Փաշինյանը ամփոփել է անցած մեկ տարին. Ամենագլխավորը - Mediamax.am
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մայիսին 24-ին օտարերկրյա դեսպանների հետ հանդիպմանը խոսել է մեկ տարվա արդյունքների, խնդիրների եւ մարտահրավերների մասին:
Ներկայացնում ենք ամենակարեւորը վարչապետի խոսքից:
Տնտեսական կայունության մասին
Առաջին խնդիրը, որ ունեցել ենք տնտեսական առումով, մակրոտնտեսական կայունության պահպանումն է: Եվ ոչ առանց դժվարությունների մենք այս խնդիրը կարողացանք լուծել, որովհետեւ նախորդ տարվա սեպտեմբերին, այսինքն՝ հեղափոխությունից ընդամենը 3 ամիս անց, մենք ռեցեսիոն շեմին մոտեցանք, եւ տնտեսական իրավիճակը կարող էր լարվել: Բայց մեզ հաջողվեց հաղթահարել այդ նեգատիվ միտումները, եւ այս տարվա առաջին եռամսյակի տվյալներով մենք ունենք 7.1 տոկոս համախառն ներքին արդյունքի աճ: Պետք է ասեմ, որ թեեւ այս աճի ծավալը մեզ գոհացնում է, բայց մենք հասկանում ենք, որ տնտեսական հեղափոխության վիճակագրությունը մի փոքր ավելին է: Առնվազն մենք պետք է փորձենք, կարողանանք 2-3 տոկոսով ավելացնել մեր տնտեսական աճի տեմպը:
Նոր աշխատատեղերի մասին
Նախորդ մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում հայտնվել է 51 հազար նոր աշխատատեղ: Դրանք այն աշխատատեղերն են, որոնք գործատուներն իրենք են հայտարարագրել հարկային մարմիններում:
Մեր գնահատականն այն է, որ այս 51 հազար աշխատատեղերի 1/5-րդը նոր ստեղծված աշխատատեղերն են նախորդ տարվա ընթացքում: Ստացվում է մոտավորապես 10 հազար աշխատատեղ, ինչը, կարծում եմ, վատ ցուցանիշ չէ:
130 մլն դոլարի մասին
Մենք արդեն հայտարարել ենք, որ այս տարվա պետական բյուջեն 62 մլրդ դրամով առնվազն գերակատարելու ենք: Դա մոտավորապես 130 մլն դոլար է: Կասկած չկա, որ մինչեւ տարեվերջ պետական բյուջեի գերակատարման ծավալները կլինեն շատ ավելի մեծ:
Ներդրումների եւ անկախ դատական համակարգի մասին
Ամենամեծ մարտահրավերը, որ այսօր ունենք տնտեսությունում, իհարկե, օտարերկրյա ներդրումներն են: Մենք ամեն ինչ անում ենք՝ մեր երկիրն օտարերկրյա ներդրումների համար առավել գրավիչ դարձնելու համար: Բայց կա նաեւ համոզմունք եւ գիտակցում, որ առանց իրապես անկախ դատական համակարգի մենք այս խնդիրը լիարժեք չենք լուծի, որովհետեւ ցանկացած ներդրող ուզում է իր ներդրումների, ձեռք բերած սեփականության անվտանգություն, իսկ այդպիսի երաշխիք կարող է լինել միայն իրապես անկախ դատական համակարգը, որը հիմնվում է օրենքների վրա, եւ սուբյեկտիվ մոտեցումները բացառվում են:
Արտաքին քաղաքականության մասին
Մեր հարաբերությունները շարունակում են ռազմավարական բնույթ կրել Ռուսաստանի Դաշնության հետ, մենք Եվրասիական տնտեսական միության անդամ ենք, այժմ՝ նախագահող երկիր: Մեզ հաջողվեց, ի վերջո, նաեւ որոշակի լուծումների հասնել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում, եւ ես համարում եմ, որ ԵԱՏՄ-ում, ՀԱՊԿ-ում մեր հարաբերությունները զարգանում են բնականոն, Ռուսաստանի Դաշնության հետ մեր հարաբերությունները զարգանում են բնականոն:
Մեզ հաջողվեց բնականոն զարգացնել մեր հարաբերությունները նաեւ Եվրամիության հետ: Մենք Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզն արդեն վերջնականացնելու փուլում ենք, եւ, ըստ էության, առաջիկա շաբաթների ընթացքում կվերջնականանա, եւ մենք այդ ուղղությամբ կաշխատենք:
Մեզ հաջողվել է պահպանել եւ զարգացնել լավ մթնոլորտը մեր անմիջական հարեւան երկրների՝ Իրանի, Վրաստանի հետ: Մենք շատ լավ աշխատանքային մթնոլորտ ենք հաստատել Չինաստանի հետ:
Մենք բնականոն հարաբերություններ ենք զարգացնում նաեւ Միացյալ Նահանգների հետ:  Վերջերս մեկնարկեց Միացյալ Նահանգների հետ ռազմավարական երկխոսությունը, եւ մենք  հույս ունենք եւ համոզված ենք, որ լավ արդյունքներ կունենանք:
Նորից դատական համակարգի մասին
Իմ համոզմունքն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները կլինեն բացարձակապես անիմաստ, եթե մենք չունենանք իրապես դատական համակարգ:
Եթե Հայաստանում գործադիր, օրենսդիր իշխանությունները վայելում են ժողովրդի վստահությունը, եկել է ժամանակը, որպեսզի նաեւ դատական իշխանությունը վայելի ժողովրդի վստահությունը:

Yerevan, May 24. /Mediamax/. At the meeting with foreign ambassadors to Armenia on May 24, Prime Minister Nikol Pashinyan summed up the results, issues and challenges of his first year in office.
We present the most important excerpts from PM’s speech.
Economic stability
The first problem we had in terms of economics was to maintain macroeconomic stability. Not without some difficulty, we were able to solve this problem because in September last year, just three months after the revolution, we approached the threshold of recession and the economic situation could be strained. But we managed to overcome these negative trends, and we had a 7.1% GDP growth in the first quarter of this year. Although this growth is pleasing to us, we understand that the statistics is a little bit lower for the proposed economic revolution. At least we should try to increase the rate of growth by 2-3%.
New jobs
Armenia created 51,000 new openings over the last year. Those are the jobs that employees themselves declared to tax authorities.
According to our estimation, 1/5 of these 51,000 jobs were generated during the past year. This makes some 10,000 new jobs, which I think is not a bad indicator.
USD 130m
We have already announced that the state budget will improve its result by at least AMD 62bn this year. This makes about USD 130m. There is no doubt, that the indicator will improve until the year-end.
Investments and independent judiciary
Foreign investment is the biggest challenge we are facing today in the economy. We do our best to make our country more attractive for foreign investment. But there is also conviction and understanding that without a truly independent judiciary we will not be able to address this problem because any investor wants to safeguard his or her investment, and such guarantees can only be provided by a truly independent judicial system.
Foreign policy
Our relations continue to be of strategic nature with the Russian Federation, we are a member and the presiding country in the Eurasian Economic Union. We succeeded in finding specific solutions within the Collective Security Treaty Organization, and I believe that our relations in the CSTO and the Russian Federation are developing normally.
We managed to develop our relations with the European Union as well. We are at the final stage of the roadmap to the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, which will be finalized in the coming weeks and we will be working in that direction.
We managed to maintain and develop a good atmosphere with our immediate neighbors - Iran, Georgia. We have established a very good working atmosphere with China.
We are also building normal relationship with the United States. The strategic dialogue with the United States has kicked off recently, and we hope and are convinced that we will have good results there.
Once again judicial system
I am convinced that the political changes will be absolutely pointless if we do not build a truly independent judicial system.
The executive and legislative powers already enjoy the population’s trust, and the time has come for the judicial system to gain the same trust.