մեկն է, որովհետեւ մարդն Աստծուն հավատալով առաջին հերթին հավատում է ինքն իրեն»:
«Հետեւաբար, կրոնի ազատությունը, Աստծուն հավատալու ազատությունը, իմ պատկերացմամբ, առաջին հերթին ամեն մարդու ինքն իրեն հավատալու ազատությունն է: Իհարկե, ժամանակակից աշխարհում եւ դրանից առաջ էլ կան մարդիկ, ովքեր իրենք իրենց հավատում են, ընդհակառակը, Աստծուն չհավատալով: Բայց միեւնույնն է, այս պարագայում էլ մարդն ինքն իրեն հավատալու գործընթացում առանցքային դերակատար է դարձնում մարդուն: Սա չափազանց կարեւոր է»,- ասել է վարչապետը Հայաստանում, Վրաստանում եւ աշխարհում կրոնի կամ համոզմունքի ազատության արդի հիմնախնդիրներին նվիրված համաժողովի բացմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը համոզմունք է հայտնել, որ այսօր Հայաստանի ազգային եւ տվյալ համատեքստում կրոնական փոքրամասնություններն իրենց զգում են լիարժեք:
«Մեզ համար սա սկզբունքային հարց է, որ ազգային կրոնական փոքրամասնությունները Հայաստանի Հանրապետությունում պետք է երաշխավորված լինեն, իրենց զգան լիարժեք, իրենց ինքնությունը պահպանելու, զարգացնելու եւ իրենց ինքնությամբ հպարտանալու հնարավորություն պետք է ունենան»,- հավելել է կառավարության ղեկավարը:

Пашинян: Свобода вероисповедания – одна из важнейших свобод - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «свобода вероисповедания является одной из важнейших, так как человек, веря в Бога, в первую очередь верит в себя».
«Следовательно, свобода вероисповедания, свобода верить в Бога, по моим представлениям, является, в первую очередь, свободой каждого человека верить в себя. Конечно, и в современном мире, и раньше были люди, которые верили в себя, не веря в Бога. Но и в этом случае ключевая роль в процессе веры отводится человеку. Это чрезвычайно важно»,- отметил премьер-министр на конференции, посвященной актуальным проблемам религии и убеждений в Армении, Грузии и мире.
Никол Пашинян выразил уверенность, что сегодня национальные и религиозные меньшинства Армении чувствуют себя полноценно.
«Это принципиальный вопрос для нас, чтобы национальные и религиозные меньшинства в Республике Армения  пользовались гарантиями, чувствовали себя полноценно для сохранения своей идентичности. У них должна быть возможность развивать и гордиться своей идентичностью»,- добавил глава правительства.